VIII Ogólnopolska Konferencja Stud. Historyków Wojskowości

Czasopisma oraz szeroko rozumiana publicystyka, wydarzenia kulturalne i inne tematy niemieszczące się w ramach filmu i literatury.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

VIII Ogólnopolska Konferencja Stud. Historyków Wojskowości

Post autor: Raleen »

Wczoraj i dziś (19, 20.XI) Na zaproszenie jednego z naszych kolegów (i koleżanki ;) ) z forum miałem okazję uczestniczyć w VIII Ogólnopolskiej Konferencji Studentów Historyków Wojskowości, odbywającej się w tym roku na UW:

http://8okshw.waw.pl/

Kilka osób z bywających na naszym forum i z grona strategów (znanych mi także z dawniejszych czasów, a niektórych dawno nie widziałem niestety), wygłosiło referaty, w tym: Paweł Sulich, Anders, RyTo, Andrzej Gładysz i Damian Markowski. Wszystkim z wyjątkiem (niestety) jednego miałem okazję się przysłuchiwać.

Tematyka niemal bez wyjątków ciekawa (przynajmniej te prezentacje, na których miałem okazję być). Miejscami było zabawnie, np. dziś pod wieczór przysłuchiwałem się referatowi o walkach 503 sPzAbt na przyczółku Szolnok. Kolega, jak niejednemu to się zdarzało, źle obliczył czas (którego rzeczywiście referenci mieli stosunkowo niewiele), i na tyle długo rozwodził się o wyglądzie czołgów, malowaniu, kamuflażach, że o walkach właściwie nie zdążył prawie nic powiedzieć. Na koniec jeden z obecnych zadał nieśmiertelne pytanie: Jesteś modelarzem? :rotfl: Dla modelarzy na pewno referat był pod wieloma względami wartościowy :) .

Z racji zainteresowań naszych kolegów referentów większość czasu spędziłem na panelach starożytnym i drugowojennym. Bardzo ciekawie było też w piątek wieczorem w panelu XIX-wiecznym, gdzie przez chwilę także miałem przyjemność być. Jedna pani opowiadała o kanonierkach drewnianopokładowych w wojnie secesyjnej (już sam fakt, że kobieta zajmuje się takimi tematami był dla mnie na swój sposób intrygujący ;) ). Bardzo się obawiała, bo na sali było trzech rekonstruktorów Południowców, a ona zdaje się wolała tych z Północy, więc czuła się trochę niepewnie. Trafiłem też na referat idealnie pokrywający się z moimi zainteresowaniami o teorii i praktyce szarży kawalerii w postaniu listopadowym. Było ciekawie, niestety krótki czas na referowanie sprawił, że gdy przyszło do najciekawszego, referent musiał się zwijać, żeby skończyć.

Tyle moich wrażeń. Szanowni Koledzy Referenci z pewnością dodadzą coś od siebie.
Ostatnio zmieniony sobota, 20 listopada 2010, 21:18 przez Raleen, łącznie zmieniany 1 raz.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
RyTo
Major
Posty: 1165
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 22:14
Lokalizacja: Kraków

Post autor: RyTo »

Nawet poszedłem się integrować na koniec - oraz byłem na wyborach następnorocznych organizatorów... Cóż, Gładky się zgodził, więc wygląda na to, że za rok historycy wojskowości do Lublina będą pielgrzymkować.

Kobiety-gladiatory nie były złe, ale nie zaspokoiły moich oczekiwań.

Koniec końców, nawiązanie znajomości z ludźmi o podobnych zainteresowaniach jest zyskiem największym :pom:
As-tu le cauchemar, Hoffmann?
Awatar użytkownika
Paweł Sulich
Podporucznik
Posty: 413
Rejestracja: wtorek, 7 listopada 2006, 10:16
Lokalizacja: Józefów
Been thanked: 3 times

Post autor: Paweł Sulich »

Raleen wymienił mój referat - poznaliśmy się na konferencji :)
Byłem przez wszystkie trzy dni; w pt. na panelu II wojna światowa, w sobotę przed południem na miscellaneach i historii po 1945, a po południu znów na II wojnie. Dziś w Muzeum Niepodległości na wykładzie dr. Stefana Artymowskiego "Problemy badawcze historii wojskowości na przykładzie repatriacji żołnierzy PSZ z Europy Zachodniej". Przez trzy dowiedziałem się naprawdę wiele, no i była to pierwsza konferencja, na której siedziałem po drugiej stronie stołu :) Teraz czekamy na publikację materiałów, być może pojawi się k. marca. Dla zainteresowanych tutaj część abstraktów, zaczynają się też pojawiać zdjęcia: http://www.kolejkamarecka.pun.pl/viewforum.php?id=44
Jak powiedział RyTo za rok Lublin, kolega Gladky brawo - gratulacji dla Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II słuchał przez telefon :)
Ostatnio zmieniony niedziela, 21 listopada 2010, 20:48 przez Paweł Sulich, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

To będę miał mocny argument by się wybrać za rok do Lublina, dawno już tam nie byłem...
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

Smuci mnie brak zainteresowania wojną Polsko-bolszewicką i malutka tylko wzmianka o pociągach pancernych.

Za to ubawiłem się tym:
Porównanie strat wojennych wśród zawodników Lwowskiego Klubu Sportowego Pogoń Lwów.
Piotr Syczak (UG)

Badam aktualnie w ramach programu badawczego mej katedry Pogoń Lwów odrodzona w 2009 roku, wiec wysłuchał bym z chęcią, ale brzmi dość abstrakcyjnie jako Historia wojskowości :P
Idąc tym tropem mój tekst o trzech odmianach budowaniu autorytetu przez dowódców najemników w Kongo byłby na tej konferencji jak znalazł :)
Musze pomyśleć za rok...

Kadogo, czyli dzieci żołnierze w Demokratycznej Republice Konga.
Aleksandra Szameta (UW)

To dla mnie najciekawszy wątek - był ktoś z was może na tym wystąpieniu?
Będzie z tego publikacja?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Jeśli tak to pewnie w tej zbiorowej publikacji, a jak nie może warto się jakoś skontaktować z autorką.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Problem jest z czasem. Jedni referenci mówili i albo się nie wyrabiali, albo referaty nie mogły być zbyt rozbudowane. Inni, chyba nieliczni czytali - jak np. RyTo, i to pozwalało przez te 20 minut przekazać więcej treści, pod warunkiem, że referent szybko czytał (tu RyTo był bezkonkurencyjny). Dla mnie tematy, na których się znałem, też nie powalały wiedzą, tematy, na których się nie znałem - tam skorzystałem więcej.

Co ciekawe, z tego co się orientowałem, znaczny procent referentów stanowili zdaje się doktoranci, nie studenci stricte.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

Raleen bo studenci nie mają potrzeby.. dla doktoranta wystąpienia i publikacje to woda dla ryby, stąd podejrzewam ta Pogoń na konferencji o historii wojskowości.

Natomiast jak na konferencje się wybieram i nie ma grupy dla mnie ciekawej to próbuje wszędzie wepchnąć najemników, którymi się zajmuję for fun. Za rok powinienem coś mieć o przekształceniach własnościowych w najemnictwie od systemu zaciężnego w PMC więc może się zgłoszę na serio by nie obciążać konferencji socjologicznych referatami egzotycznymi :rotfl:
Planowo jeszcze z 5 referatów i wydam książkę o funkcjonowaniu najemnictwa :>
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez AWu, łącznie zmieniany 2 razy.
Umpapa
Général en Chef
Posty: 4159
Rejestracja: czwartek, 10 września 2009, 01:58
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 534 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Post autor: Umpapa »

Fajne konferencje macie.
i wydam książkę o funkcjonowaniu najemnictwa
Chętnie sobie kupię i poczytam.
http://umpapas.blogspot.com/

Choć słońce skrył bojowy gaz / Choć żołdak pławi się w rozbojach
Wciąż przed upadkiem chroni nas / Zbroja
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

To jeszcze wiele lat ale nieomieszkań się pochwalić :P

A konferencje są bardzo rożne, 2 najciekawsze na których bylem były O ataku terrorystycznym na Euro 2012 i o Bombie atomowej w kulturze i historii :>

Problemem wyłapanie tych naprawdę ciekawych, bo często są niszowe.
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez AWu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: VIII Ogólnopolska Konferencja Stud. Historyków Wojskowoś

Post autor: Raleen »

Ukazała się zapowiadana publikacja zawierająca referaty z konferencji:

http://wanax.pl/index.php?p1333,na-z-go ... -pozycjach
http://ksiazkihistoryczne.pl/historia-p ... h/p,169533

Są tam m.in. teksty naszych kolegów :) . Mam nadzieję, że znajdziecie co kogo interesuje.
Swoją drogą ciekaw jestem na ile teksty różnią się od wersji wygłoszonych na konferencji.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: VIII Ogólnopolska Konferencja Stud. Historyków Wojskowoś

Post autor: AWu »

W takich zbiorkach są bardziej dopieszczone :>
Awatar użytkownika
Paweł Sulich
Podporucznik
Posty: 413
Rejestracja: wtorek, 7 listopada 2006, 10:16
Lokalizacja: Józefów
Been thanked: 3 times

Re: VIII Ogólnopolska Konferencja Stud. Historyków Wojskowoś

Post autor: Paweł Sulich »

Zbliża się kolejna odsłona, tym razem w Lublinie. Poniżej tematy referatów:
http://www.kul.pl/ix-og-lnopolska-konfe ... 27384.html
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: VIII Ogólnopolska Konferencja Stud. Historyków Wojskowoś

Post autor: AWu »

Najs
Część Starożytna zapowiada się dla mnie ciekawie!
Ale Lublin za daleko.

Czy potem wychodzi z tego publikacja?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”