Crusader Kings II (Paradox)

Oczywiście najbardziej lubimy strategie i gry historyczne.
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Crusader Kings II (Paradox)

Post autor: Strategos »

Przeszła jakoś bez echa na Forum a jest znakomita . :)
Trudna do opanowania , multiwątkowa , wielobarwna panorama średniowiecznych problemów władzy .
Pojawiły się dodatki w Steamie , które jeszcze tę grę urozmaicają .Dzięki nim można grać muzułmanami albo sterować kupiecką republiką .

PS Jest też możliwy do wprowadzenia wątek zupełnie fantastyczny ( nie, nie Marsjanie ale prewencja antykonkwistadorska z zachodu )

http://www.gry-online.pl/S020.asp?ID=8034

http://gry.wp.pl/recenzja/crusader-king ... fz9g%3D%3D

https://wayofwar.org/showthread.php/409 ... 2-recenzja
_________________

Gram królem Chorwacji .

http://en.wikipedia.org/wiki/Peter_Kre% ... of_Croatia

Spiskowanie przeciw bratu króla , który sam spiskował przeciw monarsze chcąc zdobyć tron zakończyło się wpadką. Wciągnięta przeze mnie do konspiracji żona dworzanina , którą sprowadziłem z Austrii aby zrealizować ambicję małżeńską poddanego, nie dość ,że zachorowała na syfilis to jeszcze podczas suto zakrapianej imprezy wygadała się kompromitując władzę która nią sterowała.

Podczas drogo opłaconej królewskiej uczty doszło do innych pijackich ekscesów na tle mocno subiektywnej oceny ciężkiej pracy kucharzy co skomplikowało stosunki wasalne z niektórymi gośćmi.

Na szczęście dla panującego wkrótce potem, zapewne wstrząśniety dybaniem na jego życie ,królewski braciszek wyzionął ducha.

Papież Aleksander II z uwagi na wysoki"parametr" pobożności króla bez szemrania udzielił zgody na rozwód z powodu bezpłodności (zbyt) cnotliwej małżonki. Nie była z tego zadowolona w zwiazku z tym król nie chcąc dalej tolerować malkontentki na dworze zaaranżował jej ślub z emirem Aleksandrii tak ,że cnota czwartej żony emira jest teraz wypróbowywana w warunkach haremu.

Władca Chorwacji ku swojemu zmartwieniu nie mógł znaleźć godnej siebie nowej żony w pobliżu ( tutaj sojusze zdobywa się tylko dzięki mariażom)co zabezpieczałoby jego pozycje geopolityczną dlatego zdecydował się na egzotyczne małżeństwo z córką księcia Asturii. Silna , wręcz ogromna namietność do tej "Hiszpanki" , która dała mu w krótkim czasie dwu synów i dwie córki spowodowała ,iż nabył cechę lubieżność . Oj będzie się jeszcze działo na dworze tego 61 letniego obecnie mężczyzny w sile wieku!

Niespodziewanie Chorwacja została napadnięta przez silną armię weneckiego Doży majacego bazy w dwu miastach nadmorskich chorwackiego wybrzeża , Celem wojny było utworzenie przez Dożę księstwa Dalmacjii . Najemnicy z Rusi nie dali rady i król Chorwacji zdecydował się na kapitulację . Księciem Dalmacji został wenecki sługus.

Król Chorwacji wyciagnął wnioski z niczym nie sprowokowanej agresji i zaręczył następcę tronu z córką niemieckiego Cesarza co da w przyszłości upragniony sojusz z najpotężniejszym władcą Zachodu , którego pajęcze sieci uzależnień otaczają posiadłości Wenecji .Antyweneckie ostrze miały również drugie zaręczyny tym razem córki króla z synem sternika polityki Genui posiadającego roszczenia do Lombardii.

Nasz chorwacki, szczwany ,znamienity kanclerz nie tylko znalazł podstawę do tego aby władca Chorwacji w drodze uzurpacji zagarnął tytuł księcia Dalmacji ale również w wyniku fałszerstwa wyprodukował dokumenty w których stoi niezbicie ,że Bośnia jest częścią chorwackiej Hercegowiny .
Zdecydowane działania wojenne pozwoliły te rozważania teoretyczne wprowadzić w czyn ( na na razie tylko co do Bośni) .

Wyprawa bośniacka to tylko przygrywka do dalekosiężnych planów rewindykacji wybrzeża z rąk przebrzydłych weneckich kramarzy . (Parafrazując podpis Archanioła na innym Forum " Pamietaj Dalmacja jest Chorwacją )

Jak na razie mimo wszystko mało wojen a dużo elementów RPG i fajnie
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wrócę do tej gry bo na razie to wciągneły mnie studia nad instrukcją do Bomber Comand a bombowce Andy,ego już rozgrzewają silniki :) ...
Ostatnio zmieniony czwartek, 4 kwietnia 2013, 17:19 przez Strategos, łącznie zmieniany 1 raz.
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Crusader Kings II ( Paradox)

Post autor: Telamon »

Hmmm... czekam na dalsze relacje. Sądząc po opisie można się w to całkiem dobrze bawić, gra jest pokręcona pozytywnie.
Gry Paradoxu to bodajże chyba ostatnie wielkie strategie, które wymagają jakiegoś wysiłku intelektualnego i nie robią papki z mózgu - zastanawiałem się nad nabyciem CK II z racji moda o Westeros jednakże nie byłem pewien tej gry.

Takie pytanie - dużo czasu zajmuje zapoznanie się z elementarnymi zasadami gry, podłapanie mechaniki na tyle aby w to grać?
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Re: Crusader Kings II ( Paradox)

Post autor: Strategos »

Podstawy da się opanować w miarę szybko, niuanse odkrywa się ciągle systematycznie krok po kroku i ponieważ nie ma ściśle określonego celu gry brak jest wrażenia totalnej klęski w razie niepowodzeń :), ale ja zaczynałem przygodę z CK z "jedynką" więc nie jestem w stanie tego obiektywnie ocenić - grałem "z marszu".

Doświadczeni gracze już mają za łatwo (nie chodzi o mnie bo ja się dopiero uczę :) ) i zwracają uwagę na mod CK II plus, który czyni rozgrywkę jeszcze ciekawszą. Mnie ten mod z polską wersją gry mimo zmiany języka na angielski via steam niestety nie chodzi prawidłowo - nie wyświetlają się nazwy prowincji tylko numery oraz brak jest wyświetlenia wielu tytułów władców zwłaszcza władców z przydomkami (byłbym wdzięczny za pomoc).
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Match
Captain
Posty: 1647
Rejestracja: poniedziałek, 30 stycznia 2006, 15:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Crusader Kings II ( Paradox)

Post autor: Match »

Właśnie instaluję, zobaczymy co z tego będzie.
Moje gry
"Diplomats! The best diplomat I know is a fully activated phaser bank!" - Lt. Cmdr. Montgomery Scott
Obrazek
fanir
Adjudant
Posty: 204
Rejestracja: sobota, 26 maja 2012, 22:53
Lokalizacja: Kielce

Re: Crusader Kings II ( Paradox)

Post autor: fanir »

Ostatnio trochę pograłem w tą grę i muszę przyznać że jest świetna. Trzeba jednak zaznaczyć że przy tym bardzo skomplikowana. Osobiście dawno nie grałem w żadne gry (komputerowe) i po rozpoczęciu tejże rozbiłem głowę o mur zbudowany z cegieł jakie tworzy finezyjna mechanika gry. Dopiero po paru poradnikach i filmach mogłem, nie bez trudności, zacząć grać. Gdy jednak opanuje się zasady można naprawdę rozwinąć skrzydła. Nigdy nie lubiłem średniowiecza jednak ta gra zasiała w mnie ziarno. Intrygi, kontrola sił feudałów, ostrożne obsadzanie stanowisk, wzmacnianie swego rodu przez małżeństwa i lochy wypełnione szlochem twoich wrogów. Jednym słowem - to jest to.
adi2
Adjudant-Major
Posty: 337
Rejestracja: piątek, 5 lipca 2013, 21:10

Re: Crusader Kings II ( Paradox)

Post autor: adi2 »

Gralem w 1 i 2. W 1 nawet udalo mi sie zagrac kampanie multiplayer z kilkoma graczami jak i z jednym. SP sie nudzi dosc szybko i pewnie dlatego nie ma zbyt duzo fanow. Te same powtarzajace eventy w koncu sprowadzaja sie do automatycznego odklikiwania. Jeszcze jak sie gra wiekszym obszarem, to mozna z poczatku miec jakis fan ale 1-2 obszary, to juz trzeba miec cierpliwosc by wytrzymac kilkadziesiat lat lub wiecej klikania tlyko na te same eventy albo powtarzanie tych samych czynnosci(i tu paradox zepsul sprawe bo mogl cos wymyslic bardziej zajmujacego gracza w tych cienkich latach malego kraiku). Nawet mnie wciagnelo gdy gralem jakims 2-3 prowowym obszarem w Rzeszy i pozniej awansowalem na Cesarza. Pozniej zagralem podobnej wielkosci kraikiem bodajze ksiestwem(a wlasnie chyba najlepiej gra sie ksiestwami bo szansa awansu politycznego jest wieksza no i zabawa) chorwackim i dzieki temu,ze pd Wlochy byly poganskie to moglem cos sobie zajac i wzmocnic sie, dostalem pozniej jakies nadanie na tych poganiskich ziemiach od krola Chorwacji. Z tego co zauwazylem, to "cienko" dostac prowincje w krolestwie od krola za zaslugi. LIczylem,ze jak bede stal za krolem murem, to bede tez odpowiednio awansowal(ziemie itp.) a czasem dostawalem tylko jakis nic nie znaczacy tytul.

Wracajac do Chorwacji. No to wreszcie zostalem krolem jej i udalo mi sie wykorzystac oslabienie Hiszpanii i zdobylem kilka tytulow krolewskich oraz ksiazecych od tamtego krola. Nie wiedzialem,ze sie wpakowalem w tarapaty(pozniej wyczytalem,ze to brak balansu w grze,ze sasiadujacy muzulmanie z Hiszpania sa przepakowani). W kazdym razie ciagle odpieralem ataki muzulmanow i bedac w stanie notorycznej wojny do tego co chwila jakis bunt w kraju i wreszcie granie mnie zmeczylo.

Ogolnie gra nie jest powalajaca ale kilkanascie godzin zapewni rozrywki. Gdy obczaimy co i jak, to sie znudzi. Co do skomplikowania, to jest normalne. A jak ktos zna sie na historii, to banalne ;)

P.S. O teraz doczytalem, ze jest jakis mod. Dzieki Strategos, zainstaluje sobie.
Chętnie zagram online (Vassal itp.). Moje filmiki z gier PC kampanii mp(Europa Universalis 2):

http://youtu.be/mkga5VM5aY0
Awatar użytkownika
WarHammster
Général de Division
Posty: 3211
Rejestracja: czwartek, 8 marca 2012, 22:56
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Crusader Kings II ( Paradox)

Post autor: WarHammster »

Dochodzę już do roku 1300, Polska jest potęgą (chociaż w grze :)), która spokojnie radzi sobie z roszczeniami wobec Cesarstwa Rzymskiego. Szkocja ugina się pod mieczami orła białeg, a królowa Dani, była żona jednego z królów Polski złowieszczo patrzy na ziemie piastów, wielka dumna dama traci swe ziemie, jedna po drugiej. W Moskwie zasiadał syn Trojdena I Czcibor wraz ze swym synem Mieszkiem Czciborowiczem. Niestety ulegli rusyfikacji ale w efekcie Księstwo Moskiewskie należy do Polski. Wiele już córek zmarło, i wielu synów po pierworodnym pochowano. Ileż to spisków udaremniono a ileż zorganizowano. Polska w trzech krucjatach o ziemię świętą udział brała, gdzie w ostatniej wyprawie król Polski Trojden I w pojedynku pokonał samego Sułtana Nasrallacha. Gra znakomita i wciągająca.

Największe problemy rodzą się po zmianie króla, ale mam na to sposób. Gromadzenie złota, dzięki czemu można zorganizować turniej, targ, przekupić wasali, nadać im tytuły. Ponadto zawsze przed śmiercią władcy należy zachować sobie kilka tytułów ziemskich aby przekazać je komuś zaufanemu. Dobrze jest mieć kilku więźniów i ich wypuścić oraz dobrze jest mieć wysokie poparcie u papieża, a to zależy od naszej pobożności. Więc aby nie paść ofiarą buntów i ekskomuniki dobrze jest trzymać podział terytorialny na księstwa (nie hrabstwa) i walczyć z innowiercami lub brać udział w krucjatach. Unikać nadawania księstw obcokrajowcom. W 80% gry mam ustawioną mapę na "zadowolenie wasali", u mnie aż wali po oczach ten kolor

Trzeba wybić wszystkich swoich potomków poza pierworodnym. Przed śmiercią przekazać mu te ziemie, które ew. mogą zostać utracone przy sukcesji. Jeśli coś możemy utracić przy sukcesji, należy tego delikwenta wyeliminować.
http://warhammster.blogspot.com/
W żywocie Herborda - starszyzna nie może podjąć żadnej decyzji bez konsultacji z ludem.
Awatar użytkownika
just28mm
Adjudant-Major
Posty: 341
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2012, 12:01

Re: Crusader Kings II ( Paradox)

Post autor: just28mm »

Sławku, a Old Gods? Bo jakoś z początkiem czerwca patch rozbudował mi te moje palisadowiska.. i jakoś nudno się zrobiło gdy w 1150 miałem w Krakowie 50 ciężkozbrojnych jeźdźców. A tak pohasałbym sobie Mazowszem, heeej!
Awatar użytkownika
Match
Captain
Posty: 1647
Rejestracja: poniedziałek, 30 stycznia 2006, 15:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Crusader Kings II ( Paradox)

Post autor: Match »

Nowy dodatek, będzie można stworzyć Judeopolonię :D
Moje gry
"Diplomats! The best diplomat I know is a fully activated phaser bank!" - Lt. Cmdr. Montgomery Scott
Obrazek
Awatar użytkownika
gocho
Adjudant-Major
Posty: 337
Rejestracja: środa, 26 maja 2010, 11:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 36 times
Been thanked: 22 times
Kontakt:

Re: Crusader Kings II ( Paradox)

Post autor: gocho »

Ciekawa gra, dużo różnych możliwych akcji do wyboru. Steam niestety potrafi też napsuć np. nazwy prowincji na mapie, pokaszanić savy.
Mi trochę przeszkadza to ,że gra w zasadzie nie symuluje prawdziwej historii. Nie ma chyba opcji, by uczynić grę bogatą w konflikty i wydarzenia, które rzeczywiście miały miejsce.
Wybrałem sobie Fryderyka Barbarossę i chciałem sobie zobaczyć czy coś mnie skłania do konfliktów w Italii, z papieżem lub czy nie zacznie się na mnie gniewać ród Welfów. Nic z tych rzeczy. Poza tym, że świetnie są odwzorowane ziemie i postacie dla danego wybranego roku, to nie byłem w stanie poczuć ,że stoją przede mną wyzwania cesarza Niemiec II poł. XII wieku.
Przydałaby się opcja/wariant historyczny. Wszystko dzieję się podobnie jak działo się to w rzeczywistości, a tylko gracz zmieniałby fragment biegu historii.
"Znalazłem armię Waszej Wysokości podzieloną trojako. Część naziemna składa się z rabusiów i maruderów; druga znajduje się pod ziemią, a trzecia w szpitalach. Czy powinienem wycofać się z pierwszą, czy czekać, aż dołączę do którejś z pozostałych" Clermont w liście do Ludwika XV
Awatar użytkownika
WarHammster
Général de Division
Posty: 3211
Rejestracja: czwartek, 8 marca 2012, 22:56
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Crusader Kings II ( Paradox)

Post autor: WarHammster »

just28mm pisze:Sławku, a Old Gods? Bo jakoś z początkiem czerwca patch rozbudował mi te moje palisadowiska.. i jakoś nudno się zrobiło gdy w 1150 miałem w Krakowie 50 ciężkozbrojnych jeźdźców. A tak pohasałbym sobie Mazowszem, heeej!
A widziałeś Just mod "Gra o Tron"? Z opisów i filmików wynika, że może być bardzo ciekawie, i wcale nie nudno :)
http://warhammster.blogspot.com/
W żywocie Herborda - starszyzna nie może podjąć żadnej decyzji bez konsultacji z ludem.
Awatar użytkownika
WarHammster
Général de Division
Posty: 3211
Rejestracja: czwartek, 8 marca 2012, 22:56
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Crusader Kings II ( Paradox)

Post autor: WarHammster »

Ktoś chętny na kampanie multiplayer? (z zapisem stanu gry).
http://warhammster.blogspot.com/
W żywocie Herborda - starszyzna nie może podjąć żadnej decyzji bez konsultacji z ludem.
Awatar użytkownika
Indar
Błędny rycerz
Posty: 1088
Rejestracja: piątek, 5 maja 2006, 20:08
Lokalizacja: Łomża
Kontakt:

Re: Crusader Kings II ( Paradox)

Post autor: Indar »

A taka gra Dwa Trony: Wojna Róż:
http://www.gry-online.pl/S016.asp?ID=2692
To nie jakaś pochodna CK?
Kupiłem w Biedrze za jakieś grosze i jeszcze nie zainstalowałem.
http://www.freha.pl - Forum Rekreacji Historycznych
Awatar użytkownika
Darth Simba
Sous-lieutenant
Posty: 373
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:46
Lokalizacja: Przasnysz
Been thanked: 3 times

Re: Crusader Kings II ( Paradox)

Post autor: Darth Simba »

To pochodna I części Crusadera.
Mały stopień trudności, cały problem polega na tym, żeby mieć więcej wojska niż przeciwnik, i można go kapalinami czy czym tam zakryć ;)

A ja czwarty raz podchodzę do CK II, i po raz kolejny totalna klęska :(

Uporałem się z wasalami, udało mi się wyrwać jedną prowincję od Czechów, i wybuchło takie powstanie, że... :(

Centralizacja źle, decentralizacja źle, zastój w gospodarce źle, rozwój źle... Pokój źle wojna też niedobrze...

Z EU III i IV radzę sobie bez specjalnych problemów, a tutaj :(
Darth Stalin
Censor
Posty: 6569
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Re: Crusader Kings II ( Paradox)

Post autor: Darth Stalin »

A kim grasz?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Gry komputerowe”