[XXV] [2] 14 Pułk Kirasjerów Księstwa Warszawskiego 1 Szwadron (Perry Miniatures, Piano Wargames) [Koniec]

Konkurs z nagrodami dla malujących figurki.
Gonzo
Podpułkownik
Posty: 974
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:20
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 29 times
Kontakt:

[XXV] [2] 14 Pułk Kirasjerów Księstwa Warszawskiego 1 Szwadron (Perry Miniatures, Piano Wargames) [Koniec]

Post autor: Gonzo »

Na 25 edycję przygotowałem coś specjalnego.
Było tu dużo przeróbek i kombinowania. Projekt przygotowałem, zapodkladowalem i zostawiłem w szafie specjalnie na tą okazję :)

Kirasjerzy z Perry Miniatures - kity docinane i doklejane z zestawów Dragonów Perry Miniatures. Trębacz szlifowany na rękawach.
Koń dowódcy szwadronu z Perry Miniatures.
Chorąży z drzewcem z docinanego drutu, trzyma orła wydrukowanego z plików Rafała Polkowskiego.
11 koni z Piano Wargames z przeróbkami zamawianymi u modelarza 3D.
Flaga - samoróbka.

Obrazek
Ostatnio zmieniony wtorek, 30 stycznia 2024, 14:52 przez Gonzo, łącznie zmieniany 2 razy.
Umpapa
Général en Chef
Posty: 4159
Rejestracja: czwartek, 10 września 2009, 01:58
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 541 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: [XXV] [2] 14 Pułk Kirasjerów Księstwa Warszawskiego 1 Szwadron (Perry Miniatures, Piano Wargames)

Post autor: Umpapa »

Powodzenia!
http://umpapas.blogspot.com/

Choć słońce skrył bojowy gaz / Choć żołdak pławi się w rozbojach
Wciąż przed upadkiem chroni nas / Zbroja
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43399
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Re: [XXV] [2] 14 Pułk Kirasjerów Księstwa Warszawskiego 1 Szwadron (Perry Miniatures, Piano Wargames)

Post autor: Raleen »

Powodzenia Stary Przyjacielu! :)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Gonzo
Podpułkownik
Posty: 974
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:20
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: [XXV] [2] 14 Pułk Kirasjerów Księstwa Warszawskiego 1 Szwadron (Perry Miniatures, Piano Wargames)

Post autor: Gonzo »

Pierwsza figurka gotowa. Ogólnie to już prawie wszystkie konie skończone. Gdy wszystkie są na czarno to jakoś szybciej idzie 🤣

Chorąży ze sztandarem, który też sam robiłem i drukowałem.

Obrazek

Raleen pisze: sobota, 2 grudnia 2023, 20:24 Powodzenia Stary Przyjacielu! :)
Musisz od razu człowiekowi wiek wypominać? :)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43399
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Re: [XXV] [2] 14 Pułk Kirasjerów Księstwa Warszawskiego 1 Szwadron (Perry Miniatures, Piano Wargames)

Post autor: Raleen »

O kartce pamiętaj.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Gonzo
Podpułkownik
Posty: 974
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:20
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: [XXV] [2] 14 Pułk Kirasjerów Księstwa Warszawskiego 1 Szwadron (Perry Miniatures, Piano Wargames)

Post autor: Gonzo »

Konie gotowe, Kirasjerzy napoczęci.
Jest kartka, ponieważ ponad 50% pracy za mną.

Obrazek
Gonzo
Podpułkownik
Posty: 974
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:20
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: [XXV] [2] 14 Pułk Kirasjerów Księstwa Warszawskiego 1 Szwadron (Perry Miniatures, Piano Wargames)

Post autor: Gonzo »

Praca ukończona.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Gonzo
Podpułkownik
Posty: 974
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:20
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: [XXV] [2] 14 Pułk Kirasjerów Księstwa Warszawskiego 1 Szwadron (Perry Miniatures, Piano Wargames) [Koniec]

Post autor: Gonzo »

Trochę czasu wygospodarowałem, więc mogę opisać swoje doświadczenia w tworzeniu tych figurek.
Zawsze jest tak, że jak chcesz zrobić coś czego nigdzie nie ma, to jest to trudna droga, ale koniec daje wielkie szczęście. Takie spotkało i mnie.
Nie ma dostępnych Kirasjerów Księstwa Warszawskiego w żadnym sklepie. O ile można zrobić tą jednostkę z Francuskich Kirasjerów, to jest to deczko naciągnięte.

W swojej pracy chciałem zrobić coś wyróżniającego naszych Kirasjerów od innych. To co zwykle rzuca się w oczy przy naszej ciężkiej jeździe to półczaprak (nr 5 na zdjęciu). Jest na wielu obrazach i grafikach. Francuzi mają "baranka", więc fajnie byłoby wyeksponować coś takiego.
Obrazek

Obrazek

Dlatego poszukałem w Internecie osoby, która byłaby w stanie przerobić pliki 3D od Piano Wargames tak aby koń (poniżej w środku) pasował i do grafik i do figurek. Przekonałem się, że nie są to tanie rzeczy :(

Obrazek

Obrazek

Kolejne etapy tworzenia to figurki - z zestawów Perry Miniatures. Te figurki są super, ale nie mają kit. No, a Kirasjerzy z kitami to jeszcze lepszy efekt, więc wycinałem je z główek do kompanii wyborczych zestawu Dragonów od Perry Miniatures.

Obrazek

Nasz trębacz (nr 3 na zdjęciu) w przeciwieństwie do francuzów ma gładkie rękawy, więc tutaj nastąpiło szlifowanie.

Obrazek

Obrazek

Sztandar jest klejony na pięciocentymetrowym drucie o średnicy około 1,5mm. Żeby go włożyć w rękę chorążego musiałem wywiercić dziurę. Weszło idealnie i wygląda to naturalnie. Na szczycie orzeł z wydruku 3D od Rafała Polkowskiego.
Sam sztandar to mój projekt. Dodatkowo, czego nie widać (bo są z tyłu figurek) są też ładownice - te znowu wycinane były z innych plików 3D kirasjerów Francuskich z Napoleonicstlfiles.

Wszystko drukowane było na drukarce Elegoo Mars 3 Pro 4K.

Jak widać, droga długa, droga kręta, kombinowania co nie miara, ale koniec wg. wynagradza cały trud.
Mam jeszcze jeden szwadron do namalowania :D
Gonzo
Podpułkownik
Posty: 974
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:20
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: [XXV] [2] 14 Pułk Kirasjerów Księstwa Warszawskiego 1 Szwadron (Perry Miniatures, Piano Wargames) [Koniec]

Post autor: Gonzo »

Nasi Kirasjerzy sformowani we wrześniu 1809 roku dzięki Stanisławowi Małachowskiemu mało brakowało a byliby kolejnym pułkiem strzelców konnych, lub co najwyżej dragonów.
Wysokie koszty ich utrzymania bardzo obciążały skarb młodego i biednego państwa. Mimo kilku prób przemianowania Pułku, taka zmiana nie nastąpiła.

Pod koniec maja 1812 roku Pułk wyruszył na wojnę w sile dwóch szwadronów i 456 żołnierzy.
Swój chrzest bojowy Pułk przeszedł w Bitwie pod Borodino.
W sławnej szarży na tak zwaną Wielką Redutę wraz z pułkiem kirasjerów saskich, pułk nacierał na czworobok piechoty. Wziął do niewoli 300 jeńców i zdobył armatę.

Obrazek

Co niestety najgorsze dla Wargamingowca taki pułk można użyć tylko w jednej kampanii tj. 1812 roku, gdyż z Moskwy pułk powrócił w opłakanym stanie. Wchodzący do Księstwa Rosjanie spowodowali, że Pułk nie zdążył się odtworzyć i musiał wymaszerować z departamentu Kaliskiego w sile jeszcze skromniejszej niż przed kampanią 1812. Na dodatek zabrakło dla niego kirysów i Kirasjerski pozostał tylko z nazwy.
Pułk wziął udział jeszcze w "wypadzie na Czechy" w 1813 roku, a szlak bojowy zakończył po bitwie narodów, gdzie do końca osłaniał odwrót Wielkiej Armii.
Gonzo
Podpułkownik
Posty: 974
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:20
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: [XXV] [2] 14 Pułk Kirasjerów Księstwa Warszawskiego 1 Szwadron (Perry Miniatures, Piano Wargames) [Koniec]

Post autor: Gonzo »

Bardzo się cieszę, że jestem jedynym (tak śmiem myśleć) posiadaczem tak oryginalnej jednostki i jeszcze w oryginalnym oporządzeniu koni i żołnierzy.

Nie mogę doczekać się jak oddział sprawdzi się polu bitwy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Konkurs Modelarski Forum Strategie”