[AAR] Scenariusz I (1831) - Khamul vs Raleen, 15.02.2014

Iganie 1831, Ostrołęka 16 lutego 1807 i inne gry oparte na zasadach systemu
Awatar użytkownika
Khamul
Lieutenant
Posty: 524
Rejestracja: niedziela, 22 stycznia 2006, 10:33
Lokalizacja: Będzin
Been thanked: 2 times
Kontakt:

[AAR] Scenariusz I (1831) - Khamul vs Raleen, 15.02.2014

Post autor: Khamul »

Relacja z rozgrywki na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=121
strategie23pal - Sekcja Gier Strategicznych im. 23. Pułku Artylerii Lekkiej
Ośrodka Kultury w Będzinie
http://strategie23pal.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: [AAR] Odwrót Łubieńskiego - Khamul vs Raleen, 15.02.2014

Post autor: Raleen »

Wielkie dzięki za grę i gościnę w Będzinie. Bardzo miło było do Was zajrzeć i wspólnie pograć w ten weekend (a graliśmy nie tylko w "Ostrołękę 1831", ale o tym w innych działach forum). Cieszę się, że rozgrywka (i gra) się podobała, i mimo różnych obaw poradziłeś sobie. I to poradziłeś więcej niż dobrze, bo prawie pokonałeś autora. Jakoś ostatnio coraz częściej mi się to zdarza :D . Będę musiał popracować nad sobą. Analizując końcową sytuację, rzeczywiście, wyjście tych tyralierów na tyły było bardzo problematyczne dla Polaków, chociaż trzeba pamiętać, że oni mają lepszych tyralierów - to jest jeden z tych elementów, gdzie najbardziej górują nad Rosjanami, tak że prawdopodobnie rosyjscy karabinierzy zostaliby odrzuceni. Jeśli chodzi o oddziały uciekające, w tej grze, inaczej niż w wielu innych, nie do końca da się całkowicie je zablokować, tak że pewnie bym się jeszcze większością z nich jakoś uratował, ale straty niewątpliwie by ponieśli. W grze bardzo łatwo o nieszczęście, jeśli cofamy się czworobokiem (czworobokami) a za plecami mamy las - będę musiał jeszcze nad tym pomyśleć, aczkolwiek według wszelkiej dostępnej mi wiedzy jest to zgodne z realiami historycznymi.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: [AAR] Odwrót Łubieńskiego - Khamul vs Raleen, 15.02.2014

Post autor: clown »

A ile czasu trwała rozgrywka?
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: [AAR] Odwrót Łubieńskiego - Khamul vs Raleen, 15.02.2014

Post autor: Raleen »

Zanim zaczęliśmy było po 9-tej, a skończyliśmy koło 15-tej (?). Jakoś długo to schodziło, ale Khamul grał na świeżo, do tego dyskusje były po drodze. Z kolei ja też musiałem ostro kombinować będąc tak mocno osaczany :) .
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Re: [AAR] Odwrót Łubieńskiego - Khamul vs Raleen, 15.02.2014

Post autor: Jarek »

Smacznie wygląda.

Ale przez te zdjęcia "do góry nogami" czułem się chyba jak moja żona czytająca mapę ;)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: [AAR] Odwrót Łubieńskiego - Khamul vs Raleen, 15.02.2014

Post autor: Raleen »

Akurat Łukasz sobie usiadł z tamtej strony i tak to wyszło. Postaramy się bardziej następnym razem. Też przyznam, że lubię jak północ jest tam gdzie być powinna ;).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Khamul
Lieutenant
Posty: 524
Rejestracja: niedziela, 22 stycznia 2006, 10:33
Lokalizacja: Będzin
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: [AAR] Odwrót Łubieńskiego - Khamul vs Raleen, 15.02.2014

Post autor: Khamul »

Patrzyłem później co ile robiłem zdjęcia - wyszło etap godzina i 15 minut, ale wszystko zależy od znajomości przepisów i od samego etapu. Trzeba liczyć od pół godziny do nawet 1,5 godziny, ale w sytuacjach gdy np. robimy atak lub odwrót na całej linii.

Ze zdjęciami trochę nie pomyśleliśmy (pomyślałem), ale początkowo planowaliśmy testowe 3 etapy i jakoś tak nas później "wciągło" w grę, że wyszła z tego relacja.
Raleen pisze:I to poradziłeś więcej niż dobrze, bo prawie pokonałeś autora.
Miałeś szczęście, że skończyliśmy na 5 etapie :twisted: .
Raleen pisze:W grze bardzo łatwo o nieszczęście, jeśli cofamy się czworobokiem (czworobokami) a za plecami mamy las - będę musiał jeszcze nad tym pomyśleć, aczkolwiek według wszelkiej dostępnej mi wiedzy jest to zgodne z realiami historycznymi.
Ja bym się dziwił, gdyby było odwrotnie - jesteś przemieszany, atakuje Cię kawaleria, co robisz? Dajesz nogę do lasu, w którym kawaleria nie może już zbyt wiele zrobić ;).
strategie23pal - Sekcja Gier Strategicznych im. 23. Pułku Artylerii Lekkiej
Ośrodka Kultury w Będzinie
http://strategie23pal.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: [AAR] Odwrót Łubieńskiego - Khamul vs Raleen, 15.02.2014

Post autor: Raleen »

Khamul pisze:
Raleen pisze:W grze bardzo łatwo o nieszczęście, jeśli cofamy się czworobokiem (czworobokami) a za plecami mamy las - będę musiał jeszcze nad tym pomyśleć, aczkolwiek według wszelkiej dostępnej mi wiedzy jest to zgodne z realiami historycznymi.
Ja bym się dziwił, gdyby było odwrotnie - jesteś przemieszany, atakuje Cię kawaleria, co robisz? Dajesz nogę do lasu, w którym kawaleria nie może już zbyt wiele zrobić ;).
Wiesz, zastanawiam się głównie jak oni sobie z tym na polu walki radzili, bo przecież takie pozycje się zdarzały, że gdzieś tam był las z tyłu, chociaż niby starano się walczyć na terenie czystym - właśnie, żeby móc swobodnie manewrować.

Co do zakończenia, jakoś po skończonej rozgrywce zapamiętałem, że byliśmy już w trakcie 6 etapu i wydawało mi się, że skończyliśmy sześć etapów, ale cóż, niby aparat nie kłamie...
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Zablokowany

Wróć do „Ostrołęka 26 maja 1831”