TUTORIAL - MCCU MARPAT DESERT

Forum systemu bitewnego "Ambush Alley: Force on Force".
bnk
Adjudant-Major
Posty: 315
Rejestracja: czwartek, 19 listopada 2009, 15:39
Lokalizacja: Warszawa - Bemowo
Kontakt:

TUTORIAL - MCCU MARPAT DESERT

Post autor: bnk »


MCCU MARPAT DESERT


Chciałem podzielić się swoim patentem na pomalowanie współczesnego żołnierza piechoty morskiej US czyli popularnych Marines. Kolory użyte do munduru oraz oporządzenia odpowiadają rzeczywistym kolorom niemal w 100%. Ten tutorial dotyczy pustynnego umundurowania, wkrótce wrzucę również krok po kroku jak zrobić wersję leśną. Oporządzenie i kamizelki zarówno w wersji pustynnej jak i leśnej, w rzeczywistości są koloru Coyote Brown.
Do tutoriala użyłem figurki Ceasara z zestawu H030. Dałem na nią biały podkład Citadel, i dokleiłem do podstawki za którą służy podkładka pod śrubę.

Obrazek

KROK 1
Do munduru i hełmu jako bazowej farby użyłem koloru Iz03 - Sand FS 33531 od Agamy

Obrazek

KROK 2
Następnie kamizelkę, oporządzenie, nakolanniki oraz buty pomalowałem farbą 4709 Dark Tan FS30219 firmy Model Master, który jest niemalże identyczny z rzeczywistym Coyote Brown.

Obrazek

KROK 3
Twarz i dłonie dostały kolor Tallarn Flesh z palety farbek Citadel (imho najlepsza farba do skóry, jako bazowy odcień do dalszego cieniowania). Ze względu na dużą gęstość i zawartość pigmentu, farbki z serii foundation trzeba lekko rozcieńczyć by uzyskać rzadszą konsystencję, o wiele lepiej się nimi wtedy maluje.

Obrazek

KROK 4
Czernią malujemy broń, montaż do przyrządów noktowizyjnych na hełmie, klamry przy ładownicach i torbach, oraz plastiki na nakolannikach. Plastikowe części oporządzenia, takiego właśnie jak ładownice występują w kolorze Czarnym, Coyote Brown i Coyote Tan (lub poprostu TAN). Do imitacji Coyote Tan można użyć farbki Kommando Khaki od Citadel lub jej odpowiednika z innej firmy.

Obrazek

KROK 5
Na tym etapie wszystko co było pomalowane w etapie drugim pokrywamy warstwą washa, ja użyłem Devlan Mud z palety Citadel.

Obrazek

KROK 6
Kontynując pracę z washem, używamy Ogryn Flesh również firmy Citadel do twarzy i do dłoni, nabiorą dzięki temu trochę trójwymiarowości.

Obrazek

KROK 7
Opaskę na hełmie (helmet band, cat eyes), oraz manierki (tylko samą manierkę, pokrowce są w Coyote Brown) malujemy na zielono, ja do tego użyłem farby Model Master 4726 Dark Green FS34079, po jej wyschnięciu rozjaśniłem te elementy Citadelowskim Goblin Green, normalnie zostawiłbym w podstawowym kolorze, wyglądało by to bardziej zgodnie z rzeczywistością, ale niestety ten ciemny zielony ginął na tle pozostałych kolorów więc go trochę ożywiłem.

Obrazek

KROK 8
Na mundur nanosimy całkiem spore plamy przy użyciu Kommando Khaki.

Obrazek

KROK 9
I tu sie zaczynają schody, trzeba porobić małe nieregularne plamki na mundurze i hełmie, wcześniej używaną do oporządzenia farbką Dark Tan. Jako że na oporządzenie poszedł wash, nie będzie się to zlewać z mundurem

Obrazek

KROK 10
Ostatni etap pracy przy mundurze i hełmie, mieszamy w stosunku 1:1 farbki Dark Tan i Citadel Scorched Brown, i nanosimy małe plamki, podobnie jak w poprzednim etapie. Dobrze jest podpatrzeć jak wygląda oryginalny mundur i się postarać przynajmniej wzorować na nim.

Obrazek

KROK 11
Jeżeli jeszcze macie siłę i ochotę na cokolwiek i robiliście wszystko wedle powyższych instrukcji to w ostatnim etapie można trochę pocieniować figurkę:
Twarz i dłonie – wypukłości pomalowałem Citadel Elf Flesh
Wszystko było washowane Devlan Mud – cieniujemy farbą Dark Tan
Broń i montaż pod noktowizję – tutaj zrobiłem przecierkę Citadel Boltgun Metal
Czarne plastiki – użyłem rozwodnionego szarego koloru to ich cieniowania, mi się taki efekt osobiście podoba, taki starty, poszarzały plastik ;)

Obrazek

Obrazek

To by było na tyle, generalnie jestem średnio zadowolony z kamuflażu, ale w tej skali robienie pikseli graniczy z cudem (przynajmniej dla mnie) a efekt który uzyskałem całkiem dobrze wygląda na stole i trochę tego Marpata przypomina ;)
Ostatnio zmieniony środa, 2 czerwca 2010, 14:14 przez bnk, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
q.b.
Major
Posty: 1211
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:07
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

Post autor: q.b. »

No no - zacnie :) Czekam na dzień kiedy "dokopie" Ci w Force on Force'a :D
"Duty, Honor, Country"
Awatar użytkownika
Yori
Praefectus Praetorio
Posty: 1696
Rejestracja: piątek, 28 listopada 2008, 19:09
Lokalizacja: Warszawa man! Złu mówi zawsze: no pasaran!

Post autor: Yori »

Czysto, elegancko i krok po kroku. Z pewnością kiedyś skorzystam z Twojego tutoriala. Świetna sprawa!
bnk
Adjudant-Major
Posty: 315
Rejestracja: czwartek, 19 listopada 2009, 15:39
Lokalizacja: Warszawa - Bemowo
Kontakt:

Post autor: bnk »

Jeszcze będę pracował nad lepszym wykonaniem tego munduru, i zmianą podstawki. musze też pomyśleć nad mocniejszym brushem na broń.

Te ostatnie 2 zdjęcia są trochę przekłamane, były robione przy innym oświetleniu.

UPDATE:
KROK 10 będzie do wywałki, wzorowałem się na mundurze z domowej kolekcji, a że jest jak nowy to ma żywsze kolory, natomiast używane trochę bledną i ciemniejsze plamy z kroku 10 można sobie odpuścić.
headache

Re: TUTORIAL - MCCU MARPAT DESERT

Post autor: headache »

Myślę że tu to będzie najlepiej pasowało :) jeśli nie to proszę o przeniesienie

http://wargaming.pl/index.php?mode=view ... rticle=295

Pisane przez autora książek "Kaukaskie epicentrum" i "Rebelia" wydawnictwa Warbook które swoją drogą polecam jako kopalnie pomysłów (obrona City Hall, Fallujah) :)
Umpapa
Général en Chef
Posty: 4159
Rejestracja: czwartek, 10 września 2009, 01:58
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 534 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: TUTORIAL - MCCU MARPAT DESERT

Post autor: Umpapa »

Bardzo dobry tutorial.

1. Czy MG42 też byś malował czarnym i przetarł gunmetalem?

2. Tallarn Flesh + wah z Ogryn Mud - czym to zastąpić w ramach Valleyo?
http://umpapas.blogspot.com/

Choć słońce skrył bojowy gaz / Choć żołdak pławi się w rozbojach
Wciąż przed upadkiem chroni nas / Zbroja
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: TUTORIAL - MCCU MARPAT DESERT

Post autor: AWu »

Fajnie wyszedł.
Te nowe camo są diabelnie trudne niestety do odtworzenia w małej skali, ale efekt niezły osiągnąłeś.

Jedna uwagę dodam co do broni.

Często bardziej naturalny rezultat przetarć daje miękki ołówek.
W dodatku robi drybrush doskonały, osadza się tylko na wystających elementach i nie zakłóca linii w żaden sposób.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ambush Alley: Force on Force”