25 Targi Książki Historycznej (24-27.11.2016)

Literatura, ze szczególnym uwzględnieniem literatury historycznej i militarnej.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

25 Targi Książki Historycznej (24-27.11.2016)

Post autor: Raleen »

Trwają już... tradycyjnie w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie. Więcej o imprezie:

http://www.historiaikultura.pl/pl/edycja-biezaca/

Będę dziś wieczorem i powinienem być na stoisku wydawnictwa Erica w sobotę (może nie przez cały dzień, ale przez znaczną część dnia). Tak tylko nieśmiało wspomnę, że gdyby ktoś był zainteresowany moją "Ostrołęką", to można nabyć u wydawcy na miejscu.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: 25 Targi Książki Historycznej (24-27.11.2016)

Post autor: Raleen »

Jak ktoś już był - dzielcie się wrażeniami.

Ja dziś odwiedzałem Trutu, więc zawitam dopiero jutro.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
dixie75
Sous-lieutenant
Posty: 462
Rejestracja: poniedziałek, 21 czerwca 2010, 08:06
Been thanked: 1 time

Re: 25 Targi Książki Historycznej (24-27.11.2016)

Post autor: dixie75 »

Byłem dziś po południu z żoną i synem i jesteśmy wszyscy bardzo zadowoleni (portfel też, bo schudł :P).
Odnotowałem więcej zwiedzających, niż rok temu, więcej "czegoś" przed Arkadami (jakieś namioty, jacyś rekonstruktorzy, ale nie miałem czasu się bliżej zainteresować).
Co dla mnie ważne, to coraz więcej ofert z szeroko pojętej kategorii patriotycznej jest kierowanych do młodszego pokolenia. Upolowaliśmy kolorowy i całkiem treściwy poczet królów polskich na poziomie podstawówki, ilustrowany "przewodnik" dla starszych dzieci po czasach Mieszka I (fenomenalne obrazki np. budowli w przekrojach cząstkowych z opisami) i polityczno-historyczną mapę Polski jako puzzle w kształcie województw (oryginalne i bardzo solidnie wykonane). Edukować trzeba od dziecka i dobrze że jest jakiś wybór, poza badziewnymi podręcznikami.

Sporo czasu spędziliśmy przy stoisku Wydawnictwa Miejskiego "Posnania" na miłej pogawędce nad "Łamaczami szyfrów". Porządnie wydana gra (Trefl, wiadomo, pancerna plansza, karty w standardowych wymiarach pod koszulkowanie), odrobinę momentami przypomina "Stawkę", wygląda na złożoną (Monopoly to na pewno nie jest). Muszę przestudiować instrukcję, bo można w lepszych cenach zdobyć w innych księgarniach, więc jeśli uznamy, że ogarniamy, to kto wie. Żona lubi łamigłówki logiczne :D .

Plecak obciążyło mi jeszcze kilka książek w niezłych cenach i niespodzianka: świeżo wydany przez AlmaPress "Dywizjon 301". Ciekawe skąd wiedzieli, że zbieram monografie polskich jednostek 8-)
Niestety musiałem się ograniczać, bo jutro czyli dziś :) jedziemy z dzieciakami na Planszówki na Narodowym, a tam kolejna orgia zakupowa :P
Właściwie kwestie prezentów mikołajkowo-Bożonarodzeniowych mamy z głowy :ugeek:
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: 25 Targi Książki Historycznej (24-27.11.2016)

Post autor: Raleen »

Byłem dziś. Jak zwykle miło było spotkać znajomych (pozdrowienia dla BEF Hero, Sarmora i Pawła Sulicha oraz Pawła Zatryba). Miło było też poznać Zbigniewa Hunderta, znanego mi do tej pory tylko z okładek książek. Z niektórymi standardowo spotykam się na targach co roku. Ludzi sporo, pojawiali się falami, jak to zazwyczaj bywało. Jeśli chodzi o ofertę wydawnictw obecnych na targach, jest trochę ciekawych nowości. Dużo gorzej niż w zeszłym roku wygląda oferta np. Trójmiejskiej Grupy Wydawniczej sprzedającej publikacje, które już się ukazały jakiś czas temu i różne okazjonalne wydawnictwa sprzedające to pozycje Alma-pressu czy Finny sprzed lat też jakoś słabiej, może to znak, że powoli nakłady się wyczerpują. Stoisko Napoleona V rozrosło się w tym roku o kolejny segment (razem już 5) tak że jest największym stoiskiem na całej imprezie (gdzieś trzeba te książki rozstawić). Na stoisku wyd. Erica i Tetragon podpisywał dziś książki Przemysław Benken, zaś Artur Szrejter i Władysław Duczko mają być jutro. Nabyłem okazyjnie u Napoleona V dwa Osprey'e napoleońskie i monumentalne dzieło Olega Sokołowa "Armia Napoleona". Ponadto zakupiłem sobie kolejną biografię z serii biografii władców średniowiecznych u Avalona i również okazyjnie (za 10 zł) książkę "Ottonowie" wyd. Uniwersytetu Warszawskiego. Ponadto w moje ręce trafiły "Moce wikingów" Władysława Duczki i jeszcze jedna zacna pozycja. Kto zainteresowany polskimi Osprey'ami, polecam wybrać się na targi - są po 20 do 25 zł, w tym najnowsze. Z ciekawych rzeczy, wypatrzyłem jeszcze na stoisku "Mówią wieki" książkę wydawnictwa 69 o średniowiecznej sztuce wojennej. Trochę popularnonaukowa i siłą rzeczy przekrojowa, ale wygląda bardzo porządnie i jest sprzedawana w cenie 50 zł. Chodzi o tą publikację:
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/216841/s ... a-500-1500
Inna bardzo interesujące stoisko miał, jak w latach poprzednich Instytut Archeologii i Etnologii PAN.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: 25 Targi Książki Historycznej (24-27.11.2016)

Post autor: Raleen »

Dziś był ostatni dzień targów. Miałem przyjemność dostać autograf od prof. Duczki. Dowiedziałem się też, że jest szykowana reedycja "Rusi wikingów". Książka ma być znacznie rozszerzona i właściwa ma to być nowa publikacja, ale jeszcze trochę z tym zejdzie. Wcześniej bardzo oblegany był Artur Szrejter, przyszło czterech ludzi po autografy, ale z jeden zadawał pytania i dyskutował z pół godziny. Pozostali także nie odpuszczali, tak że była to dla autora bardzo intensywna godzina. Ludzi dziś jakby mniej niż wczoraj. Pozdrowienia dla spotkanych tego dnia: Aldarusa, Konrada P. i Sosny. Na stoisku Bellony znowu spotkałem coś co wywołuje od paru lat mój uśmiech: obok licznych książek wystawione na sprzedaż były kalendarze na nowy rok, tzn. organizery czy jak to się poprawnie nazywa... w cenach często wyższych niż książki, co daje do myślenia nad wartością słowa pisanego i wszelkiego pisarstwa w naszym kraju.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”