[AAR] Scenariusz III (1807) - Raleen vs Kristo, 31.01.2016

Iganie 1831, Ostrołęka 16 lutego 1807 i inne gry oparte na zasadach systemu
Awatar użytkownika
Kristo.kk
Adjoint
Posty: 704
Rejestracja: poniedziałek, 14 lipca 2008, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 84 times

[AAR] Scenariusz III (1807) - Raleen vs Kristo, 31.01.2016

Post autor: Kristo.kk »

Witam w kolejnej relacji. Ponownie scenariusz III 1807.

Rosjanie – Raleen, Francuzi – Kristo

Druga runda po zmianach w scenariuszu. Tym razem Raleen zagrał Rosjanami. Chciał ocenić jak to wygląda z ruskiej strony.

Rozstawienie początkowe.

Obrazek

Rosjanie postanowili umieścić 6 baterii artylerii na prawym skrzydle, 1 w centrum i 2 pod Pomianem.
Obrona zaplanowana została przez umieszczenie obok siebie artylerii, kawalerii i czworoboków.
Artyleria, jako główna zapora, osłaniana jest strefą kontrszarży a czworoboki mają zapewnić bezpieczne wycofanie artylerzystom. Artyleria stoi lekko rozsunięta. Pozwala to dynamicznie reagować na zagrożenia. Można w razie potrzeby szybko przemieścić oddziały z drugiej linii i odpowiedzieć na atak.
Końcówka prawego skrzydła jest szeroka. Sporo miejsca na wycofania i manewry. Znajduje się tu sporo ciężkiej kawalerii mogącej walczyć na równi z kawalerią francuską.

Francuzi postanowili użyć do ataku, na prawe skrzydło rosyjskie, artylerii konnej i piechoty w liniach.

Etap 1

Francuzi ruszają.
Artyleria konna ograniczona strefą kontrszarży, zielona linia, rozstawia się i ostrzeliwuje artylerię rosyjską na D1. Druga zaczeka z ostrzałem na ruchy Rosjan. Trzecia zajmuje pozycje na skraju artyleryjskiej obrony.
Kawaleria, po zmiękczeniu rosyjskich artylerzystów, chciała ich zaatakować. Zareagowały kawalerie przeciwnika. Wyprowadzono dwie kontrszarże, które zostały odparte. Ucieczka i D2.
Trudno podejść blisko. 6 baterii pokrywa ostrzałem kartaczowym niemal cały teren czysty, pomarańczowe kreski.
W centrum ruch jedną kawalerią pod bagna. Na drugim skrzydle kawaleria się nie ruszała.

Obrazek

Obrazek

Piechota w trakcie swojego ruchu została ostrzelana kartaczami. Trzy trafienia.
Ucieczka próbowała sprowokować rosyjską kawalerię do kontrszarży. Ta nie drgnęła. Zaczekała aż piechota podejdzie w zasięg kartaczy.
Do osłony własnej artylerii, czworobok zajął bardzo niebezpieczną pozycję blisko artylerii rosyjskiej. Liczyłem na wyszkolenie własnej jednostki i dezorganizację artylerzystów. Udało się, czworobok przetrwał z lekką dezorganizacją.
Trafienie zaliczyła linia. D2 wygląda groźnie. Na szczęście, zaatakowanie tej jednostki kontrszarżą grozi ostrzałem karabinowym. Przy bonusach dla Francuzów trafienie jest bardzo realne.
W centrum kawaleria razem z czworobokiem pilnują bagien. Przejście drogą przez bagna zablokowane piechotą w linii. Przedpole kontrolowane, artyleria czeka. Przy Ostrołęce bataliony gotowe odpowiedzieć na ruchy przeciwnika.

Obrazek

Na lewym skrzydle artyleria rosyjska celnie strzela. Pierwszy strzał zmusił do ucieczki artylerzystów próbujących rozstawić się na wzgórzach.
Dostała także linia podchodząca do bagien. Pozostałe bataliony zatrzymały się w zagajniku. Dwa będą odciągać obrońców ruszając przez las.

Po ruchach francuskich widać tylko jedną ucieczkę rosyjską. Sam zaliczyłem dwie plus dezorganizacje. Początek na korzyść Rosjan.
Ostatnio zmieniony wtorek, 2 lutego 2016, 10:58 przez Kristo.kk, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: [AAR] Scenariusz III (1807) - Raleen vs Kristo, 31.01.20

Post autor: Raleen »

Początek był bardzo interesujący dla Rosjan. Ustawiłem na północy mnóstwo ciężkiej kawalerii. Myślałem nad aktywniejszymi działaniami, oczywiście w sprzyjających okolicznościach. Na południu udało się trafić francuską artylerię wdrapującą się na wzgórza. Z kolei w walkach na północy rosyjscy kirasjerzy przegrali, ale dzięki swojemu wyszkoleniu utrzymali się w linii, uciekł tylko dywizjon dragonów. Jakieś straty muszą być na wojnie...
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Kristo.kk
Adjoint
Posty: 704
Rejestracja: poniedziałek, 14 lipca 2008, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 84 times

Re: [AAR] Scenariusz III (1807) - Raleen vs Kristo, 31.01.20

Post autor: Kristo.kk »

Rosyjska reakcja na ruchy francuskie była niewielka.
Cała masa drobnych przemieszczeń.

Przy Pomianie zgodnie z oczekiwaniami Rosjanie zabezpieczają próbę obejścia lasem. Zajęły się tym 3 bataliony, które dodatkowo wydzieliły tyraliery. Rosjanie przygotowali się do tego zagrania. Te trzy piechoty mają najlepszych tyralierów w całej armii. Ten ruch był zaplanowany jeszcze przed walką.
Czworobok zajął pozycję obronną przed artyleriami. Trochę je tym zagraniem zasłonił.
Dowódca przesunął się odsłaniając przejście kawalerii z tyłu, która również zajęła nową pozycję. Ruchy na tyły wykonały oddziały Kozaków.

Przy bagnach powstała linia zaporowa. Piechota razem z wydzielonymi tyralierami schowała się w zagajniku. Pilnować przejścia przez bagna można nie wystawiając się na ostrzał artyleryjski.

Obrazek

Obrazek

Na prawym skrzydle tyraliery i kolumna zajęły zagajnik. Piechota uformowała czworobok i zrobiła krok w bok robiąc przejście kawalerii z tyłu, które zajęły dogodne pozycje. Ulubione pułapki Raleena gotowe.

Przy krawędzi reorganizacja. Ucieczka wycofała się do lasu. Sam generał Essen postanowił zebrać tą jednostkę. Na zwolnione miejsce wprowadzono kawalerię. Dowódca 10 dywizji lekko się zbliżył. Będzie pilnował sytuacji.

Rosjanie dopieszczają obronę, reorganizują się i czekają na atak.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: [AAR] Scenariusz III (1807) - Raleen vs Kristo, 31.01.20

Post autor: Raleen »

Jak mądrze Kristo zauważył, w 1 etapie Rosjanie za dużo się nie ruszali, a tylko nieznacznie przegrupowali siły, czekając co Francuzi pokażą.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
cadrach
Capitaine
Posty: 875
Rejestracja: niedziela, 6 listopada 2011, 10:30
Lokalizacja: Puszcza Piska
Has thanked: 82 times
Been thanked: 139 times
Kontakt:

Re: [AAR] Scenariusz III (1807) - Raleen vs Kristo, 31.01.20

Post autor: cadrach »

U Rosjan każdy oddział wspiera inny. Jak to u Raleena.
Tym razem trzymam więc kciuki za Francuzów.

Podejście liniami pod kartacze jakoś do mnie nie przemawia... Ale też wysunięta rosyjska kawaleria i strefa kontrszarży wyłącza działanie tyralier. Ciekawa rzecz, jak pod taką ścianę ognia podejść. Najpierw trzeba by chyba wystrzelać z dział kirasjerów albo obdarować ich D2, ale pewnie nie ma czasu na takie podchody.
no school, no work, no problem
Awatar użytkownika
Kristo.kk
Adjoint
Posty: 704
Rejestracja: poniedziałek, 14 lipca 2008, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 84 times

Re: [AAR] Scenariusz III (1807) - Raleen vs Kristo, 31.01.20

Post autor: Kristo.kk »

Etap 2

Francuska kawaleria ponawia atak na końcówkę prawego skrzydła rosyjskiego. Do zablokowania ataku Rosjanie wysłali dwie kawalerie. Przegrały z D2 i ucieczką. W trakcie wycofania czworobok lekko się zdezorganizował.
Artyleria konna podjechała i z bliska krytycznie trafiła artylerzystów i działa (dwie szóstki).
Bliżej centrum rosyjscy artylerzyści ostrzelali przemieszczającą się kawalerię jednak nie trafili. Chcąc zatrzymać atak wykonali kontrszarżę. Niestety przegrali. Ucieczka zdezorganizowała artylerzystów.
Artyleria konna zrobiła kroczek bliżej zagajnika. Do osłony jeszcze kawaleria przygalopowała.

Obrazek

Obrazek

Czas na piechotę.
W centrum dwie kawalerie zajęły pozycje, przy bagnach, do ewentualnej kontrszarży. Gdyby Rosjanie niespodziewanie się przebili.
Piechota utworzyła wielką linię z linii. Podejście do ataku nie napotkało oporu. Artyleria próbowała zakłócić marsz jednak spudłowała.
Lekko zdezorganizowana kawaleria na środku dostała osłonę piechoty. Wszystkie artylerie czekają na ruchy Rosjan. Najładniej stoi artyleria konna, z tej odległości trafi wszystko.
Podwójna tyraliera ruszyła do ataku na artylerzystów. Jeśli się spiszą bardzo ułatwią atak w tym miejscu. Rosjanie próbowali przeformować się w linię, aby z jak największą siłą ostrzelać tyralierę. Próba nie powiodła się i czworobok złapał dezorganizację.

Obrazek

Rosyjskie artylerie otworzyły ogień. Tyraliera przetrwała. Dostała jedynie piechota, kulą pełną, która przeszła przez linię i artylerię nikogo nie raniąc.
Tyraliera poszła na wymianę ognia karabinowego z czworobokiem. Czworobok został trafiony i zmuszony do wycofania, sam spudłował. Artylerzyści zaatakowani wręcz wycofali się przed walką. Przechodząc przez czworobok jeszcze bardziej go zdezorganizowali.

Obrona rosyjska zaczyna się kruszyć. Dezorganizacji przybywa. Mimo to ucieczek jest mało.
Szturm na pozycje rosyjskie będzie trudny.

Obrazek

Na lewym skrzydle rosyjskim lekki atak. Jedna kawaleria francuska pilnuje terenu. Obok artyleria w szyku transportowym czeka na dogodną pozycję.
Główną drogą ruszyła piechota. Zasłonięta artyleria nie mogła strzelać. Kolumna zbliżyła się do czworoboku. Ten przeformował się w kolumnę z D1. Ataku nie było.
Jedyny widoczny cel dla artylerii został trafiony na D2.
Generał Suchet z jednym batalionem zaatakował czworobok. Ten nie zdołał się przeformować i złapał D1. Na pomoc ruszyła jazda. Francuzi obronili się przed kontrszarżą ostrzałem karabinowym. Kawaleria uciekła jednak rozkład ognia na jedną stronę nie pozwolił na wymianę ognia z czworobokiem.
Kontratak rosyjski i Suchet wycofał się do zagajnika. Pościgu nie było i linia przetrwała.
Mocno zdezorganizowany czworobok nie ryzykował wejścia pod lufy batalionu w linii, który stworzyły tyraliery wychodzące z lasu.
Podwójna tyraliera dalej idzie przez las. Im dłużej wiąże siły przeciwnika tym lepiej dla mojego ataku.

Przed głównym atakiem udało się Francuzom mocno zdezorganizować obronę rosyjską. Niestety dezorganizacji nie uda się utrzymać.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: [AAR] Scenariusz III (1807) - Raleen vs Kristo, 31.01.20

Post autor: Raleen »

W tej fazie walki najbardziej żałuję tych przegranych starć kawalerii ciężkiej na północy (czyli na rosyjskim lewym skrzydle), i tego, że jeszcze jedni dragoni nie wytrzymali ostrzału linii, bo w przeciwnym razie by ją roznieśli na pałaszach. Ale tak to bywa. Piechota francuska jest po prostu lepsza i trochę lepiej strzela niż Rosjanie, stąd niektóre numery, które Kristo nie wychodziły jak grał Rosjanami, teraz mają szansę się udać.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Kristo.kk
Adjoint
Posty: 704
Rejestracja: poniedziałek, 14 lipca 2008, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 84 times

Re: [AAR] Scenariusz III (1807) - Raleen vs Kristo, 31.01.20

Post autor: Kristo.kk »

cadrach pisze:U Rosjan każdy oddział wspiera inny. Jak to u Raleena.
Tym razem trzymam więc kciuki za Francuzów.

Podejście liniami pod kartacze jakoś do mnie nie przemawia... Ale też wysunięta rosyjska kawaleria i strefa kontrszarży wyłącza działanie tyralier. Ciekawa rzecz, jak pod taką ścianę ognia podejść. Najpierw trzeba by chyba wystrzelać z dział kirasjerów albo obdarować ich D2, ale pewnie nie ma czasu na takie podchody.
Podejście do ataku to była łamigłówka. Jak to zrobić i przeżyć? Można wysłać kawalerię na kartacze, później piechota ma lekko. Niestety ilość kawalerii przeciwnika pilnującej przed takimi zagraniami przedłuża obronę. Na moje szczęście Rosjanie szybko tracą kawalerię i główny atak zbliża się dość szybko.
Awatar użytkownika
Kristo.kk
Adjoint
Posty: 704
Rejestracja: poniedziałek, 14 lipca 2008, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 84 times

Re: [AAR] Scenariusz III (1807) - Raleen vs Kristo, 31.01.20

Post autor: Kristo.kk »

Ruchy Rosjan.

Ucieczka rosyjska przy dolnej krawędzi nie mając innej drogi wycofania przeszła przez dwa oddziały dezorganizując je. Bałagan stale rośnie, wygląda to coraz poważniej.
Oddział Kozaków próbował zaskoczyć szarżą podwójną tyralierę. Ta przeformowała się w czworobok i odparła atak.
Na tyły przybyła jedna kawaleria. Coś świeżego się przyda.
Rosjanie wykonują mało ruchów starają się porządkować szyki. Dwie kawalerie odzyskały D1.
Bliżej centrum dwa oddziały kawalerii ustawiły się w przejściu. Niestety ich ruch jest mocno ograniczony. Czerwone kółko to śmiertelne pole, najładniej pilnowane miejsce w szykach francuskich.
Z głównej drogi oddział kozacki przemieścił się pod bagna.

Obrazek

Obrazek

Na górze przy bagnach Kozacy pilnują skrzyżowania. To ruch, którego nie było widać wcześniej.
Piechota rosyjska również stara się uporządkować szyki. Trzy odziały się poprawiły.
Niestety czworobok zrobił krok w przód kosztem reorganizacji. Poświęcił się dla artylerzystów powracających na swoje działa.
Dowódca 10 dywizji Meller-Zak. poległ w ataku na czworobok. Przed walką czworobok zdążył jeszcze ostrzelać artylerzystów i zmusić ich do wycofania z D2. Później uciekł. Pościg był za krótki i czworobok przetrwał z D2.
Jeszcze drobny ruch do lasu i koniec działań na tym skrzydle.
Francuzi w międzyczasie trochę postrzelali z armat. Zaliczyli dwa trafienia D1 i D2.

Obrazek

Przy Pomianie Rosjanie wykonali udany atak.
Piechota zrezygnowała z pilnowania bagien, pozostawiając tylko tyraliery. Do ataku dołączył batalion z zagajnika w szyku liniowym.
Dowódca opuścił oddział piechoty, który przeformował się w czworobok i poszedł reorganizować ucieczki.
Czworobok z przodu poprawił szyki na D1. Tu również oszczędnie z ruchami.
Jeszcze piechota pilnująca okrążenia lekko się przemieściła. Chce mieć dojście na linię frontu w razie potrzeby.

Obrazek

Francuzi postanowili wytrwać na pozycjach. Chcieli ostrzałem karabinowym rozgonić atak.
Niestety tylko jedno lekkie trafienie w linię. Po słabym ostrzale nastąpił atak i francuska piechota uciekła.
Artyleria również skutecznie. Strzał kulami pełnymi i trafienie kawalerii z tyłu.

Koniec drugiego etapu. Rosjanie stoją twardo. Jedynie spora ilość dezorganizacji na prawym skrzydle rosyjskim daje nadzieje na większe sukcesy.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: [AAR] Scenariusz III (1807) - Raleen vs Kristo, 31.01.20

Post autor: Raleen »

Katastrofalna była utrata dowódcy Mellera-Zakomelskiego w tych walkach. Niby szanse, że pogibnie niewielkie, a trzeba było odzyskać pozycję, ale to że zginął miało swoje konsekwencje. Cóż mogę więcej dorzucić z mojej strony. Rosjanie trzymają się, pierwsze oddziały uciekły, ale póki co wygląda to całkiem nieźle (zwłaszcza po rosyjskiej reorganizacji). Tylko przy północnej krawędzi dużo dezorganizacji.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Kristo.kk
Adjoint
Posty: 704
Rejestracja: poniedziałek, 14 lipca 2008, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 84 times

Re: [AAR] Scenariusz III (1807) - Raleen vs Kristo, 31.01.20

Post autor: Kristo.kk »

Etap 3

Po wyeliminowaniu dowódcy 10 dywizji Mellera-Zakomelskiego Francuzi mają +150% w ataku. To trzeba wykorzystać. Walki na całej linii.

Pod Pomianem do ataku ruszyły linie. Rosjanie odpowiedzieli kontrszarżą na dwa bataliony. Linie wydawały się łatwym celem. Przeprowadzili też odwrót dwoma batalionami. Poszło słabo i mocno się zdezorganizowały. Lekką dezorganizację złapał czworobok na trasie wycofania.
Podwójna tyraliera zbliżyła się do krawędzi lasu. Jeszcze z niego nie wychodzi. Wciąż próbuje zatrzymać kogoś z tyłu.
Jeden oddział porządkuje szyki na D1.

Obrazek

Obrazek

Kontrszarże zostały odparte ostrzałem karabinowym i uciekły.
Ładnie strzelały linie na głównej drodze. Tu również dwie ucieczki.
Francuski pościg za uciekającą linią rosyjską doszedł do czworoboku. Ten przeformował się w linie z lekką dezorganizacją i niecelnie ostrzelał ścigających.
Jedynie rosyjska artyleria była skuteczna. Ostrzelała kulami pełnymi dwa bataliony na D1 i D2.
Odpowiedź na wcześniejszy atak rosyjski wydaje się mocna. Przejęcia kontroli, nad przebiegiem starcia jeszcze nie uzyskałem. Może być ciężko.

Obrazek

Prawe skrzydło rosyjskie złapało sporo dezorganizacji. Trzeba atakować.
Ruszyła szarża na osamotnione działa. Chciałem zaatakować bezpiecznie z boku. Rosjanie postanowili bronić dział kontrszarżą.
Zostałem zmuszony do ataku od frontu, przez strefę kartaczy. Postanowiłem ostrzelać działa przed atakiem. Niestety dwie artylerie konne nie zdołały zmusić artylerzystów do ucieczki. Tylko D2. Kawaleria w czasie szarży została trafiona kartaczami na D1. Atak przetrwał i będziemy jechać dalej.
Bliżej centrum rosyjska kontrszarża zatrzymała atak na działa. Tu również chciałem zlikwidować artylerzystów przed atakiem piechoty. Strzelała też tyraliera, ale same pudła.

Obrazek

Kontrszarża przy zagajniku przegrała i uciekła.

Przy krawędzi również wygrałem. Kontrszarża uciekła. Artylerzyści przechodząc przez swoich lekko ich zdezorganizowali. Do zatrzymania kontynuacji szarży ruszyła druga kontrszarża, która również przegrała. Uciekając zmusiła do ucieczki kawalerię, przez którą przechodziła.

Obrazek

Piechota atakowała w liniach. Podchodziłem gdzie miałem zasięg.
Przy zagajniku kontrszarża. Generał Savary prowadzi własny atak.
Stał tylko czworobok reorganizując się do D1.

Obrazek

Tyraliery w zagajniku muszą wytrzymać ostrzał karabinowy.
Na rogu czworobok. Rosyjskie kawalerie zmusiły mnie do tego. Jeszcze linia pilnuje głównej drogi i atak gotowy.

Obrazek

Przed atakiem Rosjanie rozpoczynają ostrzał z armat. Oszczędzali artylerię ofiarnie broniąc ją kawalerią.
W centrum trafili kulą kawalerię mijając piechotę z przodu.
Atak Savarego wypadł słabo. Dwie tyraliery i czworobok lekko trafione.

Kontrszarża uciekła od ognia karabinowego. Linia wykonała atak wręcz na czworobok z D2 i zmusiła go do ucieczki. Wcześniej najbliższa artyleria spudłowała.

Rosjanie polowali na Oudinota, ale nie trafili.
Druga artyleria ze wzgórza wykonała bardzo celny ostrzał. Trzy trafienia D2, U i D2.
W odpowiedzi Francuzi ostrzelali kolumnę na D2 i czworobok na, U, który przechodząc przez artylerzystów mocno ich zdezorganizował.

Po ataku Rosjanom uciekło sporo jednostek. Bronią się jeszcze w centrum i pod Pomianem.
Prawe skrzydło na granicy załamania.
Ostatnio zmieniony czwartek, 4 lutego 2016, 22:27 przez Kristo.kk, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: [AAR] Scenariusz III (1807) - Raleen vs Kristo, 31.01.20

Post autor: Raleen »

Jak widać Rosjanie mają wyraźne problemy na prawej flance, gdzie wdziera się już francuska kawaleria. Ratują się kontrszarżami, ale ich oddziały po starciach zwykle uciekają i na tym się to kończy. Najbardziej jednak żałuję tych dwóch jednostek kawalerii rozstrzelanych pod Pomianem (z tego przynajmniej jedna to byli dragoni). Mogły naprawdę dużo zdziałać i szansa, że przejdą przez ostrzał i rozbiją nacierające linie była spora.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Kristo.kk
Adjoint
Posty: 704
Rejestracja: poniedziałek, 14 lipca 2008, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 84 times

Re: [AAR] Scenariusz III (1807) - Raleen vs Kristo, 31.01.20

Post autor: Kristo.kk »

Rosjanie znowu unikają walki.
Po wycofaniu ucieczek widać jak niewiele jednostek zostało na prawym skrzydle.
Zreorganizowała się artyleria konna. Zbliżyły się do niej dwa odziały kawalerii. Osłona na kolejny etap gotowa.
Jedna kawaleria została wysłana pod Pomian.
W lesie zbierają się ucieczki, raczej nie włączą się do gry.

Obrazek

Obrazek

Piechota przy dolnej krawędzi ustawiała nową obronę. Ofiarnie została zaatakowana linia z D1. Jeśli by się udało artyleria z boku pozostałaby na miejscu. Niestety ucieczka i konieczność wycofania artylerzystów. Pościgu nie było z uwagi na linię z tyłu.
Rosjanie zmienili taktykę i grają liniami.
Batalion z lasu próbował przegonić francuski oddział. Jeśli tego nie zrobi kontratak wyprze artylerzystów. Zareagowała kawaleria i kontrszarżą zmusiła rosyjską linię do ucieczki.
Sukces okazał się pułapką. Od tyłu podeszła rosyjska linia i zaatakowała zmuszając do ucieczki. Pościgu nie było i kawaleria przetrwała z D2. Wycofując się lekko zdezorganizowała sojusznicy oddział.
Tyraliery z zagajnika po ostrzale wycofały się. Poszło słabo jedna ucieczka, D2 i dwa D1. Jedna linia została trafiona na D1. Savary odwołał pościgi. Wchodząc do zagajnika liniami naraziłbym się na dezorganizację. Postanowiłem zaczekać na własne ruchy. Piechoty rosyjskie czekają na atak w liniach. Jeden batalion został wysłany pod Pomian.

Obrazek

Na lewym skrzydle reorganizacje i tworzenie obrony. Czworoboki poprawiły się na D1. Pilnowanie okrążenia zakończone. Bataliony przeformowały się w linię i stanęły w obronie.
W celu ratowania artylerii na wzniesieniu, która narażona była na kontratak francuskiej linii,
rosyjska linia zaatakowała wręcz. Przegrała i uciekła. Artylerzyści w tej sytuacji wycofali się lekko dezorganizując się.
Przy bagnach kolumna wycofała się i przeformowała w linię.
Widać też kawalerię i piechotę przybywających z pomocą.

Rosjanie oszczędzają, co mogą. Zmieniają taktykę. Przetrwać kolejny etap będzie trudno.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: [AAR] Scenariusz III (1807) - Raleen vs Kristo, 31.01.20

Post autor: Raleen »

Sytuacja Rosjan pogarsza się, choć nadal walczą. Na północy udało się utrzymać pozycje artylerii, która cały czas prowadzi ostrzał, ale brakuje piechoty i kawalerii do zabezpieczenia skrzydeł i wsparcia. Pod Pomianem szeregi rosyjskie także zostały przerzedzone.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Kristo.kk
Adjoint
Posty: 704
Rejestracja: poniedziałek, 14 lipca 2008, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 84 times

Re: [AAR] Scenariusz III (1807) - Raleen vs Kristo, 31.01.20

Post autor: Kristo.kk »

Etap 4

Kontynuacja ataku na całym froncie.
Przy Pomianie kawaleria wykonała samobójczy atak na rosyjskie działa.
Oczywiście uciekła. Kartacze zrobiły swoje. Teraz piechota może atakować.
Linie podeszły do linii. Jeden batalion był za daleko i walczy w kolumnie. Artylerię podchodzę z boku. Rosjanie strzelają pierwsi trochę to niepokoi.
Podwójna tyraliera zamierza przebić się na tyły i zakłócić wycofywanie.
Oddział z D2 porządkował szyki. Podjechała artyleria. Czekam aż jej użyję.

Obrazek

Obrazek

Ostrzał karabinowy Rosjan rozbił jeden batalion. Francuzi również zmusili do ucieczki jedną linię, która uciekając pociągnęła za sobą czworobok.
Kolej na walkę wręcz. Przy bagnach ucieczka i pościg. Artylerzyści wycofali się przed walką na tyły francuskiej piechoty porzucając działa. Teraz, kiedy sprawnej artylerii nie ma powinno pójść szybciej. Przy Pomianie przegrałem i uciekłem. Ucieczki się poprzestawiały.
Podwójna tyraliera trochę się przebiła mocno dezorganizując tyralierę rosyjską.

Na dole widać oddział piechoty, który został trafiony ostrzałem z kul pełnych i uciekł, odsłaniając przejście!

Obrazek

Przy krawędzi walki kawalerii.
Pierwszy atak został zatrzymany kontrszarżą i wygrał. Na zmęczoną i zdezorganizowaną kawalerię ruszyła druga kontrszarża Kozaków. Tym razem przegrałem i uciekłem.
Druga szarża francuska z łatwością uzyskała kontynuację na tyralierach i zaatakowała Kozaków, którzy również uciekli. Na koniec znowu ucieczka artylerzystów. Blisko stojąca linia rosyjska próbowała przyjąć czworobok, nie powiodło się i wpada D1.
Do artylerii na wzgórzu zbliżyła się kawaleria. Rosjanie czekali z ostrzałem aż w pobliżu znajdzie się druga. Strzał kulami i dwa trafienia U i D2.

Na czerwono zaznaczyłem kawalerię, która przygalopowała w to miejsce rezygnując z pilnowania drogi. W czasie wykonywania tego ruchu nie wiedziałem, że piechota pilnująca bagien ucieknie.

Obrazek

Po 4 ucieczkach w fazie kawalerii piechota dołoży swoje.
Podejście do ataku.
Przy dolnej krawędzi kolumna robi długi marsz. Dobrze mieć coś blisko, tak na wszelki wypadek.
Do linii przy wzgórzu podchodzi kolumna i linia. Ostatnia rosyjska artyleria, która nie strzelała otwiera ogień i dwa trafienia. Ucieczka linii i artyleria na D1.
Druga rosyjska artyleria kulami pełnymi trafiła kawalerię z tyłu, która właśnie trochę się uporządkowała. W odpowiedzi Francuzi trafiają linię przy artylerii na D1. Próbowała ona przeformować się w kolumnę, kiedy francuskie kolumny weszły do zagajnika. Nie udało się i D2. Przygotowałem podwójną tyralierę jeśli atak się nie uda tyraliera ruszy w następnej turze.
Rozstawiłem też artylerię pieszą.
Ostatnia rosyjska artyleria wykonała piękny strzał. Czworobok i artyleria bez draśnięcia. Za to linia pilnująca drogi przez bagna uciekła. Atak na moje tyły stoi otworem. Nie ma tam oddziałów, wszyscy atakują. Co za fart?
Czworobok, który nie został trafiony atakował rosyjski oddział z D2. Niestety wycofał się przed walką. Atakowałem czworobokiem, ponieważ kawaleria przy bagnach czeka.

Obrazek

Rosyjska linia przy wzgórzu pudłuje. Kolumna atakuje i zmusza ją do ucieczki.
Francuska linia przegania ucieczkę, która dezorganizuje kolumnę w lesie.
Artylerzyści również wycofanie.
Kolumny w zagajniku wygrywają obrońcy uciekają. Rosyjska linia na wzgórzu, próbowała wykonać zwrot, aby ostrzelać kolumnę wykonującą pościg, niestety nie powiodło się i D1.

Koniec francuskiego ataku w czwartym etapie wymiótł obronę rosyjską. Mimo to powstała niebezpieczna sytuacja wejścia na tyły. Pocieszające jest to, że nie mają za bardzo, czym atakować.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ostrołęka 26 maja 1831”