[XIX] [4] M4 Italeri [GOTOWE]

Konkurs z nagrodami dla malujących figurki.
Awatar użytkownika
rilian
Lieutenant
Posty: 569
Rejestracja: środa, 4 grudnia 2019, 20:34
Has thanked: 77 times
Been thanked: 348 times

[XIX] [4] M4 Italeri [GOTOWE]

Post autor: rilian »

Powraca jeden z czołgów, które miały brać udział w poprzedniej edycji, ale jakoś się nie udało, a że efekt pracy był co najmniej marny, przemalowałem na nowo w jednolity zielony podkład i robię od nowa.

Tym razem ma być to wóz Chińskich Sił Ekspedycyjnych, inspirowany zdjęciami:
Obrazek
Obrazek

Początek pracy, czyli jednolity podkład:
Obrazek
I aerografy:
Obrazek

Tym razem to też eksperyment. Nigdy nie bawiłem się w modulację panelami, bo uważam ją za bardzo nienaturalnie wyglądającą, zobaczymy, co się na to poradzi efektami. Nową rzeczą dla mnie jest też maskowanie patafixem, nie używałem do tej pory niczego podobnego, a sprawdza się, także polecam.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 30 listopada 2020, 10:53 przez rilian, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43400
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Re: [XIX] [4] M4 Italeri

Post autor: Raleen »

Będzie z jakimś instruktażem i komentarzem historycznym - super!

Powodzenia!
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
rilian
Lieutenant
Posty: 569
Rejestracja: środa, 4 grudnia 2019, 20:34
Has thanked: 77 times
Been thanked: 348 times

Re: [XIX] [4] M4 Italeri

Post autor: rilian »

Dziś azjatycki kotek zyskał twarz, a ja mam za sobą pierwsza lekcję kaligrafii :D
Wykonałem też wash i podrasowałem żółty kolor krawędziowaniem jaśniejszym odcieniem.

Obrazek

Oczywiście nie mam zielonego pojęcia co napisałem. Litery wziąłem z modelu takiego wozu autorstwa innego modelarza, którego zdjęcie znalazłem w necie. Przeglądając te kilka zdjęć historycznych wychodzi, że każdy wóz miał inny napis.
Umpapa
Général en Chef
Posty: 4159
Rejestracja: czwartek, 10 września 2009, 01:58
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 541 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: [XIX] [4] M4 Italeri

Post autor: Umpapa »

Ciekawe. Cookie point za upór. Powodzenia!
http://umpapas.blogspot.com/

Choć słońce skrył bojowy gaz / Choć żołdak pławi się w rozbojach
Wciąż przed upadkiem chroni nas / Zbroja
Awatar użytkownika
demi_morgana
Adjudant-Major
Posty: 281
Rejestracja: środa, 21 grudnia 2016, 07:25
Has thanked: 12 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: [XIX] [4] M4 Italeri

Post autor: demi_morgana »

Dla mnie bomba, jakoś nigdy nie miałem śmiałości żeby namalować oczka na czołgu - może po konkursie w końcu się przełamię :-)
Awatar użytkownika
rilian
Lieutenant
Posty: 569
Rejestracja: środa, 4 grudnia 2019, 20:34
Has thanked: 77 times
Been thanked: 348 times

Re: [XIX] [4] M4 Italeri

Post autor: rilian »

Dla mnie ten też jest pierwszy, może dlatego, że Armia Czerwona nie słynęła raczej z poczucia humoru ;)
Awatar użytkownika
demi_morgana
Adjudant-Major
Posty: 281
Rejestracja: środa, 21 grudnia 2016, 07:25
Has thanked: 12 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: [XIX] [4] M4 Italeri

Post autor: demi_morgana »

Obrazek

:mrgreen:
Awatar użytkownika
rilian
Lieutenant
Posty: 569
Rejestracja: środa, 4 grudnia 2019, 20:34
Has thanked: 77 times
Been thanked: 348 times

Re: [XIX] [4] M4 Italeri

Post autor: rilian »

Czołg jest w wersji 'nówka sztuka, nieśmigana' z grubsza gotowy. Dziś skończyłem freehandy, dodałem krawędziowanie zielonego koloru i detale jak szkiełka peryskopów, światła i narzędzia. Teraz będzie mój ulubiony etap pracy, czyli drapanie, brudzenie i psucie ;)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Miałem dzisiaj robić coś innego, ale tym razem nie przesadzę mówiąc, że ten model się na mnie patrzył...
sgr
Lieutenant
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 22 lipca 2007, 11:32
Lokalizacja: Sosnowiec/UK
Has thanked: 74 times
Been thanked: 196 times

Re: [XIX] [4] M4 Italeri

Post autor: sgr »

Tą modulację zrobiłeś bardzo delikatną - to nie zarzut :). Ciekawe czy nie zniknie po weatheringiem.
Awatar użytkownika
demi_morgana
Adjudant-Major
Posty: 281
Rejestracja: środa, 21 grudnia 2016, 07:25
Has thanked: 12 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: [XIX] [4] M4 Italeri

Post autor: demi_morgana »

Każdy najbardziej lubi brudzenie... :mrgreen:
Awatar użytkownika
rilian
Lieutenant
Posty: 569
Rejestracja: środa, 4 grudnia 2019, 20:34
Has thanked: 77 times
Been thanked: 348 times

Re: [XIX] [4] M4 Italeri [GOTOWE]

Post autor: rilian »

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Udało się skończyć. Planowałem jeszcze przykleić do niego faszynę, ale jak ją przykładam, to podoba mi się mniej, więc podarowałem sobie. Jak znajdę czas, to zrobię krótki tutorial, chociaż niewiele tutaj użyłem metod modelarskich, raczej wszystko to tylko podstawy...
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: [XIX] [4] M4 Italeri [GOTOWE]

Post autor: Sarmor »

Wyszedł fantastycznie. :)
TheNode.pl – zapraszam!
Awatar użytkownika
rilian
Lieutenant
Posty: 569
Rejestracja: środa, 4 grudnia 2019, 20:34
Has thanked: 77 times
Been thanked: 348 times

Re: [XIX] [4] M4 Italeri [GOTOWE]

Post autor: rilian »

Dziękuję, też jestem zadowolony z efektu :)
unicorn
Capitaine
Posty: 844
Rejestracja: sobota, 22 lipca 2006, 10:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 307 times
Been thanked: 165 times

Re: [XIX] [4] M4 Italeri [GOTOWE]

Post autor: unicorn »

Dołączam się do słów uznania - wyszło rewelacyjnie.
Awatar użytkownika
rilian
Lieutenant
Posty: 569
Rejestracja: środa, 4 grudnia 2019, 20:34
Has thanked: 77 times
Been thanked: 348 times

Re: [XIX] [4] M4 Italeri [GOTOWE]

Post autor: rilian »

Przy tym modelu nie wykorzystałem zbyt wielu technik, które mogłyby być nowością dla doświadczonych modelarzy, ale jeśli komuś coś się przyda, to postaram się pokrótce opisać jak osiągnąłem taki efekt.

Podstawą była modulacja koloru.
Obrazek
Użyłem gotowego zestawu do modulacji AK US Olive Drab special modulation set. Pierwszy raz w życiu próbowałem modulacji panelami, która do tej pory wydawała mi się zbyt 'sztuczna' i nienaturalna, ale , jako, że efekt mi się podoba, pewnie przy niej zostanę, tylko może właśnie takiej subtelniejszej wersji, jak tutaj. Przy takiej modulacji największym problemem jest maskowanie. Zacząłem oczywiście od pomalowania całego wozu najciemniejszym kolorem. Potem zaczęła się zabawa
Obrazek
Najpierw pomalowałem przejścia na małych włazach kierowcy, strzelca KMu oraz na tej płytce w kształcie litery U z przodu pojazdu. Te elementy zakleiłem Patafixem od UHU. To narzędzie również było dla mnie nowością i po tym eksperymencie z czystym sumieniem mogę polecić. Na pewno przydatna zabawka przy malowaniu wielobarwnych kamuflaży. Ma konsystencję przypominającą gumę do żucia i bałem się, że albo przyklei się zbyt mocno, albo zostawi tłusty ślad, ale nic takiego się nie stało. Jedna tylko podpowiedź przy stosowaniu tego: specyfik najchętniej klei się sam do siebie, więc jeśli gdzieś został na modelu, zwłaszcza w zakamarkach, to najskuteczniej wyciąga się go kolejną grudką owej 'gumy'. Zamiast skrobać i niszczyć model trzeba po prostu świeżym kawałkiem gumy "poturlać" trochę po pozostałościach na modelu i za którymś przelotem zawsze w końcu puszczało, pozostawiając model nienaruszony. Super sprawa, polecam!
Następnie doszedłem do wniosku, że górę pancerza najłatwiej będzie zamaskować, a na końcu pomalować boki. Zacząłem więc od tylnej płyty pancerza oraz od tej zawijanej płyty z przodu, która kończy się w 1/3 wysokości przedniej płyty pancerza. Po przeschnięciu zamaskowałem te płyty taśma malarską. Użyłem niebieskiej taśmy firmy Scotch, którą również mogę polecić. Jest solidna alternatywą dla drogich taśm Tamyia (moim zdaniem najlepszych!), zwłaszcza, jeśli maskujemy duże rzeczy.
Trzeciej metody maskowania użyłem na górnej płycie pancerza. Trzymałem jedną ręką kawałek kartonika, zasłaniając krawędź przy której ma być jasny kolor. Najszybsza, najprostsza metoda, która świetnie się sprawdza na płaskich powierzchniach.
Na wieżyczce nie korzystałem z maskowania, gdyż krawędzie tam są obłe i tak ostre linie malowania wyglądałyby nienaturalnie. Góry wieżyczki nie malowałem (a byłoby tam sporo roboty dla patafixu;)), bo miała mieć inny kolor.

Następnie zielony kolor wykończyłem shadem Athonian Camoshade od Games Workshop (bardzo przydatny shade przy malowaniu aliantów oraz niektórych kamuflaży Osi). Shade nakładałem małym pędzelkiem, tylko tam, gdzie był potrzebny. Na koniec krawędzie modelu pokreśliłem korzystając z najjaśniejszego koloru z zestawu modulacyjnego, również najmniejszym pędzelkiem.

Kolejny krok to kolor żółty.
Obrazek
Zacząłem od zamaskowania zielonego przy pomocy patafixu. Podstawą koloru jest Averland Sunset od GW (najlepszy i najładniejszy żółty kolor na jaki trafiłem w całej mojej karierze modelarskiej). Kolor lekko rozjaśniłem przy użyciu aerografu kolorem Yriel Yellow od GW. Potem shade Casandora Yellow małym pędzelkiem. Na koniec pokreślenie krawędzi kolorem Light Yellow (70.949) Vallejo (tego koloru akurat nie polecam, bardzo kiepsko kryje i nadaje się tylko na takie rozjaśnienia moim zdaniem).
Gąsienice pomalowałem Rhinox Hide od GW, potem przetarłem Leadbeltcher GW. Na koniec przemalowałem gumowe nakładki oraz płaszcze kół czarnym kolorem. Kurz na podwoziu to pigment Light Siena Vallejo (73.104), który po roztarciu pędzlem utrwaliłem White Spiritem AK, który nakładałem pędzelkiem po kropelce co jakiś kawałek, white spirit sam się rozprzestrzenia po pigmencie, więc nie ma ryzyka, że się pozaciera efekt.
Obrazek
Free handy malowałem zwykłą białą farbą, bez kombinowania. Jedynie białe kwadraciki namalowałem tak, że w taśmie maskującej wyciąłem nożykiem kwadraciki i namalowałem je aerografem.
Efekty piachu to specyfik Dust & Dirt Deposits od AK. Działa trochę jak shade, więc trzeba na niego uważać, żeby nie podciekł gdzieś, ale nadmiar można usunąć white spiritem. Zacieki to Oilbrushery od Ammo Mig kolory DUst oraz Dark Mud i Rust. Dark Mud i Rust wykorzystałem też do zrobienia plam na górnych powierzchniach modelu. Trzeba namalować kilka kropek, a potem uderzając pędzlem (zawsze brakuje mi polskiego określenia na "tapping motion") nasączonym delikatnie w white spirit je rozmyć.
Obrazek
Dodałem też kilka kropel Engine Oil przy wlewach paliwa.

Soczewki peryskopów pomalowałem po kolei: Baharroth Blue od GW, Light Sea Blue Vallejo, Magic Blue Vallejo, Imperial Blue Vallejo, na końcu jeszcze ten ostatni kolor pomieszany z czarnym. Potem biała kropeczka, a po przeschnięciu jeszcze Ardcoat od GW
Obrazek

Wszystkie odpryski farby i przetarcia malowałem tak, że zaczynałem od namalowanie plam kolorem, którego używałem do krawędziowania (czyli jasnym zielonym na zielonych powierzchniach i jasnym żółtym na żółtych) przy pomocy najmniejszego pędzelka. Potem na owych jasnych plamach malowałem tym samym pędzelkiem plamy Rhinox Hide uważając, żeby zostawić obwódkę jasnego koloru

Z grubsza to tyle, mam nadzieję, że komuś się przyda :)
Zablokowany

Wróć do „Konkurs Modelarski Forum Strategie”