Praca Konkursowa - Piechota punicka

Kadzik

Praca Konkursowa - Piechota punicka

Post autor: Kadzik »

Element piechoty punickiej do armii Kartaginy, czyli Auxilii w mechanice gry. Na zdjęciu jest 6 podstawek, bo nie lubię malować pojedynczo, tylko jako battlegroupy do FoG'a. Do zdjęcia końcowego wybiorę tę najładniejszą :D
Już oczyszczeni, z usuniętymi oryginalnymi włóczniami i wklejonymi zrobionymi ze szpilek. Biały podkład.

Obrazek
Kadzik

Re: Praca Konkursowa - Piechota punicka

Post autor: Kadzik »

Turniej Magica w toku, dostawa przyjęta, można więc w pracy trochę malować :)

Obrazek
Nałożone bazowe kolory i wash.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Praca Konkursowa - Piechota punicka

Post autor: Telamon »

Całkiem nieźli, myślę iż wyglądają jak obrońcy Kartaginy z III wojny. Różnorodne kolory tunik wskazują na piechotę z poboru - tutaj mieszkańcy, którzy chwycili za broń w godzinie ostatecznej próby, kolory żywsze to bogatsi, brązy to ubożsi... może jakaś biel i szarość zwykłej wełny by się przydała. Jednorodne thureos - choć zielonych nie widziałem na zabytkach, głównie białe (lagidzi) i żółte (trakowie), niech będą - to dobry wybór, broń przecież skonfiskowali rzymianie Kartaginie w przed wojną i tą w trakcie tej zaczęły produkować zakłady w mieście, w pośpiechu więc na jej zróżnicowanie czasu mogli zwyczajnie nie mieć czasu. Hełmy z tańszego brązu, umba też. Mi się podoba.
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Praca Konkursowa - Piechota punicka

Post autor: Fromhold »

Telamon pisze:Całkiem nieźli, myślę iż wyglądają jak obrońcy Kartaginy z III wojny. .
Z ciekawości. Jakby mieli być na I-II wojnę to czego by im było potrzeba?
Są doskonałe figurki i modele. Są też doskonałe plany i materiały źródłowe, ale nigdy nie idzie to w parze.
http://fromholdblog.blogspot.com/
fanir
Adjudant
Posty: 204
Rejestracja: sobota, 26 maja 2012, 22:53
Lokalizacja: Kielce

Re: Praca Konkursowa - Piechota punicka

Post autor: fanir »

Fromhold pisze:
Telamon pisze:Całkiem nieźli, myślę iż wyglądają jak obrońcy Kartaginy z III wojny. .
Z ciekawości. Jakby mieli być na I-II wojnę to czego by im było potrzeba?
Wydaje mi się że kadzik maluje jednostki milicyjne, zmobilizowane naprędce podczas oblężenia Kartaginy. Normalnie, w czasie pierwszej i drugiej wojny punickiej, Kartagińczycy wraz z Libijczykami walczyli na modłę Greckich hoplitów (nie mylić z macedońskimi). Jakbym coś pokręcił to mnie poprawcie (Telamon patrze na Ciebie).
Kadzik

Re: Praca Konkursowa - Piechota punicka

Post autor: Kadzik »

fanir pisze:
Fromhold pisze:
Telamon pisze:Całkiem nieźli, myślę iż wyglądają jak obrońcy Kartaginy z III wojny. .
Z ciekawości. Jakby mieli być na I-II wojnę to czego by im było potrzeba?
Wydaje mi się że kadzik maluje jednostki milicyjne, zmobilizowane naprędce podczas oblężenia Kartaginy. Normalnie, w czasie pierwszej i drugiej wojny punickiej, Kartagińczycy wraz z Libijczykami walczyli na modłę Greckich hoplitów (nie mylić z macedońskimi). Jakbym coś pokręcił to mnie poprawcie (Telamon patrze na Ciebie).
To jest milicja. Normalnie mieszkańcy miasta Kartaginy służyli we flocie. Jako hoplici służyli w armii arystokraci (święty zastęp) i mieszkańcy ziem kartagińskich bez obywatelstwa (owi Libo-fenicjanie tudzież Afrykanie).
Jednostka, którą maluję, mogła służyć pod Zamą (sytuacja wielkiego zagrożenia w ojczyźnie) albo właśnie w III wojnie punickiej (likwidacja floty i brak dostępu do oddziałów zamorskich Galów i Hiszpanów, którzy do tej pory stanowili trzon piechoty obok Afrykanów).


Kilka tunik jest w szarościach wełny :P Generalnie kolory to: mocna czerwień, niebiesko-szary, beżowo-żółty i szpakowaty (no szary z przejściami do bieli).
Tarcze są zielone, bo mimo wszelkiej historyczności, lubię mieć element spójny w tego typu oddziałach. No i nie chce mi się długo malować różnorodnych tarcz :)
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Praca Konkursowa - Piechota punicka

Post autor: Telamon »

Z ciekawości. Jakby mieli być na I-II wojnę to czego by im było potrzeba?
Dołączając się do poprzednich postów - obstawiam iż więcej pojawiłoby się tarcz aspis i pancerzy, różnorodne wzory na nich, różnorakie hełmy...
Choćby pochodzących z miejskiego arsenału jak też zapasów prywatnych. Tutaj mamy same thureos, prostsze, tańsze (deski okryte skórą z metalowym umbem ( i szybsze w budowie [był to główny czynnik, który spowodował ich stosunkowo szybkie spopularyzowanie na świecie, zwłaszcza hellenistycznym... zwłaszcza w taniej, szarej piechocie jak thureophoroi]). Po konfiskacie oblężona ludność miasta potrzebowała dużo i szybko.
Jeśli się nie mylę Appian z Aleksandrii pisze o uzbrojeniu piechoty punijczyków w III wojnie - jest thureos i longchai, tarcza i włócznia czyli tania tarcza i tania broń.
fanir
Adjudant
Posty: 204
Rejestracja: sobota, 26 maja 2012, 22:53
Lokalizacja: Kielce

Re: Praca Konkursowa - Piechota punicka

Post autor: fanir »

Kadzik pisze:
fanir pisze: Wydaje mi się że kadzik maluje jednostki milicyjne, zmobilizowane naprędce podczas oblężenia Kartaginy. Normalnie, w czasie pierwszej i drugiej wojny punickiej, Kartagińczycy wraz z Libijczykami walczyli na modłę Greckich hoplitów (nie mylić z macedońskimi). Jakbym coś pokręcił to mnie poprawcie (Telamon patrze na Ciebie).
To jest milicja. Normalnie mieszkańcy miasta Kartaginy służyli we flocie. Jako hoplici służyli w armii arystokraci (święty zastęp) i mieszkańcy ziem kartagińskich bez obywatelstwa (owi Libo-fenicjanie tudzież Afrykanie).
Kartagińczcy służyli również w piechocie Afrykańskiej, np. nad Krimissos walczyło 10,000 rodowitych Kartagińczyków. W pierwszej wojny punickiej większość rodowitych Kartagińczyków stanowiła załogi statków, jednak gdy wojna przeniosła się do afryki znowu można było ich spotkać w piechocie.
Kadzik

Re: Praca Konkursowa - Piechota punicka

Post autor: Kadzik »

Malowanie zmierza ku końcowi. Jeszcze tylko poprawienie detali i niedoróbek oraz wykończenie podstawek.

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
szeperd
Adjudant-Major
Posty: 344
Rejestracja: środa, 30 września 2009, 16:30
Lokalizacja: Bielsko Biała
Been thanked: 8 times

Re: Praca Konkursowa - Piechota punicka

Post autor: szeperd »

Kadzik pisze:Turniej Magica w toku, dostawa przyjęta, można więc w pracy trochę malować :)
My dream work :D A jak płacą?
Kadzik

Re: Praca Konkursowa - Piechota punicka

Post autor: Kadzik »

Gotowa podstawka:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Reszta podstawek w dziale ze zdjęciami Grup Bojowych do Field of Glory
Robson
Sous-lieutenant
Posty: 399
Rejestracja: środa, 30 września 2009, 17:22
Lokalizacja: Las k. Żywca/Kraków

Re: Praca Konkursowa - Piechota punicka

Post autor: Robson »

Jak na umiejętności Kadzika, to chyba raczej taki Table-Top standard. Swoje tez pewnie zrobiły dość proste wzory figurek (tuniki bez szczegółów) oraz pewnie praca taśmowa (przy 6 podstawkach naraz) i tak jakoś mdło i mało pikantnie wyszli - poprawiłyby to może wzory na tunikach, ale z drugiej strony nie wiem, czy mieszkańcy takowe nosili (ale znając ludzką próżność pewnie jakieś ornamenty były stosowane w tamtych czasach ;) ). No chyba że to najbiedniejsza część miastowej milicji, wtedy nic nie poradzisz.

No i jednemu się tusz do rzęs rozmazał pod hełmem (pewnie z gorąca) ;) :D
Noc poślubna Sun-tzu. Młoda żona leży na łóżku obok zamyślonego stratega i mówi z wyrzutem:
- Czemu nic nie robisz?
- Obmyślam najbliższe posunięcia...
Zablokowany

Wróć do „Konkursy modelarskie DBA”