Zadania w B-35

Awatar użytkownika
wujaw
Général de Brigade
Posty: 2075
Rejestracja: sobota, 11 marca 2006, 11:15
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Zadania w B-35

Post autor: wujaw »

Od niepamiętnych czasów można było przeczytać w Dragonach o zadaniach w tym sysytemie.Posiadając spore doswiadczenie szachowe i nie mogłem nigdy zrozumieć, jak to działa?Bo w szachach sprawa jest logiczna-zadania polegają na wskazaniu forsownej, nie dającej się obalić drogi do rozwiązania.Jak możesz dać mata w 3 ruchach, to obojętnie co zagra przeciwnik mat będzie, w taki albo inny sposób.A tu?Przecież rezultat walki jest losowy.Efekt wykulania 2 razy 1 w I edycji przy przewadze 2:1 powoduje,że broniący musi się cofnać o 2 pola (straty pkt. nie wspomnę), a po wykulaniu 2 razy 6 to atakujący cofa się o jedno pole, o pk-cie siły nie wspomnę.Zamiast zwycięstwa klapa!Proszę o instruktaż, jak to jest z zadaniami?Nawet myślałem sobie po cichu w biurze porozwiązywać w wolnej chwili...Poza tym, czy żeby rozwiązywać trzeba mieć świeże przepisy?Po remanencie znalazłem oprócz I Edycji Bitew także Burzę Zimową.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Jest tylko jeden etap w zadaniach - to jest ogólna zasada. Kostką rzuca prowadzący zadania - może np. ustalić te same rzuty kostką dla wszystkich, kolejno je numerując, żeby było sprawiedliwie. Prowadzący zadania gra właściwie symultanę, rozgrywając tą samą partię z każdym z uczestników i starając się grać jak najlepiej. Kto w największym stopniu go pokona, ten ma najwięcej punktów. To za co są pukty jest ustalone przed grą. Odnośnie zasad, z tego co wiem, obowiązuje III edycja, więc to co masz odeszło już do lamusa historii, z tym, że u Areckiego są pewne zmiany odnośnie WO. To w skrócie.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Nighthunter
Appointé
Posty: 39
Rejestracja: środa, 3 maja 2006, 12:08
Kontakt:

Post autor: Nighthunter »

wujaw

Przede wszystkim odsylam Cie do forum na Taktyce i Strategii, gdzie w dziale "Zadania B-35/ Zadania - ogólnie" jest opisane na jakiej zasadzie sa rozgrywane zadania i jak nalezy podejsc do spraw losowych czyli do nieznanych Ci rzutow kostek.
Mysle ze opis jak nalezy do tego podejsc jest dosc jasny i pozwoli Ci w miare polapac jaki jest system rozwiazywania, szacowania i przewidywania.
Jesli chodzi o zasady to tak jak Raleen napisal I edycja poszla do lamusa. Oczywiscie nie wszystkie zasady sie zmienily miedzy III a I edycja i bedziesz mogl rozwiazywac zadania. Uwazam jednak ze zasady w najwazniejszych dzialach takich jak WzM, Ucieczki, Poscigi, Lotnictwo i sporo innych sie na tyle zmienily ze nie bedziesz mogl walczyc z powodzeniem z dowodcami ktorzy te zasady znaja.
Choc roznie to bywa.......nie znam Twoich umiejetnosci gry wiec byc moze dysponujesz takim talentem, ze nawet nie pelna znajomosc przepisow pozwoli Ci rywalizowac z chlopakami , ktorzy walcza tam juz od dawna.

Pozdrawiam :cool:
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: cdc9 »

Nighthunter pisze:wujaw

Przede wszystkim odsylam Cie do forum na Taktyce i strategi , gdzie w dziale "Zadania B-35/ Zadania - ogólnie" jest opisane na jakiej zasadzie sa rozgrywane zadania i jak nalezy podejsc do spraw losowych czyli do nieznanych Ci rzutow kostek.
Mysle ze opis jak nalezy do tego podejsc jest dosc jasny i pozwoli Ci w miare polapac jaki jest system rozwiazywania, szacowania i przewidywania.
Jesli chodzi o zasady to tak jak Raleen napisal I edycja poszla do lamusa. Oczywiscie nie wszystkie zasady sie zmienily miedzy III a I edycja i bedziesz mogl rozwiazywac zadania. Uwazam jednak ze zasady w najwazniejszych dzialach takich jak WzM, Ucieczki, Poscigi, Lotnictwo i sporo innych sie na tyle zmienily ze nie bedziesz mogl walczyc z powodzeniem z dowodcami ktorzy te zasady znaja.
Choc roznie to bywa.......nie znam Twoich umiejetnosci gry wiec byc moze dysponujesz takim talentem, ze nawet nie pelna znajomosc przepisow pozwoli Ci rywalizowac z chlopakami , ktorzy walcza tam juz od dawna.

Pozdrawiam :cool:
O Wujawowe umiejętności jestem spokojny - "leje" mnie od 16tu lat :oops: , no i jest szachistą. :D
Awatar użytkownika
wujaw
Général de Brigade
Posty: 2075
Rejestracja: sobota, 11 marca 2006, 11:15
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post autor: wujaw »

Dzięki za ciepłe słowo cdc, jak wszystko co dobre niezbyt zasłużone zresztą :wink: .Świetnie wiem o topicu na stronie TiS-a, ale postanowiłem zasięgnąć języka tutaj, żeby unikąć propagandy.Jak ktoś ma doświadczenia w rozwiązywaniu, najlepiej z cyklu, czy to fajne to chętnie się dowiem.
Awatar użytkownika
Espada
Chasseur
Posty: 18
Rejestracja: środa, 26 kwietnia 2006, 16:31
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: Espada »

No to może się w końcu odezwę!!!
No ta bene skończyło się tą IIedycję na nienajgorszej lokacie :wink: !!!
Otóż Wujawie, sprawa w zadaniach jest naprawdę prostsza niż myślisz. Cały majstersztyk z rozwiązywaniem zadań jest bardzo podobny, a wręcz identyczny jak w szachach. Jedynie złożoność zasad w IIIedycji, mnogość jednostek i możliwych wariantów podejścia do danego zadania tworzy NAPRAWDĘ MNÓSTWO ALGORYTMÓW w jakich można dane zadanie rozwiązać.
A co do nieszczęsnych rzutów kostką to jest to jedyna zmienna w tych zadankach, a że nie możemy "grać obiektywnie sami ze sobą" dysponując zmiennymi to trzeba z tych rzutów zrobić pewną stałą wartość!!!
Na początek może to dla Ciebie dziwinie brzmi ale jest zupełnie jasne. Otóż żeby uniknąć przykrych niespodzianek przy ogłaszaniu wyników musisz przy każdym planowanym działaniu - walką, WO, ostrzałem artyleryjskim, atakiem lotniczym itp sprawami, założyć pewien element pewności.
Np. masz atak na pozycje wroga gdzie wystarczy Ci jego ucieczka na B1 , no to teraz trzeba założyć pewien stosunek sił który po rzucie na 2k6 daje Ci duże prawdopodobieństwo że będziesz miał taki wynik - dla mnie takim zawsze jest 3:1, ale jak ktoś woli to może brać pod uwagę też 2:1; dopasowujesz tę zasadę do wszelkich sytuacji wymagających rzutów (oprócz WO, gdzie Arecki wprowadził własne zasady),robisz przegląd wojsk i terenu na załączonej w zadaniu mapie i sobie taki atak realizujesz w dopuszczalnie dowolnej kombinacji.I tak z całą resztą.
Wiadomo, że przed podejściem do właściwej realizacji zadania trzeba mu się dobrze przyjrzeć, ocenić możliwe do zdobycia Punkty Zwycięstwa i zaplanować. Po tym dopiero realizujesz ostrzały, posunięcia, walki i ew. ucieczki oraz pościgi.
Taka ilośc kombinacji powoduje że czasem naprawdę ciężko wykonać zadanko gdzie jest np. po 12żetonów dla każdej ze stron (zadania najczęściej neutralne), a w dodatku połowa z nich może prowadzić WO.
Ale uwierz mi gdy już złapiesz bakcyla(podobnie jak w zadaniach szachowych) to nie można się oprzeć choćby zerknięciu na nowe zadanko które wymyślił Arek!!!
Osobiście zadania strategiczne rozwiązuję już od czasu gdy kupiłem nr.5 Magii i Miecz - osławione zadanko z niemiecką DPanc."HG" i rafinerią w Ploeszti, a jest to bez mała prawie 11lat :!: :!: :!: , i każde nowe tak mnie nakręca że ho!!!
Zawsze żałuję że nie mogę znaleźć odpowiednio dużo czasu aby się przyłożyć na zwycięstwo i zawsze zazdroszczę zwycięzcom w poszczególnych zadankach i mam podziw do ich pomysłowości - bo jest czasem na co popatrzeć, gdy w praktycznie nie rozwiązywalnym zadanku jakiś gracz zaskakuje ciekawym i ryzykownym manewrem.
Co do obecnej i poprzedniej edycji zadań to muszę Ci przyznać że poziom tak poszedł do góry że w czołówce ruchy na poszczególnych miejscach zmieniały się tylko dzięki tzw. EBW(Efektywności Bojowej Wojska - %stosunek zadanych strat przeciwnikowi do strat własnych). Wyobraź sobie gdy 3 - 4 raczy rozwiązało zadanie tak samo w PZach a dopiero ich EBW ustaliła miejsca.
Z mojej strony mogę Ci zdradzić kilka rad dotyczących rozwiązywania zadań:
:arrow: koniecznie uzbrój się instrukcję do IIIedycji B35 i studiuj ją za każdym razem gdy będziesz siadał do zadania, uwierz mi że sam znajduję niuanse w przepisach które powodują że pewne ruchy/ataki/zagrania można wykonać, a to powoduje taki czy inny - z reguły pozytywny skutek dla Ciebie;
:arrow: śledź na bieżąco forum w temacie Zadania w B35, oraz zasady do Bitew II W. Św., a z samym tematem B35 na forum postaraj się na bieżąco zapoznać tak samo jak z instrukcją, są tam odpowiedzi Arka na wszelkie pytania które pojawią się odnośnie zadań, wszelkie nowinki jakie Arek wprowadzi oraz wszelkie informacje które mogą się przydać; w temacie b35 jest mnóstwo fajnie wyjaśnionych pytań przez ludzi którzy grają w b35, tym systemem się pasjonują i go dobrze znają, i co najważniejsze pytaj, pytaj, pytaj;
:arrow: może to będzie banalne, ale graj w b35, i muszę przyznać Ci graj w miarę dużo!!!!
Na własnym przykładzie powiem Ci, że ja gram praktycznie tylko w niego, i staram się grać co najmniej raz na dwa miesiące jedną dużą bitwę a mniejsze sam ze sobą rozgrywam na zasadach zadaniowych w domu. Doświadczenie jakie wyciągniesz z takich rozgrywek, pozwoli Ci z większą swobodą podchodzić do zadań i je rozwiązywać z łatwością!!!!
:arrow: jedna z najważniejszych rzeczy, a naprawdę rzadko przez współgraczy realizowana) staraj się systematycznie ale niekoniecznie długo siadać do rozwiązania zadania - wystarczy 15-20 dziennie, przyglądaj mu się z perspektywy ruchów przeciwnej strony, jej zagrań itp.
Jak znam świat zasady te wiele od tych szachowych się nie różnią.
Mam nadzieję że nie zraziłem Was i Ciebie tak długim postem, a wręcz przeciwnie, zachęciłem do dołączenia do Naszej Ligi Arkowych Turniejowców. Jeśli tak to serdecznie zapraszam, może wkrótce zaskoczysz i mnie swoją świetną passą!!!!
Pozdrawiam!!!
In Mare Via Tua!!!
Awatar użytkownika
wujaw
Général de Brigade
Posty: 2075
Rejestracja: sobota, 11 marca 2006, 11:15
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post autor: wujaw »

Dzięki serdeczne za kompleksową odpowiedź :D .Jest ona cokolwiek onieśmielająca, bo jasno przebija wątek treningowy-a więc robota dla profesjonalisty.Sugerowałem zadaniowcowi TiS-owemu, żeby rozwinął tutorial na stronie B-35, ale na razie cisza.Wtedy może spróbuję.
Awatar użytkownika
Espada
Chasseur
Posty: 18
Rejestracja: środa, 26 kwietnia 2006, 16:31
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: Espada »

Jeśli czymś Cię uraziłem to przepraszam!!!
Chciałem swoimi słowami sprzedać patent na dobre - znaczy się skuteczne, rozwiązywanie zadań, a nie wozić się oficjalnie na forum kto to nie ja :!: :cool: :!: :shock: :wink:
Już nie raz w postach dotyczących, albo to zadań albo gry w b35 trafiałem na pytania związane z skuteczną grą w ten system. Myślę że te parę "złotych myśli" jakie mi się nasunęły po paru latkach grania-rozwiązywania przydadzą się na przyszłość wszystkim graczom któych zaciekawi taka forma intelektualnej rozrywki.
Co do tutoriala na stronie, to najlepiej będzie jeśli bezpośrednio podasz Areckiemu jakiś wątek, który nie daje Ci spokoju a on to przedstawi.
To, że tutorial chwilowo się nie zmienia, nie znaczy że Arecki nie chce w nim nic nowego podawać. Trzeba po prostu pytać i czekać na jego odpowiedzi!!!!
In Mare Via Tua!!!
Awatar użytkownika
Nighthunter
Appointé
Posty: 39
Rejestracja: środa, 3 maja 2006, 12:08
Kontakt:

Post autor: Nighthunter »

Chcialem poinformowac, ze strona z ZADANIAMI zmienila adres :!: :!: :!:

Strona posiada nowy adres :idea:
:arrow: :arrow: :arrow: www.b-35.com :!: :!: :!: :!:

Zapraszam do rywalizacji tych ktorzy grali, a juz nie graja, moze nowe nowinki na stronie wzmoza Wasza motywacje.

Pozdrawiam :cool:
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Jak to nowe nowinki to na pewno :wink:

A serio o napisz u coś o ch nowinkach Areczku :)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Nighthunter
Appointé
Posty: 39
Rejestracja: środa, 3 maja 2006, 12:08
Kontakt:

Post autor: Nighthunter »

Nie ma sprawy Raleen :

Co nowego na stronie :

1. Statystyki wszelkiego rodzaju (w przygotowaniu podzial dowodcow na wojewodztwa),
2. Wprowadzenie doswiadczenia (za rozwiazywanie zadan) oraz stopni wojskowych, ktore sa zalezne w glownej mierze od doswiadczenia.
3. Charakterystyka kazdego dowodcy wraz z jego odznaczeniami bitewnymi,
4. Tabela wszechczasow, czyli tabela podsumowujaca dotychczasowa ilosc zdobyczy punktowych we wszystkich sezonach w jakich bralo sie udzial,
5. W przygotowaniu rozwiazania zadan we Flashu czyli malo tekstu duzo animacji,

To najwazniejsze nowinki.
RK moze sie jeszcze skusisz i pokarzesz jak sie gra w B-35 :P

Pozdrawiam :cool:
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

RK moze sie jeszcze skusisz i pokarzesz jak sie gra w B-35 :P
Tylko kto wtedy będzie robił za wyrocznie, dobrze się zastanów :wink:
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Nighthunter
Appointé
Posty: 39
Rejestracja: środa, 3 maja 2006, 12:08
Kontakt:

Post autor: Nighthunter »

Rysiu wrocznia byles, jestes i bedziesz :) jednak nie zabrania Ci ta funkcja brac udzial w zadaniach :)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Moim zdaniem, odpowiedzi na większosc tych trudnych pytań są po prostu w instrukcji. Ja wiele lat grałem bez oficjalnych wykładni i z czasem myślę, że to w takich sytuacjach pomaga.

Z pewną nieśmiałością, ale nie wykluczam, że się skuszę :)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Nighthunter
Appointé
Posty: 39
Rejestracja: środa, 3 maja 2006, 12:08
Kontakt:

Post autor: Nighthunter »

Raleen

Jestem ciekaw ile z tego co napisales jest prawda (ze sie dolaczysz) :twisted:
A swoja droga pare osob chetnie by zobaczylo jak RK daje sobie rade w zadaniach, no i bys mogl co niektorym ukrecic nosa (bys moze rzadzil w mazowieckim-luknij tabele z wynikami-staty) :P

Pozdrawiam i czekam na Twoje rozwiazanka :cool:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Archiwum”