Powrót modyfikatorów

Iganie 1831, Ostrołęka 16 lutego 1807 i inne gry oparte na zasadach systemu
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Powrót modyfikatorów

Post autor: Raleen »

Ostatnio miałem okazję rozmawiać z Cadrachem na temat jego doświadczeń z wprowadzaniem w grę nowych graczy. Poza nim jeszcze jedna osoba dzieliła się ze mną swoimi doświadczeniami. Opinie z jakimi się spotkałem są takie, że jednym z najbardziej kłopotliwych rozwiązań do przyswojenia na początek są modyfikacje procentowe siły w walce wręcz. Zdawałem sobie sprawę jeszcze zanim gra się ukazała, że może to być problematyczne, stąd powstał dodatek, który pozwala zastąpić modyfikacje procentowe klasycznymi modyfikatorami tabeli (jest na końcu instrukcji). Cały czas podstawowa wersja gry opiera się jednak na modyfikacjach procentowych i według nich graliśmy. Z pewnymi oporami, ale skłaniam się do tego by w wersji podstawowej oprzeć się na modyfikatorach, a wersja z modyfikacjami procentowymi zostałaby jako opcjonalna. Sytuację komplikuje trochę fakt, że wartości tzn. wpływ modyfikacji w obu wersjach nie pokrywa się. Ostatnio dostrzegam jednak pewne zalety modyfikatorów od strony historycznej, zwłaszcza jeśli chodzi o oddanie morale, tak że wszystko wskazuje na to, że w przyszłych grach modyfikatory powrócą. Z punktu widzenia graczy, zwłaszcza nowych, będzie to oczywiście ułatwienie.

Będę ewentualnie wdzięczny za wszelkie sugestie i opinie. Jeśli ktoś ma jakieś własne doświadczenia i zechce się nimi podzielić - również.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ostrołęka 26 maja 1831”