Wielka Wojna Jan Dąbrowski

Literatura, ze szczególnym uwzględnieniem literatury historycznej i militarnej.
marcinvip
Tambour
Posty: 8
Rejestracja: poniedziałek, 6 czerwca 2016, 21:09

Wielka Wojna Jan Dąbrowski

Post autor: marcinvip »

Witam, wiecie może czym rózni się wydanie 4 tomowe Wielkiej Wojny Dąbrowskiego od tego nowego wydania od wydawnictwa Napoleon V ? Chciałem zakupić ale 4 tomowego nie moge nigdzie znaleźć, a nie wiem czy to dwu tomowe nie jest czasem jakos okrojone.

Pozdr
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Wielka Wojna Jan Dąbrowski

Post autor: cdc9 »

Oryginał "Wielkiej wojny" z 1937 roku jest dwutomowy!
Sam mam pierwszy tom z 1937 roku, numerowany (1832):
http://img.tezeusz.pl/static/product_ga ... _small.jpg
Niestety oryginalnego drugiego tomu nie mam i kupiłem z Napoleona:
http://img.bazarek.pl/97585/8358/801975 ... b2cd7e.jpg
Różnica między tymi wydaniami jest nie w treści, ale w wydaniu (wydanie z 1937 roku to taki Rolls Royce i mało kto by za jakieś kosmiczne pieniądze by kupił podobnie "zrobioną książkę).
Wydanie czterotomowe jest chyba tylko podzieleniem dwóch tomów.
Być może inni powiedzą Tobie coś innego, ale dla mnie przekrojówka Dąbrowskiego to najlepsza synteza I WŚ i nikt mi nie powie, że białe jest białe, a czarne, że czarne. :)
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Wielka Wojna Jan Dąbrowski

Post autor: Leliwa »

cdc9 pisze:Oryginał "Wielkiej wojny" z 1937 roku jest dwutomowy!
Sam mam pierwszy tom z 1937 roku, numerowany (1832):
http://img.tezeusz.pl/static/product_ga ... _small.jpg
Niestety oryginalnego drugiego tomu nie mam i kupiłem z Napoleona:
http://img.bazarek.pl/97585/8358/801975 ... b2cd7e.jpg
Różnica między tymi wydaniami jest nie w treści, ale w wydaniu (wydanie z 1937 roku to taki Rolls Royce i mało kto by za jakieś kosmiczne pieniądze by kupił podobnie "zrobioną książkę).
Wydanie czterotomowe jest chyba tylko podzieleniem dwóch tomów.
Być może inni powiedzą Tobie coś innego, ale dla mnie przekrojówka Dąbrowskiego to najlepsza synteza I WŚ i nikt mi nie powie, że białe jest białe, a czarne, że czarne. :)
Nie wiem czy najlepsza. Wydaje się co prawda, że autor miał do dyspozycji więcej źródeł niż my mamy obecnie (zniszczenie archiwaliów w czasie wojny) i przez to jest to praca cenna na polskim rynku. Ale prawda też jest, że Dąbrowski był głównie mediewistą ( w tym samym cyklu WHP Trzaski, Everta i Michalskiego pisał też o historii średniowiecza, był też współautorem podręcznika do historii Polski średniowiecznej "trojaczki Grodeckiego Dąbrowskiego i Zachorowskiego" i to że z przekąsem o jego fachowości wypowiadał się taki wzór pracowitości i fachowości historycznej jak Konopczyński. Dlatego ja bym raczej aż tak wysoko pod względem wartości historycznej tej pracy nie stawiał, choć ma dużo informacji i jest sprawnie napisana. Można powiedzieć, że nie zawsze ilość wierszy i stron w syntezach świadczyć musi o wartości historyka i jego pracy. Dla mnie cenniejsze są skromniejsze objętościowo części napisane przez Kukiela "Dyktatura wojskowa we Francji i dyktatura Francji w Europie 1795-1815" (tom VI WHP), Konopczyńskiego "Czasy absolutyzmu 1648-1788" (tom V WHP), Zakrzewskiego "Dzieje Bizancjum" (tom IV WHP).
Mi udało się kupić reprint całości w wydaniu Kurpisza.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Wielka Wojna Jan Dąbrowski

Post autor: cdc9 »

No ale co ma wspólnego praca Kukiela, Zakrzewskiego czy Konopczyńskiego z I WŚ?
Odnosiłem się do tematu poruszonego przez marcinvipa, a nie do tematu, kto jest lepszym historykiem.
Proszę po prostu marcinvipowi wskazać lepszą książkę-syntezę o I WŚ.
Ja takiej nie widzę i tak napisałem pytającemu.
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Wielka Wojna Jan Dąbrowski

Post autor: Leliwa »

Może i masz rację że najlepsza, ale dlatego że nie bardzo jest w polskiej historiografii z czym porównywać. Jest Pajewski obciążony wiadomym dziedzictwem cenzury i marksizmu. Jest też Chwalba, ale też nie za bardzo znam tą pracę. Zakładam jednak że w świecie są lepsze porównywalne pod względem objętości syntezy.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Wielka Wojna Jan Dąbrowski

Post autor: clown »

Ja mam Chwalbę i sobie chwalę, ale moje zainteresowanie PWŚ jest bardziej na zasadzie "wiem, kim był Moltke, gdzie jest Verdun, itp. itd.", więc takie jednotomowe popularnonaukowe wydanie jest dla mnie wystarczające.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”