Muzeum Wojska Polskiego - wystawa "1000 Lat Chwały Oręża Polskiego"

Czasopisma oraz szeroko rozumiana publicystyka, wydarzenia kulturalne i inne tematy niemieszczące się w ramach filmu i literatury.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43400
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Muzeum Wojska Polskiego - wystawa "1000 Lat Chwały Oręża Polskiego"

Post autor: Raleen »

Na przełomie sierpnia i września udało mi się odwiedzić Muzeum Wojska Polskiego, niedługo po tym jak przeniosło się ono ostatecznie na Cytadelę Warszawską do nowo wybudowanej siedziby. Niżej trochę zdjęć z głównej wystawy „1000 Lat Chwały Oręża Polskiego”. Skupiłem się bardziej na dawniejszych okresach historycznych, więc zdjęcia nie są reprezentatywne dla całości (robiłem jeszcze osobno zdjęcia dwudziestowiecznego uzbrojenia i wyposażenia bojowego, ale mi się gdzieś zawieruszyły, mam nadzieję, że je odnajdę, a jak nie to kiedyś, może przy okazji kolejnej wizyty w Muzeum, obfotografuję kilka pominiętych, a ciekawych według mnie eksponatów). Ogólnie eksponatów jest znacznie więcej niż na zdjęciach, zwłaszcza dotyczy to późniejszego okresu, więc oglądając pamiętajcie, że to wybór. Nowa siedziba Muzeum prezentuje się znakomicie. Wystawa również wygląda nieźle, zwłaszcza z punktu widzenia widza słabo albo w ogóle nieobeznanego z tematem. Jednakże w porównaniu z dawną wystawą jest ona skromniejsza (najkrócej mówiąc zobaczymy mniej eksponatów, chociaż pojawiły się też zupełnie nowe). Żeby spokojnie obejrzeć całość, trzeba moim zdaniem około 3 godzin (pewnie jak ktoś się uwinie, można się wyrobić w 2,5). W tym czasie przeciętny zwiedzający wystawiony jest na tak potężny strumień informacji i wiedzy o dziejach oręża polskiego, że to co znajduje się na wystawie wydaje się wystarczające, chociaż specjalistów i tych, którzy byli już wcześniej w Muzeum oraz znają przynajmniej część eksponatów, zapewne nie do końca zadowoli. Tym niemniej naprawdę warto się wybrać. Nieoficjalnie dowiedziałem się, że z czasem wystawa ma być rozbudowywana.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Biały Vilk
Sous-lieutenant
Posty: 444
Rejestracja: poniedziałek, 23 marca 2009, 22:28
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 36 times
Been thanked: 59 times

Re: Muzeum Wojska Polskiego - wystawa "1000 Lat Chwały Oręża Polskiego"

Post autor: Biały Vilk »

Dziękuję za relację. Do MWP wpadam co 4-5 lat, a teraz mam jeszcze dodatkowy pretekst, związany z lokalizacją :)
"Zjeżdżaj z drogi, ty gnojku!" - adm. Andrew B. Cunningham z pokładu "Warspite" do dowódcy HMS "Griffin", będącego na linii strzału
Radosław Kotowski
Chui
Posty: 747
Rejestracja: środa, 31 grudnia 2014, 17:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 214 times
Been thanked: 22 times

Re: Muzeum Wojska Polskiego - wystawa "1000 Lat Chwały Oręża Polskiego"

Post autor: Radosław Kotowski »

Jak byłem kiedyś w Muzeum Wojska Polskiego to nie dali mi robić zdjęć.
Jak my tu przetrwaliśmy?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43400
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Re: Muzeum Wojska Polskiego - wystawa "1000 Lat Chwały Oręża Polskiego"

Post autor: Raleen »

Od jakiegoś czasu nie ma problemu ze zdjęciami, nie tylko w tym muzeum.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”