Recenzja naukowa "Ostrołęki 26 maja 1831"

Iganie 1831, Ostrołęka 16 lutego 1807 i inne gry oparte na zasadach systemu
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Recenzja naukowa "Ostrołęki 26 maja 1831"

Post autor: Raleen »

Chciałem się podzielić z Wami pewną ciekawostką. Otóż jakiś czas temu powstał plan stworzenia recenzji naukowej "Ostrołęki 26 maja 1831". Zaproponował mi to dr Marcin Baranowski z KUL, specjalizujący się w historii wojskowości epoki napoleońskiej, a jednocześnie doświadczony gracz i mój stary znajomy znad planszy "Waterloo 1815". Z racji tego, że "Ostrołęka" ma liczne komentarze autorskie zawierające odniesienia do literatury historycznej, pełniące faktycznie rolę przypisów (czegoś takiego nie ma w żadnej polskiej grze wojennej), i z uwagi na sam poziom zaawansowania gry, Marcin uznał, że stanowiłaby świetny materiał do takiej recenzji. Niewątpliwie pomysł jest bardzo nowatorski. Marcin nabył "Ostrołękę" i bardzo wysoko ją oceniał, czemu dał wyraz w ocenie jaką jej wystawił na BGG. Niestety póki co temat ugrzązł z uwagi na różne sprawy, m.in. związane z publikacją recenzji oraz koniecznością przyspieszenia przez Marcina prac nad rozprawą habilitacyjną. Mam nadzieję, że jak już Marcin zostanie doktorem habilitowanym do sprawy jeszcze wrócimy. W międzyczasie ukazują się nowe gry, więc w przyszłości mam nadzieję, że będzie bogatszy materiał do recenzji.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
PzKpfw II

Re: Recenzja naukowa "Ostrołęki 26 maja 1831"

Post autor: PzKpfw II »

Jako nuworysz ;) w środowisku grających od lat w Ostrołękę Ryszarda, muszę powiedzieć, że pomysł jawi się arcyciekawie. Czytając instrukcję do gry zwróciłem uwagę na to, że autor zadał sobie sporo trudu wprowadzając do niej komentarze nawiązujące do historii militarnej XIX wieku uzasadniające zastosowanie takich a nie innych rozwiązań. Dlatego ciekaw też jestem bardzo jaki efekt da przemielenie przepisów gry wojennej naukową analizą i co z tego tak naprawdę wyjdzie.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: Recenzja naukowa "Ostrołęki 26 maja 1831"

Post autor: Raleen »

Szkoda, że temat utknął, po części z przyczyn niezależnych, ale jak kiedyś do niego wrócimy, to będzie to już recenzja napisana przez dr hab. a wierzę, że przyszłego profesora. I co ważne, specjalizującego się w tej tematyce. Mam także różne plany, co do których wierzę, że Marcin mi pomoże. Obyśmy tylko znaleźli na to czas... Natomiast wspomnę jeszcze, że Marcin nie był jedynym zawodowym historykiem, który przyglądał się "Ostrołęce" i podjął się wydania opinii na jej temat.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
jacus1944
Lieutenant
Posty: 534
Rejestracja: czwartek, 21 listopada 2019, 22:41
Has thanked: 142 times
Been thanked: 191 times

Re: Recenzja naukowa "Ostrołęki 26 maja 1831"

Post autor: jacus1944 »

Jestem bardzo ciekawy tej recenzji...mam nadzieję, że to pomoże w promocji gier już wydanych i wpłynie na wydanie nowych, na które pewnie czekam nie tylko ja :-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ostrołęka 26 maja 1831”