BW-N: Pomoc dla początkującego poszukiwana

Michal_M
Sergent
Posty: 146
Rejestracja: środa, 18 grudnia 2013, 13:09

Re: Pomoc dla początkującego poszukiwana

Post autor: Michal_M »

stelker pisze:Zatem wykrystalizowała mi się taka właśnie awangarda francuska na 1815
Dywizja piechoty:
3 pułki piechoty liniowej po 3 podstawki
1 puki lekkiej piechoty 3 podstawkowy
bateria 6 f

brygada kawalerii
lansjerzy 8 szwadrony
Dlaczego tylko 3 podstawki lekkiej piechoty a nie 6-7? Lekka w porównaniu z liniową ma tylko same plusy (szyk luźny, szybsze poruszanie się po trudnym terenie, lepszy ostrzał). Na 1815 to główny atut Francuzów :)

Lansjerów bierzesz ze względu na ...? Ja się cały czas zastanawiam czy wziąć dragonów, lansjerów czy huzarów.
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: Pomoc dla początkującego poszukiwana

Post autor: Torgill »

Michal_M pisze: Dlaczego tylko 3 podstawki lekkiej piechoty a nie 6-7? Lekka w porównaniu z liniową ma tylko same plusy (szyk luźny, szybsze poruszanie się po trudnym terenie, lepszy ostrzał). Na 1815 to główny atut Francuzów :)

Lansjerów bierzesz ze względu na ...? Ja się cały czas zastanawiam czy wziąć dragonów, lansjerów czy huzarów.
Zapewne ze względu na historyczność, zwaną także klimaciarstwem ;)
Dywizja Hieronima tylko przez chwilę (i nie wszystkie opracowania to potwierdzają) miała w swoim składzie dwa pułki piechoty lekkiej, standardowo był jeden na dywizję. Można jednak wystawiać dwa i to fajna opcja, ale jak ktoś chce odtworzyć dla własnej przyjemności najczęściej spotykany skład tamtych dywizji to jeden pułk p.lekkiej jest w sam raz. Obie opcje są ok, aczkolwiek rzeczywiście do samej bitwy lepiej mieć więcej tej lekkiej. W swojej rozpisce na 1815 też tak się często rozstawiam :)
A z kawalerią to już zależy od stylu gry i pomysłów na bitwę :)
Dragoni mają największą siłę uderzenia, ale brakuje u nich flankierów i są wolniejsi. Lansjerzy mają też dużo kostek, ale brakuje im siły ognia (zerowa). Huzarzy najsłabiej walczą wręcz, ale mają wysokie morale i mogą strzelać. Trudna decyzja :)
Awatar użytkownika
Gimlet
Chasseur
Posty: 18
Rejestracja: niedziela, 21 czerwca 2015, 13:56

Re: Pomoc dla początkującego poszukiwana

Post autor: Gimlet »

Nie wiem czy dobrze czytam pdfa i do końca rozumiem zapis "0-1"
(albo czy nie jest to tak jak z Francuzami z kawalerią liniową), więc może dopytam.

Czy w Awangardzie XW mogę wystawić:
2 pułki ułanów ORAZ ewentualnie 1 pułk strzelców konnych

czy może jeśli chce strzelców to tylko:
1 pułk ułanów oraz 1 pułk strzelców

a bez strzelców to po prostu:
2 pułki ułanów

?
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Pomoc dla początkującego poszukiwana

Post autor: Fromhold »

Gimlet pisze:Nie wiem czy dobrze czytam pdfa i do końca rozumiem zapis "0-1"
(albo czy nie jest to tak jak z Francuzami z kawalerią liniową), więc może dopytam.

Czy w Awangardzie XW mogę wystawić:
2 pułki ułanów ORAZ ewentualnie 1 pułk strzelców konnych

czy może jeśli chce strzelców to tylko:
1 pułk ułanów oraz 1 pułk strzelców

a bez strzelców to po prostu:
2 pułki ułanów

?
Zacznij od tego w której Awangardzie. 1809 czy 1812?
Na 1809 możesz wystawić max 2 pułki jazdy
- jeden psk i jeden ułanów
lub
- dwa ułanów
Na 1812 nie można wystawić dwóch pułków ułanów w Awangardzie, (przynajmniej na razie).
Są doskonałe figurki i modele. Są też doskonałe plany i materiały źródłowe, ale nigdy nie idzie to w parze.
http://fromholdblog.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Gimlet
Chasseur
Posty: 18
Rejestracja: niedziela, 21 czerwca 2015, 13:56

Re: Pomoc dla początkującego poszukiwana

Post autor: Gimlet »

Chodziło mi o 1809, czyli to co jest w pdfie na stronie.

Dziękuje za błyskawiczną odpowiedź :)
Awatar użytkownika
MiSiO
Chef de bataillon
Posty: 1040
Rejestracja: środa, 30 września 2009, 14:20
Lokalizacja: Babilon
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Pomoc dla początkującego poszukiwana

Post autor: MiSiO »

Pytanie o optymalizację. Nie ma praktycznego, z punktu widzenia mechaniki gry powodu, dla którego warto brać zwykłą brytyjską piechotę liniową? Zamiast niej najlepiej Szkotów i KGL (KGL mogą mieć 2 podstawki lekkiej piechoty, która daje +1SO) a do tego dobrać albo Hanowerczyków albo liniową (jeśli wogóle). Szkoci i KGL mają więcej morale (8). Kosztują tyle samo punktów.

Myślałem wogóle nad wystawieniem tylko 2ch brygad a nie 3ch. Albo Szkotów i/lub KLG (jeśli faktycznie każda podstawka lekkiej daje +1SO) i podnieść im status do weteranów. +3/+4SO (jeśli możliwe dla KGL) i morale (9) wygląda super. Dla zwiększenia liczebności można wystawić Hanowerczyków jako 3cią brygadę albo weteranów (Szkotów lub KGL) i Hanowerczyków jako brygadę nr 2 (6podstawek).

Szkoda, że malowanie zacząłem od zwykłej piechoty. :lol: (niestety ze schematu malowania do KGL pasuje tylko 1 podstawka - z niebieskimi detalami)

Co myślicie?
Awatar użytkownika
Geralt
Sergent-Major
Posty: 184
Rejestracja: niedziela, 15 czerwca 2014, 18:47
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times

Re: Pomoc dla początkującego poszukiwana

Post autor: Geralt »

no przede wszystkim podstawka liniowej piechoty brytyjskiej jest obowiązkowa w brygadzie brytyjskiej. Do tego brygada hanowerska jest obowiązkowa w dywizji.
"Musket guns and silver slivers
Justice runs in crimson rivers
words of ancient truth we follow
bleed these veins into tomorrow"
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: Pomoc dla początkującego poszukiwana

Post autor: Torgill »

Proszę nie uprawiać powergamingu ;)


Jeśli chcesz wystawić 2 brygady, to jedna MUSI być hanowerską a druga brytyjską. KGL ma 0 - 1, zatem wystawia się ją tylko jak dywizja liczy 3 brygady.
W tej brytyjskiej brygadzie MUSI być minimum jeden batalion piechoty liniowej (wartość 1 - 4, czyli minimum jeden).

Natomiast faktycznie na poziomie korpusu musimy zrobić dodatkowy zapis o Szkotach, żeby nie było, że kilka dywizji będzie się składało w większości ze Szkotów.
Awatar użytkownika
MiSiO
Chef de bataillon
Posty: 1040
Rejestracja: środa, 30 września 2009, 14:20
Lokalizacja: Babilon
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Pomoc dla początkującego poszukiwana

Post autor: MiSiO »

Nazwijmy to logiczną optymalizacją.

Jasne. Hanowerczyków muszę wystawić. Jednak mogę wystawić brygadę Szkotów i brygadę KGL. Nie mam obowiązku wystawiania piechoty "zwykłej". Nie widzę, żeby ta "zwykła" nie mogła być Szkotami.

I czy 2 podstawki lekkiej w KGL dają +1SO każda?
Ostatnio zmieniony piątek, 10 lipca 2015, 10:57 przez MiSiO, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: Pomoc dla początkującego poszukiwana

Post autor: Torgill »

MiSiO pisze:Nazwijmy to logiczną optymalizacją.
Zwał jak zwał, wiemy o co chodzi :)
MiSiO pisze:Nie mam obowiązku wystawiania piechoty "zwykłej". Z tym, że nie widzę, żeby ta "zwykła" nie mogła być Szkotami.
Zapis w składzie brygady piechoty brytyjskiej jest jasny i nie pozostawia wątpliwości. Przy piechocie liniowej jest tam 1 - 4, czyli MUSISZ wystawić minimum 1 batalion. Gdyby było 0 - 4 to nie byłoby takiego obowiązku.

Swoją drogą z uwagi na dywizję Pictona zasadne byłoby wprowadzenie możliwości wystawienia brygady czysto - szkockiej (góralskiej). Na razie jednakże takiej nie ma, jednakże widzę, że trzeba będzie to szybko poprawić.
MiSiO pisze:I czy 2 podstawki lekkiej w KGL dają +1SO każda?
Dobre pytanie. Dają jednorazowo +1, czyli dwie podstawki nie dadzą +2.
Awatar użytkownika
MiSiO
Chef de bataillon
Posty: 1040
Rejestracja: środa, 30 września 2009, 14:20
Lokalizacja: Babilon
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Pomoc dla początkującego poszukiwana

Post autor: MiSiO »

Dobra. Racja. Cieszę się, że taki obowiązek jednak jest. Wprawdzie wymusza wystawienie tylko 1 podstawki piechoty liniowej i pozwala dodatkowo na 3 szkockiej ale jest. Nie można zrobić Szkotów bez zwykłej piechoty.
norbert_t
Caporal
Posty: 70
Rejestracja: wtorek, 6 sierpnia 2013, 11:29

Re: Pomoc dla początkującego poszukiwana

Post autor: norbert_t »

Co prawda możesz potraktować tą brytyjską liniową jako "historycznie" szkotów w spodniach ;)

Jak już pisałem występowały bataliony: piechota szkocka w spodniach, górale szkoccy w spódniczkach oraz lekka piechota szkocka w spodniach.

Aha, byli też górale w spodniach ale to już za wielki bałagan :)

Dodatkowo warto by jednak rozważyć jeszcze kwestię lekkiej brygady bo i takie istniały.
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: Pomoc dla początkującego poszukiwana

Post autor: Torgill »

Tak po prostu było historycznie. Nie było czysto "szkockiej" w sensie góralskiej brygady. Nawet w dywizji Pictona w jego brygadach były bataliony zwykłej piechoty.
Zatem poprawieniu powinien podlegać tylko zapis odnośnie Szkotów, zamiast 1 - 3, powinno być 0 - 3, bo można wystawić całkowicie "nie szkocką" brygadę, ale zapis co do piechoty pozostanie 1 - 4.
Dodatkowo warto by jednak rozważyć jeszcze kwestię lekkiej brygady bo i takie istniały.
Owszem, nawet z dwoma batalionami zielonych kurtek :)
Rzeczywistość byłaby taka, że każdy by ją wystawiał, bo ma za dużo zalet, stąd też pojawi się w dopiero dodatku:)
Awatar użytkownika
stelker
Colonel en second
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 28 listopada 2010, 14:16
Lokalizacja: Biłgoraj/Lublin
Been thanked: 56 times

Re: Pomoc dla początkującego poszukiwana

Post autor: stelker »

Wybaczcie durne pytanie ale po wertowaniu podręcznika nadal mi to umyka gdzie znajdę opisy zasad specjalnych i broni jak lance czy zasady lekkiej piechoty?
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: Pomoc dla początkującego poszukiwana

Post autor: Torgill »

Są rozrzucone w różnych miejscach - tematycznie.
Np. lance masz w tabelkach do walki wręcz (czyli w momencie gdy je używasz), piechotę w ruchu (gdy dotyczy to jej poruszania się) i przy strzelaniu (gdy chodzi o jej strzelanie i dodatkową dezorganizację przy rzucaniu "6").
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bogowie wojny: Napoleon”