Pytania i uwagi

Gra bitewna o czasach Mieszka I
Awatar użytkownika
Indar
Błędny rycerz
Posty: 1088
Rejestracja: piątek, 5 maja 2006, 20:08
Lokalizacja: Łomża
Kontakt:

Re: Pytania i uwagi

Post autor: Indar »

Pokaż mi te figurki krzyżowców z X wieku to Ci powiem, nie jako autor systemu ale pod kątem spójności historycznej.
Nie wiem czy można mówić że w X wieku byli krzyżowcy, to określenie powstało później.
http://www.freha.pl - Forum Rekreacji Historycznych
wrzucnaluz
Caporal
Posty: 54
Rejestracja: środa, 16 marca 2016, 17:56

Re: Pytania i uwagi

Post autor: wrzucnaluz »

IT6125 np takie z Italeri
IT6019 według pudełka 12-13 wiek ewentualnie konwersja tylko nie wiem co do zmiany a takich 6 zbrojnych posiadam
IT6009 tu akurat jest 11 wiek
Strelets kusznicy M025 uzbrojenie też z tego okresu
M043, M070, M085
Ceasar Miniatura 017
Parę zestawów podaje choć nie wiem które będą odpowiednie
Awatar użytkownika
Indar
Błędny rycerz
Posty: 1088
Rejestracja: piątek, 5 maja 2006, 20:08
Lokalizacja: Łomża
Kontakt:

Re: Pytania i uwagi

Post autor: Indar »

Żaden z tych zestawów nie ma nic wspólnego z X wiekiem. W większości są to zdecydowanie późniejsze zestawy, przynajmniej ogólnie.
Na X wiek nie nadają się zupełnie.
http://www.freha.pl - Forum Rekreacji Historycznych
wrzucnaluz
Caporal
Posty: 54
Rejestracja: środa, 16 marca 2016, 17:56

Re: Pytania i uwagi

Post autor: wrzucnaluz »

A Normanowie? XI-wieczna Anglia? Jakaś podpowiedź? Konwersje?
Jeszcze przykuły moją uwagę figurki Hat gothic army 8133 8085 ale nie wiem czy to nie za wczesny okres ewentualnie konwersja
Awatar użytkownika
WarHammster
Général de Division
Posty: 3211
Rejestracja: czwartek, 8 marca 2012, 22:56
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Pytania i uwagi

Post autor: WarHammster »

Jako takie wyprawy na Słowian robiono ale czy można o nich mówić jako o wyprawach krzyżowych? Myślę, że nie. Słowianie bałwochwalcy byli inaczej odbierani przez łacinników niż Saraceni czy nawet Słowianie chrześcijanie. Słowianie bałwochwalcy byli ludem nie znającym Boga, nie walczyli ze światem chrześcijańskim przez pryzmat religijny ale o bogactwa, niewolników (bogowie/bałwany też byli ale raczej jako forma magii - bo gdyż działo się coś nie po myśli, uważali to za zły omen i zazwyczaj wycofywali się) a pod koniec egzystencji jako niezależna państwowość o miejsce do życia i przetrwanie. Saraceni raczej walczyli w imię boga, dla boga, dla podbojów. Z drugiej strony, Niemieccy książęta, a nawet królowie walczyli tak samo ze Słowianami chrześcijanami (Polacy i Czesi) jak ze Słowianami bałwochwalcami (Połabianami). Przykładem tzw. krucjaty może być wyprawa na Szczecin, która zakończyła się odwrotem wojsk Niemieckich - a dlatego, iż na murze Szczecina stanął łaciński duchowny i rzekł tu żyją chrześcijanie. Ogólnie rzecz biorąc, około drugiej połowy 12 wieku rozpoczęły się wyprawy na Połabian, tyleż ich sukcesów ile porażek. Ogólnie jeden wielki niewypał, ale koniec końców Niklot przegrał swoją przyszłość i przeszedł do historii jako ostatni Słowiański władca (nie licząc Ranów) - co nie znaczy, że jego ród wymarł. Żyli począwszy od syna Przybysława, lecz jako zgermanizowana linia Maklemburska do 1918 roku.

Reasumując, nie było krucjat krzyżowych na Słowian, były to wyprawy czysto polityczne, nie religijne (głównie, aby nie dać się wyciągnąć na bliski wschód i osłabić własne granice, przed Słowianami) by ostatecznie zniszczyć pogańskie siedliska, zanieść wiarę ichnim książętom, osadzić niemieckich osadników - po prostu Niemcy potrzebowali terenów. Myślę, że możesz śmiało używać modeli 12 wiecznych rycerzy (czy krzyżowców? Może lepiej po prostu rycerzy), byleby byli malowani jak niemieccy i duńscy rycerze (duńscy dlatego, ze np. Ranowie walczyli z Duńczykami w podobnym czasie co upadek słowiańskich Obodrytów w 1160 roku. Ostatecznie Ranowie przegrali w 1169 roku, oddali hold królowi Dani). Co do Normanów to się nie wypowiadam, bo jeszcze o nich nie studiowałem ;). Nie znam się na uzbrojeniu, tu niech Indar się wypowie jako rekonstruktor :).

W Gnieździe wiking oznaczać będzie wojowników skandynawskich dowodzonych przez co najwyżej jarla. Odpowiednikiem wikingu dla Sławian byli wiciędze/chąśnicy (pochodna od starogermańskiej nazwy wicinga co mogło oznaczać słowo osada - port). Wikingowie w Gnieździe będą najemnikami, ale mogą stanowić samodzielną armię lub dodatek do armii (bo z opisów dowiadujemy się, że zarówno wikingowie jak i piraci słowiańscy byli najmowani przez możnych do własnych politycznych celów). Póki co w zasadach opisałem tylko organizacje słowiańskie (Połabian, Polaków, Czechów, Rusinów i Bałtów), co nie znaczy, że nie można zbudować wikingu: Jarla użyć jako statystyki Wojewody, a pomniejszych dowódców jako statystyki Wodzów. Jednostki zbudować w oparciu o charakterystyki wojowników słowiańskich - jak pisałem, aktualnie chcę się skupić wyłącznie na Słowianach. Oczywiście wiking będzie ale nie podstawowej wersji.
http://warhammster.blogspot.com/
W żywocie Herborda - starszyzna nie może podjąć żadnej decyzji bez konsultacji z ludem.
Zablokowany

Wróć do „Gniazdo”