Ubywa księgarni

Literatura, ze szczególnym uwzględnieniem literatury historycznej i militarnej.
Awatar użytkownika
Dajmiech
Adjudant-Major
Posty: 303
Rejestracja: sobota, 21 lipca 2007, 21:50
Has thanked: 25 times
Been thanked: 11 times

Re: Ubywa księgarni

Post autor: Dajmiech »

Osobiście mam zasadę, że kiedy poszukuję jakiejś książki, najpierw zaglądam do ulubionych księgarni i antykwariatów w okolicy, a dopiero potem szukam w sieci. Powód - wspieranie księgarni, bez których krajobraz miasta sporo by stracił oraz to, że wizyty w nich po prostu sprawiają mi przyjemność.
Po e-booki sięgam sporadycznie - jedynie wtedy, gdy książka w fizycznej formie jest niedostępna, lub gdy poszukuję jakiejś pojedynczej informacji, dla której bez sensu byłoby kupować książkę.
Chyba należę do ostatnich Mohikanów.
Awatar użytkownika
Herman
Lieutenant
Posty: 593
Rejestracja: poniedziałek, 24 października 2011, 17:05
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Been thanked: 3 times

Re: Ubywa księgarni

Post autor: Herman »

Jak na statystycznego Polaka czytam całkiem sporo, ale również muszę przyznać, że dokładam cegiełkę do upadku tradycyjnej branży księgarskiej.
W 90% książki kupuję w sieci (głównie Aros). Ameryki nie odkryję - powodem jest oczywiście cena. Księgarnie internetowe jadą na bardo niskiej marży, często cena ledwie przekracza cenę hurtową. Niemniej mają taki przemiał, że widocznie im się to opłaca.

Pozostałe 10% książek kupuje w tradycyjnych księgarniach na zasadzie impulsu. Starałem się wspierać jakimś zakupem raz na miesiąc małą księgarenkę u mnie na osiedlu, na którym się wychowałem. Niestety pod koniec zeszłego roku, po ponad 25 latach działalności, musieli zwinąć żagle.
Awatar użytkownika
duc de Fort
Capitaine
Posty: 843
Rejestracja: sobota, 21 stycznia 2012, 18:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Ubywa księgarni

Post autor: duc de Fort »

Żeby to jeszcze uczciwa konkurencja była... Odnośnie "bardzo niskiej marży" - jak ktoś kupuje z rabatem 50%, a potem sprzedaje z 30, czy nawet 35%, to chyba nie ma tak źle, prawda? Ja w Arosie/Bonito nie kupuję, na mnie nie zarobią.
FortGier.pl - najlepszy sklep z wojennymi grami planszowymi
Awatar użytkownika
Herman
Lieutenant
Posty: 593
Rejestracja: poniedziałek, 24 października 2011, 17:05
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Been thanked: 3 times

Re: Ubywa księgarni

Post autor: Herman »

Chodziło mi o cenę względem normalnych księgarń. Wiadomo, że charytatywnie nie działają.
pietia2014
Adjudant
Posty: 268
Rejestracja: wtorek, 14 października 2014, 13:42
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Been thanked: 2 times

Re: Ubywa księgarni

Post autor: pietia2014 »

FortGier.pl pisze:Żeby to jeszcze uczciwa konkurencja była... Odnośnie "bardzo niskiej marży" - jak ktoś kupuje z rabatem 50%, a potem sprzedaje z 30, czy nawet 35%, to chyba nie ma tak źle, prawda? Ja w Arosie/Bonito nie kupuję, na mnie nie zarobią.
To gdzie jest taniej?
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: Ubywa księgarni

Post autor: elahgabal »

FortGier.pl pisze:Żeby to jeszcze uczciwa konkurencja była... Odnośnie "bardzo niskiej marży" - jak ktoś kupuje z rabatem 50%, a potem sprzedaje z 30, czy nawet 35%, to chyba nie ma tak źle, prawda? Ja w Arosie/Bonito nie kupuję, na mnie nie zarobią.
Ale o co chodzi z tą konkurencją? Bo dla mnie "nieuczciwa konkurencja" (a i tak trzeba dać ten cudzysłów) to jest Empik, który wymusza rabaty że ho ho, a sam ładuje takie ceny, że proszę siadać. Czyli najpierw dusi dostawców, a później zdziera skórę z klientów (żeby daleko nie szukać - tak się złożyło, że dostałem pod choinkę dwa egzemplarze tej samej płyty: jeden z porządnego sklepu, drugi z Empik - wersja empikowa była o jakieś 18% droższa). Natomiast Bonito, Aros, Nieprzeczytane jako "masówki" pewnie mają te swoje rabaty w hurtowniach, ale sprzedają taniej niż konkurencja. A nie sporo drożej.
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Ubywa księgarni

Post autor: clown »

Elahgabal +1
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Herman
Lieutenant
Posty: 593
Rejestracja: poniedziałek, 24 października 2011, 17:05
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Been thanked: 3 times

Re: Ubywa księgarni

Post autor: Herman »

pietia2014 pisze:
FortGier.pl pisze:Żeby to jeszcze uczciwa konkurencja była... Odnośnie "bardzo niskiej marży" - jak ktoś kupuje z rabatem 50%, a potem sprzedaje z 30, czy nawet 35%, to chyba nie ma tak źle, prawda? Ja w Arosie/Bonito nie kupuję, na mnie nie zarobią.
To gdzie jest taniej?
Portal "lubimyczytac" ma wbudowaną porównywarkę cen. Generalnie Aros i Bonito maja bardzo podobne ceny.
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: Ubywa księgarni

Post autor: elahgabal »

Najtańsze z tego wszystkie wydaje się być Nieprzeczytane.pl - zwykle porównuję ich z Bonito (skoro mam możliwość u tych drugich odebrać osobiście) i na ogół w Nieprzeczytane jest taniej.
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
Awatar użytkownika
Herman
Lieutenant
Posty: 593
Rejestracja: poniedziałek, 24 października 2011, 17:05
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Been thanked: 3 times

Re: Ubywa księgarni

Post autor: Herman »

Swoją drogą to chyba wpadłem na masoński spisek. Zamówiłem kilka książek z Arosa i przyszło właśnie powiadomienie z paczkomatu - "Twoja paczka od Bonito.pl Sp. z o.o. wyruszyła w drogę do Paczkomatu"
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Ubywa księgarni

Post autor: Leliwa »

Herman pisze:Swoją drogą to chyba wpadłem na masoński spisek. Zamówiłem kilka książek z Arosa i przyszło właśnie powiadomienie z paczkomatu - "Twoja paczka od Bonito.pl Sp. z o.o. wyruszyła w drogę do Paczkomatu"
Nie ty pierwszy. Te spółki są powiązane z sobą. Zapewne ukrycie dążą do monopolu.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Ubywa księgarni

Post autor: cdc9 »

Robota Sorosa!
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Awatar użytkownika
Raubritter
Padpałkownik
Posty: 1467
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:14
Lokalizacja: Miasto Stołeczne Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Ubywa księgarni

Post autor: Raubritter »

No przecież to oczywiste. Aros - Soros :D Bonito nie pasuje, ale to tylko dla niepoznaki. Wiadomo bowiem powszechnie, że im mniej dowodów na spisek, tym jest groźniejszy, bo lepiej się maskują :D
A gdybym był strategiem,
Nad planszą w klubie szalał,
To co byś powiedziała,
Czy coś byś przeciw miała?
Awatar użytkownika
duc de Fort
Capitaine
Posty: 843
Rejestracja: sobota, 21 stycznia 2012, 18:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Ubywa księgarni

Post autor: duc de Fort »

Ale jaki spisek, przecież była już o tym mowa.
Księgarnie internetowe Bonito, Aros i hurtownia książek Bonito to jeden właściciel.
Kupują książki od wydawnictw po cenach hurtowych, a potem sprzedają detalicznie. Przy czym na zmianę są większe promocje raz w Arosie, raz w Bonito. Klasyczne działania w celu opanowania rynku. Z tego, co wiem, analogiczne działania prowadzą inne podmioty w innych branżach.
I to właśnie miałem na myśli pisząc o "nieuczciwej konkurencji". Klasyczne księgarnie (te stacjonarne i te internetowe) nie mają szans na zakup towaru po takich cenach, a muszą konkurować z Aros/Bonito na rynku. I tyle w temacie.
FortGier.pl - najlepszy sklep z wojennymi grami planszowymi
Awatar użytkownika
Raubritter
Padpałkownik
Posty: 1467
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:14
Lokalizacja: Miasto Stołeczne Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Ubywa księgarni

Post autor: Raubritter »

FortGier.pl pisze:Klasyczne księgarnie (te stacjonarne i te internetowe) nie mają szans na zakup towaru po takich cenach, a muszą konkurować z Aros/Bonito na rynku. I tyle w temacie.
To oczywiście prawda, tylko pytanie, czy da się (i czy należy) coś z tym robić? Z jednej strony, niskie ceny to korzyść dla kupującego, a z drugiej - na kolejnym rynku ostana się tylko najwięksi gracze zdolni przycisnąć producentów (w tym wypadku wydawców) do ściany. Był pare lat temu pomysł wprowadzenia zakazu sprzedawania książek poniżej ceny okładkowej przez pewien czas po premierze. Pamiętam burzliwe dyskusje, ale potem chyba temat przycichł. Nie wiem, nie śledziłem. Może to było jakieś rozwiązanie?
A gdybym był strategiem,
Nad planszą w klubie szalał,
To co byś powiedziała,
Czy coś byś przeciw miała?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”