Przegląd polskich klasyków z lat '90

Literatura, ze szczególnym uwzględnieniem literatury historycznej i militarnej.
Luminarz
Appointé
Posty: 42
Rejestracja: poniedziałek, 26 lipca 2021, 02:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Przegląd polskich klasyków z lat '90

Post autor: Luminarz »

Witka,
wzięło mnie jakoś na sentyment, bo akurat jak byłem przypadkiem w okolicy mojej prowincjonalnej biblioteki znalazłem "Niemiecka broń pancerna 1939-1945" Z. Lalaka z nieistniejącego wyd. Lampart, w którym jak sobie sprawdziłem wielu speców się przewinęło lub zaczynało swą karierę, dlatego tak pomyślałem o wspomnieniu klasyków z pierwszej fali czasopism militarnych z waszymi rekomendacjami, jakie klasyki są obecnie ponadczasowe nie tylko dla kolekcjonerów.
pozdr
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/77910/n ... -1939-1945
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43400
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Re: Przegląd polskich klasyków z lat '90

Post autor: Raleen »

Chodzi Ci ogólnie o czasopisma czy poszczególne numery? Jeśli to pierwsze, to wydaje mi się, że one dość mocno ewoluowały, także pod względem jakościowym, z biegiem czasu raczej na minus, aczkolwiek muszę się zastrzec, że zwłaszcza jeśli chodzi o II wojnę św., która stanowi na ogół ich główną tematykę, nie jest to mój ulubiony okres historyczny. Jeszcze inna kwestia czy to ma być ocena w świetle współczesnej wiedzy i przydatności tych czasopism czy trochę sentymentalna, bo wiedza poszła do przodu i różnego rodzaju rewelacje sprzed lat (wraz z ich autorami) dziś niekoniecznie się bronią.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Luminarz
Appointé
Posty: 42
Rejestracja: poniedziałek, 26 lipca 2021, 02:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Przegląd polskich klasyków z lat '90

Post autor: Luminarz »

Raleen pisze: wtorek, 31 października 2023, 08:27 Chodzi Ci ogólnie o czasopisma czy poszczególne numery? Jeśli to pierwsze, to wydaje mi się, że one dość mocno ewoluowały, także pod względem jakościowym, z biegiem czasu raczej na minus, aczkolwiek muszę się zastrzec, że zwłaszcza jeśli chodzi o II wojnę św., która stanowi na ogół ich główną tematykę, nie jest to mój ulubiony okres historyczny. Jeszcze inna kwestia czy to ma być ocena w świetle współczesnej wiedzy i przydatności tych czasopism czy trochę sentymentalna, bo wiedza poszła do przodu i różnego rodzaju rewelacje sprzed lat (wraz z ich autorami) dziś niekoniecznie się bronią.
Chodziło mi bardziej o książki niż czasopisma, które cieszyły się estymą wśród niszy i ogółu fascynatów, imo najpopularniejszym pismem o 2 WŚ to było Wydawnictwo Militaria Janusza Ledwocha.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43400
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Re: Przegląd polskich klasyków z lat '90

Post autor: Raleen »

Luminarz pisze: wtorek, 31 października 2023, 11:19 (...) imo najpopularniejszym pismem o 2 WŚ to było Wydawnictwo Militaria Janusza Ledwocha.
"Wydawnictwo Militaria" było najpopularniejszym pismem? Chyba wydawnictwem jeśli już, bo takiego pisma nie kojarzę?

Gdybym mógł wyjść poza II wojnę światową i miałbym wskazać najlepszą monografię historyczno-wojskową z lat 90-tych, to dla mnie mocnym kandydatem jest:

Robert Bielecki "Wielka Armia" (wyd. Bellona)

Znakomita książka, z której do dziś korzystam, wykraczająca poza epokę napoleońską.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Luminarz
Appointé
Posty: 42
Rejestracja: poniedziałek, 26 lipca 2021, 02:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Przegląd polskich klasyków z lat '90

Post autor: Luminarz »

Raleen pisze: wtorek, 31 października 2023, 12:54
Luminarz pisze: wtorek, 31 października 2023, 11:19 (...) imo najpopularniejszym pismem o 2 WŚ to było Wydawnictwo Militaria Janusza Ledwocha.
"Wydawnictwo Militaria" było najpopularniejszym pismem? Chyba wydawnictwem jeśli już, bo takiego pisma nie kojarzę?

Gdybym mógł wyjść poza II wojnę światową i miałbym wskazać najlepszą monografię historyczno-wojskową z lat 90-tych, to dla mnie mocnym kandydatem jest:

Robert Bielecki "Wielka Armia" (wyd. Bellona)

Znakomita książka, z której do dziś korzystam, wykraczająca poza epokę napoleońską.
"Wydawnictwo Militaria" jako wydawnictwo serii monografii było traktowane jako pismo o cyklicznym procesie publikacji i porządku (każdy był numerowany), ogólnie był to ewenement swej niszy w Polsce w latach '90 (udana próba odtworzenia zachodnich wzorów nowoczesnych publikacji).

Co do tematu to może jeszcze bardziej sprecyzuję jego ramy, chodziło mi takie rarytasy kolekcjonerskie, które były wartościowe dodatkowo z powodu małego nakładu i robione przez "najczęściej" nieistniejące wydawnictwa, dlatego nieprzypadkowo podałem Lamparta.

Ja mogę nawet z życia przytoczyć jak w moim lokalnym antykwariacie zobaczyłem unikacik (co jest tam rzadkością), czyli WOJSKO POLSKIE Księstwo Warszawskie 1807-1814 Gembarzewskiego w okazyjnej cenie, lecz niestety szybko ktoś mnie ubiegł :lol:
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43400
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Re: Przegląd polskich klasyków z lat '90

Post autor: Raleen »

Jeśli Cię Gembarzewski zainteresował, to od lat jest jedno wydawnictwo niewątpliwie niszowe, mocno specjalistyczne, o niezbyt wielkich nakładach, a zarazem pod względem merytorycznym i estetycznym posiada znakomite publikacje z tego okresu, jednocześnie dość drogie jak na średnie standardy - wydawnictwo Karabela:

https://www.karabela.waw.pl/

Większość publikacji nadal jest dostępnych, ale nakład niektórych już dawno wyprzedali i te z pewnością mają obecnie wartość kolekcjonerską. Nie wiem kiedy dokładnie zaczynali działalność, czy jeszcze przed rokiem 2000 czy już po, ale istnieją dość długo. Ja swego czasu czytałem i recenzowałem "Wojsko Księstwa Warszawskiego. Artyleria, inżynierowie, saperzy" i mogę śmiało polecić.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Luminarz
Appointé
Posty: 42
Rejestracja: poniedziałek, 26 lipca 2021, 02:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Przegląd polskich klasyków z lat '90

Post autor: Luminarz »

Raleen pisze: środa, 1 listopada 2023, 08:10 Jeśli Cię Gembarzewski zainteresował, to od lat jest jedno wydawnictwo niewątpliwie niszowe, mocno specjalistyczne, o niezbyt wielkich nakładach, a zarazem pod względem merytorycznym i estetycznym posiada znakomite publikacje z tego okresu, jednocześnie dość drogie jak na średnie standardy - wydawnictwo Karabela:

https://www.karabela.waw.pl/

Większość publikacji nadal jest dostępnych, ale nakład niektórych już dawno wyprzedali i te z pewnością mają obecnie wartość kolekcjonerską. Nie wiem kiedy dokładnie zaczynali działalność, czy jeszcze przed rokiem 2000 czy już po, ale istnieją dość długo. Ja swego czasu czytałem i recenzowałem "Wojsko Księstwa Warszawskiego. Artyleria, inżynierowie, saperzy" i mogę śmiało polecić.
Wydawnictwo Militaria powstała w 1990 r. (mylisz z Magazyn Historyczny Militaria XX w.), dlatego interesują mnie bardziej takie niszowe i małonakładowe wydawnictwa jak Lampart, jak znacie to podawajcie.

Ps. Karabelę znam, a do "Wojsko Księstwa Warszawskiego. Artyleria, inżynierowie, saperzy" pisał mój śp. mentor.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43400
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Re: Przegląd polskich klasyków z lat '90

Post autor: Raleen »

Luminarz pisze: środa, 1 listopada 2023, 09:19
Raleen pisze: środa, 1 listopada 2023, 08:10 Jeśli Cię Gembarzewski zainteresował, to od lat jest jedno wydawnictwo niewątpliwie niszowe, mocno specjalistyczne, o niezbyt wielkich nakładach, a zarazem pod względem merytorycznym i estetycznym posiada znakomite publikacje z tego okresu, jednocześnie dość drogie jak na średnie standardy - wydawnictwo Karabela:

https://www.karabela.waw.pl/

Większość publikacji nadal jest dostępnych, ale nakład niektórych już dawno wyprzedali i te z pewnością mają obecnie wartość kolekcjonerską. Nie wiem kiedy dokładnie zaczynali działalność, czy jeszcze przed rokiem 2000 czy już po, ale istnieją dość długo. Ja swego czasu czytałem i recenzowałem "Wojsko Księstwa Warszawskiego. Artyleria, inżynierowie, saperzy" i mogę śmiało polecić.
Wydawnictwo Militaria powstała w 1990 r. (mylisz z Magazyn Historyczny Militaria XX w.), dlatego interesują mnie bardziej takie niszowe i małonakładowe wydawnictwa jak Lampart, jak znacie to podawajcie.

Ps. Karabelę znam, a do "Wojsko Księstwa Warszawskiego. Artyleria, inżynierowie, saperzy" pisał mój śp. mentor.
Niczego nie mylę, tylko jeśli się wczytasz uważniej, ja piszę w tym momencie o wydawnictwie Karabela, a nie o wydawnictwie Militaria.

PS. Gratuluję śp. mentora.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”