Greeny figurek do Prawem i Lewem (skala 1/72)

Sarmacki skirmish
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Szlachciury (20 mm) Warchoła

Post autor: AWu »

Mam wrażenie, że się zrobił watek pt" Nie znam się ale wypowiem" :>

Fromhold słowa nie napisał o ciałach tylko o modzie i krojach żupana i tym gdzie wiązano w nim pas w analizowanym okresie.. Wykres z proporcjami ciała jest off topiczny :>
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Szlachciury (20 mm) Warchoła

Post autor: Fromhold »

Robakk pisze:
GRZ pisze:Najbardziej rzuca się w oczy proporcja biceps-nadgarstek drugiego jegomościa. :)
Bawicie mnie takimi wypowiedziami :lol:
Robi się merytorycznie :roll:

W kazdym razie posiłkując się poniższym schematem na proporcję
http://i164.photobucket.com/albums/u13/ ... iejsze.jpg
Podzieliłem sobie malowidło na podobne odcinki i można wysnuć wniosek że jegomość jest nieproporcjonalny bądź tez nieproporcjonalnie namalowany,
O modzie nie dyskutuję tylko o proporcjach ciała.

Co więcej, malowanie wyidealizowanych postaci nigdy nie należało do rzadkości.
Robakku przeczysz sam sobie :)
Pas powinien być zawieszony mniej więcej na wysokości pępka,może lekko nad nim. Jest tam linia poprzeczna.
Powyżej masz dwa odcinki, a nawet mniej, licząc tylko do podstawy szyi, gdzie żupan kończy się kołnierzem. Na dół od tej linii masz co najmniej trzy lub nawet cztery takie odcinki w przypadku żupana długości do połowy łydki.
Wszystko się zgadza. ;)
To prawda, że Janusz Radziwiłł to nie tap madl z wykresu. Ale zupełnie nie w tym rzecz.
Są doskonałe figurki i modele. Są też doskonałe plany i materiały źródłowe, ale nigdy nie idzie to w parze.
http://fromholdblog.blogspot.com/
Robakk
Capitaine-Adjudant-Major
Posty: 952
Rejestracja: środa, 19 maja 2010, 20:52
Lokalizacja: Bytom

Re: Szlachciury (20 mm) Warchoła

Post autor: Robakk »

Mi nie chodzi o pas kompletnie, w to nie wnikam, tylko o proporcje chłopa na malowidle IMHO są złe :)
Jeśli już chłop został/był namalowany w złych proporcjach to naturalnie jego odzienie również. Trudno żeby malarz stwierdził że wydłuży nogi a resztę zostawi jak jest :lol:
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Szlachciury (20 mm) Warchoła

Post autor: Fromhold »

Robakk pisze: Jeśli już chłop został/był namalowany w złych proporcjach to naturalnie jego odzienie również. Trudno żeby malarz stwierdził że wydłuży nogi a resztę zostawi jak jest :lol:
Z tym, że malarz niczego nie namalował w złych proporcjach, a już na pewno nie odzieży, a cała Twoja teoria nie opiera się na rzeczywistych dowodach, ale na tym, żeby usilnie bronić swojej tezy :)
Są doskonałe figurki i modele. Są też doskonałe plany i materiały źródłowe, ale nigdy nie idzie to w parze.
http://fromholdblog.blogspot.com/
Awatar użytkownika
GRZ
Général de Brigade
Posty: 2695
Rejestracja: niedziela, 10 lipca 2011, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 3 times

Re: Szlachciury (20 mm) Warchoła

Post autor: GRZ »

AWu pisze:Mam wrażenie, że się zrobił watek pt" Nie znam się ale wypowiem" :>

http://verkoren.files.wordpress.com/201 ... 1_500.jpeg
:P
Fromhold słowa nie napisał o ciałach tylko o modzie i krojach żupana i tym gdzie wiązano w nim pas w analizowanym okresie.. Wykres z proporcjami ciała jest off topiczny :>
Ja o modzie nic nie pisałem. Nie znam się na pasach ale jak bufiasty ten rękaw by nie był proszę narysować mi w jego obrysie ramię i fragment korpusu i wytłumaczyć jakie to zwyrodnienie tego pana dopadło. Chodzi o fakt pokazywania gdzie się wiązało pas (nie ważne jaki) na modelu który proporcji nie trzyma. :)
"In war victory is one part planing and nine parts faith"
ale dobre kostki pomagają.
Robakk
Capitaine-Adjudant-Major
Posty: 952
Rejestracja: środa, 19 maja 2010, 20:52
Lokalizacja: Bytom

Re: Szlachciury (20 mm) Warchoła

Post autor: Robakk »

No ok, nie wiem co kolega tak agrsywnie podchodzi do tematu.
Jak ja sobie podzieliłem szanownego pana
Obrazek

w takim układzie pas nie wychodzi na pępku, a kolana też nie specjalnie w tym miejscu wypadają.
Moim zdaniem GRZ ujął całe sedno :)
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Szlachciury (20 mm) Warchoła

Post autor: Fromhold »

A jaki sens ma przymierzanie poglądowego schematu do portretu ? :)
Schemat nie uwzględnia żadnej perspektywy. Butów z obcasem etc. Postać z obrazu jest zresztą większa niż ta ze schematu, czego nie uwzględniłeś. Dlatego wyszło jak wyszło. Zresztą tu w ogóle nie chodzi o takie szczegóły ale o ogólny wygląd postaci.
Zresztą porzucając temat obrazów. Wystarczy spojrzeć na eksponaty muzealne aby wyrobić sobie zdanie na temat wysokości dołu i góry żupana.

Obrazek
Są doskonałe figurki i modele. Są też doskonałe plany i materiały źródłowe, ale nigdy nie idzie to w parze.
http://fromholdblog.blogspot.com/
Awatar użytkownika
GRZ
Général de Brigade
Posty: 2695
Rejestracja: niedziela, 10 lipca 2011, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 3 times

Re: Szlachciury (20 mm) Warchoła

Post autor: GRZ »

No i to wygląda lepiej. Nam naprawdę nie chodzi o to jak żupan wyglądał (bo przynajmniej ja się zupełnie na tym nie znam) tylko o jakość malowania. :) Naprawdę Formholdzie spróbuj mi narysować jak ten pan wygląda po zdjęciu tego żupana. Efekt:
https://warosu.org/data/ic/img/0014/64/ ... 757507.jpg
"In war victory is one part planing and nine parts faith"
ale dobre kostki pomagają.
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Szlachciury (20 mm) Warchoła

Post autor: Fromhold »

'Dyskusja' może meandrować w tę stronę, w którą ją poprowadzicie ;)
Dla mnie EOT.
Są doskonałe figurki i modele. Są też doskonałe plany i materiały źródłowe, ale nigdy nie idzie to w parze.
http://fromholdblog.blogspot.com/
Awatar użytkownika
GRZ
Général de Brigade
Posty: 2695
Rejestracja: niedziela, 10 lipca 2011, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 3 times

Re: Szlachciury (20 mm) Warchoła

Post autor: GRZ »

Dziękuję za pozwolenie mi decydowania o czym mówię. :roll:
"In war victory is one part planing and nine parts faith"
ale dobre kostki pomagają.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: Szlachciury (20 mm) Warchoła

Post autor: Raleen »

Co do tego schematu obok portretu Radziwiłła to trzeba brać pod uwagę, że ludzie mają różnej długości ręce i nogi i niekoniecznie muszą być między nimi stałe proporcje. Ktoś może być np. niski a mieć dłuższe ręce albo na odwrót, być wysoki i mieć niekoniecznie takie długie, jak by wskazywał na to jego wzrost.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Robakk
Capitaine-Adjudant-Major
Posty: 952
Rejestracja: środa, 19 maja 2010, 20:52
Lokalizacja: Bytom

Re: Szlachciury (20 mm) Warchoła

Post autor: Robakk »

Raleen Jasne! Wtedy jedna figurka na x może być "inna". Jak zrobimy armię figurek długorękich, długonogich itp. wtedy będzie to dziwnie wyglądać i potem Warchoł będzie to sprzedawać i koledzy z forum będą się śmiać :)
W temacie mowa o proporcjach generalnie a nie zaś o proporcjach konkretnej postaci historycznej.
Awatar użytkownika
Marcin2501
Major
Posty: 1197
Rejestracja: środa, 10 października 2007, 11:33
Lokalizacja: z miasta Łodzi

Re: Szlachciury (20 mm) Warchoła

Post autor: Marcin2501 »

Robakk pisze:No ok, nie wiem co kolega tak agrsywnie podchodzi do tematu.
Jak ja sobie podzieliłem szanownego pana

w takim układzie pas nie wychodzi na pępku, a kolana też nie specjalnie w tym miejscu wypadają.
Moim zdaniem GRZ ujął całe sedno :)
Jak dla mnie, to akurat ten portret dość dobrze wpisuje się w przedstawiony kanon "ośmiu głów" i Janusz Radziwiłł wiedział za co płaci ;) Wszystko jest na swoim miejscu.
Biorąc pod uwagę, że posiadał pewnie raczej "airbag" zamiast "kaloryfera", to pas opiera się we właściwym miejscu.

Zresztą proszę:

Obrazek
Awatar użytkownika
GRZ
Général de Brigade
Posty: 2695
Rejestracja: niedziela, 10 lipca 2011, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 3 times

Re: Szlachciury (20 mm) Warchoła

Post autor: GRZ »

No i nie powiesz mi że lewa ręka nie ma otwartego złamania albo w dziwnym miejscu stawu łokciowego. Na tej prawej z kolei dziwnie się układa ten rękaw, raz jest bufiasty raz mniej. :)

Ale na poważnie, to jestem pod wrażeniem kunsztu artystycznego. Nie sądziłem że można tak dobrze Radziwiłła wrysować w Radziwiłła. ;)
"In war victory is one part planing and nine parts faith"
ale dobre kostki pomagają.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: Szlachciury (20 mm) Warchoła

Post autor: Raleen »

GRZ z tą lewą ręką to powiem Ci, że jak byś popatrzył po obrazach hetmanów z tamtego okresu, to wydaje mi się, że oni często tak dziwnie trzymają tą ręką buławy na obrazach.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Zablokowany

Wróć do „Prawem i Lewem”