Pułtusk 1806

Iganie 1831, Ostrołęka 16 lutego 1807 i inne gry oparte na zasadach systemu
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: Pułtusk 1806

Post autor: Raleen »

Rysuję powoli mapę. Jeszcze jedno posiedzenie i powinienem skończyć szkic.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
cadrach
Capitaine
Posty: 875
Rejestracja: niedziela, 6 listopada 2011, 10:30
Lokalizacja: Puszcza Piska
Has thanked: 82 times
Been thanked: 139 times
Kontakt:

Re: Pułtusk 1806

Post autor: cadrach »

Świetnie.

PS. Deszczowy weekend to dobry moment na takie posiedzenie ;)
no school, no work, no problem
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: Pułtusk 1806

Post autor: Raleen »

Skończyłem szkic planszy do "Pułtuska". Niżej fragmenty - tak to na razie wygląda. Wzorowałem się na grafice planszy do "Ostrołęki".

Obrazek

Matecznik Barclay'a na prawym skrzydle rosyjskim


Obrazek

Główna pozycja armii rosyjskiej w pobliżu Pułtuska


Obrazek

Fragment ukazujący teren przy zachodniej krawędzi planszy
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
WarHammster
Général de Division
Posty: 3211
Rejestracja: czwartek, 8 marca 2012, 22:56
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Pułtusk 1806

Post autor: WarHammster »

W związku z tym, że miałem przyjemność zobaczyć autora w trakcie rysowania mapy (nie miałem pojęcia jak powstają tego typu gry), trzymam mocno kciuki za udany finał. Pamiętaj Ryszard, że następna gra hexowa ma być na wzór Master of Orion :). Byłaby to również gra historyczna ponieważ MoO przeszedł do historii jak i ukłon w stronę fanów SF ;). Jestem pewien, że dałbyś radę i byłby to strzał w 10. Takich gier nie ma rynku a na pewno nie jedna dusza sięgnęła by po taką strategię 4x na hexach.
http://warhammster.blogspot.com/
W żywocie Herborda - starszyzna nie może podjąć żadnej decyzji bez konsultacji z ludem.
Awatar użytkownika
Kristo.kk
Adjoint
Posty: 704
Rejestracja: poniedziałek, 14 lipca 2008, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 84 times

Re: Pułtusk 1806

Post autor: Kristo.kk »

Jestem ciekaw kolorów. Raleen wspominał, że to była zima i sporo błota.
Liczę na jakieś graficzne cieszące oko drobiazgi. Znak drogowy na Pułtusk, jakiś wóz drabiniasty pozostawiony w błocie czy krzyż przy drodze.

Życzę przyjemnej pracy.
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Pułtusk 1806

Post autor: clown »

Ma być zimno i błotniście ;] a do opakowania z grą dodany szron :twisted:
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: Pułtusk 1806

Post autor: Raleen »

No dobra, ale to w takim razie mam pytanie jakie byście kolory dali? Mówimy o podstawowym kolorze tła planszy oznaczającym czysty teren. Bo mam spory dylemat: z jednej strony było błotniście, to wiadomo, ale też była burza śnieżna w trakcie bitwy. Na samym polu bitwy były też bajora, w których konie kawalerii wpadały po brzuchy.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Pułtusk 1806

Post autor: clown »

Ja się nie znam na grafice ani kolorach, więc napiszę z głowy, czyli z niczego: teoretycznie powinien być jakiś odcień brązu (pytałem nawet fachurę od grafiki, to mi powiedziała coś o gradientach w programach graficznych, które mają właśnie takie nazwy "terenowe", jak mud, winter, washed white itp., ale nic z tego nie zrozumiałem :oops: ). Pytanie jak mocno będzie się to zlewać z resztą grafiki. Na mapie do Ostrołęki wszystko ładnie widać, bo kolory fajnie się cieniują i kontrastują ze sobą.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Kristo.kk
Adjoint
Posty: 704
Rejestracja: poniedziałek, 14 lipca 2008, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 84 times

Re: Pułtusk 1806

Post autor: Kristo.kk »

Dałbym kolor biało-turkusowy. Mapa cieniowana. Jak mapy lodowców w atlasie z 1981.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: Pułtusk 1806

Post autor: Raleen »

Mi nie chodzi o specjalistyczne opinie tylko takie własne luźne odczucia. Sam też nie mam wiedzy dotyczącej grafiki komputerowej. Rozmawiamy jak to ma wyglądać na koniec. Z koniami kawalerii kiedyś mi pomogliście. I z odcieniami tła żetonów też.
Tutaj tak naprawdę wiążą nas: 1) te zbocza muszą być jakoś widoczne, one są kolorem czarnym oznaczone i kropkowaniem, więc tło nie może być zbyt ciemne, 2) las musi być zielony, 3) strumienie i rzeka muszą być niebieskie. Poza tym zostają jeszcze do namalowania wioski i miasto Pułtusk, bagien chyba nie ma, a jak będą to bardzo sporadycznie, no i drogi - ale zwłaszcza w tym ostatnim przypadku kolor do ustalenia.

Ja się też właśnie wahałem między tymi dwoma kolorami, co podaliście, a pewnie można by zrobić jedno i drugie, tzn. np. zrobić na brązowo ogólnie tło, ale tu i ówdzie leżące połacie pokryte śniegiem, takim topiącym się, i wtedy by można taki biało-jasnozielono-turkusowy zrobić. Coś takiego mi chodzi po głowie, i zagwozdka z tym brązowym faktycznie, jaki odcień tła by zrobić.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
WarHammster
Général de Division
Posty: 3211
Rejestracja: czwartek, 8 marca 2012, 22:56
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Pułtusk 1806

Post autor: WarHammster »

Jak las będzie zielony a rzeki niebieskie, śnieg nie może być biało turkusowy tylko biały. Turkusowe co najwyżej mogłyby być rzeki. Podobnie jest na zdjęciach satelitarnych. Błoto ze śniegiem może być malowane tzw. sprayem.

Obrazek
http://warhammster.blogspot.com/
W żywocie Herborda - starszyzna nie może podjąć żadnej decyzji bez konsultacji z ludem.
Awatar użytkownika
Kristo.kk
Adjoint
Posty: 704
Rejestracja: poniedziałek, 14 lipca 2008, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 84 times

Re: Pułtusk 1806

Post autor: Kristo.kk »

Plansza gry Budapeszt ma ładne kolory i jest cieniowanie.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: Pułtusk 1806

Post autor: Raleen »

Jak by to był typowo zimowy krajobraz to by nie było dyskusji, tylko sęk w tym, że wtedy panowała odwilż i z całej bitwy jednym z najbardziej charakterystycznych, legendarnych motywów jest pułtuskie błoto. Trudno powiedzieć na ile pola były pokryte śniegiem, a na ile powinna to być rozmiękła ziemia, czyli tak jak Clown pisał - jakiś odcień brązowego.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
czarek0402
Sous-lieutenant
Posty: 487
Rejestracja: poniedziałek, 7 sierpnia 2006, 17:38
Lokalizacja: Dolnośląskie
Has thanked: 148 times
Been thanked: 20 times

Re: Pułtusk 1806

Post autor: czarek0402 »

Może to pomoże ... Pułtusk z lotu ptaka. ;) Może las jako nie sama zieleń jak w Ostrołęce, ale ze wskazaniem na kolor szary, czarny, rdzawy, bury, jakby martwy, późno jesienny, właściwie zimowy. Po prostu brak listowia, same pnie i konary, gdzieniegdzie przyprószone śniegiem. ;)


https://www.youtube.com/watch?v=m4IYpyklJ-Y
https://www.youtube.com/watch?v=wjNuFOzb2bY
https://www.youtube.com/watch?v=dalCjq7vVmA
https://www.youtube.com/watch?v=H9qPs1LQP-0
https://www.youtube.com/watch?v=hK41SlRSF5w
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: Pułtusk 1806

Post autor: Raleen »

Teren pola bitwy uległ przekształceniu i teraz po części jest zabudowany. Pewnie był też wyrównywany od tamtych czasów. Nie wiem jak zabudowa Pułtuska wyglądała wtedy, ale na planach jakoś rozmieszczenie wygląda inaczej - tam gdzie wokół zameczku są drzewa na mapie są budynki. Podejrzewam, że jedyną rzeczą, która może pasować, są te liściaste drzewa - właśnie sobie rozmawiałem z Cadrachem i zastanawialiśmy się jakie tam zadrzewienie było...

PS. Wszystkich nie obejrzałem jeszcze, do jutra postaram się dooglądać.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ostrołęka 26 maja 1831”