Osprey Publishing: Force on Force

Forum systemu bitewnego "Ambush Alley: Force on Force".
Awatar użytkownika
czaki
Chorąży koronny
Posty: 1337
Rejestracja: niedziela, 11 stycznia 2009, 21:24
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: czaki »

Ależ nie ma żadnej napinki. ;D Mnie się tylko nie podoba pomysł oderwania IIWŚ od FoF, bo jak widać po tym, co dotychczas wydało Ambush Alley, to pomysł się sprawdził z jednym systemem dla drugiej wojny i moderna. Może i fajnie jeśli wyjdzie podręcznik do IIWŚ osobno, ale jeśli będzie to ta sama mechanika z kosmetycznymi zmianami, to niestety nie będzie już tak różowo. Ja patrzę przez pryzmat naszego kraju i potencjalnych graczy w Polsce - jeśli mam dwa razy płacić za to samo, w dodatku niestety na nasze realia - dość duże pieniądze, to mi to się niezbyt podoba. Nowy potencjalny gracz w Polsce mógłby zamiast kupować drugi podręcznik kupić kolejną armię. No i grupa odbiorców tej gry jest inna - jest kierowana raczej do miłośników historii/militariów/wargamingu, nie fantastyki, jak produkty GW. Zauważ q.b., że gracze grający w gry spod znaku Warhammera grają zazwyczaj tylko w jeden system, stąd przyjmują każdą zmianę/nową edycję raczej bez bólu. My (wargamingowcy z zacięciem historycznym) raczej operujemy co najmniej kilkoma systemami w swoich zainteresowaniach. Stąd moje podejście - najlepszym wg mnie rozwiązaniem jest taki system, który mieści się w jednym podręczniku i nie potrzeba do niego coraz to nowych edycji i dodatków - łatwiej kogoś przekonać do takiej gry, a czynnik finansowy jednak jest przy tym hobby dość ważny, zwłaszcza dla osób młodych, dla których często barierą jest nawet zakup za granicą.
Awatar użytkownika
czaki
Chorąży koronny
Posty: 1337
Rejestracja: niedziela, 11 stycznia 2009, 21:24
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: czaki »

bnk pisze:To nie jest ten sam towar ponieważ ma już inną oprawę graficzną, która też kosztuje trochę pracy przy przygotowaniu. Mi na przykład osobiście przeszkadza to żę jest obecnie wymieszany modern z ww2 w jednym podreczniku bo FoF rozpatruje tylko i wyłącznie pod kątem grania starć współczesnych.
Towar jest niestety ten sam. Podręcznik z zasadami kupuje się (przynajmniej ja kupuję) dla zasad, nie dla oprawy graficznej. To, że w jednej książce będą zdjęcia Amerykanów w Normandii, a w drugiej Amerykanów w Iraku nie zmienia faktu, że 90% tekstu będzie identyczne (piszę to na podstawie doświadczenia z FoG).
Rozumiem, że może Ci przeszkadzać, że obecnie IIWŚ jest wymieszana z modernem w jednym podręczniku, jednak uważam, że prócz zdjęć z obu epok wrzuconych losowo do książki jako przykłady, to jednak wyraźnie oddzielone są części stricte do moderna od tych tylko dla IIWŚ (przykładowe składy, pojazdy, karty). Kwestia gustu - mnie taki podręcznik jak teraz nie przeszkadza.
Wspólny podręcznik ma nie kwestionowaną zaletę w tym, że automatycznie pozwala osobom nastawionym na modern spróbować zagrać coś w klimatach IIWŚ i odwrotnie. Albo pisząc inaczej - dostajemy dwie gry w cenie jednej, większa szansa, że ktoś załapie bakcyla na inną epokę. A sama gra jest na tyle genialna, że i tak się obroni sprzedażą, więc w tym przypadku Osprey nie powinien martwić się o zyski. :)
bnk
Adjudant-Major
Posty: 315
Rejestracja: czwartek, 19 listopada 2009, 15:39
Lokalizacja: Warszawa - Bemowo
Kontakt:

Post autor: bnk »

Wszystko ma swoje zady i walety ;) może to wygląda trochę jakbym bronił wydawcę że tak postąpił, ale wciąż uważam że koszty są dosyć niskie w porównaniu z innymi systemami, nawet jak zapłacimy te 160 zł za obydwie książki. Co do argumentu że młodsi mogą mieć problem z pieniędzmi to spójrz, i tu znowu daję za przykład scenę wh, ile dzieciaków z podstawówki i gimnazjum w to gra, a sam wiesz najlepiej jakie są kosztyl. Reasumując uważam że bardzo dobrze się stało iż wydany jest podręcznik, a jeszcze lepiej że przez Ospreya, jest szansa że trafi do większej ilości ludzi dzięki temu, bo tutaj chyba się obydwaj zgodzimy że system jest rewelacyjny i wart swojej ceny ;)

Pozdrawim
Awatar użytkownika
Cisza
Général de Brigade
Posty: 2180
Rejestracja: środa, 7 października 2009, 12:40
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Post autor: Cisza »

Oczywiście, że podręcznik z zasadami do IIWŚ i współczesnych konfliktów byłby lepszy. Problem w tym, że musiałby być jednak o wiele obszerniejszy. Od Drugiej Wojny wiele się zmieniło w taktyce, uzbrojeniu itp. i dobrze przygotowane zasady powinny to uwzględniać.

Cena też nie jest jakaś zaporowa. Podręcznika nie kupuje się co miesiąc, wiec taki wydatek można przełknąć, zwłaszcza jak oznacza zakup solidnie wykonanego produktu, który nie rozpadnie się po kilku użyciach.

Jeśli ktoś tak patrzy na koszty niech też porówna sobie ceny figurek modernowych do np. dominującego Warhammera. Przynajmniej mamy pewność, że za miesiąc nie wyjdzie kosztujący majątek model, który trzeba będzie mieć żeby wymiatać każdego przeciwnika (do czasu aż będzie on w stanie kupić coś jeszcze bardziej powergamerskiego)
Ba'tki Machny wspomnij czasy
Gdy do walki brak ci sił
Jak na stepach Ukrainy
Białych i czerwonych bił!
_____________________
www.polewalki.blogspot.com
Awatar użytkownika
czaki
Chorąży koronny
Posty: 1337
Rejestracja: niedziela, 11 stycznia 2009, 21:24
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: czaki »

bnk pisze:Reasumując uważam że bardzo dobrze się stało iż wydany jest podręcznik, a jeszcze lepiej że przez Ospreya, jest szansa że trafi do większej ilości ludzi dzięki temu, bo tutaj chyba się obydwaj zgodzimy że system jest rewelacyjny i wart swojej ceny ;)
Zgadzam się całkowicie! :pom:
Awatar użytkownika
q.b.
Major
Posty: 1211
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:07
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

Post autor: q.b. »

Towar jest niestety ten sam
No właśnie nie jest, gdyż mailowałem z Piersem i stwierdził (jest współautorem Force on Forca i głównym autorem dodatku o Vietnamie Ambush Valley), że wiele rzeczy w samej mechanice uległo zmianie (wg niego na lepsze) w kierunku poprawienia płynności... Począwszy od systemu reagowania, na morale kończąc. Więc nie kupujesz "ładnego cacka" wydanego w poligrafii - tylko merytorycznie obszerniejszą treść (okraszoną historycznym textem - krótkie analizy oraz dłuższe podsumowania - co warhammer'owcy nazywają "fluffem") oraz co ważne: wydrukowane na sztywnym papierze karty FOG of WAR oraz ASSET CARDS gotowe do wycięcia (z czym wiele osób ma problem na co dzień - patrząc na zamawiane aż z Chin karty do Oww2)...

Mało tego masz pełno gotowych TO&E w podręczniku bazowym pojazdów i rozpiski wielu nacji czego akurat brakowało w podstawce(zawiera wszystkie dodatki od MotorPoola 1 i 2...). Masz załączone zasady uproszczone jak chcesz tylko się naparzać w samego Ambush Alleya (nie FoF - tylko typowo starcia z bojownikami religijnymi). Do tego ponad 14 gotowych pomysłów na scenariusze (kompletnie nowe, rozpisane zasady specjalne do każdego z nich czyniąc go unikalnym). Nowe zasady prowadzenia kampanii oraz sumując to wszystko - w każdym Battlebooku będzie kampania powiązana ze sobą merytorycznie do rozegrania z zasadami specjalnymi (dla przykładu Vietnam ma kampanię 11 misji - zmienne morale żołnierzy i dowódców, uwzględnienie strat i efektu zmęczenia bitewnego na kolegów z drużyny, rozbudowany system testowania ran, etc... etc...)

Nie namawiam tutaj nikogo do kupna - bo sam nie mam żadnych profitów od Osprey Publishing, lecz na pewno wiem, że nową podstawkę i wychodzące Battlebooki nabędę/nabędziemy (pozdro Wookush,Bnk,Yori,Rrober,Stemir) w ten czy inny sposób. :)

Z ostatniej chwili:

W Październiku wyjdzie zaraz po Road to Baghdad nowy Ambush Valley - oto jego okładka:

Obrazek

Oraz kilka screenów z "Drogi do Baghdadu":

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
"Duty, Honor, Country"
Awatar użytkownika
czaki
Chorąży koronny
Posty: 1337
Rejestracja: niedziela, 11 stycznia 2009, 21:24
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: czaki »

q.b. pisze:No właśnie nie jest, gdyż mailowałem z Piersem i stwierdził (jest współautorem Force on Forca i głównym autorem dodatku o Vietnamie Ambush Valley), że wiele rzeczy w samej mechanice uległo zmianie (wg niego na lepsze) w kierunku poprawienia płynności...
No i tego kolego nie napisałeś, więc nie dziw się, że bronię obecnej formy podręcznika. Skoro tak to wygląda, to się już nie odzywam, no i tak, jak Wy wszystko co wyjdzie zamierzam kupić. :)
Koniec marudzenia, mam nadzieję, że na Grenadierze uda nam się zagrać już z nowym podręcznikiem w ręku!
Awatar użytkownika
Pablo
Chef de bataillon
Posty: 1036
Rejestracja: czwartek, 1 października 2009, 00:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 7 times

Post autor: Pablo »

Podobnie ma się sprawa z Fog-iem, dla lepszego odwzorowania realiów historycznych epoki zdecydowanie lepiej jest zawężać w przepisach okresy historyczne. Jak patrzę na politykę wydawniczą Ospreya to opiera się ona na wydaniu w miarę tanich rulsów, a następnie wydawania dodatków z armii listami.
Czasem tak żeby poznać armię do FoG-a z jednej epoki trzeba kupić parę dodatków. Przykładem który ostatnio mnie zdziwił to armia polska z XVII wieku podzielona na dwa okresy (to akurat nic dziwnego) i występująca w dwóch oddzielnych dodatkach.

A czy FOF z WWII będzie zawierał jakieś armii listy, czy będą odzielne dodatki z podziałem na lata lub fronty itp. tak jak do moderna.
Awatar użytkownika
q.b.
Major
Posty: 1211
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:07
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

Post autor: q.b. »

Koniec marudzenia, mam nadzieję, że na Grenadierze uda nam się zagrać już z nowym podręcznikiem w ręku!
Grenadier to może nie, gdyż na bank nie wyrobię się z przetrawieniem tego nowego materiału - ale zamówię go na pewno - tak by był w łapce do pokazania zwiedzającym. :chick:

Tak jak pisałem wcześniej wystąpię z ramienia pracowni STRATEG na Kredytowej z pytaniem do Osprey Polska - czy nie wchodzą w temat polonizacji tego wydawnictwa. Na pewno znalazłaby się cała rzesza chętnych do nabycia takiego rule-setu.
A czy FOF z WWII będzie zawierał jakieś armii listy, czy będą odzielne dodatki z podziałem na lata lub fronty itp. tak jak do moderna.
Zapewne tak, nie wiem czy wyjdą osobne książki do WW2, czy skupią się na II wojnie jako osobnym temacie. Ale TO&E i rozpiski, army listy będą w takim wydaniu na bank.

ps. Kupiłem FoF'a i Road to Baghdad w księgarni wojenna.pl kolegi Jabu - czekam na realizację... :jupi: :jupi: :jupi:
"Duty, Honor, Country"
Awatar użytkownika
Inkub
Colonel en second
Posty: 1425
Rejestracja: środa, 3 marca 2010, 11:26
Lokalizacja: Wawa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Inkub »

A jest cos takiego w ogole jak Osprey Polska? Nie znam zadnego wydawnictwa takiego...
Awatar użytkownika
Yori
Praefectus Praetorio
Posty: 1696
Rejestracja: piątek, 28 listopada 2008, 19:09
Lokalizacja: Warszawa man! Złu mówi zawsze: no pasaran!

Post autor: Yori »

Bardzo się cieszę z tego wydawnictwa. Osprey wydaje podręczniki na najwyższym poziomie - aż przyjemnie wziąć do ręki. Z treścią to już różnie bywa. Cena najniższa u Jabu, jak napisał Pablo - tanio jak barszcz! Na WW2 się szarpnę, na Wietnam być może też :pom:

Grunt, że nasze hobby się rozwija, a my wraz z nim ;D
Awatar użytkownika
Cisza
Général de Brigade
Posty: 2180
Rejestracja: środa, 7 października 2009, 12:40
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Post autor: Cisza »

Yori, może będziemy mieli szansę zrobić jakieś potyczki między somalijskimi klanami jeśli weźmiesz się za projekt, który planowałeś.

Ja wkrótce zacznę pracę nad technikalami.
Ba'tki Machny wspomnij czasy
Gdy do walki brak ci sił
Jak na stepach Ukrainy
Białych i czerwonych bił!
_____________________
www.polewalki.blogspot.com
Awatar użytkownika
q.b.
Major
Posty: 1211
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:07
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

Post autor: q.b. »

A jest cos takiego w ogole jak Osprey Polska? Nie znam zadnego wydawnictwa takiego...
Ojej - rzeczywiście Ospreye po Polsku wydaje Amercom... Mój błąd - to wydaje się, że z Tobą Inkubie muszę pogadać na żywo w kwestii polonizacji... :)

Może wpadniesz kiedyś do pracowni na Kredytowej ? :)
"Duty, Honor, Country"
Awatar użytkownika
Inkub
Colonel en second
Posty: 1425
Rejestracja: środa, 3 marca 2010, 11:26
Lokalizacja: Wawa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Inkub »

A juz sie ucieszylem, ze powstal polski oddzial...:(
Serio, pytalem bez cienia zlosliwosci, Osprey ma przedziwna polityke wydawnicza, sprzedaje prawa do pojedynczych, tych samych ksiazek na ten sam rynek roznym wydawnictwom. Sadzilem, ze moze powstal polski oddzial z prawdziwego zdarzenia.
Co do FoF... szanse sa, niestety, marne. To znaczy usiluje zainteresowac tematem "moce decyzyjne" ale...
A Kredytowa... w jakie dni sie tam spotykacie?
Awatar użytkownika
q.b.
Major
Posty: 1211
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:07
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

Post autor: q.b. »

Różnie Inkubie - ale najczęściej ja lub ktoś z "bandy" jest w Czwartki od 16:30.

Dziś akurat jestem :) Przy okazji jak kiedyś wpadniesz to zabierz Meksykańców bo Yori się na jakąś bitkę umówi chętnie - a w klubie są nawet jakieś tereny do dzikiego zachodu (fort i jakieś domki) :)

Wracając na główne tory dyskusji - gdzie nie patrzę to Amercom jest głównym wydawcą - istny potentat :) Pozostaje trzymać kciuki :)
"Duty, Honor, Country"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ambush Alley: Force on Force”