Strategie

Forum historyczno-wargamingowe
Teraz jest sobota, 18 listopada 2017, 12:08

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
 Tytuł: Pierwszy scenariusz do "Ostrołęki 16 lutego 1807"
PostNapisane: wtorek, 25 lipca 2017, 09:42 
Colonel Général

Mam już przygotowaną nową wersję pierwszego scenariusza do bitwy z 1807 r. Gdyby ktoś chciał potestować ze mną (dotyczy to zwłaszcza Warszawy, ale także konwentów), zapraszam. Scenariusz w założeniu ma być w miarę krótki. Po stronie francuskiej sił będzie bardzo niewiele - w sumie 12 jednostek (8 - piechota, 2 - kawaleria, 2 - artyleria). Rosjan będzie oczywiście dużo więcej. Z istotnych rzeczy - pojawi się aktywacja. Francuzi, jako posiadający w tym okresie lepsze dowodzenie, będą stroną aktywniejszą.

Jest to nowa wersja pierwszego scenariusza. W zamierzeniu ma pokazywać pierwszą fazę bitwy. Dawny pierwszy scenariusz był dość długi i przedstawiał bitwę ściśle zgodnie z tym jak przebiegała. Z czasem zacząłem jednak rozbudowywać drugi scenariusz, który także przedstawia całą bitwę, ale w ciekawszy sposób, stwarzający bardzo wiele konfiguracji i oddający więcej decyzji w ręce graczy, przez co jest mniej powtarzalny, stąd z czasem zrezygnowałem z zamieszczania w grze pierwszego scenariusza w jego pierwotnej wersji. Być może pojawi się jeszcze kiedyś dodatkowo na portalu do ściągnięcia.

Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)

Tytuł: Re: Pierwszy scenariusz do "Ostrołęki 16 lutego 1807"
PostNapisane: czwartek, 27 lipca 2017, 18:24 
Chasseur

Ostrołęka 1807 to będzie osobna gra (czyli będzie klimatyczna mapa taka zimowa itd.) czy dodatek do Ostrołęki 1831? Marzy mi się Austerlitz, albo kampania Belgijska Napoleona oczywiście system batalionowy wszystkie cztery bitwy. Takie przypomnienie dzieciństwa, ile to czasu spędziło się nad Waterloo. :D

PostNapisane: czwartek, 27 lipca 2017, 18:31 
Colonel Général

Rozszerzenie wydanej "Ostrołęki 26 maja 1831". Myśleliśmy nad zimową planszą, ale byłoby to mnóstwo roboty, poza tym od strony technicznej byłoby to problematyczne. Ta plansza stała się już legendarna... :) kolega, który nam ją narysował przed laty raczej nie znajdzie dziś czasu, żeby ją przerabiać, a mierzyć się z jego umiejętnościami nie byłoby łatwo. Natomiast zupełnie inne są ikonki na żetonach i oczywiście wojska i bitwa zupełnie inne. Raczej nowe rzeczy i innowacyjność będzie w scenariuszach, zwłaszcza drugim, który bardzo długo testujemy. Długo był też testowany trzeci scenariusz. Bez większych zmian w zasadach, ale gra się zupełnie inaczej niż w "Ostrołękę 26 maja 1831", co wynika też z tego, że gra wykorzystuje inne części planszy.

Co do innych, w przyszłości sprawa jest otwarta :)

Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)

PostNapisane: czwartek, 27 lipca 2017, 18:36 
Colonel Général

I co do "Waterloo" to nie wiem co autor na to (bo jest u nas na forum) :). Też kiedyś nagrałem się w tę grę wiele i z tego co wydał Dragon najwyżej ją ceniłem (obok "Tannenbergu" i "Kircholmu").

PostNapisane: czwartek, 27 lipca 2017, 18:49 
Chasseur

To dobrze że temat się rozwija i planujecie inne bitwy z epoki mam nadzieję że wyda Pan mnóstwo gier z epoki napoleońskiej, a jest w czym wybierać. Bo u nas brakowało ostatnio dobrych gier (systemu) z tego okresu. Po upadku Dragona chyba nic u nas na rynku się nie ukazało poza grami zagranicznymi. Zapomniałem, taktyka i strategia coś wydała ale to nie spełania moich oczekiwań jeżeli chodzi o ten okres historyczny.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]