Moderacja działu

Literatura, ze szczególnym uwzględnieniem literatury historycznej i militarnej.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Moderacja działu

Post autor: Raleen »

Temat ten służy do zamieszczania przez moderatorów ogłoszeń organizacyjnych, a także do zadawania pytań i dyskusji na tematy organizacyjne dotyczące działu. Prosimy wykorzystywać ten temat do komunikacji z moderatorami w sprawach organizacyjnych, innych niż sprawy indywidualne (o tych należy pisać na PW).

Aktualnie moderatorem działu jest: Cisza

Informacja o moderacji działów aktualizowana na bieżąco: https://strategie.net.pl/viewtopic.php?f=107&t=19447
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Proponuję moderatorom by założyli i zorganizowali konkurs wiedzy o filmie. Ja nie mam w tym kierunku zbytniej wiedzy, więc zostawiam to Waszej aktywności, na którą liczę. Wzorzec w postaci konkursu Strategosa już jest.

Trochę trzeba będzie też zrobić porządku z dyskusjami o literaturze, bo niektóre rzeczy mogą się powtarzać, ale przede wszystkim, żeby dalej nie ciągnąc dwóch dyskusji o tym samym w różnych wątkach. Strategosie, jako że Ty tą tematykę głównie pielęgnowałeś na forach, mam nadzieję, że w wolnej chwili zrobisz tu porządki.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Skończyłem przenoszenie dyskusji filmowych, teraz będzie trzeba zrobic tu trochę porządku. Jak ktoś ma jakiś pomysły to słucham. A poza tym: Nico do roboty! Strategosa nie poganiam bo chorowity jest ostatnio.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Witold Janik
Namiestnik
Posty: 332
Rejestracja: środa, 27 grudnia 2006, 17:21
Lokalizacja: Raszyn 1809
Has thanked: 301 times
Been thanked: 12 times
Kontakt:

Post autor: Witold Janik »

Moje zastrzeżenia co do tego działu.

Trochę nielogiczne dla mnie jest umieszczenie "Filmu i literatury" w dziale "Fora ogólne", skoro w "Forach ogólnych" mamy sprawy natury "ogólno-strategicznej" (adm. forum, spotkania, imprezy, itd). Ta lokacja jeszcze miała dla mnie ręce i nogi, gdy dyskusja się skupiała wokół książek i filmów historycznych. Ale jak zaczęła przeważać tematyka bardziej fiction niż science itd. to parafrazując Andy'ego: Często wchodziłem do tego działu, skuszony nowymi postami nt. serii HB i licząc na coś ciekawego, a tu bach! - znowu Gwiezdne Wojny! :?
Proponuję podzielić to forum na część związaną z historią - do działu historycznego - i "pozostałe" - do działu "Fora dodatkowe".
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Na ogół dominuje tematyka historyczna i militarna, obecny wypływ tematyki innej jest moim zdaniem krótkotrwały, więc niepotrzebnie się martwisz.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Paweł Sulich
Podporucznik
Posty: 413
Rejestracja: wtorek, 7 listopada 2006, 10:16
Lokalizacja: Józefów
Been thanked: 3 times

Re: Od moderatorów/do moderatorów

Post autor: Paweł Sulich »

Po lekturze Darth Simby recenzji Zwycięstw serbskich w 1914, ale i paru innych, jak pracy J. Piłsudskiego o nocy styczniowej 1863 nasunęły mi się dwie ogólniejsze uwagi:

Czy można wrzucać zdjęcia wnętrza książki, np. takie:
https://scontent-a-cdg.xx.fbcdn.net/hph ... 2874_n.jpg
Jak widać nie musi się dać odczytać tekst, ale widać co mniej więcej jest w środku. To szczególnie ciekawe zwłaszcza przy reprintach. Chętnie bym też widział w recenzjach skany pojedynczych przykładowych mapek, czy ilustracji z recenzowanych książek.

No i linki do materiałów udostępnionych przez wydawców (w praktyce to będzie chyba tylko Napoleon V, który z reguły podaje spis treści i wstęp), np.:
http://www.aukcjoner.pl/gallery/010200414-.html#I1
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Od moderatorów/do moderatorów

Post autor: Raleen »

W przypadku większości książek, po prostu będzie to tekst. Pomyślę z tymi reprintami. Co do mapek i innych wytworów kartograficznych, wolałbym bardziej w to nie wchodzić - wiadomo, wydawcy też mają swoje interesy.

Natomiast ja chętnie cytuję fragmenty tekstu, zwłaszcza jak książka grubsza, to biorąc pod uwagę obecnie przyjęty dość powszechnie zwyczaj udostępniania na portale/strony zajmujące się recenzowaniem książek ich fragmentów, możemy tego typu fragmenty zamieszczać "w ramach recenzowania", co najwyżej przy obszerniejszych kontaktując się z wydawcą lub autorem.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”