[AAR] Scenariusz II (1807) - Raleen vs Kristo, 16.10.2016

Iganie 1831, Ostrołęka 16 lutego 1807 i inne gry oparte na zasadach systemu
Awatar użytkownika
cadrach
Capitaine
Posty: 875
Rejestracja: niedziela, 6 listopada 2011, 10:30
Lokalizacja: Puszcza Piska
Has thanked: 82 times
Been thanked: 139 times
Kontakt:

Re: [AAR] Scenariusz II (1807) - Raleen vs Kristo, 16.10.201

Post autor: cadrach »

W sumie racja, wersja odcinkowa jest nawet lepsza :)
no school, no work, no problem
Awatar użytkownika
LordDisneyland
Adjoint
Posty: 763
Rejestracja: środa, 23 września 2015, 18:06
Lokalizacja: Warszawa, Warszawa Warszawa

Re: [AAR] Scenariusz II (1807) - Raleen vs Kristo, 16.10.201

Post autor: LordDisneyland »

Raleen pisze:Zależy kto polegnie, Essen akurat nie był taki młody, choć jak na wyższego rosyjskiego dowódcę można go w sumie tak traktować.
Daj spokój, to niezależnie od wieku zmarłego się wypowiada ! ;)
Awatar użytkownika
Kristo.kk
Adjoint
Posty: 704
Rejestracja: poniedziałek, 14 lipca 2008, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 84 times

Re: [AAR] Scenariusz II (1807) - Raleen vs Kristo, 16.10.201

Post autor: Kristo.kk »

Ja też wolę odcinki. Utrzymanie napięcia to cel, do którego dążę.

Etap 10

Francuzi
Artyleria konna zrezygnowała ze słabej pozycji ogniowej. Pierwsza bateria przemieściła się w pobliże Nowego Miasta. To bardzo niebezpieczna pozycja. Ostrzał z bonusem za bok może zdezorganizować moją artylerię. Chcąc blokować przeprawę nie mogę zmienić kierunku ostrzału. Nie odpowiem na zaczepkę. Druga artyleria konna ustawiła się na wprost moich. Wykorzystując zaletę konnej artylerii, ostrzał w trakcie fazy ruchu, zaskoczyła Rosjan nagłym trafieniem. Strzał kulą pełną trafił tylko artylerię. Za plecami kolumna z D2 miała szczęście i nie przeszła w ucieczkę. Trzecia artyleria rozstawiła się przy głównej drodze dwa kroki z tyłu.
Piechota francuska zdecydowała się przekroczyć linię bezpieczeństwa. Kolumny zbliżyły się do mostów w luźnym szyku tyralierskim, który bardzo dobrze znosi ostrzał artyleryjski. Problem w tym, że most przekracza się w kolumnie. Następny etap będzie chwilą prawdy.
Na drugim brzegu z lasu wyłoniła się kolumna i podeszła do czworoboku. Rosjanie odpowiedzieli zmianą szyku. W tym scenariuszu Rosjanie dobrze się bronią i atak może się nie udać.
W Ostrołęce kontratak na obronę zabudowań z D2. Generał Savary uporządkował szyki do D1.

Obrazek

Obrazek

Po ruchach francuskiej piechoty, ostrzał artylerii rosyjskiej. Podwójne tyraliery przetrwały, piesza artyleria zarobiła D2, w mieście podpalenie obszaru z obroną zabudowań o sile 2.
Niestety do kontrataku nie doszło. Ostrzał karabinowy z klasztoru zmusił do ucieczki rosyjską kolumnę. Gdyby francuski oddział z D2 przegrał, musiałby uciekać przez generała Savary'ego. To mogłoby pociągnąć za sobą ucieczkę obrony zabudowań, na której stoi. W najlepszym wypadku obniży sprawność bojową do D2. A to oznacza bardzo dużą szansę na rozbicie. Niestety się nie udało.

Obrazek

Rosjanie
Atak w trzech miejscach.
Na klasztor trzy kolumny. Jedna na właśnie podpalone zabudowania i duża kolumna na generała Savary'ego. Przed atakiem słaby ostrzał karabinowy i całkiem mocny na D2 ostrzał artyleryjski.

Obrazek

No i stało się. Pole z przeprawą zostało zajęte! Przyczyniła się do tego ucieczka z podpalonych zabudowań. Stał tam oddział o sile 2 z obniżonym morale i z karą za palące się zabudowania - 8:1. Musiał uciec. Przechodząc na drugi brzeg popsuł szyki pod Savarym i w podwójnej tyralierze. Mocno zdezorganizowana obrona zabudowań przy moście nie wytrzymała ataku. Do ucieczki wystarczył wynik o jeden poziom sprawności w dół. Uciekający generał Savary dobił podwójną tyralierę, która również uciekła. Rosjanie zajmują pole z mostem blokując przeprawę. Ostrołęka zdobyta! Francuzi poddali się!

Obrazek

Widok ogólny. W lesie 4 tyraliery uganiały się za Rosjanami. W tej zabawie uciekły dwie rosyjskie tyraliery i jeden oddział Kozaków. To korzystny wynik dla Rosjan. Gdyby te tyraliery atakowały, jako kolumna zaznaczony oddział przy rzece miałyby szansę dobrać się do dział.
W następnym etapie po głównej drodze weszłaby druga grupa uzupełnień. Kolejne artylerie francuskie mogłyby sporo namieszać.

Niestety z przykrością muszę zakończyć swoją opowieść. To był ostatni etap jaki rozegraliśmy.
Bardzo dziękuję wszystkim czytającym i zapraszam do komentowania.
Pozdrawiam
Kristo.kk

KONIEC
Awatar użytkownika
cadrach
Capitaine
Posty: 875
Rejestracja: niedziela, 6 listopada 2011, 10:30
Lokalizacja: Puszcza Piska
Has thanked: 82 times
Been thanked: 139 times
Kontakt:

Re: [AAR] Scenariusz II (1807) - Raleen vs Kristo, 16.10.201

Post autor: cadrach »

Gratuluję wygranej! Świetna relacja.

Mam pytanie. Jak oceniacie szanse Francuzów, gdyby wytrzymali jeszcze etap lub dwa broniąc przeprawy? Czy te kolumny dałyby radę przeprawić się przez most na który wycelowana była artyleria Rosjan? Bardzo ciężko to wyglądało, choć pewnie jakiekolwiek wzmocnienie wycieńczonych obrońców Ostrołęki, choćby a parę punktów siły, to byłoby już bardzo dużo.
no school, no work, no problem
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43333
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3916 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: [AAR] Scenariusz II (1807) - Raleen vs Kristo, 16.10.201

Post autor: Raleen »

To był ostatni etap naszej rozgrywki. Jak widać Kristo zwyciężył. Gratulacje, bo naprawdę dobrze dowodził w tym scenariuszu!
Teoretycznie mógłbym jeszcze kontynuować walkę, bo istnieje możliwość ataku przez most, ale jest ona utrudniona. Do tego, przy opanowaniu całej niemal Ostrołęki (skutecznie bronił się jeszcze klasztor) i artylerii rosyjskiej rozwiniętej nad Narwią osiągnięcie czegokolwiek tutaj byłoby prawie niemożliwe, więc nie było już sensu kontynuowania. Zdobycie całej Ostrołęki przez Rosjan daje im na obecnych zasadach automatyczne zwycięstwo, a widać jak byli już blisko. Pod miasto nadciągały posiłki, ale nie zdążyły - to jeden z uroków tego scenariusza. Czas na zdobycie miasta nie jest nieograniczony. Kristo miał go bardzo dużo, przy innych układach wejścia posiłków Rosjanie mają go mniej.

Jeśli analizować grę po mojej stronie, to w pierwszym odruchu wydawało mi się, że powinienem silniej obsadzić Ostrołękę, jednak po dłuższym namyśle dochodzę do wniosku, że decydujące było oddanie tego obszaru za wzgórzem na południe od miasta. Tam można było dłużej powalczyć i pobronić się czy choćby wiązać nacierających Rosjan od tej strony. Łatwe rozbicie przez te dwa duże czworoboki pierwszej (i jedynej wtedy) stojącej tam kolumny piechoty dało Rosjanom to czego potrzebowali. Później dość szybko przerzucili tam artylerię. Gdy ta zajęła pozycję nad rzeką, w końcówce przesyłanie posiłków do miasta było bardzo utrudnione.

Niezależnie od tego mam też przemyślenia dot. szczegółowych zasad scenariusza i układu warunków zwycięstwa, tak że rozgrywka była bardzo owocna i pod tym względem.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43333
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3916 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: [AAR] Scenariusz II (1807) - Raleen vs Kristo, 16.10.201

Post autor: Raleen »

cadrach pisze:Gratuluję wygranej! Świetna relacja.

Mam pytanie. Jak oceniacie szanse Francuzów, gdyby wytrzymali jeszcze etap lub dwa broniąc przeprawy? Czy te kolumny dałyby radę przeprawić się przez most na który wycelowana była artyleria Rosjan? Bardzo ciężko to wyglądało, choć pewnie jakiekolwiek wzmocnienie wycieńczonych obrońców Ostrołęki, choćby a parę punktów siły, to byłoby już bardzo dużo.
Przede wszystkim to trzeba opóźnić pojawienie się tej artylerii nad rzeką, bo jak już się tu znajdzie, to nie jest łatwo ją stamtąd wyprzeć. I w tej sytuacji byłoby ciężko, ale z drugiej strony Kristo musiał odnieść zdecydowany sukces, bo wprowadził dywizję Siedmioradzkiego, za co są punkty karne, więc musiał je zrównoważyć sukcesami pod Ostrołęką. Za to, że użył tamtej dywizji, miał więcej czasu: opóźnił wejście uzupełnień Savary'ego i pojawiło się ich mniej.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
cadrach
Capitaine
Posty: 875
Rejestracja: niedziela, 6 listopada 2011, 10:30
Lokalizacja: Puszcza Piska
Has thanked: 82 times
Been thanked: 139 times
Kontakt:

Re: [AAR] Scenariusz II (1807) - Raleen vs Kristo, 16.10.201

Post autor: cadrach »

No właśnie mnie też się wydaje, że gra się przechyliła zdecydowanie na korzyść Rosjan od czasu, gdy rozstawili artylerię nad rzeką i zaczęli kontrolować dostęp do miasta od południa. Chociaż to tylko domysły czytelnika.

Mam jednak wrażenie, że gdyby oddziały w mieście zostały wzmocnione, a Francuzi nie wysyłali zamiast tego tych paru batalionów do lasu na południe od miasta, to zdobyć miasto byłoby bardzo ciężko. I tu właśnie pojawia się pytanie, czy wtedy, zakładając, że Francuzi utrzymują Ostrołękę, Rosjanie po rozłożeniu artylerii w podobny sposób, jak teraz mają, mogliby odciąć posiłki zza rzeki, uniemożliwiać im przeprawę? Zdaje się, że da się ułożyć oddział piechoty tak, by od razu stał na drodze przechodzących przez most i zarazem umożliwić ostrzał przynajmniej kilku baterii na most.

Tak na moje oko scenariusz wygląda świetnie, chętnie bym już sobie go rozegrał.
no school, no work, no problem
Awatar użytkownika
LordDisneyland
Adjoint
Posty: 763
Rejestracja: środa, 23 września 2015, 18:06
Lokalizacja: Warszawa, Warszawa Warszawa

Re: [AAR] Scenariusz II (1807) - Raleen vs Kristo, 16.10.201

Post autor: LordDisneyland »

Panowie, brawo za walkę i relację - serdeczne gratulacje dla zwycięzcy. Mimo, że moskal ;)

Czy mimo wyczerpującej kampanii planujecie w najbliższym czasie kolejną relację ze skrwawionych pól bitewnych?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43333
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3916 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: [AAR] Scenariusz II (1807) - Raleen vs Kristo, 16.10.201

Post autor: Raleen »

Oczywiście, Kristo się zachęcił po zwycięstwie, to myślę, że będzie kolejna relacja.
Z kolei mi zależy na tym, żeby przetestować grę i pokazać jak działa, a także przy okazji można pokazać trochę jak powstawała - że naprawdę ją testowaliśmy, a nie tylko udawaliśmy, jak to czasem bywa z niektórymi wydawnictwami.

Od razu po rozgrywce mogę powiedzieć, że na pewno będzie jedna zmiana (prawdopodobnie nawet systemowa, jeśli nie tylko do tego scenariusza):

Przy przechodzeniu uciekających jednostek przez oddziały w szyku obrona zabudowań nie będzie tak dużych strat w poziomach sprawności bojowej jak normalnie. Od strony realistycznej jest to uzasadnione, bo jak oddział stał zabarykadowany w budynku, a uciekający zwykle przebiegali obok niego ulicą miasteczka, to nie przechodzili przez jego szyki, więc mniej go dezorganizowali. Wydaje mi się to zupełnie logiczne. W tym scenariuszu pomoże to trochę Francuzom broniącym Ostrołęki, dla których jedną z bolączek są uciekające oddziały, zwłaszcza dla tej jednostki przy moście, bo przez nią co chwilę jakiś uciekinier przechodzi, i tym sposobem dotychczas można było łatwo i szybko wedrzeć się do miasta, nawet do mostu. Teraz będzie trochę trudniej.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Petru Rares
Capitaine
Posty: 821
Rejestracja: poniedziałek, 1 czerwca 2009, 22:37
Lokalizacja: Bełchatów/Warszawa
Has thanked: 2 times
Been thanked: 13 times

Re: [AAR] Scenariusz II (1807) - Raleen vs Kristo, 16.10.201

Post autor: Petru Rares »

Z wielką przyjemnością obserwowałem Wasze epickie zmagania. Gratuluję wytrwałości w sporządzaniu raportów i ciekawej rozgrywki. Jakoś tak podskórnie kibicowałem w tym scenariuszu Rosjanom, więc informacja o zdobyciu Ostrołeki przyniosła mi sporo radości dzisiejszego poranka.
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: [AAR] Scenariusz II (1807) - Raleen vs Kristo, 16.10.201

Post autor: clown »

Ja bym jednak poddał pod rozwagę tego typu zmianę związaną z obroną zabudowań. Teoretycznie oddziały uciekające nie dezorganizują oddziałów schowanych w zabudowaniach, ale nie jest też tak, że wszystkie oddziały siedzą w zabudowie a ponadto taki uciekający oddział wpływa na zachowanie innego oddziału samym faktem ucieczki. Żołnierze widzą uciekających kamratów i mogą się zawahać. Tak ja rozumiem procedurę przechodzenia uciekających oddziałów przez własne.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43333
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3916 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: [AAR] Scenariusz II (1807) - Raleen vs Kristo, 16.10.201

Post autor: Raleen »

Żeby żadnych konsekwencji w związku z tym nie było to tak też nie będzie, tak że ryzyko będzie zawsze, tylko że mniejsze. Wstępny pomysł jest taki, żeby przy ucieczce przez obronę zabudowań były konsekwencje takie jak przy przechodzeniu zdezorganizowanego oddziału, czyli jak test efektywności się nie uda - strata 1 poziomu, jak się uda - bez strat. Dotychczas straty w poziomach sprawności bojowej, na ogólnych zasadach, są o 1 wyższe: czyli jak się test nie uda to 2 poziomy, jak się uda to 1 poziom.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: [AAR] Scenariusz II (1807) - Raleen vs Kristo, 16.10.201

Post autor: clown »

Rozsądne moim zdaniem. I rzeczywiście może być jako zmiana systemowa.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Kristo.kk
Adjoint
Posty: 704
Rejestracja: poniedziałek, 14 lipca 2008, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 84 times

Re: [AAR] Scenariusz II (1807) - Raleen vs Kristo, 16.10.201

Post autor: Kristo.kk »

Panowie dzięki za komentarze.
To pierwsze zwycięstwo, jakie odniosłem. Mam nadzieję, że nie ostatnie.

Każdy oddział, który przedostałby się do Ostrołęki miałby ogromne znaczenie chyba, że z D2. Wówczas jest szansa, że jeszcze szybciej zawróci.
Ja mam zastrzeżenia do ostrzałów zabudowań. Czy ktokolwiek osiągnął pożar na poziomie 5? To jest wręcz niemożliwe. Artyleria nie ma wpływu na zabudowania. Masz 30 artylerii i nic to nie znaczy. Równie dobrze możesz mieć 2. Moim zdaniem wymaga to poprawy.
Jeśli chodzi o rozgrywkę. To również jestem zdania, że kluczowe było oddanie pola przy rzece. Druga ważna sytuacja to utrzymywanie słabych oddziałów w pierwszej linii. Jeśli uciekną mogą popsuć szyki innym ważniejszym oddziałom. Tak jak w naszej grze.
czarek0402
Sous-lieutenant
Posty: 487
Rejestracja: poniedziałek, 7 sierpnia 2006, 17:38
Lokalizacja: Dolnośląskie
Has thanked: 148 times
Been thanked: 20 times

Re: [AAR] Scenariusz II (1807) - Raleen vs Kristo, 16.10.201

Post autor: czarek0402 »

Super opis, super bitwa. Pamiętacie może ogólne straty w punktach siły piechoty, kawalerii i dział, kanonierów. Ciekawe jak rozłożyło się to na straty obrońców w zabudowaniach vs. atakujące kolumny? :)

Dobre posunięcie z tą dezorganizacją w zabudowaniach. Ryzyko dezorganizacji jest faktycznie mniejsze, ale historycznie taki wpływ krzyczących, uciekających i przemykających niedobitków, maruderów wokół obrońców zawsze powodował obawy w ich głowach. ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ostrołęka 26 maja 1831”