Muskets & Tomahawks

Recenzje przepisów, relacje z rozgrywek (After Action Reports), zasady domowe.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Muskets & Tomahawks

Post autor: Telamon »

1. Oczywiście. Mają nawet ciekawą listę mym zdaniem (rozmaite cechy do kupienia).
2. M&T tyczy się też Wojny o Niepodległość Stanów Zjednoczonych. Oprócz Hessów są tam jeszcze Rebelianci.
3. Zacznij zbierać, pomaluj, pokaż zdjęcia to prędzej czy później jakiś chętny się znajdzie. ;)
Awatar użytkownika
Jan1980
Lieutenant
Posty: 588
Rejestracja: sobota, 30 listopada 2013, 14:44

Re: Muskets & Tomahawks

Post autor: Jan1980 »

Tak jakby wasza gra, ale dotycząca walk Maorysów z Brytyjczykami:

http://flagstaffadventures.wordpress.com/
Ой дарожка доўгая да дому
За Вялікае Княства за Карону
Пераможам ворагаў спакусы
Мы ж Літвіны, Мы ж Беларусы
Kadzik

Re: Muskets & Tomahawks

Post autor: Kadzik »

Tak, na silniku M&T można zrealizować wiele teatrów działań. W niedługiej przyszłości może zrealizujemy coś w polskich klimatach :)
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Muskets & Tomahawks

Post autor: AWu »

Powstanie styczniowe? :>
Awatar użytkownika
Jan1980
Lieutenant
Posty: 588
Rejestracja: sobota, 30 listopada 2013, 14:44

Re: Muskets & Tomahawks

Post autor: Jan1980 »

A zdradzicie chociaż w jakim to będzie wieku?
pzdr
Ой дарожка доўгая да дому
За Вялікае Княства за Карону
Пераможам ворагаў спакусы
Мы ж Літвіны, Мы ж Беларусы
Kadzik

Re: Muskets & Tomahawks

Post autor: Kadzik »

Jan1980 pisze:A zdradzicie chociaż w jakim to będzie wieku?
pzdr
Od osiemnastu lat wyłącznie :D

XVIII stulecie, oczywiście.
Awatar użytkownika
Jan1980
Lieutenant
Posty: 588
Rejestracja: sobota, 30 listopada 2013, 14:44

Re: Muskets & Tomahawks

Post autor: Jan1980 »

Wojna z Turcją, Wojna Północna, ew. Wojna 7- letnia, walki z "powstaniami" na Ukrainie, Konfederacja Barska, Wojna o Konstytucje, Powstanie Kościuszkowskie...
Ой дарожка доўгая да дому
За Вялікае Княства за Карону
Пераможам ворагаў спакусы
Мы ж Літвіны, Мы ж Беларусы
Malec3ppXW
Chasseur
Posty: 18
Rejestracja: sobota, 5 kwietnia 2008, 19:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Muskets & Tomahawks

Post autor: Malec3ppXW »

Witajcie! Mam kilka pytań mam zamiar wsiąknąć nieco w Muszkiety i Tomahawki razem ze swoimi uczniami którzy działają w szkolnym klubie - myślimy też o Bolt Action jako drugim systemie :) Zestawy jakiej firmy polecacie na początek by dobrze się grało:)? Czy możecie przedstawić mi zalety tego systemu (M&T)? Jakich terenów używacie do gry? Mnie mocno zainspirował ten link:

http://www.elladan.de/065%20Tutorial%20Furmat/065.htm

Jak dobrze zeskalować tereny do makiety przy 28 mm jakie powinny mieć on rozmiary?
"Cztery nieprzyjazne gazety są groźniejsze od tysiąca bagnetów."
Napoleon Bonaparte
Kadzik

Re: Muskets & Tomahawks

Post autor: Kadzik »

Malec3ppXW pisze:Witajcie! Mam kilka pytań mam zamiar wsiąknąć nieco w Muszkiety i Tomahawki razem ze swoimi uczniami którzy działają w szkolnym klubie - myślimy też o Bolt Action jako drugim systemie :)
M&T lepszy!

Zestawy jakiej firmy polecacie na początek by dobrze się grało:)?
Na początek 20-25 modeli jest doskonałym wyborem. To minimum przy którym gra chodzi gładko. Można to potraktować jako przyczynek do rozbudowy sił, ale potyczki na taką ilość figurek są pełnoprawną grą i wcale nie trzeba powiększać kolekcji.
Zestawy firmy Northstar dedykowane są M&T zawierają po 23 modele i zaaranżowane są całkiem interesująco. W tym momencie są też najłatwiej dostępne w Polsce przez sklep Wargamer.

Czy możecie przedstawić mi zalety tego systemu (M&T)?
+ Prostota rozgrywki
+ Nieprzewidywalność
+ Płynność
+ Oddanie charakteru walki w terenie - widoczność, zasady łodzi.
+ Zróżnicowanie rodzajów wojska
+ Świetnie działa dla rozgrywek kilkuosobowych
+ Wbudowane scenariusze, losowe wydarzenia i cele poboczne
Jakich terenów używacie do gry? Mnie mocno zainspirował ten link:
http://www.elladan.de/065%20Tutorial%20Furmat/065.htm
Fajny, ale dużo się trzeba napracować.
Najlepiej grać na zielonej macie, położyć placki tkaniny reprezentujące lasy i zagajniki, by ustawić na nich dużooo drzewek. Domki budujemy sami, ale jest firma 4Ground która robi świetne pomalowane domki w fajnych cenach (o tutaj, na samym dole strony)
Jak dobrze zeskalować tereny do makiety przy 28 mm jakie powinny mieć on rozmiary?
Masz na myśli budynki? 28mm to teoretycznie skala 1:56, ale należy doliczyć wysokość podstawki, czyli jakieś 5 mm. Najlepiej po prostu posługiwać się modelem jako przymiarem. I często nie przejmować się skalą, bo tereny mają być wszak do gry, więc odwzorowywanie wymiarów w skali może znacząco utrudniać rozgrywkę: niemieszczące się podstawki, zawadzanie rękoma, wyginające się kominy i inne odstające elementy.
Malec3ppXW
Chasseur
Posty: 18
Rejestracja: sobota, 5 kwietnia 2008, 19:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Muskets & Tomahawks

Post autor: Malec3ppXW »

Wielkie dzięki za wyczerpującą odpowiedź!!! Stronke elladan już poznałem, najbardziej podobają mi się tereny z "golonego" sztucznego futra :) znalazłem takie na allegro za 34 zł za metr :) Figurki Northstar fajne ale zastanawiałem się czy w przypadku armii regularnych nie opłaca się bardziej zestawów z Worlorda? Mają tam też nieco fajnych mniejszych zestawów nawet z kanoe ;) A jakbym chciał pograć poza szkołą to są chętni? ;) Może jest szansa gdzieś wpaść i przełamać pierwsze lody z gra ;)?
"Cztery nieprzyjazne gazety są groźniejsze od tysiąca bagnetów."
Napoleon Bonaparte
Malec3ppXW
Chasseur
Posty: 18
Rejestracja: sobota, 5 kwietnia 2008, 19:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Muskets & Tomahawks

Post autor: Malec3ppXW »

Jeszcze jedno pytanko? Kupując podręcznik w zestawie są też karty?
"Cztery nieprzyjazne gazety są groźniejsze od tysiąca bagnetów."
Napoleon Bonaparte
Kadzik

Re: Muskets & Tomahawks

Post autor: Kadzik »

Malec3ppXW pisze:Wielkie dzięki za wyczerpującą odpowiedź!!! Stronke elladan już poznałem, najbardziej podobają mi się tereny z "golonego" sztucznego futra :) znalazłem takie na allegro za 34 zł za metr :)
Jak pisałem wyżej, to nie jest takie proste i trzeba się przy tym sporo narobić. Jeżeli zaczynasz, to moim zdaniem lepiej najpierw wziąć się za figurki i zrobić trochę prostych terenów pokroju lasów, pól, skałek etc. Skup się na początek na walkach w dziczy z oddziałami Indian i nieregularnych (rangerów, kanadyjskiej milicji, Compagnie Franche de la Marine)
Figurki Northstar fajne ale zastanawiałem się czy w przypadku armii regularnych nie opłaca się bardziej zestawów z Worlorda? Mają tam też nieco fajnych mniejszych zestawów nawet z kanoe ;)
Na początek odradzam regularnych. Gra się nimi zupełnie inaczej, odmiennie trzeba przygotować stół. Najlepsza opcja to zainwestowanie w tych 20 Indian i/lub nieregularnych, a później jeśli chcecie to dodanie ich więcej lub wzięcie regularnych. Granie samymi regularnymi to szaleństwo, więc i tak potrzeba będzie tych kilkunastu rangerów i czerwonoskórych do ochrony flanek :)
A jakbym chciał pograć poza szkołą to są chętni? ;) Może jest szansa gdzieś wpaść i przełamać pierwsze lody z gra ;)?
Wargamer Wilcza :) Siedzę tam teraz non stop, więc jak chcesz szybkie demo to wpadaj. Najlepiej się jednak wcześniej umówić, bo a nóż będę miał jakąś dostawę lub zamówienie do ogarnięcia.
Malec3ppXW pisze:Jeszcze jedno pytanko? Kupując podręcznik w zestawie są też karty?
Tak, są też karty.
MichaelLando
Sous-lieutenant
Posty: 350
Rejestracja: wtorek, 11 czerwca 2013, 00:09
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Muskets & Tomahawks

Post autor: MichaelLando »

Malec a mógłbyś mi na pw podać link do tego futra na Allergo. Interesująco to wygląda.
Malec3ppXW
Chasseur
Posty: 18
Rejestracja: sobota, 5 kwietnia 2008, 19:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Muskets & Tomahawks

Post autor: Malec3ppXW »

Pewnie! Nie ma problemu oto linki:

http://allegro.pl/sztuczne-futro-futerk ... 47235.html

http://allegro.pl/narzuta-dzianina-sztu ... 87286.html

http://allegro.pl/narzuta-dzianina-na-n ... 48355.html

Myślicie że malowanie sprayem też byłoby ok czy tylko areografem :)?
"Cztery nieprzyjazne gazety są groźniejsze od tysiąca bagnetów."
Napoleon Bonaparte
Sebaar
Sous-lieutenant
Posty: 449
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 20:16
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Muskets & Tomahawks

Post autor: Sebaar »

Powoli zbieram oddział pod M&T, tu pojawia się moje pytanie. Jaka jest preferowana skala rozgrywki w Warszawie i okolicach?
Oraz jaki jest optymalny skład dla Francuzów według was na powiedzmy... 400-450 punktów?
Od szaleństwa do szaleństwa - takie jest życie!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Systemy historyczne - do końca XIX w.”