Nowy pyta od czego zacząć?

"Battlegroup Kursk", "Battlegroup Normandy" i kolejne części systemu.
Wujek Fester
Carabinier
Posty: 28
Rejestracja: niedziela, 8 stycznia 2017, 15:21

Nowy pyta od czego zacząć?

Post autor: Wujek Fester »

Witam raz jeszcze ;)
Mam nadzieję, że nikt się nie obrazi za kolejny wątek założony w tak, krótkim czasie. Obiecuję, że to już ostatni ;)
Zainteresowałem się systemem ze względu na realia historyczne, które przedstawia i skalę modeli używanych do gry. Na chwilę obecną nie wiem czy w Bydgoszczy ktoś gra lub będzie chętny grać. Możliwe, że trzeba będzie nad stworzeniem sceny graczy popracować samemu ;) W związku z tym przydałoby się posiadać ze 2 armie przynajmniej w celu prezentacji i "sprzedawania" tematu dalej. W związku z tym proszę o małą pomoc i jednocześnie mam pytania o modele.
1. Jakby ktoś mógł zrobić mi proste spisy ( nie chodzi o typową rozpiskę, otrzymałem linka do strony z builderem ale na razie nie bardzo się w tym wyznaję ) co wchodziło by na jakieś 500 pkt. Powiedzmy USA i Niemcy w Normandii ( piechota, wsparcie pancerne, dowódcy itp ), ilość figurek na pluton etc.
2. Wiem, że PSC produkuje figurki i zestawy przeznaczone do systemu ( interesuje mnie skala 1:72 tylko ) ale jakich innych używacie? Na początek zacznę skromnie i raczej budżetowo więc będę szukał w miarę po taniości. Co myślicie o figurkach i modelach Airfixa i Zvezdy.
3. Znalazłem przykładowy zestaw Italieri Sherman plus 50 piechociarzy ile by to "kosztowało" punktów?
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
Awatar użytkownika
Przemos19
General der Panzertruppen
Posty: 4986
Rejestracja: sobota, 10 czerwca 2006, 22:46
Lokalizacja: Zawiercie/Katowice
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: Nowy pyta od czego zacząć ?

Post autor: Przemos19 »

1. Prosta lista:

Niemcy na Normandię:
Pluton grenadierów z 2 panzerfaustami na drużynę, do tego pak 40 z SdKfz 6 jako ciągnik, panzershreck, 4-5 Panzer IV i Puma

USA na Normandię:
Pluton piechoty, 5 Shermanów, M8 Greyhound.

2. Używam Italeri, Pegasus, Zvezda. Airfix odpada, są mikrusami i bardzo stare formy.

3. 186 pkt na pluton piechoty z moździerzem, MG i medykiem, plus 50 pkt na Shermana. Jak zostanie figsów to jeszcze HQ - 21 pkt oraz Combat Engineer Section - 33 pkt.
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
Awatar użytkownika
Biały Vilk
Sous-lieutenant
Posty: 444
Rejestracja: poniedziałek, 23 marca 2009, 22:28
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 36 times
Been thanked: 59 times

Re: Nowy pyta od czego zacząć ?

Post autor: Biały Vilk »

Cześć :)

Na samym początku skup się na czymś prostym — łatwiej będzie to ogarnąć podczas gry i tłumaczyć innym zainteresowanym. Może po plutonie piechoty i plutonie czołgów na stronę.

Na przykład:

USA
Pluton piechoty z dywizji pancernej

Platoon Command Squad
Oficer
1 figurka z BARem (Browning Automatic Rifle)
1 figurka z bazooką
7 figurek z bronią ręczną (M1 Garand)

2 x Rifle Squads
1 figurka z BARem
1 figurka z bazooką
8 figurek z bronią ręczną

2 x MMG Teams
3 ludzi + karabin maszynowy 0,3 cala

Light Mortar Team
3 ludzi + moździerz 60 mm

Pluton czołgów
3 x Sherman 75 mm (np. Italeri 7518 — 2 modele do szybkiego montażu w pudełku; dwa zestawy i tak wyjdą taniej niż jeden z PSC; ew. są rozmaite gotowce z Amercomu itp.)


Niemcy
Pluton piechoty z dywizji pancernej

Panzer Grenadier Platoon Command Squad

Oficer
5 ludzi z bronią ręczną; za dodatkowe punkty można dokupić do dwóch Panzerfaustów

3 x Panzer Grenadier Squads
5 ludzi z bronią ręczną; tu też można dokupywać Panzerfausty, jeden MG 34 albo ulepszenie go do MG 42

3 x MG Teams
3 ludzi + MG 34 (można go ulepszyć do MG 42)

Pluton czołgów
3 x Panzer IV (PSC wychodzi chyba najlepiej w kwestiach łatwości montażu, jakości i ceny jednostkowej za pojazd)

**************

To da w miarę wyrównane siły do wstępnej zabawy (po jakieś 250 - 260 pkt., jeśli ktoś się tym sugeruje). Pozwala też na razie pominąć reguły zwiadu, artylerii i inne, mniej ważne, które można wprowadzać stopniowo w następnych grach i w ten sposób uczyć się systemu. Po trzy czołgi na stronę też jest wyjściem, w którym losowość i dobre/złe rzuty nie powinny gwałtownie przechylić szali zwycięstwa na czyjąś stronę.

W razie dalszych pytań służymy radami.
Powodzenia w rozwijaniu pasji :)
"Zjeżdżaj z drogi, ty gnojku!" - adm. Andrew B. Cunningham z pokładu "Warspite" do dowódcy HMS "Griffin", będącego na linii strzału
Awatar użytkownika
brathac
Colonel en second
Posty: 1469
Rejestracja: wtorek, 17 października 2006, 12:19
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 62 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Nowy pyta od czego zacząć?

Post autor: brathac »

A u Brytów? ;)
Wujek Fester
Carabinier
Posty: 28
Rejestracja: niedziela, 8 stycznia 2017, 15:21

Re: Nowy pyta od czego zacząć?

Post autor: Wujek Fester »

Przeglądam booka do Overlorda i posiłkuję się Builderem, kombinuję sobie rozpiskę dla pododdziałów Niemieckiej Dyw. Panc. Dowództwo plutonu Grenadierów (zwykłych) może być wyposażone w "Medium Truck" lub "Heavy Car". Jakie to są pojazdy ?
Awatar użytkownika
Biały Vilk
Sous-lieutenant
Posty: 444
Rejestracja: poniedziałek, 23 marca 2009, 22:28
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 36 times
Been thanked: 59 times

Re: Nowy pyta od czego zacząć?

Post autor: Biały Vilk »

Nie ma tu ścisłych wytycznych ze względu na różnorodność stosowanych typów pojazdów od różnych producentów. Medium Truck to może być np. Opel Blitz albo jakiś Mercedes Benz L-3000. Heavy Car to np. Horch 108. Wiele pojazdów zdobycznych też adaptowano do użycia we własnych jednostkach. To, co wystawisz na stole, zazwyczaj zależy od dostępności modeli w sprzedaży.
"Zjeżdżaj z drogi, ty gnojku!" - adm. Andrew B. Cunningham z pokładu "Warspite" do dowódcy HMS "Griffin", będącego na linii strzału
Awatar użytkownika
Przemos19
General der Panzertruppen
Posty: 4986
Rejestracja: sobota, 10 czerwca 2006, 22:46
Lokalizacja: Zawiercie/Katowice
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: Nowy pyta od czego zacząć?

Post autor: Przemos19 »

Medium Truck - polecam zestaw PSC - 3 ciężarówki w pudełku uproszczone, jednakże cenowo nie do końca atrakcyjnie. Ewentualnie Pegasus - 2 w cenie 50 zł (jak znajdziesz). Na Normandię mogą być też zdobyczne francuskie a nawet zdobyczne Brytyjskie - ciekawa oferta 2 Bedfordy od Airfixa w bardzo atrakcyjnej cenie.
Ciężki samochód - najlepsza cena/jakość to Steyr chyba z Wozów Bojowych (czy czołgów świata).
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
Awatar użytkownika
Mirek1939
Adjudant-Major
Posty: 287
Rejestracja: środa, 9 lipca 2014, 23:18
Has thanked: 95 times
Been thanked: 54 times

Re: Nowy pyta od czego zacząć?

Post autor: Mirek1939 »

Ogolnie niemieckie ciezarowki jest dosc latwo zdobyc. Zarowno Opel jak i Steyr byly z Amercomu.
Najlatwiej dostac je jako wersje cywilne w Niemczech w ,,piwnych´´ zestawach. Kosztuja standardowo 1€ ale mozna i kupic po 50 centow.
Poszukaj LKW + Bier + Sammlung ;)
Czyli wychodzi ci ok. 2,5zl za ciezarowke plus przyczepe. PKW mozna sie posilkowac pojazdami z kolejarstwa.
Awatar użytkownika
Przemos19
General der Panzertruppen
Posty: 4986
Rejestracja: sobota, 10 czerwca 2006, 22:46
Lokalizacja: Zawiercie/Katowice
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: Nowy pyta od czego zacząć?

Post autor: Przemos19 »

Kolejarstwo = 1/87, za duża różnica.
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
Wujek Fester
Carabinier
Posty: 28
Rejestracja: niedziela, 8 stycznia 2017, 15:21

Re: Nowy pyta od czego zacząć?

Post autor: Wujek Fester »

Dziękuję bardzo za porady :-) Moglibyście jeszcze podrzucić jakie ma oznaczenie taki Steyr? Pytam "wujka google" ale nic sensownego nie wychodzi. Łatwiej by było szukać konkretnego modelu.
Awatar użytkownika
Mirek1939
Adjudant-Major
Posty: 287
Rejestracja: środa, 9 lipca 2014, 23:18
Has thanked: 95 times
Been thanked: 54 times

Re: Nowy pyta od czego zacząć?

Post autor: Mirek1939 »

Prosze bardzo:
http://amercom.com.pl/kolekcja-wozy-boj ... BG-19.html
http://amercom.com.pl/kolekcja-wozy-boj ... owych.html
Przemos19 pisze:Kolejarstwo = 1/87, za duża różnica.
Oj. tam. przeciez to nie na Konkurs. :roll: Samochod osobowy jest dosc mobilny i raczej trundo go trafic, wiec mniejsze wymiary nie przeszkadzaja.
Ponadto napisalem posilkowac lepsze to niz resoraki w 1:56 :lol: . Poza tym i tak wiekszosc graczy w BG i tak korzysta z kolejkowych zabudowan :?
Wujek Fester
Carabinier
Posty: 28
Rejestracja: niedziela, 8 stycznia 2017, 15:21

Re: Nowy pyta od czego zacząć?

Post autor: Wujek Fester »

Spoko. Ciężarówki łatwo znaleźć i różne modele widziałem. Mi chodzi o ten wóz pancerny Steyr dowódcy plutonu gren panc.
Awatar użytkownika
Biały Vilk
Sous-lieutenant
Posty: 444
Rejestracja: poniedziałek, 23 marca 2009, 22:28
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 36 times
Been thanked: 59 times

Re: Nowy pyta od czego zacząć?

Post autor: Biały Vilk »

http://amercom.com.pl/kolekcja-wozy-boj ... -BG-2.html

Weź sobie taki z działkiem plot. Kiedyś się przyda.
"Zjeżdżaj z drogi, ty gnojku!" - adm. Andrew B. Cunningham z pokładu "Warspite" do dowódcy HMS "Griffin", będącego na linii strzału
Wujek Fester
Carabinier
Posty: 28
Rejestracja: niedziela, 8 stycznia 2017, 15:21

Re: Nowy pyta od czego zacząć?

Post autor: Wujek Fester »

Dobrze, dzięki za konkretne wyjaśnienie :-) Na razie poczeka w kolejce do zakupu razem z ciężarówkami. Dziś wziąłem Panzer IV i zamówiłem Pume. Na początek będę odgrywał: Panzer IV - dowodzenie, pluton 3 - 4 pantery, pluton grenadierow pieszo ze średnim mozdzierzem i PaK 40 z ciagnikiem. Będzie Puma to będzie zwiad jeszcze.
Wujek Fester
Carabinier
Posty: 28
Rejestracja: niedziela, 8 stycznia 2017, 15:21

Re: Nowy pyta od czego zacząć?

Post autor: Wujek Fester »

Witam :)
Mam kilka pytań. O zasady i nie tylko ;)
Zacznę od zasad:

1. Kompozycja oddziału. Książka podaje w liście armii, że "Panzer Gren Squad" liczy sobie 5 ludzi. Można "dokupić" do 2 panzerfaustów i MG. Rozumiem, że te dodatkowe opcje to dodatkowe figurki? Czyli kompozycja oddziału "na bogato" równa się 5 + 2 + 2?
2. Panzerfaust/y i MG w ramach oddziału liczą się oddzielnie do rozkazów?
3. Działo. Przykład PaK 40. Podstawowy koszt punktowy jest już z wliczoną załogą? Zespół ładowniczych jest dodatkowymi 3 ludźmi?
4. Działa p-lot. 20 mm Vierling może na zwykłych zasadach strzelać do piechoty? 88ka do pojazdów?
5. Samoloty. Używacie modeli? Jeśli tak to w jakiej skali? Ja zastanawiałem się nad 1:144 ze względu na efekt / złudzenie wysokości na której leci. Po za tym mniej miejsca by zajmował, byłby lżejszy dzięki czemu stabilniejszy gdyby go zamocować na podstawce z dłuższym "kijem"

Inne:
1. Podstawki pod pojazdy. Tak czy nie? Jakie rozmiary stosujecie, kształty etc.
2. Podstawki pod piechotę pojedyncze. Jaki rozmiar stosujecie? Zostawiacie oryginalne jeśli są? Ktoś ma jakiś namiar fajny na ofertę / sklep z czymś takim?
3. Podstawki pod oddziały. Stosujecie "traye" ? Jeśli tak to na ile figurek max?
4. Domki od H0 i elementy makiet. Macie może jakieś ciekawe namiary na taki asortyment?
5. Ktoś z Was orientuje się w ogóle ilu jest graczy w Battlegroupa w Polsce? Dlaczego nikt nie wpadł na pomysł Polskiej grupy na Fejsbuku? :D
6. Turniej/e. Z ciekawości tylko... organizował ktoś kiedyś jakiś turniej? Nie spieszy mi się wcale do grania turniejowego, wręcz nie przepadam ale dużo ludzi chyba w ogóle lubi rywalizację i dlatego gra "w pacynki". Jak się zapatrujecie na taki temat? Rozumiem, że BG jest grą historyczną i nie we wszystko trzeba grać turniejowo ale przydałaby się jakaś popularyzacja systemu. Tym bardziej, że jest on relatywnie tani. Rozmawiałem nie dawno o BG z jednym graczem w "maszynki", który chwalił się że zasady są za darmo a tu nie. Przyznał mi jednak rację, że tu nie mogą być ze względu na skalę modeli, która jest bardzo popularna.

To na razie chyba wszystko ;)
Pozdrawiam wszystkich
ODPOWIEDZ

Wróć do „Battlegroup”