System z modelami 1:72/1:76

Recenzje przepisów, relacje z rozgrywek (After Action Reports), zasady domowe.
fidor1
Tambour
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 23 lutego 2014, 17:12

System z modelami 1:72/1:76

Post autor: fidor1 »

Witam!

Mam nadzieję, że piszę we właściwym miejscu.

Porządkując szafkę znalazłem kilka modeli czołgów w skali 1:76, trochę piechot i jakieś działa w skali 1:72, w różnym stanie rozkładu.
Stąd moje pytanie - do jakiego systemu mógłbym je wykorzystać, znaczy w sensie takiego najpopularniejszego, żeby w miarę łatwo szło przeciwnika znaleźć.
Na stanie mam ~ 40 piechociarzy z Afrika Korps, 3 działa niemieckie, Somuę, Tygrysa, Shermana, M7 Priesta i T-34.

Jest szansa że będę mógł tym w coś zagrać, czy konieczne byłyby większe zakupy? (jeśli tak, to orientacyjnie ile trzeba by wyłożyć?)
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: System z modelami 1:72 / 1:76

Post autor: Sarmor »

Gdybyś wpisał, skąd jesteś, ułatwiłoby to znalezienie graczy i ustalenie najpopularniejszego systemu. :)

Ale obecnie najpopularniejsze jest chyba Battlegroup. Niestety, na razie w tej grze nie ma zasad do Afryki, ale mimo to tych czterdziestu żołnierzy, działa i Tygrys stanowiłyby niezły początek armii. Więcej informacji o tej grze znajdziesz w odpowiednim dziale: http://www.strategie.net.pl/viewforum.php?f=236
Zasady Afrika Korps są na pewno do Operation: World War 2, ale ten system nieco przymarł ostatnio. Rzuć okiem tutaj: http://www.oww2.eu/w/index.php?title=St ... 2%C3%B3wna
TheNode.pl – zapraszam!
fidor1
Tambour
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 23 lutego 2014, 17:12

Re: System z modelami 1:72 / 1:76

Post autor: fidor1 »

Obecnie w takiej miasteczkowsi o nazwie Bogatynia mieszkam (lewy dolny róg mapy).
Wydaje mi się że w okolicy raczej nikt w bitewniaki nie gra.
Armie kompletowałbym raczej tak... na przyszłość.

To nic że piechota i działa są w troszeczkę innej skali niż czołgi?
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: System z modelami 1:72 / 1:76

Post autor: Sarmor »

Stosowanie naraz skal 1/72 i 1/76 nie jest problemem, chyba że masz kilka modeli tego samego pojazdu w różnych skalach - wtedy dopiero byłoby widać różnice.
TheNode.pl – zapraszam!
fidor1
Tambour
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 23 lutego 2014, 17:12

Re: System z modelami 1:72 / 1:76

Post autor: fidor1 »

O, to miło.
Czyli nic się nie zmarnuje.

Mam jeszcze coś na kształt listy pytań, takich ogólnikowo idiotycznych trochę, ale w temacie historycznych bitewniaków jestem totalnie zielony, także... Wesprzesz nuubka?

- Z wyborem systemu w zasadzie chętnie bym się jeszcze wstrzymał, wybiorę sobie jakiś okres historyczny i mw. pod niego będę się starał składać armię a potem zobaczę co wyjdzie w praniu - da się tak zrobić, czy to raczej niemożliwe?

- Czy czołgi mogę poumieszczać na podstawkach? Takich mw. o rozmiarze czołgu + 1cm w każdą stronę? Będzie to problematyczne podczas gry, w czymś przeszkodzi, czy da się tak zrobić? Działanie to motywuje faktem iż: raz że tak lepiej wyglądają, dwa jest za co złapać by nie zafućkać modelu, a trzy że czołgi mają solidnie zniszczony układ jezdny (kiedyś osobiście o to zadbałem :) ) który chętnie bym w jakieś błotko wpuścił, żeby przynajmniej częściowo zamaskować

- Klejąc piechotę, każdego gościa umieszcza się na osobnej podstawce czy są raczej podstawki zbiorcze? (widziałem i takie i takie, to wymysł właściciela czy wymóg poszczególnych gier?)

- Oddziały piechoty mają ogólnie takie same zasady, (zbiorcze: piechota) czy fakt że jeden posiada miotacz ognia, inny moździerz a jeszcze inny karabin jakoś ich rozróżnia?

- Obecnie nie bardzo orientuję się w cenach, czy pojedyncze modele czołgów są na tyle cenne że opłaca się je wymienić na inne (czytaj: czy jest szansa że ktoś zechce wymienić na coś te czołgi, które nijak mi do armii nie pasują?) czy koszt wysyłki pocztą przewyższy wartość wymienianych towarów?

Póki co to tyle :)
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: System z modelami 1:72 / 1:76

Post autor: AWu »

fidor1 pisze:- Z wyborem systemu w zasadzie chętnie bym się jeszcze wstrzymał, wybiorę sobie jakiś okres historyczny i mw. pod niego będę się starał składać armię a potem zobaczę co wyjdzie w praniu - da się tak zrobić, czy to raczej niemożliwe?
Każdy dobry pociągnie armie złożoną na historycznych podstawach. Tylko bierz pod uwagę coś takiego jak skala. Zakładam, że chcesz grać w 1:72 1 na 1, znaczy 1 pojazd/człowieczek na stole = 1 w grze, ale systemu traktują to bardzo rożnie. Te wymienione przez Sarmora dadzą radę.
fidor1 pisze:- Czy czołgi mogę poumieszczać na podstawkach? Takich mw. o rozmiarze czołgu + 1cm w każdą stronę? Będzie to problematyczne podczas gry, w czymś przeszkodzi, czy da się tak zrobić? Działanie to motywuje faktem iż: raz że tak lepiej wyglądają, dwa jest za co złapać by nie zafućkać modelu, a trzy że czołgi mają solidnie zniszczony układ jezdny (kiedyś osobiście o to zadbałem :) ) który chętnie bym w jakieś błotko wpuścił, żeby przynajmniej częściowo zamaskować
Możesz, jedyny problem to manipulowanie nimi potem w terenie, lepiej ograniczyć w tej skali podstawkę do minimum..
fidor1 pisze:- Klejąc piechotę, każdego gościa umieszcza się na osobnej podstawce czy są raczej podstawki zbiorcze? (widziałem i takie i takie, to wymysł właściciela czy wymóg poszczególnych gier?)
Zależnie od gry. Zależnie od preferencji - zwykle jesli nie grasz w jakichś turniejach da się obejść ten problem.
fidor1 pisze:- Oddziały piechoty mają ogólnie takie same zasady, (zbiorcze: piechota) czy fakt że jeden posiada miotacz ognia, inny moździerz a jeszcze inny karabin jakoś ich rozróżnia?
Zależy od szczegółowości gry.
fidor1 pisze:- Obecnie nie bardzo orientuję się w cenach, czy pojedyncze modele czołgów są na tyle cenne że opłaca się je wymienić na inne (czytaj: czy jest szansa że ktoś zechce wymienić na coś te czołgi, które nijak mi do armii nie pasują?) czy koszt wysyłki pocztą przewyższy wartość wymienianych towarów?
Możesz próbować spylić na allegro, wstawić ogłoszenie na forum.
Awatar użytkownika
Przemos19
General der Panzertruppen
Posty: 4986
Rejestracja: sobota, 10 czerwca 2006, 22:46
Lokalizacja: Zawiercie/Katowice
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: System z modelami 1:72/1:76

Post autor: Przemos19 »

Po opisie wnioskuję że masz pojazdy w 1/76 Matchbox/Airfix?

W większości granych przeze mnie systemów wyposażenie żołnierza ma znaczenie.
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: System z modelami 1:72/1:76

Post autor: AWu »

Kluczem i dobrym wskaźnikiem jest TOE historyczne.

W przypadku Afrika Korps zdaje się pluton to 3 drużyny po 10 ludzi uzbrojone w mauzery z 1 lub 2 MG 34 w każdej i dowodzone przez sierżanta z Mp 40. Do tego na stanie były 50mm moździerze i panzerbushe na szczeblu plutonu.
Reszta to wsparcie.

To by nam dawało Mp40 dowódcy, 7 mauzerów LMG i amunicyjny na drużynę.
fidor1
Tambour
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 23 lutego 2014, 17:12

Re: System z modelami 1:72/1:76

Post autor: fidor1 »

Piechota to Italeri, część czołgów to na pewno Revell i Airfix bo zostały mi jeszcze pudełka, niestety producentów pozostałych nie ustalę

Co to jest TOE?

Przepatrzyłem WW2pedie, niestety nikt nie utworzył strony o siłach w Afryce :(
To zasady cichaczem i potajemnie spisane z jakiegoś podręcznika i przetłumaczone na nasz ojczysty, czy są gdzieś w netu ogólnodostępne po angielsku?

Odnośnie amunicyjnego o którym wspomniał AWu - mógłbyś troszkę rozwinąć?
Ja jestem nieodwracalnie skażony wh40k, także potrzebuję trochę czasu nim jakąś inną grę przyswoję :)
Awatar użytkownika
Asienieboje
Adjudant Commandant
Posty: 1762
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2011, 15:03
Lokalizacja: Edynburg/Wielka Brytania
Has thanked: 45 times
Been thanked: 43 times

Re: System z modelami 1:72/1:76

Post autor: Asienieboje »

Generalnie ten skrót powinien być pisany TO&E, chociaż TOE też jest poprawnie (Tables of Organization and Equipment), masz też OOB (Orders of Battle) lub OdB albo OdeB (Ordre de Bataille) oba skróty znaczą to samo. O ile TO&E (albo skrótowo TOE) to są zazwyczaj dane jak dana jednostka powinna wyglądać względem rozkazów, rozporządzeń itp. to OOB (OdeB) to są zazwyczaj faktycznie użyte siły w działaniach bojowych.

Co do amunicyjnego. Szczególnie niemiecki LMG (lkm - MG34 albo MG42) potrzebuje oprócz strzelca, również amunicyjnego, czyli tego żołnierza, który podtrzymuje taśmę z amunicją do karabinu. Nie może on strzelać, zajęty jest podtrzymywaniem taśmy, więc w momencie strzelania, jego nie zliczasz do sumy kości ataku itp. (większość systemów w ten sposób właśnie działa).

Co do DAK ( :twisted: ) to sprawdź sobie taki pdf:
http://www.fireandfury.com/orbats/desso ... german.pdf
to jest przykładowy TOE dla systemu Fire and Fury (podobny, 1:1 system do OWW2)
Awatar użytkownika
Przemos19
General der Panzertruppen
Posty: 4986
Rejestracja: sobota, 10 czerwca 2006, 22:46
Lokalizacja: Zawiercie/Katowice
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: System z modelami 1:72/1:76

Post autor: Przemos19 »

Przetłumaczonych w 100% nie ma, są tylko dostępne w pdf na stronie, na oficjalnej stronie nie ma ich od dawna.
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
fidor1
Tambour
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 23 lutego 2014, 17:12

Re: System z modelami 1:72/1:76

Post autor: fidor1 »

Nie wiem czemu, ale gdy przeczytałem 'amunicyjny' pomyślałem o gościu ze skrzyneczką na podstawce, dzięki któremu cały oddział może... Ja wiem? Strzelać? Uzupełniać amunicję?
Dzięki za wyprowadzenie z błędu

To dziwne, ale do pudełka z piechotą Afrika Korps dali więcej gości z mp40 niż tych z mauzerami

Dzięki za pdfa :)
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: System z modelami 1:72/1:76

Post autor: Sarmor »

Zestawy w 1/72 nie są robione do gier, więc i zestaw uzbrojenia nie zawsze jest trafny. Wyjątkiem są zestawy Plastic Soldier Company, robione właśnie z myślą o grach (choć w nich brakuje broni ciężkiej - ta jest w osobnych zestawach) i dwa zestawy od Zvezdy zawierające po plutonie piechoty (niemieckiej i radzieckiej).
Gdybyś planował jakieś uzupełnienia piechoty, skorzystaj z tej strony: http://www.plasticsoldierreview.com/Index.aspx
TheNode.pl – zapraszam!
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: System z modelami 1:72/1:76

Post autor: AWu »

http://toofatlardies.co.uk/blog/wp-cont ... y-List.pdf

Tu masz lepszy przykład rozpisania plutonu.

Generalnie dokładnie to robi amunicyjny, tylko nosi te skrzynki dla MG 34/42 a nie dla wszystkich - to robią ludzie z plutonu logistycznego, którego się zwykle w grach nie przedstawia) :>

Obrazek
fidor1
Tambour
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 23 lutego 2014, 17:12

Re: System z modelami 1:72/1:76

Post autor: fidor1 »

Dzięki za linki, strona odnośnie piechoty na pewno się przyda (Afrikakorps od Airfixa wygląda bardzo zachęcająco).

Co do army lista faktycznie, ten dużo bardziej friendly user.

Te podstawki to monety?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Systemy historyczne - od początku XX w.”