Strategie

Forum historyczno-wargamingowe
Teraz jest wtorek, 21 listopada 2017, 14:09

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 143 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Ultimate General: Gettysburg i UG: American Civil War
PostNapisane: poniedziałek, 13 lutego 2017, 17:22 
Général de Division Commandant de place

Profes79 napisał(a):
leliwa napisał(a):
Philip79 napisał(a):
Wolność Stanu i osobista?
Niezgoda na narzucanie przemocą swojego zdania (po co Małpa mobilizowała wojsko na ludzi?)?
A po co ktoś w Sejmie krzyczał, że Polska od Bałtyku...
Przyznam, że nie za bardzo zrozumiałem intencję kolegi :)
Prosiłbym bardziej łopatologicznie. Jam prosty człek :)

Chodzi o to że Południe zostało popchnięte do wojny, w której było w dłuższym terminie skazane na porażkę. Stany dokonujące secesji chciały rozmawiać z Lincolnem o pokojowym zakończeniu sporu, ale Lincoln prowokacyjnie zerwał rozmowy i nie zdecydował się na wycofanie wojsk z Fortu Sumter.
Przez cały okres to Unia była stroną agresywną. Dwie wyprawy Lee na północ nie miały służyć agresji na terytorium Unii i zajęcia jakiegoś terytorium, tylko zmusić Unię po przegranej spektakularnej bitwie do zawarcia pokoju.
Konfederacja występował zgodnie z duchem Deklaracji Niepodległości i Konstytucją gwarantującą stanom prawo do wyjścia z Unii.

Na tej samej zasadzie w 39 Polska prowokacyjnie nie zgadzała się na oddanie Niemcom Gdańska...

Konstytucja USA w żadnym punkcie nie mówi o prawie stanu do opuszczenia Unii. Co więcej:
art. I par. 10 mówi wprost:
Cytuj:
Żaden stan nie może
- zawrzeć traktatu lub sojuszu ani zawiązać konfederacji;

Potwierdziło to także orzeczenie Sądu Najwyższego USA w 1869.

Oczywiście sama kwestia była, jest i będzie przedmiotem sporów do momentu przyjęcia poprawki do Konstytucji mówiącej wprost, że możliwe/niemożliwe jest wystąpienie stanu z USA ale czegoś takiego prędko nie doczekamy bo samo rozpoczęcie prac nad taką poprawką byłoby rzuceniem iskry na beczkę prochu.

Na zupełnym marginesie - Unia Europejska zawiązała się formalnie w 1992 (jako UE a nie istniejące od 1957 EWG) a procedurę wystąpienia z UE określono formalnie dopiero w 2007 w Traktacie Lizbońskim - co niecałe 10 lat później przyniosło efekty których pozytywny/negatywny skutek wciąż jest obserwowany i rozważany...

Jak się zdaje nie ma też nic o zabranianiu takiego wystąpienia z Unii.
Owszem żaden stan, który należy do Unii, ale jeśli z niej wystąpi? A Orzeczenie SN w okresie rekonstrukcji wydane było po prostu usankcjonowaniem tego, co dokonano i wymuszono w otwartej wojnie.
Skoro stan dobrowolnie do niej wszedł to i dobrowolnie mógł wyjść. Nie jest to związek przymusowy, tylko dokonany wolą przedstawicieli niepodległych stanów. Dla mnie to dość jasne. Przykład z Gdańskiem nie jest dobry, bo Gdańsk nie leżał na terenie Rzplitej, ergo nie mogła go Polska oddać, a Fort Sumter był na terenie stanu Karolina Południowa. Dla Lincolna był to wygodny pretekst do agresji.

PostNapisane: poniedziałek, 13 lutego 2017, 17:37 
General

leliwa napisał(a):

Jak się zdaje nie ma też nic o zabranianiu takiego wystąpienia z Unii.
Owszem żaden stan, który należy do Unii, ale jeśli z niej wystąpi? A Orzeczenie SN w okresie rekonstrukcji wydane było po prostu usankcjonowaniem tego, co dokonano i wymuszono w otwartej wojnie.
Skoro stan dobrowolnie do niej wszedł to i dobrowolnie mógł wyjść. Nie jest to związek przymusowy, tylko dokonany wolą przedstawicieli niepodległych stanów. Dla mnie to dość jasne. Przykład z Gdańskiem nie jest dobry, bo Gdańsk nie leżał na terenie Rzplitej, ergo nie mogła go Polska oddać, a Fort Sumter był na terenie stanu Karolina Południowa. Dla Lincolna był to wygodny pretekst do agresji.

Weź pod uwagę odmienny ustrój prawny USA i rozróżnienie między własnością federalną i stanową, której to własności wraz z pewnymi uprawnieniami stany zrzekły się wstępując do USA. To raz. Dwa - organ władzy może robić tylko to, co wyraźnie dozwolone (w przeciwieństwie do obywatela, który może robić to, co nie jest zabronione). Ergo: jeżeli w Konstytucji nie było wprost informacji, że stan może na określonych warunkach opuścić USA to takiej możliwości nie ma. Nie bez powodu dodano do TUE art. 50 - dopóki wprost nie określono zasad opuszczenia UE kwestia na jakich zasadach i czy w ogóle jest to możliwe obracała się wokół podobnych argumentów co dyskusja o opuszczeniu USA przez stan.

PostNapisane: poniedziałek, 13 lutego 2017, 20:23 
Sous-lieutenant

Wypadało by przetłumaczyć odpowiednie paragrafy konstytucji i dopiero zacząć polemikę.

Ja nie jestem pewien, ale wydawało mi się, że układ pomiędzy poszczególnymi stanami polegał na tym, że każdy ze stanów mógł bez konsekwencji wystąpić jeśli by to zagrażało stabilności gospodarki lub innych powodów, m.in. społecznych, na które dany stan po przeprowadzeniu np referendum, by się nie zgodził na narzucany stan rzeczy.

Fajnie by było jakby ktoś przytoczył dokładnie odpowiednie zapisy.

Szukasz porządnej strategii?
Więc zanim wywalisz pieniądze w błoto, zobacz Gry Strategiczne, które polecam:

https://www.facebook.com/Gryzalecane/

PostNapisane: poniedziałek, 13 lutego 2017, 21:05 
General

Konstytucja USA jest dostępna na stronie Sejmu RP:
http://libr.sejm.gov.pl/tek01/txt/konst/usa.html

PostNapisane: poniedziałek, 13 lutego 2017, 23:17 
Capitaine

Miedzyczasie nowy patch. Tym razem wydłużyli grę o Gettysburg. Zostały im jeszcze dwa lata wojny....

http://wirtualnygeneral.blogspot.com/

PostNapisane: wtorek, 14 lutego 2017, 14:26 
Sous-lieutenant

runnersan napisał(a):
Miedzyczasie nowy patch. Tym razem wydłużyli grę o Gettysburg. Zostały im jeszcze dwa lata wojny....

To twój blog @Profes?

A co do gry, to tutaj ładnie opisują zmiany, tylko, że eng:
http://www.ultimategeneral.com/blog/

PostNapisane: czwartek, 16 lutego 2017, 12:24 
Colonel Général

Dyskusja historyczna o Konfederacji i sentymencie Polaków do niej została wydzielona w osobny wątek i przeniesiona do działu "Historia XIX wieku":

viewtopic.php?f=64&t=16641

Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)

PostNapisane: sobota, 11 marca 2017, 10:41 
General

Wypuszczono kolejną łatkę z ustawieniami zmniejszającymi poziom trudności kampanii. Zobaczymy, jak to zagra.

PostNapisane: sobota, 11 marca 2017, 11:21 
Capitaine

Strasznie mnie denerwuje jedna rzecz w tej grze. Jeśli oddział zostanie rozbity, to tracę dowódcę takiego oddziału. Wydaje mi się to cholernie dziwne, że jeśli brygada dowodzona przez generała powiedzmy Hooda zostanie rozbita, to generał Hood przebiera się w cywilne ciuszki i wraca do domu bawić się z dziećmi.
Choć właściwie nie wiem, czy jednak bardziej nie denerwuje mnie fakt, że taki oddział potem trzeba na nowo powołać. Jeśli już chcieli takie coś zrobić, to niech wyzerują brygadę, ale niech nie tracę dowódcy, nazwy jednostki itp.

Pisze to pod wpływem bitwy pod Fredericksburgiem, gdzie walcząc przeciwko chmarom konfederatów, załamało mi się kilka moich ulubionych, wypieszczonych brygad z własnymi nazwami, dowodzonych przez moich ulubieńców.

Natomiast nowa funkcjonalność jest dostępna tylko na najniższym poziomie trudności... Szkoda, bo brzmi ciekawie. Dobrze zrozumiałem, że teraz straty ponoszone przez AI będą wpływać na jego siłę w kolejnych bitwach podobnie jak to jest w przypadku armii gracza? (obecnie niby już są uwzględniane, ale jakoś tego nie czuję)

Zauważyliście też, że 3 gwiazdkowe oddziały AI przypominają trochę Space Marines? Jak strzelają to zabijają wielu, a żeby ich pokonać, trzeba ich wybić nie mal do nogi.

http://wirtualnygeneral.blogspot.com/

PostNapisane: sobota, 11 marca 2017, 16:07 
Sous-lieutenant

runnersan napisał(a):
Strasznie mnie denerwuje jedna rzecz w tej grze. Jeśli oddział zostanie rozbity, to tracę dowódcę takiego oddziału. Wydaje mi się to cholernie dziwne, że jeśli brygada dowodzona przez generała powiedzmy Hooda zostanie rozbita, to generał Hood przebiera się w cywilne ciuszki i wraca do domu bawić się z dziećmi.
Choć właściwie nie wiem, czy jednak bardziej nie denerwuje mnie fakt, że taki oddział potem trzeba na nowo powołać. Jeśli już chcieli takie coś zrobić, to niech wyzerują brygadę, ale niech nie tracę dowódcy, nazwy jednostki itp.

Pisze to pod wpływem bitwy pod Fredericksburgiem, gdzie walcząc przeciwko chmarom konfederatów, załamało mi się kilka moich ulubionych, wypieszczonych brygad z własnymi nazwami, dowodzonych przez moich ulubieńców.

Natomiast nowa funkcjonalność jest dostępna tylko na najniższym poziomie trudności... Szkoda, bo brzmi ciekawie. Dobrze zrozumiałem, że teraz straty ponoszone przez AI będą wpływać na jego siłę w kolejnych bitwach podobnie jak to jest w przypadku armii gracza? (obecnie niby już są uwzględniane, ale jakoś tego nie czuję)

Zauważyliście też, że 3 gwiazdkowe oddziały AI przypominają trochę Space Marines? Jak strzelają to zabijają wielu, a żeby ich pokonać, trzeba ich wybić nie mal do nogi.

Wpływ morale, bardziej podobał mi się w Sid M. Gettysburg. Wcześniej o tym pisalismy, o ile dobrze pamietam, @profes79 doszedł do takiego wniosku, że takie zachowanie oddziałów, jest wynikiem skali gry, co w sumie jest całkiem sensowne.

Z tego co pamiętam to dowódcy giną lub są martwi. A jak oddział zostaje rozbity całkowicie to może dowódca strzela sobie honorowo w łeb, albo zostaje dyscyplinarnie wywalony z roboty :D

PostNapisane: środa, 15 marca 2017, 22:03 
Sous-lieutenant

Wyszła wersja 0.77

zmiany:

New

Added new option for Campaign Easy Difficulty Level called "Fixed Enemy Strength". When you enable this mode you will confront AI armies of fixed size so your victories will matter more, as many have requested.

Obrazek

AI

AI has better territorial perception and should respond and fight even better.

Balances

Flank/Rear ranged damage is reduced because it was overpowered but morale impact has been enhanced accordingly. Damage will be better manageable and units will not break and rout so easily as before.
Melee penalty for cavalry in woods and harsh terrain has been fine tuned so cavalry is now more useful as requested.

Fixes

Fixed & balanced overpowered infantry veteran perks (Marksman, Firearms course, Elite, Sharpshooters) that were giving opposite reload bonus/penalty or were giving too much boost. This will fine tune veteran units which could be overpowered for both AI and player.
Fixed hold button issue that made it impossible to cancel hold state.
Fixed continuous soldier re-arrangement in fortifications.
Fixed objective timers that could wrongly continue battle (instead of stopping) because of time/fps desync.

PostNapisane: poniedziałek, 27 marca 2017, 13:46 
Sous-lieutenant

Ostatnio nie grałem w UG, ale widzę, żę dużo się zmieniło. Szczególnie w systemie sterowania jednostkami.
Podoba mi sie rozkaz typu głębokie flankowanie, zdobycia konkretnego celu, czy rysowanie linii obronnych dla większej ilości jednostek.

PostNapisane: sobota, 15 lipca 2017, 22:02 
Sous-lieutenant

No to wreszcie wykluła się pełna wersja :)

PostNapisane: niedziela, 23 lipca 2017, 21:00 
General

Zacząłem grać kampanię po wyjściu pełnej wersji gry i pozytywne spostrzeżenia mam.
Poziom łatwy w końcu rzeczywiście jest łatwy; Konfederaci już nie zarzucają mnie czapkami; widać, że mają mocno poobijane jednostki. POnadto mam wrażenie, że ułatwienie poziomu gry nie wyszło tylko ze zmian jako takich ale z tego, że tych bitew w kampanii po prostu zrobiło się więcej - Teraz np. wspomniane wcześniej Antietam jest chyba szóstą kolejną wielką bitwą, więc do tego czasu w końcu można nazbierać i korpusów i zawartości korpusów.
Nie wiem, czy funkcjonowało to wcześniej, ale można przerzucać jednostki między dywizjami w ramach korpusu a nawet między korpusami. Co więcej, można to robić w wielkich bitwach w przerwach między etapami. Nie ma więc problemu "co zrobię, potrzebuję korpusu z 12 brygadami a mam tylko 10"; nie ma też problemu "z moich 10 brygad po tej sieczce ledwo dałoby się złożyć 5" - po prostu posiekaną dywizję można odesłać do innego korpusu a na jej miejsce ściągnąć sobie dywizję w pełni sił. Rozwinięty zwiad daje informacje o liczebności i formacji przeciwnika (ile korpusów, dywizji, ludzi i dział). Oczywiście agentom Pinkertona nie należy ufać, ale mniej więcej wiadomo, czego możemy się spodziewać.
Można też wydzielać skirmisherów z brygad - to z kolei przydaje się bo są bitwy, gdzie grasujące na flankach i tyłach oddziały tyralierów przeciwnika potrafią dać się we znaki, a tak mamy ich awaryjnie czym przepędzić.
Podsumowując - mimo wszystko uważam, że koło Sid Meier's Gettysburg to ta gra co najwyżej na półce leżała, niemniej jednak jest to fajna, solidna pozycja.

PostNapisane: wtorek, 25 lipca 2017, 23:54 
Sous-lieutenant

Właściwie można by ją zaliczyć do dość wąskiego grona gier, do których ciężko by się było o coś doczepić :)
Dobry pomysł i kawał dobrej roboty. Kolejny przykład, że można zrobić coś super bez fajerwerków, czy mega kampanii marketingowych.
Po prostu goście z niewielkiego studia zrobili sobie grę, która sama w sobie była na tyle dobra, że sama zrobiła sobie reklamę, jeszcze za czasów wczesnej bety. Bardzo lubię takie pozycje, lub to co często potrafi się pojawić za pomocą kickstartera.

A chciałbym tu jeszcze zaznaczyć, iż są marketingowe zabiegi likwidujące taką niskobudżetową konkurencję i często tego typu gry potrafią np w ogóle nie być recenzowane i ignorowane przez większe korporacyjne serwisy, które z założenia powinny opisywać wszystkie pojawiające się pozycje, a ich rankingi są delikatnie mówiąc nierzetelne, gdyż uczestniczą w promocji konkretnych tytułów, a nie stanowią obiektywnej oceny.
Dlatego często, tak małe i ambitne pozycje maja podwójny problem z przebiciem się przez mainstream.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 143 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]