Operation Squad WWII

Recenzje przepisów, relacje z rozgrywek (After Action Reports), zasady domowe.
Awatar użytkownika
stelker
Colonel en second
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 28 listopada 2010, 14:16
Lokalizacja: Biłgoraj/Lublin
Been thanked: 56 times

Operation Squad WWII

Post autor: stelker »

Cytadela znana do tej pory głównie z systemów GW zabrała się za dystrybucję systemów (a raczej póki co systemu) historycznych. Mianowice systemu skirmishowego do WWII Operation Squad przy pomocy figurek 28mm Warlord Games. Zasady wyglądają na całkiem dynamiczne ale przede wszystkim uwagę zwraca fajny sposób prezentacji systemu przez Cytadelę poprzez wideo prezentacje. Ciekawie to wygląda poniżej linki do tychże prezentacji. System był oczywiście od dawna dostępny w Wargamerze, ale może takie działania Cytadeli przyciągną szersze grono graczy do systemów historycznych, zwłaszcza iż część graczy (a ja do nie dawna) nie zdawała sobie sprawy z istnienia systemów historycznych.

http://www.youtube.com/watch?v=dgGOauuK ... er&list=UL
http://www.youtube.com/watch?v=1GOtYj8E ... er&list=UL
Awatar użytkownika
Grodzio
Sergent
Posty: 146
Rejestracja: poniedziałek, 7 lutego 2011, 18:35
Lokalizacja: Lublin

Re: Operation Squad WWII

Post autor: Grodzio »

Akurat ten system śmiało sprawdzi się w tańszej skali 1:72. Jak dla mnie wykorzystywanie w nim modeli Warlord Games, to zabieg marketingowy Cytadeli (bo tylko ich modele historyczne mają). Choć fakt faktem, że niewiele tych modeli potrzeba do gry (ale dodatek wprowadzający pojazdy oznaczałby większe koszty grania w OSWW2), są metalowe i dość dobrze zrobione.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Operation Squad WWII

Post autor: Raleen »

stelker, a nie lepiej się zainteresować systemem OWW:II?
Drogi nie jest z tego co wszyscy zgodnie mówią, ogólnodostępny.
Skala 1:72, chyba jedna z najpopularniejszych.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Grodzio
Sergent
Posty: 146
Rejestracja: poniedziałek, 7 lutego 2011, 18:35
Lokalizacja: Lublin

Re: Operation Squad WWII

Post autor: Grodzio »

Operation Squad jest jeszcze tańszy. Wystarczy 10-20 modeli czyli dosłownie pół pudełka z modelami 1:72. Fakt że OWWII pozwala rozgrywać większe bitwy, ale taki mały przerywnik, czy rozegranie bardziej szczegółowej potyczki tez nie jest złe. Ja tam widzę przyszłość dla tego systemu. Tym bardziej ze system pochodzi od tego samego twórcy i jest na powiedziałbym podobnym silniku.
http://www.torrianimassimo.it/operation ... /game.html
Awatar użytkownika
stelker
Colonel en second
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 28 listopada 2010, 14:16
Lokalizacja: Biłgoraj/Lublin
Been thanked: 56 times

Re: Operation Squad WWII

Post autor: stelker »

Grać w to i tak nie zamierzam po prostu chciałem zwrócić nie uwagę na fakt że zaczęło się coś ruszać w temacie promocji systemów historycznych. Zgodze się za to w 100% że lepiej grać w to modelami 1:72 zwłaszcza do ludzi mających już armie do OWWII . Poza tym system wydaje się dość ciekawy ale ten mix reakcji z naprzemienną aktywacją może moim zdanie wprowadzić niezły chaos na stole i w pewnym momencie może nie być wiadomo kto do kogo strzela.
Awatar użytkownika
Grodzio
Sergent
Posty: 146
Rejestracja: poniedziałek, 7 lutego 2011, 18:35
Lokalizacja: Lublin

Re: Operation Squad WWII

Post autor: Grodzio »

W OWWII to funkcjonuje podobnie i nie ma z tym problemu, tym bardziej że w SOWWII masz zaledwie 10-12 modeli. Poza tym na tych filmikach widać, że czasem część reakcji zupełnie odpada (bo model albo cel zginie), także problem też jest z głowy, ewentualnie można sobie szybko zanotować kto, co, gdzie robi.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Operation Squad WWII

Post autor: Raleen »

Grodzio pisze:Operation Squad jest jeszcze tańszy. Wystarczy 10-20 modeli czyli dosłownie pół pudełka z modelami 1:72. Fakt że OWWII pozwala rozgrywać większe bitwy, ale taki mały przerywnik, czy rozegranie bardziej szczegółowej potyczki tez nie jest złe. Ja tam widzę przyszłość dla tego systemu. Tym bardziej ze system pochodzi od tego samego twórcy i jest na powiedziałbym podobnym silniku.
http://www.torrianimassimo.it/operation ... /game.html
Mnie z czasem coraz bardziej przekonuje opinia Sosny o tym co w tym wszystkim jest najważniejsze, którą w skrócie można wyrazić: promocja, promocja, promocja!
Jak Cytadela bardziej zaangażuje się w promowanie systemu i wybierze sobie akurat ten jako jeden z istotniejszych, to kto wie. Całkiem tak jak z OiM :) .
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
stelker
Colonel en second
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 28 listopada 2010, 14:16
Lokalizacja: Biłgoraj/Lublin
Been thanked: 56 times

Re: Operation Squad WWII

Post autor: stelker »

W każdym razie jeśli Cytadela przebije się z tym systemem a Sosna z OiM to będzie to z korzyścią dla graczy. Wydaje mi się że właśnie tego brakowało w systemach historycznych czyli dobrego systemu z solidnym wsparciem ze strony wydawcy.
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: Operation Squad WWII

Post autor: Sarmor »

Modele 28mm są moim zdaniem bardziej atrakcyjne dla ludzi grających dotychczas w gry GW, a tacy właśnie wzięli się do promocji tej gry i do takich ją kierują. Świadczy o tym chociażby fakt, że organizują lub planują organizować ligę i turnieje, w których starcia będą raczej ahistoryczne (zresztą jak się przyjrzycie tym filmom, to część walczących tam z Niemcami Amerykanów to Marines). No i Warlord oferuje niezłe plastikowe zestawy, które pozwalają na dużą dowolność w składaniu modeli, a to na pewno przemawia do ludzi wychowanych na "łorhamerach" (nawet, jeśli takie zestawy są tylko 3).
Jak ktoś już dysponuje modelami 1/72 do OWW2, to nie ma sensu się przesiadać, ale jak ktoś zaczyna od nowa, to 28mm też będą ok - i nie wyjdą tak drogo, pełen oddział u Sosny kosztuje 65 zł (pod względem cen Cytadela przegrywa). 28mm przegrywa z 1/72 dopiero przy większej skali bitew - inna sprawa, że chłopaki wokół Cytadeli do OWW2 też się przymierzają.
Sam przymierzam się do zakupu kilku zestawów (choć zdecydowałem się na tę skalę z innych powodów) i cieszę się, że będę mógł je bez trudu wykorzystać w jeszcze jednym celu.

Trzymam kciuki za przebijanie się z tym systemem, choć prawdę powiedziawszy wprowadzanie nowych systemów nie jest czymś, co dotychczas temu sklepowi wychodziło.

I na koniec coś w ramach rozrywki - opis dostępnych list na forum, które powstało na fali tej fascynacji: http://operationsquad.com/viewtopic.php?f=5&t=11. Uwaga! Tylko dla ludzi o mocnych nerwach!
TheNode.pl – zapraszam!
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Operation Squad WWII

Post autor: AWu »

Buhahaha

Co do słabej historii wprowadzanych systemów kwestia podejścia. Mortimer ma niezaprzeczalny dar zrażania do siebie ludzi..

To taka antyteza Sosny (który porywa entuzjazjem i jest atrakcyjny towarzysko).

Starczyły mi 2 spotkania z panem M i nawet sam sklep omijam szerokim łukiem..
bnk
Adjudant-Major
Posty: 315
Rejestracja: czwartek, 19 listopada 2009, 15:39
Lokalizacja: Warszawa - Bemowo
Kontakt:

Re: Operation Squad WWII

Post autor: bnk »

AWu, Twoje prywatne antypatie dotyczące właściciela Cytadeli uważam, że powinieneś zostawić dla siebie, bo swoją powyższą wypowiedzią robisz antyreklamę dla tego sklepu, a jednocześnie reklamę Wargamerowi, kierując się tylko i wyłącznie sympatią bądź jej brakiem do właścicieli obydwu, na pewno sobie zdajesz sprawę jak duża potrafi być siła sugestii ...

Wracając do tematu, Operation Squad jest całkiem przyjemna, Toriani wyciągnął to co w OWW było dobre i pozmieniał kilka starych rzeczy (zamiast kart prio, may rzut i deklaracje akcja/reakcja), warto sprawdzić ten system, bo jest dynamiczny i całkiem grywalny.

Co do kosztów to dla jednego to mało wydać 150 PLN na kompletnie grywalną ekipę do OS, dla innego to dużo, jedni mają figurki w 20mm gotowe już do gry, niektórzy zaczynają, ale nie da się podważyć tego, że system się rozkręca i około 25-30 graczy już ma figurki w 28mm, a liczba nowych graczy będzie się na pewno zwiększać. Tutaj wystarczy sobie odpowiedzieć na pytanie czy będę grał w 20mm z 5 kolegami, czy lepiej wydać parę groszy i mieć możliwość grania z kilkunastoma lub kilkudziesięcioma. To jest tylko i wyłącznie moje subiektywne zdanie na ten temat, może dać do myślenia, ale nie musi.

Pzdr
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: Operation Squad WWII

Post autor: Sarmor »

Fajnie, że się zdecydowaliście na rzadko stosowaną w Polsce do gier historycznych skalę 28mm, ale przestańcie ją promować tak, jakby zapewniała automatyczne zbawienie, bo to się robi męczące.
TheNode.pl – zapraszam!
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Operation Squad WWII

Post autor: AWu »

bnk pisze:AWu, Twoje prywatne antypatie dotyczące właściciela Cytadeli uważam, że powinieneś zostawić dla siebie, bo swoją powyższą wypowiedzią robisz antyreklamę dla tego sklepu, a jednocześnie reklamę Wargamerowi, kierując się tylko i wyłącznie sympatią bądź jej brakiem do właścicieli obydwu, na pewno sobie zdajesz sprawę jak duża potrafi być siła sugestii ...

Nie sympatią, a współpracą (czy jej próbami) z oboma.

I mam do mojej opinii prawo jak i i do jej głoszenia, co jest zresztą zgodne z zasadami forum, a nawet wskazane w duchu koleżeńskości.

Jeśli moja opinia pomoże komuś podjąć decyzję co do współpracy to tylko się ciesze i uważam, że post jest wartościowy :)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Operation Squad WWII

Post autor: Raleen »

Mnie zaintrygował ten link, który Sarmor wrzucił "w ramach rozrywki", zwłaszcza po tym stwierdzeniu bnk, że tyle graczy jest do tego systemu. Aż zajrzałem:
http://operationsquad.com/viewtopic.php?f=5&t=11

Parę cytatów (z administratora, a w każdym razie prowadzącego forum :)):
cpt_molo pisze:Generalnie gracz opowiada się po stronie Axis lub Allies (czyli dla nie kumatych z historii Osi oraz Aliantów) - jest to generalny podział na "dobrych" i "złych". W standardowym formacie turniejowym bitwy są rozgrywane pomiędzy przedstawicielami tych dwóch grup (każdy z graczy musi mieć zarówno "złą" jak i "dobrą" rozpiskę - kto grał w Lord of the Rings to wie o czym mówię ;)
cpt_molo pisze:- Włochy (a to ciekawe, bo Włosi mogą grać zarówno po stronie Axis albo Allies - serio :P Wynika to z faktu, że do 1944 walczyli ramię w ramię z Niemcami, a potem im się odmieniło i byli już "dobrzy"* ;)
cpt_molo pisze:* wynika to z faktu, że gra jest włoska, a autorzy są włochami i w ten hym... dość zabawny jak dla mnie sposób próbują się ostro wybielić na kartach historii... noo ale co tam, "rules are rules, no cheeting" ;)
cpt_molo pisze:- ZSRR (Allies - bez sensu, przecież oni byli źli :P)
cpt_molo pisze:- Finlandia (niewiem po której stronie oni walczą :P)
cpt_molo pisze:- Węgry (tak samo jak wyżej ;P)


I jeszcze jedno mnie zaciekawiło, tu aż Ciszę poproszę o komentarz (ale w sumie każdy mile widziany):
cpt_molo pisze:- Black Death Naval Brigade: flota czarnomorska. Najbardziej komunistyczni z komunistów, biegający w czarnych mundurach - siejący strach i zniszczenie we wrogach Rewolucji ;) Charakteryzuje ich wysokie wyszkolenie i niesamowicie wysokie morale - to jedni z tych, którzy walczą do końca.
Póki co to chyba się chłopaki dopiero przestawiają na II wojnę św. i wargaming historyczny (z Lord of the Rings itp., ja się tam nie znam na tych systemach fantasy i s-f, co tam jest teraz na topie) ;) . Niewątpliwie można się cieszyć, tylko na razie to trochę się powinni niektórzy z historii podciągnąć ;) . I tłumów aż tak wielkich nie widać jak sugerował bnk.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Przemos19
General der Panzertruppen
Posty: 4986
Rejestracja: sobota, 10 czerwca 2006, 22:46
Lokalizacja: Zawiercie/Katowice
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: Operation Squad WWII

Post autor: Przemos19 »

Ja sięgnąłem na ich forum już wcześniej i powstrzymałem się od komentarzy. Komentarze do rozpisek przypominają mi stylem tworzenie systemu średniowiecznego przez jednego kolegę na tym forum, tzn. w stylu "kusznik polski, niemiecki, francuski itp" = poziom merytoryczny średni.
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
ODPOWIEDZ

Wróć do „Systemy historyczne - od początku XX w.”