Benedykt Polak (J. Strzelczyk, Oficyna Olszynka)

Literatura, ze szczególnym uwzględnieniem literatury historycznej i militarnej.
Awatar użytkownika
WarHammster
Général de Division
Posty: 3211
Rejestracja: czwartek, 8 marca 2012, 22:56
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Benedykt Polak (J. Strzelczyk, Oficyna Olszynka)

Post autor: WarHammster »

Benedykt Polak: Z Europy do Azji przez Kazachstan (1245-1247).
Książka powstała z inicjatywy Ambasady Republiki Kazachstan w Rzeczypospolitej Polskiej. Oryginały zapisów udostępnione przez Austriacką Bibliotekę Narodową. Tłumaczenie na j. polski: Stefan Młodecki. Wstęp Aleksiej Wołkow. Komentuje J. Strzelczyk. Książka jest napisana w trzech językach: polski, kazachski i rosyjski.

Obrazek

Pozycja wydana została w twardej, błyszczącej oprawie w kolorze miłego beżu (w czerwonej obwolucie). Papier jest solidny i przyjemny w dotyku co sprawia, że czyta się bardzo przyjemnie. Zawartość podzielona została na kilka części. Pierwsza to wstęp A. Wołkowa. Druga to obszerny komentarz z przypisami J. Strzelczyka. Trzecia to tłumaczone na trzy języki relacje misjonarzy. Ostatnia część przedstawia zdjęcia stepów, ryciny, fotografie dokumentów itd.

Benedykt Polak jest jednym z pierwszych polskich podróżników. Wraz z bratem de Piano Carpini wyprzedzili o wiele lat słynnego Marco Polo (co do jego pobytu w Azji jest wiele wątpliwości) z odkryciem dalekich mongolskich stepów i ich władców. Książka opisuje genezę tej misji jak i jej przebieg. J. Strzelczyk również porusza wiele innych kwestii, m.in starożytne kontakty z Indiami, wpływy kultur rzymskich i greckich, konflikty europejskie, ekspansję islamu i jeźdźców apokalipsy etc. Przy okazji dowiemy się, że niearabskie ludy tureckie, które wypłynęły ówcześnie na światło dzienne były radykalnie nietolerancyjne wobec innowierców i powodowali liczne konflikty. Nie jestem dobry w pisaniu recenzji więc na tym kończę swój wywód i zachęcam do sięgnięcia po książkę. Jedyne co może zniechęcać to cena. Kupiłem używany egzemplarz, ale w stanie idealnym. Zapłaciłem 65 zł.

Do przeczytania tej książki zainspirował mnie serial Marco Polo. Szukając informacji na jego temat natknąłem się właśnie na postać Benedykta Polaka.
http://warhammster.blogspot.com/
W żywocie Herborda - starszyzna nie może podjąć żadnej decyzji bez konsultacji z ludem.
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: Benedykt Polak (J. Strzelczyk, Oficyna Olszynka)

Post autor: Torgill »

Czuję się zachęcony, nawet podwójnie, bo Benedykt Polak swoją podróż rozpoczął z Wrocławia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”