Bolt Action - ogólna dyskusja

Forum systemu bitewnego "Bolt Action".
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Bolt Action

Post autor: Telamon »

Bolt Action to dobry system na start (i pozostanie na dłużej ;)).

W Bolta można zagrać samymi czołgami jeżeli tylko dany event (turniej, spotkanie itd) na to pozwala. Poza tym czołgi w dużej cześć są drogie punktowo. Trzy Tygrysy na 1250pkt (event ponadstandardowy, na klasycznym 1000pkt) zmieścisz, to trzy kości rozkazów ale nie zajmiesz nimi znaczników ani nie wybijesz dużej armii piechoty, która z kolei otoczy i "zatłucze" te czołgi na bliską odległość skoro nikt inny ich nie broni. Jeżeli mają granaty ppanc... Z drugiej strony są też czołgi za 35pkt (Renault FT), wozy za 100-120 pkt itd(np. M3 Stuart, Panzer II, Renault R35), 200pkt (Panzer III, T-34, Sherman, Cromwell) itd.

W każdym razie pluton może mieć 5 czołgów/samochodów pancernych. Można (nie trzeba) dokupić do niego piechotę i działa holowane ale muszą zostać zmotoryzowane. Z tanich rozwiązań możesz wystawić pluton M3 Stuartów na Tunezję bądź Północną Afrykę (jakieś 600pkt ale tylko 5 kostek) bądź pluton Shermanów (1000 pkt) bądź mieszać pojazdy w dowolny sposób.

http://boltaction.easyarmy.com/PlatoonSelector.aspx

Builder na start gdzie możesz zbudować armię aby oszacować koszta. Z podręczników przyda się główny z zasadami podstawowymi, czołgowy dodatek (możesz zapytać się o używany na oficjalnym forum Bolt action.pl) i zapewne kodeks armii (choć to nie jest aż tak wymagane na start).

Trzy Pantery to 1065 pkt. Cztery T-34 to 800pkt, trzeba jeszcze coś tam dorzucić (IS-2 najlepiej). ;) Tak, takie starcia wyłącznie czołgowe możesz toczyć.

Jakby nie chciało ci się malować piechoty to mogę w tym temacie pomóc, pisać na PW. Po prostu dobrze mieć jako wsparcie plutonu pancernego z dwie drużyny piechoty na transporterach plus snajpera i inną broń wsparcia.

Tanie pojazdy znajdziesz w sklepach modelarskich. Italeri kosztuje o 20/30zł niż taki sam zestaw Warlorda (który ma jednak dodatki w postaci znaczników strat, kart, a nawet ramek z piechotą jak w przypadku IS-2 i KV-1/2).

https://exito.sklep.pl/pl/c/156/1898

Stuart, Sherman i Pantera chwilowo wyszły ale za parę tygodni znów się pojawią.
Awatar użytkownika
Alexander
Carabinier
Posty: 20
Rejestracja: wtorek, 7 marca 2017, 17:24
Lokalizacja: Gliwice

Re: Bolt Action

Post autor: Alexander »

Drab, dodatek Tank War właśnie to opisuje.
Awatar użytkownika
Icmrg
Adjudant
Posty: 249
Rejestracja: sobota, 23 sierpnia 2014, 09:25
Has thanked: 13 times
Been thanked: 28 times

Re: Bolt Action

Post autor: Icmrg »

I ponownie w ramach Black Piątku tańsze podstawki, linijkomiarki i ogólnie tereny:
https://shop.microartstudio.com/pl/130-historyczne
https://shop.microartstudio.com/pl/akce ... 60505.html
Sebaar
Sous-lieutenant
Posty: 449
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 20:16
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Bolt Action - ogólna dyskusja

Post autor: Sebaar »

Wiem że BA to system prosty, ale którą armię polecicie początkującemu graczowi wacham się pomiędzy Japonią a UK?
Od szaleństwa do szaleństwa - takie jest życie!
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Bolt Action - ogólna dyskusja

Post autor: Telamon »

Niemcy lub europejskie armie osi na '44-45 rok.

- Masz dostęp do panzerfaustów, którymi można straszyć pojazdy wroga i blokować ich ruch na stole. Nie jesteś zatem uzależniony w tej materii tylko od czołgów i dział ppanc. Z państw alianckich tylko RKKA ma pewną liczbę panzerfaustów w niektórych drużynach.
- Karabiny szturmowe. 18 cali zasięgu, 2 kostki strzelania. Przydatne w mobilnych drużynach szturmowych.
- Bardzo duży wybór pojazdów pancernych.
- Tiger fear u części czołgów. Sposób na masowe armie jak sowiecka.
- Dobre lmg i mmg.

Japonia ma fanatyka na piechocie i banzai ale wymaga finezji bądź masy figurek, którymi zalewasz wroga. Dodatkowo miotacze ognia bardzo ładnie pacyfikują drużyny piechoty, zwłaszcza te na pojazdach. Twoje czołgi są najwyżej przeciętne. UK jest całkiem fajna ale mniej elastyczna niż Niemcy.
Sebaar
Sous-lieutenant
Posty: 449
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 20:16
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Bolt Action - ogólna dyskusja

Post autor: Sebaar »

Z tego co do tej pory wyczytałem to przeciwko wrogim czołgom mają samobójców (ponoć skuteczni). Przy okazji jak sprawdzają się snajperzy i grenadierzy w rozpiskach IJA?
Od szaleństwa do szaleństwa - takie jest życie!
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Bolt Action - ogólna dyskusja

Post autor: Telamon »

Samobójcy? Używałem i nie polegałbym na nich. Trzeba wypracować sytuację do ich użycia (muszą zaszarżować czołg). Jedno trafienie 8+ nie gwarantuje zniszczenia wozu wroga (dwa razy widziałem skuteczną szarżę i w obu przypadkach skończyło się zaledwie na uszkodzeniach).

Grenadierzy są bardzo dobrą jednostką wsparcia. Snajperzy są tacy jak wszędzie, choć mogą od razu zostać wystawieni w ambushu co bywa niekiedy przydatne.
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: Bolt Action - ogólna dyskusja

Post autor: Torgill »

Sebaar pisze:Wiem że BA to system prosty, ale którą armię polecicie początkującemu graczowi wacham się pomiędzy Japonią a UK?
To zależy czy chcesz powergamingować, grać na turniejach tylko dla wygranej, czy grać dla zabawy, założyć hełm, albo czapkę i krzyczeć banzai! Jak to drugie, to zbieraj kogo chcesz, i w nosie miej, że inni mają hiper duper czołgi i milion rkm'ów w drużynie plus pancerfausty. Ty masz wiarę w Cesarza, potomka bogini Amaterasu! Zaatakuj żołnierzami wyposażonymi w bambusy i samobójcami z minami i dobrze się baw za Cesarza :)
No ale jak chcesz turniejowo to pewnie najlepiej Niemców.
Awatar użytkownika
de Morney
Adjudant-Major
Posty: 292
Rejestracja: środa, 26 czerwca 2019, 22:07
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 154 times
Been thanked: 71 times

Re: Bolt Action - ogólna dyskusja

Post autor: de Morney »

Odnosząc się do wątku z zapowiedziami mam pytanie. Czy ma ktoś z forumowiczów figurki Polaków z Kromlecha oraz Warlorda i byłby tak uprzejmy wrzucić tutaj zdjęcie porównujące jak te dwa typy stoją obok siebie?

Drugie pytanie, niezwiązane z Zapowiedziami do Bolta.
Czy ktoś z obecnych tutaj składał 1 SBS Sosabowskiego? Szukam metalowych figurek pasujących do tego i znaleźć nie mogę. Czy pozostaje tylko opcja kombinowania z plastikowym zestawem od brytyjczyków?
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Bolt Action - ogólna dyskusja

Post autor: Telamon »

Plastikowe zestawy Brytyjczyków mają główki w beretach z orzełkiem, które są właśnie dodane z myślą o 1 SBS.
Awatar użytkownika
de Morney
Adjudant-Major
Posty: 292
Rejestracja: środa, 26 czerwca 2019, 22:07
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 154 times
Been thanked: 71 times

Re: Bolt Action - ogólna dyskusja

Post autor: de Morney »

Telamon pisze: środa, 12 lutego 2020, 09:54 Plastikowe zestawy Brytyjczyków mają główki w beretach z orzełkiem, które są właśnie dodane z myślą o 1 SBS.
Czyli w razie chęci metalowych czeka mnie gilotynowanie tych pierwszych i doklejanie plastikowych główek. Wygląda to raczej na robotę niezbyt wartą zachodu (kupienie boxa dla samych łbów też wydaje się durnym pomysłem). Będę musiała przekonać się zatem do złożenia ich w plastiku. ;)
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Bolt Action - ogólna dyskusja

Post autor: Telamon »

Metalowi też są:

https://store.warlordgames.com/products ... b37d&_ss=r

Taj samo jak wszystkie opcje potrzebne do zbudowania plutonu (artyleria itd).
Awatar użytkownika
de Morney
Adjudant-Major
Posty: 292
Rejestracja: środa, 26 czerwca 2019, 22:07
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 154 times
Been thanked: 71 times

Re: Bolt Action - ogólna dyskusja

Post autor: de Morney »

Telamon pisze: środa, 12 lutego 2020, 11:43 Metalowi też są:

https://store.warlordgames.com/products ... b37d&_ss=r

Taj samo jak wszystkie opcje potrzebne do zbudowania plutonu (artyleria itd).
Muszę kupić nowe okulary ;-) umknęli mi absolutnie. Ale spełniają wszelkie moje oczekiwania więc w tej chwili mej radości nie ma końca. :ugeek:
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Bolt Action - ogólna dyskusja

Post autor: Telamon »

Tak na dobrą sprawę spadochroniarz brytyjski od polskiego nie różnił się niczym oprócz beretu i żółtego orła malowanego na hełmie. Którego pod maskowaniem i tak nie widać.


Mam cały starter, który czeka aż opieszały klient wpłaci stosowną zaliczkę.
Awatar użytkownika
de Morney
Adjudant-Major
Posty: 292
Rejestracja: środa, 26 czerwca 2019, 22:07
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 154 times
Been thanked: 71 times

Re: Bolt Action - ogólna dyskusja

Post autor: de Morney »

Pytanie o malowanie!

Pomóżcie proszę drodzy Forumowicze z doborem farbek do malowania Polaków na wrzesień '39. Najchętniej coś z palety Vallejo (bo w Citadel i Army Painterze nie znalazłam jakiś super pasujących).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bolt Action”