Oświadczenie ws. systemu "Wrzesień 1939" wyd. First to Fight

Forum systemu bitewnego "Wrzesień 1939".
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43336
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3917 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Oświadczenie ws. systemu "Wrzesień 1939" wyd. First to Fight

Post autor: Raleen »

Oświadczenie ws. systemu bitewnego "Wrzesień 1939" wyd. First to Fight:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=133
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43336
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3917 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: Oświadczenie ws. systemu "Wrzesień 1939" wyd. First to F

Post autor: Raleen »

Uzupełniając oświadczenie chciałbym powiedzieć, że:

1) Nie zamierzamy usuwać z forum dyskusji ani pojedynczych postów dotyczących systemu "Wrzesień 1939". Takie dyskusje nadal będą tutaj prowadzone, tak jak dotychczas.

2) Wywiążemy się do końca z tego do czego się zobowiązaliśmy odnośnie zamieszczenia na portalu recenzji numerów serii "Wrzesień 1939" z modelami, nad którymi sprawowaliśmy patronat, o ile dotrą do nas egzemplarze recenzenckie, natomiast dalszych numerów nie będziemy już na portalu recenzować.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
WarHammster
Général de Division
Posty: 3211
Rejestracja: czwartek, 8 marca 2012, 22:56
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Oświadczenie ws. systemu "Wrzesień 1939" wyd. First to F

Post autor: WarHammster »

W 2014 roku podczas testowej gry w Strategu zadałem pytanie TK Czy Maciej będzie wymieniony w podręczniku jako twórca zasad - otrzymałem odpowiedź od TK, że tak. Jeśli moje pytanie pamiętają osoby grające w tym dniu, to proszę o zabranie głosu.
http://warhammster.blogspot.com/2014/07 ... -1939.html

Ogólnie, przykra sprawa.
http://warhammster.blogspot.com/
W żywocie Herborda - starszyzna nie może podjąć żadnej decyzji bez konsultacji z ludem.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Oświadczenie ws. systemu "Wrzesień 1939" wyd. First to F

Post autor: Telamon »

Ciekawi mnie, czy druga strona się do tego ustosunkuje...
anonim
Sous-lieutenant
Posty: 364
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 40 times

Re: Oświadczenie ws. systemu "Wrzesień 1939" wyd. First to F

Post autor: anonim »

Ja bym chciał się dowiedzieć co myśli na ten temat sam "poszkodowany", czyli Maciej Drążkiewicz (wiem że tu jest na forum).
Czy podpisuje się rękami i nogami pod działaniami Raleena i przyznaje że ma na pieńku z wydawcą? Czy może to Raleen za jego plecami toczy swoją prywatną wojenkę? Jeśli w ogóle się nie wypowie uznam tą drugą opcje.
W 2014 roku podczas testowej gry w Strategu zadałem pytanie TK Czy Maciej będzie wymieniony w podręczniku jako twórca zasad - otrzymałem odpowiedź od TK, że tak. Jeśli moje pytanie pamiętają osoby grające w tym dniu, to proszę o zabranie głosu.
I jest wymieniony, tylko nie jako jedyny ale jeden z trzech, chociaż występuje jako pierwszy.
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: Oświadczenie ws. systemu "Wrzesień 1939" wyd. First to F

Post autor: Sarmor »

I jest wymieniony, tylko nie jako jedyny ale jeden z trzech, chociaż występuje jako pierwszy.
Jest wyraźnie wymieniony jako twórca zasad? Przecież nawet na tym forum rrober próbował nam wmówić, że Xardas stoi jedynie za "pierwotną koncepcją" czy czymś podobnym...
TheNode.pl – zapraszam!
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43336
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3917 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: Oświadczenie ws. systemu "Wrzesień 1939" wyd. First to F

Post autor: Raleen »

anonim pisze:Ja bym chciał się dowiedzieć co myśli na ten temat sam "poszkodowany", czyli Maciej Drążkiewicz (wiem że tu jest na forum).
Czy podpisuje się rękami i nogami pod działaniami Ralena i przyznaje że ma na pieńku z wydawcą? Czy może to Ralen za jego plecami toczy swoją prywatną wojenkę? Jeśli w ogóle się nie wypowie uznam tą drugą opcje.
W 2014 roku podczas testowej gry w Strategu zadałem pytanie TK Czy Maciej będzie wymieniony w podręczniku jako twórca zasad - otrzymałem odpowiedź od TK, że tak. Jeśli moje pytanie pamiętają osoby grające w tym dniu, to proszę o zabranie głosu.
I jest wymieniony, tylko nie jako jedyny ale jeden z trzech, chociaż występuje jako pierwszy.
Całe swoje oświadczenie, zanim je zamieściłem, dałem do przeczytania autorowi systemu Maciejowi "Xardasowi" Drążkiewiczowi i z nim konsultowałem. Gdyby miał coś przeciwko temu, nie wyobrażam sobie, bym je zamieścił w takiej formie. Sugerowanie mi, że zamieszczam tego rodzaju oświadczenie za jego plecami z jakichś niejasnych powodów mogę w najlepszym razie uznać z zabawne.

Co do zasadniczej kwestii niepodpisania go jako autora systemu, panuje między nami pełna zgoda. Co do szczegółów, nie chcę się wypowiadać za Macieja, myślę, że najlepiej będzie jeśli zrobi to sam. Oświadczenie zamieszczone już widział i czytał. Wystarczy sprawdzić datę jego ostatniego logowania na forum zanim się zacznie stawiać tego rodzaju zarzuty, bo jest to niepoważne.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
rrober
Sous-lieutenant
Posty: 437
Rejestracja: piątek, 15 września 2006, 09:29
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Oświadczenie ws. systemu "Wrzesień 1939" wyd. First to F

Post autor: rrober »

Sarmor pisze: Jest wyraźnie wymieniony jako twórca zasad? Przecież nawet na tym forum rrober próbował nam wmówić, że Xardas stoi jedynie za "pierwotną koncepcją" czy czymś podobnym...
Wmówić to niewłaściwe (a nawet obraźliwe) określenie - po prostu podzieliłem się swoim zdaniem. Widziałem co przygotował Maciek i mam obraz wielkiego wysiłku, który został włożony w przygotowanie wspomnianych reguł w Strategu (nie wypieram się, że byłem jednym z uczestników tego wysiłku). Reasumując przepisy wtedy i teraz są to dla mnie, tak jak napisałem, dwa różne produkty. Nie umniejszam roli Maćka i nadal mam dla niego duży szacunek za pomysły i "pierwotną koncepcję" reguł. To tyle ode mnie.

Ps. Osobiście dziwi mnie to całe oświadczenie ponieważ z tego co wiem to nie ma żadnego sporu pomiędzy Maćkiem a FtF. Zostało to dogadane. Jakaś umowa została zawarta i jest zgoda. Jest mi osobiście przykro, że Raleen zrywa współpracę, jak by ona dotąd nie wyglądała, i nie rozumiem skąd ta nerwowa reakcja osoby trzeciej, podobnie jak ja przyglądającej się całej sprawie z boku.
Pozdrawiam,
rrober
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43336
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3917 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: Oświadczenie ws. systemu "Wrzesień 1939" wyd. First to F

Post autor: Raleen »

rrober pisze:Ps. Osobiście dziwi mnie to całe oświadczenie ponieważ z tego co wiem to nie ma żadnego sporu pomiędzy Maćkiem a FtF. Zostało to dogadane. Jakaś umowa została zawarta i jest zgoda. Jest mi osobiście przykro, że Raleen zrywa współpracę, jak by ona dotąd nie wyglądała, i nie rozumiem skąd ta nerwowa reakcja osoby trzeciej, podobnie jak ja przyglądającej się całej sprawie z boku.
Żadna umowa nie została zawarta, więc jeśli nie wiesz, to nie podaj nieprawdy.
Tak się składa, że byłem osobiście przy rozmowach mających na celu zawarcie tej umowy i wiem jak się one zakończyły.
Znany mi jest również dokładnie absurdalny projekt umowy przedstawiony przez Tomasza Kowalczyka. Kolegom prawnikom zacytuję może kiedyś przy okazji 1-2 paragrafy w ramach rozrywki, o ile Maciej nie będzie miał nic przeciwko.

Określanie zasad, które stanowiły całość i w oparciu o które grano już na kilka miesięcy przed ich przekazaniem wydawnictwu jako "pierwszej koncepcji", w ogóle jako "koncepcji" jest zakłamywaniem rzeczywistości. "Koncepcja" to mogą być luźne przemyślenia, luźne zapiski, coś nieskonkretyzowanego. W tym przypadku tak nie było. A wiem o tym, bo redagowałem końcową czy prawie końcową wersję tych zasad na przełomie 2013 i 2014 r. przed przekazaniem ich T. Kowalczykowi.

Odnośnie prac w Strategu to owszem trwały długo i uczestniczyło w nich wiele osób - tego nikt nie kwestionuje, natomiast odrębną sprawą są ich efekty, które w porównaniu do czasu trwania, użytych sił i środków są dość mizerne. To jest oczywiście temat na osobną dyskusję.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43336
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3917 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: Oświadczenie ws. systemu "Wrzesień 1939" wyd. First to F

Post autor: Raleen »

Mam proste i zarazem trudne pytanie do kolegi rrobera (też podpisanego wraz z xardasem wśród tych, którzy "brali udział w opracowaniu zasad gry"):

Kto jest autorem systemu "Wrzesień 1939" wyd. First to Fight?

Panowie we trzech nie jesteście autorami, bo z tego co napisano tylko "braliście udział w opracowaniu zasad gry".

To kto jest autorem? Według zamysłu wydawcy (Tomasza Kowalczyka).

Tomasz Kowalczyk?
Nikt? Czyli utwór anonimowy?

Normalnie jak się weźmie jakikolwiek podręcznik z zasadami do gier bitewnych, to w każdym jest podany autor, osoby z nim współpracujące (często zwane "developerami", co by dobrze oddawało to co robiliście w pracowni z systemem), testerzy i inni.

A u Was kto jest autorem?
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
anonim
Sous-lieutenant
Posty: 364
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 40 times

Re: Oświadczenie ws. systemu "Wrzesień 1939" wyd. First to F

Post autor: anonim »

Przy każdym ważnym dokumencie składamy podpis nawet przy zwykłym odbiorze paczki na poczcie. Uważam że to oświadczenie jest na tyle ważnym dokumentem że Xardas powinien się pod nim podpisać. Jak by na to nie patrzeć w imieniu Xardasa oskarżasz wydawce o nieuczciwość a co za tym idzie go oczerniasz. Przez podpis rozumiem po prostu post Xardasa w tym temacie. Wystarczy że napisze np.: Przeczytałem oświadczenie Ralena i w pełni się z nim zgadzam i to wystarczy, później może nawet tu nie zaglądać. A ty możesz się kłócić w jego imieniu.
Awatar użytkownika
rrober
Sous-lieutenant
Posty: 437
Rejestracja: piątek, 15 września 2006, 09:29
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Oświadczenie ws. systemu "Wrzesień 1939" wyd. First to F

Post autor: rrober »

Mamy różną wiedzę i różne zdanie na ten temat. Ja wiem i mam dowody na to ile tekstu wyszło spod mojej ręki w ostatecznej wersji reguł - mimo tego nie przypisuję sobie autorstwa przepisów i w ogóle nie przyszło mi to do głowy. Nie życzę sobie obraźliwych komentarzy na temat mojej pracy i pracy moich kolegów. To tyle - wyłączam się z tej absurdalnej dyskusji.
Ostatnio zmieniony czwartek, 2 marca 2017, 14:22 przez rrober, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
rrober
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43336
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3917 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: Oświadczenie ws. systemu "Wrzesień 1939" wyd. First to F

Post autor: Raleen »

anonim pisze:Przy każdym ważnym dokumencie składamy podpis nawet przy zwykłym odbiorze paczki na poczcie. Uważam że to oświadczenie jest na tyle ważnym dokumentem że Xardas powinien się pod nim podpisać. Jak by na to nie patrzeć w imieniu Xardasa oskarżasz wydawce o nieuczciwość a co za tym idzie go oczerniasz. Przez podpis rozumiem po prostu post Xardasa w tym temacie. Wystarczy że napisze np.: Przeczytałem oświadczenie Ralena i w pełni się z nim zgadzam i to wystarczy, później może nawet tu nie zaglądać. A ty możesz się kłócić w jego imieniu.
Nie obawiaj się, wypowie się, myślę, że jeszcze dzisiaj.

Natomiast Twoje uwagi wynikają po pierwsze z nieznajomości genezy tego systemu. A geneza była taka, że wydawca najpierw zadzwonił do mnie, czy bym mu nie przygotował zasad do tego systemu. Ja z racji tego, że miałem inne projekty (głównie "Ostrołękę") i nie jest to mój ulubiony okres historyczny zaproponowałem Xardasa jako osobę, która go przygotuje, i przy mnie i z moim udziałem były omawiane kwestie współpracy. Tak, że ja nie jestem tutaj jedynie osobą trzecią stojącą z boku jak Ci się wydaje, choć z formalnego punktu widzenia może to tak wyglądać.

Oświadczenie składałem w swoim imieniu jako prowadzący forum i portal, a nie w imieniu Xardasa, więc pod niczym Xardas nie musi się podpisywać.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43336
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3917 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: Oświadczenie ws. systemu "Wrzesień 1939" wyd. First to F

Post autor: Raleen »

rrober pisze:Mamy różną wiedzę i różne zdanie na ten temat. Ja wiem i mam dowody na to ile tekstu wyszło spod mojej ręki w ostatecznej wersji reguł - mimo tego nie przypisuję sobie autorstwa przepisów i w ogóle nie przyszło mi to do głowy. Nie życzę sobie obraźliwych komentarzy na temat mojej pracy i pracy moich kolegów. To tyle - wyłączam się z tej absurdalnej dyskusji.
Powtórzę proste pytanie - kto jest autorem systemu?

Każdy system ma jakiegoś autora. Czasem ma kilku i wtedy wszyscy są podpisani.

Rozumiem, że dyskusja jest absurdalna, bo nie potrafisz odpowiedzieć na to pytanie.

Co do wkładu i oceny tego - nie zgodzimy się i nawet nie zamierzam ciągnąć tematu.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Przemos19
General der Panzertruppen
Posty: 4986
Rejestracja: sobota, 10 czerwca 2006, 22:46
Lokalizacja: Zawiercie/Katowice
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: Oświadczenie ws. systemu "Wrzesień 1939" wyd. First to F

Post autor: Przemos19 »

Przypominam, że od 08 września 2016 roku istnieje w polskim prawie cywilnym "forma dokumentowa", która podpisu nie wymaga. To tak na marginesie świadomości prawnej.
Natomiast w głównej kwestii oświadczenie jest administratora forum i żadnego potwierdzenia innych osób nie potrzebuje.
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
Zablokowany

Wróć do „Wrzesień 1939”