Wojna o Niepodległość Stanów Zjednoczonych - biliografia

Literatura, ze szczególnym uwzględnieniem literatury historycznej i militarnej.
Szary
Sous-lieutenant
Posty: 363
Rejestracja: środa, 26 lutego 2014, 20:16
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 19 times
Been thanked: 12 times

Re: Wojna o Niepodległość Stanów Zjednoczonych - Biliografia

Post autor: Szary »

Tematem interesowałem się od dawna, ale chciałbym poszerzyć wiedzę i poznać książki, o których być może nie wiem. Wrzucajcie proszę Wasze typy.

Zacznę od biografii Waszyngtona z serii z medalionem - bardzo solidna, jest na pewno jeszcze Hamilton, Jefferson i Franklin.
Awatar użytkownika
gocho
Adjudant-Major
Posty: 339
Rejestracja: środa, 26 maja 2010, 11:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 40 times
Been thanked: 25 times
Kontakt:

Re: Wojna o Niepodległość Stanów Zjednoczonych - Biliografia

Post autor: gocho »

Saratogi jeszcze nie czytałem, ale polecam rewelacyjnie napisaną "Historię cywilizacji amerykańskiej. Era tworzenia 1607-1789".
Strony 490-676 traktują o buncie w koloniach i wojnie. Lewicki zajął się: kwestią indiańską, pomocą francuską, finansowaniem wojny, odbrązowieniem bohaterów amerykańskich, opisem społeczeństwa poszczególnych stanów (stopień sprzyjania Brytyjczykom i buntownikom, wysiedlenia i represje). Podszedł też krytycznie do wielu znanych obrazów epoki, podkoloryzowanych wierszyków i piosenek patriotycznych. W ciekawy sposób wyjaśnił główne przyczyny wybuchu rewolty.

Zresztą całe 780 stron warto przeczytać, by poznać mity i historie poszczególnych kolonii. Jeśli szukałbym minusów to trochę mało jest o konfliktach kolonistów z Indianami.
"Znalazłem armię Waszej Wysokości podzieloną trojako. Część naziemna składa się z rabusiów i maruderów; druga znajduje się pod ziemią, a trzecia w szpitalach. Czy powinienem wycofać się z pierwszą, czy czekać, aż dołączę do którejś z pozostałych" Clermont w liście do Ludwika XV
Awatar użytkownika
Aldarus
Chef de bataillon
Posty: 1021
Rejestracja: wtorek, 12 września 2006, 08:56
Lokalizacja: Warszawa - Bielany
Been thanked: 12 times

Re: Wojna o Niepodległość Stanów Zjednoczonych - biliografia

Post autor: Aldarus »

Lewickiego zdecydowanie warto - po lekturze można zrozumieć, jak naprawdę powstawały Stany Zjednoczone. Na marginesie kolejne tomy też są niezłe (choć pierwszy zdecydowanie najlepszy).
Nie dyskutuj z idiotą.
Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, potem pokona doświadczeniem.
runnersan
Capitaine-Adjudant-Major
Posty: 998
Rejestracja: poniedziałek, 21 sierpnia 2006, 18:16
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Wojna o Niepodległość Stanów Zjednoczonych - biliografia

Post autor: runnersan »

Pochwalisz się, gdzie dostałeś? W Merlinie piszą, że nie mają, to samo u innych flagowców, a na lubimyczytac.pl linkują nie wiedzieć czemu do tomu 2 zamiast 1.
Zapraszam do przeglądania...

http://wirtualnygeneral.blogspot.com/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”