[AAR] Scenariusz III (1807) - Paweł vs Raleen, 06.12.2015

Iganie 1831, Ostrołęka 16 lutego 1807 i inne gry oparte na zasadach systemu
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

[AAR] Scenariusz III (1807) - Paweł vs Raleen, 06.12.2015

Post autor: Raleen »

Relacja z rozgrywki na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=121
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
cadrach
Capitaine
Posty: 875
Rejestracja: niedziela, 6 listopada 2011, 10:30
Lokalizacja: Puszcza Piska
Has thanked: 82 times
Been thanked: 139 times
Kontakt:

Re: [AAR] Scenariusz III (1807) - Paweł vs Raleen, 06.12.201

Post autor: cadrach »

Ciekawa relacja.

Zastanawiajace (a może nie?), że wszystkie podobne bitwy rozpoczynają się od skrzydeł. Tutaj akurat podmokły teren dzieli pole bitwy na dwie części, ale i tak decydujące manewry rozpoczęto na samych krawędziach frontu armii i dopiero potem wciągane zostały kolejne jednostki, bliżej centrum.

W sumie w grze to może logiczne - maszerować wprost na artylerię, która łatwo może ześrodkować ogień wszystkich swoich dział w centrum, to pewnie za duże ryzyko. Ale mimo wszystko chciałoby się kiedyś zobaczyć taki frontalny atak w centrum. Obiecuję sobie, że tak to właśnie wykonam, jak tylko będę już mógł zagrać Francuzami w ten scenariusz...;)

Co do warunków zwycięstwa: planujecie w nich uwzględniać straty (ewentualnie końcowy stan jednostek?), teren (np. utrzymanie/zajęcie drogi Pomian-Tabalice) czy jedno i drugie? Coś jeszcze? Rosjanie mają tutaj ciężką sytuację - na własnym prawym skrzydle las za plecami. Lewe skrzydło wygląda nieco lepiej, ale wydaje mi się, że ten manewr obchodzący tyralierami Francuzi przeprowadzili optymalnie i pewnie to będzie jeden z "kanonicznych" sposobów atakowania nimi w tym scenariuszu. Biorąc pod uwagę jakość rosyjskich tyralierów aż się prosi, by tę taktykę stosować możliwie często.

Mimo poddanej Francuzów jakoś nie odniosłem wrażenia ze zdjęć, że było tak źle - armia rosyjska jest już w dużej mierze zdezorganizowana, a te oddziały w szyku tyralierskim - czy nie mogłyby sporo namieszać wychodząc Rosjanom na tyły?
no school, no work, no problem
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: [AAR] Scenariusz III (1807) - Paweł vs Raleen, 06.12.201

Post autor: Raleen »

Punkty zwycięstwa będą za teren i straty, ale ważniejszy będzie teren. Tutaj warunki zwycięstwa są już dość precyzyjnie ustalone. Generalnie Francuzi, mimo że nie mają przewagi liczebnej, a tylko jakościową, i to wydawać by się mogło nie tak dużą, z różnych względów są tutaj stroną silniejszą, nawet znacznie.

Jeśli chodzi o ugrupowanie rosyjskie, ze względu na możliwość ataku tyralierami przez las, zdecydowanie bardziej niebezpieczne wydaje mi się lewe skrzydło rosyjskie, chociaż z początku tak to nie wygląda. Faktycznie, tam nie ma dobrego pomysłu co zrobić, żeby Francuzów skutecznie zatrzymać. Poza tym, tak jak piszesz, zwykle jednak gracze nacierają na skrzydłach (prawe rosyjskie też aż się prosi), ale jak niedawno graliśmy czmielon pokusił się o uderzenie frontalne Francuzami na rosyjskie centrum, i szło mu całkiem nieźle (ku mojemu utrapieniu).

W powyższej rozgrywce też wydaje mi się, że Francuzi nie stali tak źle, ale Paweł był trochę przybity pojedynczymi niepowodzeniami. Na pewno obejście tyralierami dałoby efekty, pytanie jak duże, bo ten scenariusz jest krótki i niedługo już by był koniec.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Kristo.kk
Adjoint
Posty: 704
Rejestracja: poniedziałek, 14 lipca 2008, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 84 times

Re: [AAR] Scenariusz III (1807) - Paweł vs Raleen, 06.12.201

Post autor: Kristo.kk »

Miałem przyjemność zagrać w ten scenariusz.
Taka piękna bitwa. Tyle jednostek naprzeciwko siebie. Po rozegraniu pierwszej partii czuje się ogromny niedosyt.

Myślę, że będzie to lubiany przez wszystkich scenariusz.

W mojej grze również lewe skrzydło rosyjskie było obchodzone tyralierami. Powstała podobna sytuacja. Zaangażowanie wielu jednostek do obejścia Rosjan powoduje osłabienie pozycji bliżej centrum. Wyprowadzając atak na pozycje artylerii osłabieni Francuzi zostają przełamani. Pojawia się szansa na atak z boku prawego skrzydła gdzie Francuzi rozbijają obronę rosyjską.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ostrołęka 26 maja 1831”