Austriacy - Blak

Awatar użytkownika
Blak
Caporal
Posty: 62
Rejestracja: wtorek, 27 stycznia 2015, 14:17

Austriacy - Blak

Post autor: Blak »

Przymierzam się do Austriaków z bitwy pod Wagram. W tym temacie będę zadawał wszelkie pytania, od zasad, składania armii, po modelarkę. Chciałbym mieć wszystko w jednym miejscu.

Znalazłem fajną stronę z rozpisanymi jednostkami Austriackimi:
http://napoleonistyka.atspace.com/Battl ... _Of_Battle

Na początek pytanie, czy dobrze rozumiem komponowanie awangardy. Tak wygląda część wojsk II ARMY CORPS GdK Friedrich Hohenzollern:
Infantry Brigade
- GM Buresh
- - - - - - - Zach 15th Infantry [2 btns.]
- - - - - - - Josef Colloredo 57th Infantry [3 btns.]
- - - - - - - I/Brunner Landwehr [1 btn.]
- - - - - - - III/Brunner Landwehr [1 btn.]
- - - - - - - 6pdr Brigade Foot Battery [8 guns]
- - - - - - - 6pdr Position Battery [6 guns]
W pdf z awangardami nie widzę zapisu ile mogę wystawić podstawek/batalionów w pułkach piechoty. Tutaj są dwu-trzy batalionowe pułki, ale nie wiem, czy w zasadach gry nie jest inaczej?

Dobrze rozumiem, że na stole powinno to wyglądać tak?
Infantry Brigade [pierwsza z dwóch dywizja lekka]
- GM Buresh
- - - - - - - Zach 15th Infantry [pułk piechoty - 2x podstawki/bataliony]
- - - - - - - Josef Colloredo 57th Infantry [pułk piechoty - 3x podstawki/bataliony]
- - - - - - - I/Brunner Landwehr [pułk landwehry - 1x podstawka/batalion]
- - - - - - - III/Brunner Landwehr [pułk landwehry - 1x podstawka/batalion]
- - - - - - - 6pdr Brigade Foot Battery [bateria piesza - 1x podstawka]
- - - - - - - 6pdr Position Battery [bateria konna - 1x podstawka]

Na koniec pytanie, co to za jazda, ktora stała za dwoma dywizjami piechoty Hohenzollern'a w okolicach Baumersdorfu?
Chciałbym mieć prócz dywizji pieszej jedną konną, by móc od początku uczyć się gry różnymi formacjami.

Myślę, że zamiast kombinować nad zasadami/jednostkami, najprościej będzie skopiować wiernie fragment historycznych sił i od tego zacząć naukę.
Ostatnio zmieniony niedziela, 15 marca 2015, 21:59 przez Blak, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Austriacy pod Wagram - Blak

Post autor: Fromhold »

Lista armii z BW-N ma na celu jedynie maksymalne zbliżenie do historycznych ODB, nie jest zupełnym i całkowitym ich odzwierciedleniem. Całkowicie historyczne listy armii z nazwami jednostek, nazwiskami dowódców etc. to przyszłość. Oczywiście też nie wszystkie listy historyczne będą dostępne ze względu na unikanie rozpisek tzw jedynie słusznych. Koncepcja, w której chcesz użyć jednostek, które stały obok w jakiejś bitwie, to tez chybiony pomysł. Można byłoby wtedy np do V Korpusu XW dołączyć dywizje francuską Compansa bo pod Szewardino atakowała obok naszych wojsk (tzn. zbieżnie).
Są doskonałe figurki i modele. Są też doskonałe plany i materiały źródłowe, ale nigdy nie idzie to w parze.
http://fromholdblog.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6210
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 918 times
Been thanked: 438 times
Kontakt:

Re: Austriacy pod Wagram - Blak

Post autor: Torgill »

Blak pisze:W pdf z awangardami nie widzę zapisu ile mogę wystawić podstawek/batalionów w pułkach piechoty. Tutaj są dwu-trzy batalionowe pułki, ale nie wiem, czy w zasadach gry nie jest inaczej?
Austriackie pułki piechoty mają 2 lub 3 bataliony piechoty, do których możesz dodać po batalionie landwehry. Zapis o pułkach piechoty jest w austriackiej dywizji piechoty, ale to poza przykładowymi awangardami.
Blak pisze:Na początek pytanie, czy dobrze rozumiem komponowanie awangardy. Tak wygląda część wojsk II ARMY CORPS GdK Friedrich Hohenzollern:
Tak jak napisał Fromhold, awangardy i korpusy w BW-N są generyczne. Oczywiście są one oparte na historycznych rozpiskach, jeśli mamy np. awangardę Rosji na 1812, to w awangardzie BW-N mamy odzwierciedlone maxima i minima (z drobnymi wyjątkami na potrzeby grywalności). Zresztą większość armii ma przynajmniej dwa rodzaje awangard, a niektóre więcej.
Zatem jakbyś zaczął komponować awangardę austriacką, złożoną np. z dwóch dywizji lekkich, to zobaczysz, że ich skład odzwierciedla to, co było naprawdę.
Blak pisze:Dobrze rozumiem, że na stole powinno to wyglądać tak?
Wydaje mi się, że tam na Napolunie jest błąd - chociaż bardzo lubię tą stronę i szeroko z niej korzystałem, to trzeba czasem uważać :)

II korpus pod Wagram to były:

Brygada Hardegg (lekka) - batalion strzelców nr 8
2 bataliony z legionu arcyksięcia Karola
6 szwadronów szwoleżerów z pułku Vincent

Dywizja Brady:
Brygada Paar - pułki Froon i Zettwitz - 8 batalionów (w tym landwehra)
Brygada Buresch - pułki Colloredo i Zach - 7 batalionów (w tym landwehra)

Dywizja Siegenthal
Brygada Alstern - pułk Rohan - 3 bataliony
Brygada Wied - Runkel - pułki d'Aspre i Frolich - 6 batalionów

Cały korpus miał 68 armat.


Jednakże np. w początkach kampanii 1809 roku ten korpus miał zupełnie inny skład, np. w dywizji lekkiej były dwa pułki jazdy po 8 szwadronów: szwoleżerowie i ułani.

Swoją drogą ciekawy bardzo jest IV korpus Nordmanna, który walczył przeciwko Davoutowi.
Awatar użytkownika
Blak
Caporal
Posty: 62
Rejestracja: wtorek, 27 stycznia 2015, 14:17

Re: Austriacy - Blak

Post autor: Blak »

Pułki piechoty w 1809 roku, to jeszcze hełmy, czy już częściej czapki?

W sprzedaży są oba warianty i nie wiem, które będzie lepsze do gry. Chyba czapki, bo modele będą lepiej pasowały w starciach z armiami z kolejnych lat.
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6210
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 918 times
Been thanked: 438 times
Kontakt:

Re: Austriacy - Blak

Post autor: Torgill »

Szukałem kiedyś intensywnie informacji o tym i są one rozbieżne. Generalnie przyjmuje się, że część walczyła jeszcze w hełmach, a część już w czapkach. Widziałem opisy, że jako pierwsze czapki dostała piechota węgierska, ale widziałem też odwrotne, że najpierw dostawały je pułki austriackie. Ikonografia pokazuje ich pod Wagram raczej w hełmach.

Ja pod Raszyn przyjąłem metodę mieszaną - pułkom austriackim zostawiłem hełmy, które zresztą po prostu są ładne, natomiast węgierskim dałem już czaka. W ten sposób mam i trochę wojska na kampanie 1812 - 1814 z udziałem Austriaków i trochę starszego w hełmach, które nada się też pod Austerlitz i kampanię 1805 w przyszłości.
Awatar użytkownika
Blak
Caporal
Posty: 62
Rejestracja: wtorek, 27 stycznia 2015, 14:17

Re: Austriacy - Blak

Post autor: Blak »

Czy piechota liniowa z tego mieszansego pudełka (są jeszcze grenadierzy), nadaje się na podstawę lekkiej dywizji?
http://www.plasticsoldierreview.com/Review.aspx?id=552
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6210
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 918 times
Been thanked: 438 times
Kontakt:

Re: Austriacy - Blak

Post autor: Torgill »

Ja używam z powodzeniem tych figurek, właśnie jako piechoty z hełmami oraz grenadierów.
Co więcej z drobnymi zmianami można z tych piechurów zrobić jegrów (właśnie ten wcześniejszy mundur - z hełmem).

Tutaj jegrzy zrobieni z tego zestawu właśnie, niestety stoją tyłem:
Obrazek

Do dywizji lekkiej piechoty koniecznie trzeba mieć grenzerów jeszcze. Huzarzy są dostępni tylko metalowi (SHQ), albo można ich zrobić z zestawu kawalerii Brunszwiku HaT'a. Są prawie tacy sami, jak austriaccy.
Awatar użytkownika
Blak
Caporal
Posty: 62
Rejestracja: wtorek, 27 stycznia 2015, 14:17

Re: Austriacy - Blak

Post autor: Blak »

Przy okazji, grenadierzy, to obok jegrów, grenzerów, landwehry i piechoty/fizylierów, kolejny rodzaj Austriackiej piechoty, czy może odmiana którejś wymienionej?
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6210
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 918 times
Been thanked: 438 times
Kontakt:

Re: Austriacy - Blak

Post autor: Torgill »

Kolejny rodzaj, zresztą słynny. Grenadierzy są jednak dostępni dopiero na poziomie korpusu - przynajmniej na razie.
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Austriacy - Blak

Post autor: Fromhold »

Ikonografia pokazuje ich pod Wagram raczej w hełmach.
A to zależy jaka ikonografia ;)
Aspern:

http://imgur.com/591ib2v
http://imgur.com/xMFhQQE

http://fromholdblog.blogspot.com/2012/1 ... a-cz1.html
W 1809 większość pułków piechoty, zarówno niemieckich jak i węgierskich miała już czaka.
Kask miał być noszony przez niektóre oddziały jeszcze do 1810.
Czaka były wprowadzane od 1806 r, więc był czas na zmiany.
W celu poprawy jakości piechoty proponuję zakup obu zestawów i konwersję głów w kaskach na czaka.
Jako że w pudełku jest procentowo dużo grenadierów a nie potrzeba ich aż tylu więc proponuję zamianę bermyc
na kaski lub czaka. W ten sposób najłatwiej uzyskać pułki węgierskie. Figurki grenadierów Italeri to zresztą krzyżówka niemieckich i węgierskich mundurów.
Na ukończeniu mam post o figurkach do armii austriackiej. Zachęcam do zachowania cierpliwości. ;)
Są doskonałe figurki i modele. Są też doskonałe plany i materiały źródłowe, ale nigdy nie idzie to w parze.
http://fromholdblog.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Blak
Caporal
Posty: 62
Rejestracja: wtorek, 27 stycznia 2015, 14:17

Re: Austriacy - Blak

Post autor: Blak »

Ja zrobię w hełmach, bo te austriackie bardzo mi się podobają.
Fromhold pisze:Piechota liniowa niemiecka w kaskach i grenadierzy węgierscy:
dość udany zestaw Italeri
http://www.plasticsoldierreview.com/Review.aspx?id=552
Z tego pudełka zrobię:
- konnego dowódcę brygady,
- dwa trzypodstawkowe pułki piechoty liniowej,
- dwa dwupodstawkowe pułki grenadierów.

Co jeszcze powinienem dokupić, by uzupełnić dywizję lekką? Cały czas mam kłopot z tymi grenadierami, których nie ma na liście awangardy.
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Austriacy - Blak

Post autor: Fromhold »

Blak pisze:
Z tego pudełka zrobię:
- konnego dowódcę brygady,.
Bez konwersji nie zrobisz z niego sensownego generała. Generałowie nie nosili kasków.
Są doskonałe figurki i modele. Są też doskonałe plany i materiały źródłowe, ale nigdy nie idzie to w parze.
http://fromholdblog.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6210
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 918 times
Been thanked: 438 times
Kontakt:

Re: Austriacy - Blak

Post autor: Torgill »

Blak pisze: Co jeszcze powinienem dokupić, by uzupełnić dywizję lekką? Cały czas mam kłopot z tymi grenadierami, których nie ma na liście awangardy.
Cierpliwości - do premiery trochę ponad miesiąc :) Wszystkie informacje o dywizji lekkiej, poza składem pułku piechoty, który już znasz, są w demie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Malowanie i figurki”