Seria "Historyczne Bitwy"

Literatura, ze szczególnym uwzględnieniem literatury historycznej i militarnej.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10579
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2101 times
Been thanked: 2831 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Witold Janik pisze:
Karel W.F.M. Doorman pisze:Zgadza się, "Warszawa 1656" Pana Profesora Nadolskiego to bardzo dobra książka.
Zulusie, zastrzelę Cię chyba :) Spójrz marne 9 postów wcześniej...
... Nagielskiego, Mirosława Nagielskiego. "Szefa" (jak na niego mówimy) bloku historii wojskowości IH UW i mojego recenzenta BTW :cool:
Wiesz, ze tego Nadolskiego miałem do łba wbitego.
Patrzę na półkę, a tam Nagielski. No co za chochlik zmienił nazwisko autora :D
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Paweł Sulich
Podporucznik
Posty: 413
Rejestracja: wtorek, 7 listopada 2006, 10:16
Lokalizacja: Józefów
Been thanked: 3 times

Post autor: Paweł Sulich »

Andrzej Nadolski jest od Grunwaldu - prof. Nagielski preferuje husarię :)
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Post autor: Jarek »

Są dostępne 3 wydania WATERLOO 1815 Tomasza Malarskiego z serii Historyczne bitwy. Czy wiadomo wam moze czy są między nimi jakieś istotnie roznice w treści? Jakieś uzupełnienia, rozwinięcie treści itp.?
Podobnie Lipsk 1813 Jadwigi Nadziei, też natknąłem się na 2 wydania.
Napewno jest różnica w cenie i to spora, ale czy te wydania różnią się czymś jeszcze?
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: kadrinazi »

Malarski strasznie proangielski, aż sie słabo robi... Chyba że ktoś to lubi, wtedy to spoko.
Nadzieja beznadziejna, omijać z daleka!
Kontakt tylko na maila
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Post autor: clown »

kadrinazi--->jarek sie pytał o różnice w wydaniach a nie o ocenę :D wszyscy wiedzą że Nadzieja jest be :D
Jarek--->2 i 3 wydanie Malarskiego nie różni się kompletnie niczym - nawet mapki są te same. Nadzieję mam tylko wydanie 2-gie
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: kadrinazi »

Jak ktoś jest beznadziejny lub pro-(tu wpisz dowolną nację) to kolejne wydania tego nie zmienią :wink:
Kontakt tylko na maila
Awatar użytkownika
Futrzaty
Sergent-Major
Posty: 159
Rejestracja: poniedziałek, 2 października 2006, 20:36
Lokalizacja: Varsowia
Kontakt:

Post autor: Futrzaty »

A ja mam pytanie co do Bzury II wydania . Słyszałem opinie , że o ile I wydanie jest lekko "spaczone" PRL - np. ustęp o Marianie Buczku ( mnie akurat w niczym nie przeszkadza - to juz II wydanie jest poważnie spaczone w drugą mańkę - prawda to ??
Czesanie futra jest fajne i ciekawe, bo jest ciekawe i fajne.
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Post autor: Jarek »

Właśnie to o te różnice o których pisze clown mi bardziej chodziło. Czyli czy treść w kolejnych wydaniach jest ta sama czy też przeredagowana, uzupełniona o jakieś nowe fakty, zdjęcia, mapy itp. Ale juz kupiłem 3 wydanie Waterloo.
Awatar użytkownika
Chevau-léger
Sous-lieutenant
Posty: 364
Rejestracja: czwartek, 24 sierpnia 2006, 09:06
Lokalizacja: Varsovie

Post autor: Chevau-léger »

Malarski w połączeniu z Rogackim "Mont Saint Jean" jakiś spójny obraz bitwy wytworzą na pewno. Pruski uber alles punkt widzenia znajdziesz w "Waterloo-niemieckie zwycięstwo"-niestety książce fatalnie zredagowanej i bardzo jednostronnej
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Post autor: clown »

Chevau - leger---->i tu się z Tobą zgodzę. Czytam właśnie równolegle Hofschroera, Malarskiego i Rogackiego i momentami mam wrazenie że inną bitwę opisują :) albo inaczej - każdy z nich znajduje się w innym miejscu - Hofschroer jest przy Prusakach oraz niemieckich żołnierzach kontyngentu Wellingtona, Malarski siedzi w czworobokach angielskiej piechoty, a Rogacki siedzi obok Napoleona na koniu :D
Fakt faktem, że wystarczy spojrzeć na listę źródeł wszystkich powyższych pozycji, żeby mniej więcej wiedzieć jakiej "orientacji" będzie praca.
Futrzaty--->w pierwszym wydaniu nie ma zdaje mi się informacji o 17 września, w drugim jest już obszerny fragment. Reszta praktycznie bez zmian.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Chevau-léger
Sous-lieutenant
Posty: 364
Rejestracja: czwartek, 24 sierpnia 2006, 09:06
Lokalizacja: Varsovie

Post autor: Chevau-léger »

Chevau - leger---->i tu się z Tobą zgodzę.
Odetchnąłem z ulgą :wink:

Masz rację z orientacjami-trzeba też pamiętać , że praca Malarskiego ukazała się jakieś ćwierć wieku wcześniej-czytałem ją zamiast" mojej pierwszej czytanki" oraz "elementarza" już w latach 80-tych ubiegłego stulecia :D
Awatar użytkownika
ozy
Tai-sa
Posty: 1498
Rejestracja: czwartek, 30 marca 2006, 10:30
Lokalizacja: Opole

Post autor: ozy »

clown pisze:Czytam właśnie równolegle Hofschroera, Malarskiego i Rogackiego i momentami mam wrazenie że inną bitwę opisują :) albo inaczej - każdy z nich znajduje się w innym miejscu - Hofschroer jest przy Prusakach oraz niemieckich żołnierzach kontyngentu Wellingtona, Malarski siedzi w czworobokach angielskiej piechoty, a Rogacki siedzi obok Napoleona na koniu
Właśnie dlatego muszę sobie wreszcie tego Hofschroera kupić, bo mam dwie pozostałe ;) Fajne obniżki są na Bellonie, chyba skorzystam i wezmę więcej książek.
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

A moze ktos cos powiedziec o

ADRIANOPOL 378, RZEKA FRIGIDUS 394 Daniel Gazda
WYPRAWA SYCYLIJSKA 415-413 P. N. E. Grzegorz Lach
JEROZOLIMA 1099 Sławomir Leśniewsk

wszystkie trzy interesujace mnie
ktos czytal ?


aha i
INCZHON-SEUL 1950
Robert Kłosowicz
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Post autor: clown »

AWu--->zamiast Adrianopola Gazdy polecam Adranopol Tomasza Szeląga z Infort Editions. Gazda powiela to co napisał Szeląg rozszerzając nieco temat. Moim zdaniem słaba pozycja.
Jerozolima 1099 Leśniewskiego to wznowienie tej pozycji. Generalnie skrypt tomu 2 Historii Wojen Krzyżowych Runcimana i nic nowego nie wnosi.
Wyprawa Sycylijska--->jeszcze nie czytałem :) może jutro w pracy zdążę :D
Inczon Seul nie czytany ale (podobno) warto...
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2426
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 55 times

Post autor: Teufel »

Są w sieci recenzje książek Bellony, poza Wyprawą Sycylijską, bo dopiero wyszła.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 31 stycznia 2011, 21:36 przez Teufel, łącznie zmieniany 1 raz.
Legiony i ja mamy się dobrze.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”