Strategie

Forum historyczno-wargamingowe
Teraz jest poniedziałek, 20 listopada 2017, 07:51

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 143 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Ultimate General: Gettysburg i UG: American Civil War
PostNapisane: środa, 9 lipca 2014, 17:46 
General

http://www.ultimategeneral.com/

https://www.facebook.com/UltimateGenera ... fref=photo

Gra strategiczna, w swoich założeniach podobna do starego Sid Meier's Gettysburg. Obecnie w wersji Beta i dostępna przez Steam w wersji wczesnego dostępu (czyli bety) za 7 ojro z groszami.

Właśnie się instaluje więc pewnie niedługo podrzucę pierwsze wrażenia z gry.

Tytuł: Re: Ultimate General: Gettysburg
PostNapisane: środa, 9 lipca 2014, 17:47 
Censor

Wygląda przyznam świetnie od strony wizualnej.

Lubiłem bardzo Sid Meier gettesburg.. aczkolwiek od RTSa bym wolał turówkę jednak ...
Ale diabeł jak zwykle tkwi w implementacji..

Czekam na wrażenia.

PostNapisane: środa, 9 lipca 2014, 18:00 
Capitaine

Gra jak najbardziej słusznie kojarzy się z Sid Meiers Gettysburg. Nawet założenia są podobne. Czyli bitwa podzielona na połączone ze sobą epizody (ma to swoje wady, typu Buford musi zginąć itd). Starty przechodzą między kolejnymi epizodami. Gra się całkiem przyjemnie, choć czasami mam wrażenie, że za szybko... Z tego co kojarzę nie są gotowe jeszcze wszystkie scenariusze, więc logiki skutkowej czasami w tym nie ma (tylko 1 scenariusz gotowy z II dnia bitwy), ale to tzw wczesny dostęp więc wiele można wybaczyć :)

http://wirtualnygeneral.blogspot.com/

PostNapisane: środa, 9 lipca 2014, 19:26 
General

Główną różnicą jaka póki co rzuca się w oczy w porównaniu z SMG jest skala brygady a nie regimentu - poruszamy całymi brygadami w jednej całości. Ładna grafika, dużo płynniejsza niż w SMG. Generalnie uważam, że póki co jest mizernie ze względu na stosunkowo mała ilość scenariuszy ale gra ma szansę rozwinąć skrzydła i stać się godnym następcą swojej kultowej poprzedniczki.

PostNapisane: czwartek, 10 lipca 2014, 07:33 
General

Co jeszcze.

Skala brygadowa powoduje, że mamy z głowy wydawanie rozkazów co do formacji - kolumna, linia, tyraliera - zapomnijmy. Brygady same maszerują w kolumnach i same rozkładają się w szyk bojowy. Spore uproszczenie w porównaniu z SMG no i jak żołnierze dają długą z pola bitwy to dają cała brygadą w sile tysiąca chłopa a nie regimentem 150 luda.

Gra jest stosunkowo ciężka i trzeba się przyzwyczaić do trochę innych mechanizmów niż w SMG. Trudno się manewruje masami wojska; ciężej się wykonuje manewry typu flankowanie. Nie ma jakiejś bardzo widocznej informacji o morale jednostki ( w SMG widać było to po stanie flagi).

Udało mi się zagrać zwycięską bitwę USA wygrywając kontratakiem drugiego dnia. Ilość opcji jest na razie mocno ograniczona ze względu na dostępną ilość scenariuszy ale teoretycznie bitwę można toczyć nawet jeszcze 4 lipca.

Co ciekawe - mimo, że gra się coś w rodzaju scenariuszy z SMG to tutaj jeżeli dajmy na to na początku Federalni utrzymają Seminary Ridge to w drugim scenariuszu te same brygady które zostały tam w pierwszym nadal będą tam stać i to w tej samej sile. Tak więc nie opłaca się za bardzo robić jakichś desperackich ruchów celem zdobycia jakiegoś punktu bo w kolejnym scenariuszu można nie zdążyć pozbierać wojska do kupy.

Problemy z grafiką - u mnie nie odpala oryginalna grafika, muszę korzystać z alternatywnego renderu (dostępnego via Steam) - nie wczytałem się jeszcze gdzie może leżeć problem ale sam fakt, że zrobiono alternatywny rendering świadczy o tym, że nie jest to problem jednostkowy.

PostNapisane: piątek, 11 lipca 2014, 11:18 
General

W zasadzie mogę już podsumować pierwsze wrażenia na plus i minus:

- nie do końca rozgryzłem jeszcze funkcjonowanie jakości brygad (każda jednostka ma cztery współczynniki - morale, kondycję, osłonę (cover) i stopień przeładowania. Ciężko stwierdzić, czy brygada przeciwnika się chwieje czy też jest w pełni sił. Jest to bardzo mocno uproszczone w porównaniu z i tak prostym SMG. Do tego nie rozgryzłem jeszcze systemu przywracania spójności oddziałom tzn. co trzeba zrobić, żeby morale brygady wzrosło jakoś sensownie powyżej 20% jakie zwykle wystarczają, żeby brygada dała nogę. W SMG było widać różnicę pomiędzy brygadą Davisa a brygadą Pettigrew - tu się tego az tak nie odczuwa (chociaż "Żelazna Brygada" w ostatniej mojej rozgrywce dzielnie się trzymała).
- brak możliwości wykonywania jakichś bardziej skomplikowanych manewrów. W zasadzie opłaca się (co w sumie jest historyczne) przyjąć postawę defensywną, ustawić na wzgórzach za piechotą artylerię i czekać na przeciwnika.
- trochę brakuje zestawień pobitewnych takich, jak w SMG gdzie na podstawie flagi armii z wypisanymi starciami można było sprawdzić, jak toczyła się cała bitwa
- brakuje informacji dotyczących uzbrojenia baterii - nie wiem, czy bateria którą rozstawiam na pozycji to Parroty czy Napoleony. W SMG miało to spore znaczenie a już w SMAntietam Napoleon ogniem kartaczy potrafiły samodzielnie zatrzymać atak.

+ bitwy toczą się na o wiele większą skalę niż w SMG. 2 lipca w bitwie potrafi być zaangażowanych i 50 tysięcy żołnierzy plus 80 dział - na odcinku w zasadzie całej bitwy. Pod tym względem gra jest o wiele bardziej przyjazna w rozgrywce niż SMG (który także umożliwia rozegranie na przykład całego pierwszego dnia).
+ spory wybór możliwości powoduje, że w zasadzie każda bitwa będzie inna jak już będą wszystkie scenariusze. Można próbować różnych manewrów o ile pozwala na to dotychczasowy przebieg bitwy a przeciwnik także moje mieć swoje pomysły - np. możemy 2 lipca zdecydować się Unią na obronę Wzgórza Cmentarnego tylko po to, aby ujrzeć jak Konfederaci uderzają na Okrągłe Wzgórza albo na Wzgórza Culpa i Bennera. Nie ma tak, że jak się zdecydujemy na obronę, to na pewno bitwę będziemy toczyć na wybranych przez siebie warunkach.

Przed każdym scenariuszem mamy informację jaka jest siła nasza i przeciwnika oraz jakie posiłki są oczekiwane.

Gra jest inna niż SMG ale według mnie warto rozważyć jej zakup. Stanowi godnego następcę a według mnie pod wieloma względami jest lepsza i bardziej grywalna niż Scourge of War: Gettysburg którego demo miałem okazje grac cztery lata temu. W wolnej chwili porobię parę screenów, może też przejrzę samouczek i parę rzeczy mi się rozjaśni.

PostNapisane: piątek, 11 lipca 2014, 12:38 
Général de Division Commandant de place

Ale to nadal jest jakaś wersja beta :(

"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."

PostNapisane: piątek, 11 lipca 2014, 12:59 
Général de Brigade

EA jest dla frajerów i głupców. Ciekawa idea wypaczona w coś okropnego. :x

PostNapisane: wtorek, 15 lipca 2014, 16:08 
Sergent

Zgadzam się z tym co napisał profes79. Gra jest bardzo ciekawa i zapewne stanie się naprawdę wyśmienita kiedy wszystkie scenariusze zostaną wykonane i zaimplementowany będzie tryb multiplayer.

Zapraszam do obejrzenia mojego gameplay'a:

http://youtu.be/zuLHYkCLPxM?list=UU7A66 ... iHNpsspTWg

PostNapisane: czwartek, 18 grudnia 2014, 21:46 
General

http://store.steampowered.com/app/306660

Gra w świątecznej promocji - 9 euro

PostNapisane: czwartek, 8 stycznia 2015, 15:08 
Lieutenant

Pomimo obaw dotyczących zbytniego uproszczenia kosztem realizmu, gra mi się naprawdę świetnie.
Szukam graczy aby przetestować tryb multiplayer i złoić skórę jankesom.

Amboss oder Hammer sein.

PostNapisane: czwartek, 8 stycznia 2015, 15:10 
General

Ja, mnie wybierz Panie...

btw - strasznie dziwnie wymawiasz słowo "rebeliantom". Nie myślisz chyba, że dam Ci grac południowcami? :P

PostNapisane: czwartek, 8 stycznia 2015, 15:22 
Lieutenant

Jestem tak zadowolony że udało mi się znaleźć przeciwnika że mogę się poświęcić i zagrać (tfu) Północą.
Proponuję średni lub krótki scenariusz. Mam czas dzisiaj wieczorem od 20:00, przez całą najbliższą sobotę a w niedzielę do 13:00.

Amboss oder Hammer sein.

PostNapisane: czwartek, 8 stycznia 2015, 15:32 
General

To zgadamy się na sobotę niedzielę - dzisiaj prawdopodobnie wieczorem nie będzie mnie w domu.

Ale jak to scenariusz? Nie kampanię? :P

PostNapisane: czwartek, 8 stycznia 2015, 15:36 
Lieutenant

Niedziela ustalona a godzinę dogadamy na privie. Z kampanią proponuję się wstrzymać dopóki nie zobaczymy czy i jak multiplayer działa i czy dobrze się gra.

Amboss oder Hammer sein.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 143 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]