Strona 1 z 1

Budownictwo w dawnej Polsce

: niedziela, 6 listopada 2016, 01:45
autor: Szary
Jak wszyscy wiemy (sformułowanie to jak zwykle znaczy ,,jak bezpodstawnie sądzi piszący te słowa") w grach bitewnych na poziomie potyczki bardzo ważny jest teren, a zwłaszcza budynki, krzaki i różnorakie graty, które będą zawadzać figurkom i blokować im pole widzenia.

O ile jednak stosunkowo łatwo znaleźć normańską kamienicę czy zabudowania pewnego belgijskiego folwarku spod Waterloo albo zrobić afgański domek, to z Rzeczpospolitą Szlachecką czy nawet grami spod znaku płaszcza i szpady może być już nieco trudniej.

Gdzie szukać informacji?

Tu sprawa jest nadzwyczaj prosta. Z pomocą błyskawicznie przychodzi nam Zygmunt Gloger, autor ,,Encyklopedii Staropolskiej". O ile jednak w ,,Encyklopedii..." doszukać się można sporej ilości przydatnych informacji na temat budownictwa XVI-XIX wieku (oraz mnóstwa innych, ciekawych informacji, w tym inspiracji do diariuszy), to Gloger jest również autorem ,,Budownictwa drewnianego i wyrobów z drewna w dawnej Polsce".

Ta druga pozycja na nasze potrzeby zamyka temat. W zasadzie nawet daleko wykracza poza wymienione potrzeby, bo to niemal 600 stron bizantyjsko ilustrowanych informacji w dość popularnonaukowym formacie i napisanych przystępnym językiem. Choć jest tam mnóstwo rzeczy, które modelarzowi do niczego nie będą potrzebne, to sama praca ma formułę encyklopedyczną i bez problemu można odszukać to, co akurat jest powiązane z podjętym projektem.

Znaleźć tam można wszystko- plany budynków, szkice konstrukcji, fotografie i ryciny, opisy funkcji i wyposażenia pomieszczeń... Jeśli ktoś planuje własnoręczne budowanie budynków z epoki, to Gloger jest w zasadzie odpowiedzią na wszystkie pytania.

Dodajmy, że książka, dzięki staraniu złego, cyberpunkowego korpo jakim bez wątpienia jest google, została zdigitalizowana i można ją za darmo zdobyć na archive.org.

W następnych postach postaram się omówić zestawy dwóch producentów: 15 milimetrowe cudeńka Wargamera do OiM oraz zestawy Pegasusa dla frontu wschodniego.

Re: Budownictwo w dawnej Polsce

: niedziela, 6 listopada 2016, 13:28
autor: Warchoł
Wyprzedziłeś mnie z tym tematem :), rzeczywiście "Budownictwo..." Gloggera to podstawa. Warty odnotowania też jest zbiór inwentarzy wydany w 1967 roku. Dokladne namiary podeślę w poniedziałek.

Warte uwagi też są szkice Westerveldta i Abrahama van Bootha.

Re: Budownictwo w dawnej Polsce

: poniedziałek, 3 lipca 2017, 15:57
autor: Warchoł
I kolejne przydatne źródła informacji:

Zubrzycki, J. (1930). Cieślictwo Polskie. Lwów: Jan Zubrzycki

Tłoczek, I. (1980). Polskie budownictwo drewniane. Warszawa: Ossolineum

Gołębiowski, Ł. (1830). Domy i Dwory. Warszawa: Łukasz Gołębiowski

Bartkiewicz, M. (1974). Odzieź i wnętrza domów mieszczańskich w Polsce w 2 poł. XVI i XVII wieku. Warszawa: Ossolineum

Dąbrowska M. (1987). Kafle i piece kaflowe w Polsce do końca XVIII wieku. Warszawa: Ossolineum

Szczególnej uwadze polecam książkę Tłoczka oraz Gołębiowskiego, bardzo fajne opisy, a nawet przedstawienia XVII-wiecznej architektury drewnianej znajdą się (w Tłoczku).

Bartkiewicz bardzo wartościowa jeśli chodzi o meble, a Dąbrowska jeśli chodzi o piece (chyba jedyne takie źródło).

Re: Budownictwo w dawnej Polsce

: czwartek, 28 grudnia 2017, 19:33
autor: Warchoł
Zamówiłem modele 3D budynków do PiL-u, maksymalnie koszerne robione na podstawie w/w literatury i nie tylko. Docelowo będą dostępne w mdfie.