Endless Legend+Endless Space

Oczywiście najbardziej lubimy strategie i gry historyczne.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Endless Legend

Post autor: Telamon »

Endless Space jest umiarkowanie fajne choć ma ciekawe frakcje. Ja grałem minerałami. ;)
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Endless Legend

Post autor: Telamon »

Na Kinguinie można dostać wszystkie DLC (oprócz Tempest) po promocyjnych cenach. Można sobie tam uzupełnić kolekcję.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Endless Legend+Endless Space

Post autor: Telamon »

System walki opiera się na dobraniu prostej taktyki, kart oraz na wcześniejszej budowie okrętów - wyposażeniu w odpowiednie uzbrojenie do walki na każdym dystansie, opancerzeniu, mocy. Fakt, wiele tu nie ma do roboty.

Drzewka już nie pamiętam ale chyba rozwiązano to z podziałem na cztery kategoria (gospodarka, wojsko, nauka oraz przemysł, dyplomacja). W Endless Legend łatwo się zorientować, poprawiono ten element.

Ja pograłem wczoraj w mod Shriften do EL, faktycznie sporo zmienił. Szczególnie nowa nacja sprawia wrażenie silnej dzięki przystosowaniu do ciężkich zim, z dobrą armią, choć z drugiej strony są uzależnieni od pereł, których zawsze jest mało, nie można kupić na rynku i trzeba wysyłać wyprawy (rajdy) na ziemie wroga. Inaczej nie rozwinie się swego państwa. Jestem więc ciekaw jak to wygląda po dodaniu kolejnego DLC z morskimi potworami jakie panują na morzach i są wstanie odciąć "perłowe gremliny" od zaopatrzenia tym samym hamując ich rozwój.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Endless Legend+Endless Space

Post autor: Telamon »

Dlatego będę ciągle zachwalał Endless Legend. To wszystko w stosunku do poprzedniczki zostało poprawione. ;)
Awatar użytkownika
WarHammster
Général de Division
Posty: 3211
Rejestracja: czwartek, 8 marca 2012, 22:56
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Endless Legend+Endless Space

Post autor: WarHammster »

To są błędy-szczegóły, które nie wpływają na rozgrywkę. Przejmujecie się czymś małoistotnym :).
http://warhammster.blogspot.com/
W żywocie Herborda - starszyzna nie może podjąć żadnej decyzji bez konsultacji z ludem.
Awatar użytkownika
Philip79
Sous-lieutenant
Posty: 448
Rejestracja: niedziela, 16 sierpnia 2015, 18:34
Lokalizacja: Radom
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Endless Legend+Endless Space

Post autor: Philip79 »

Tego Endles Legend, to bardziej już wypadało by z cywilizacjo-podobnymi porównywać. Ja bardzo pozytywnie odebrałem grę już na początku. Nie grałem ostatnio ale widzę, że całkiem się rozrosła. Szkoda że tylko głownie frakcje, a nietknięte zostały np te koła technologii. Mogły by być bardziej rozbudowane.
Mimo wszystko, chyba wypadało by zaktualizować te wszystkie DLC i pograć na nowo. A w ogóle to muszę pograć z kims online wreszcie, tylko jakoś nie mogę się zebrać.

A propo tego nowego Endless Space II to prezentuje się już dużo lepiej niż poprzednik. Grałem tylko kilka razy i nie ogarnełem wszystkiego, ale zrobili raczej to co powinni i rozbudowali grę, bo jak dla mnie była zbyt mało złożona. Zawsze zastanawiało mnie czemu już pierwsza część tej gry otrzymywała na portalach z grami najwyższe noty. Ja tą grę odebrałem raczej bez większych emocji (nieporównywalnie do Endles Legend). Zwykle tego typu gry trafnie oceniałem jak miałem do nich jeszcze wczesny dostęp. Tu się nieco zróżnicowałem z większością, ale nie zmieniłem zdania i nadal w tej grze nie widzę nic nadzwyczajnego. Owszem nie jest zła i trudno jej zarzucić wiele, może poza zbyt małą złożonością bitew, rozbudowy planet i kilku innych kwestii.
O wiele bardziej życzliwie oceniam zremasterowany Master of Orion, czy Stellaris, albo nieco pominięty Distant Worlds, czy Stardrive 2, który jest prawie, że ideałem w swoim gatunku, pomimo, że nie jest to jakaś rozreklamowane wysokobudżetowe gry.

Tutaj wypadało by powiedzieć coś, co moim zdaniem bardzo mnie zniesmaczyło i niepokoi. Na sponsorowanych, ocenotwórczych, dużych portalach z grami, coraz częściej stosowana jest praktyka (delikatnie mówiąc) pomijania, albo wręcz zakazywania recenzji tzw "biednych" gier lub takich, wydanych przy pomocy np Kickstartera, szczególnie jeśli są to bardzo ambitne projekty, bardzo często tak jest. Oczywiście każdy w branży temu zaprzeczy, ale moim zdaniem jest to brudna praktyka pozbywania się konkurencji dla wysokobudżetowych produkcji, które przecież muszą się sprzedać i zwrócić. ... a teraz pewnie wywalą mnie z roboty :lol:

"kłótnia z idiotą, jest jak gra z gołębiem w szachy. Nieważne jak dobrze grasz, gołąb i tak poprzewraca pionki, a na koniec nasra na szachownicę"

Szukasz porządnej strategii?
Więc zanim wywalisz pieniądze w błoto, zobacz Gry Strategiczne, które polecam:

https://www.facebook.com/Gryzalecane/no ... e_internal
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Endless Legend+Endless Space

Post autor: Telamon »

Na Endless Legend za jednego euro nie ma co liczyć przed Endless Legend II, ale można znaleźć kody z czasów promocji:

https://www.kinguin.net/pl/catalogsearc ... ess+legend

Endless Legend Collection 2017 jest najlepszą opcją bo ma wszystkie DLC w korzystnej cenie. Gdybym nie miał pewnie bym się skusił na to zamiast liczyć na Tempest za 25zł. Podstawka jest aktualnie za 30zł.
Awatar użytkownika
Philip79
Sous-lieutenant
Posty: 448
Rejestracja: niedziela, 16 sierpnia 2015, 18:34
Lokalizacja: Radom
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Endless Legend+Endless Space

Post autor: Philip79 »

@Profes79, masz unikalna umiejętnośc wymieniania szczegółów bez rozpisywania się :)

Jeszcze, co do Endles Space, to ogólnie gra jest bardzo dobrze zrobiona. Nie wnikając już w szczegóły, raczej łatwiej by wymieniać zalety tej gry, niż wady. Niemniej, bardziej ograni gracze w grach typu 4X, chyba nie znajdują tam żadnych rewelacji, a raczej czują jakby niedosyt, że przy dobrze zrobionej grze, jest tak mało wszystkiego. Ja spodziewałem się czegoś bardziej złożonego - rozbudowanego. Zawiodły mnie totalnie bitwy, które są tak schematyczne, na miarę gier z zeszłej dekady. Ciekawe w jakim stopniu uwzględniane są tam wszystkie systemy broni itd... czy może jest to po prostu ciachane jakimiś grubymi skryptami. Nie sprawdzałem tylko czy po wczytaniu autosave przebieg bitwy będzie identyczny za każdym razem :)

A tak propo E. Legend to mam pytanie, czy w grze zmieniono coś z zakresu mechaniki rozgrywki lub w interfejsie...?
Czy kolejne DLC dodawały tylko frakcje i pewnie nowe questy?

"kłótnia z idiotą, jest jak gra z gołębiem w szachy. Nieważne jak dobrze grasz, gołąb i tak poprzewraca pionki, a na koniec nasra na szachownicę"

Szukasz porządnej strategii?
Więc zanim wywalisz pieniądze w błoto, zobacz Gry Strategiczne, które polecam:

https://www.facebook.com/Gryzalecane/no ... e_internal
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Endless Legend+Endless Space

Post autor: Telamon »

Interfejs pozostał ten sam ale doszły nowe opcje jak szpiegostwo (mające swoje okno), perły Aurigi (swoje okno) i wojny morskie, choć tutaj nie wiem jak to wygląda i czy są technologie wyłącznie morskie. To spore zmiany.

Kolejne dlc je dodawało (z frakcją szpiegów, zimowych gremlinów zbierających perły i cthulho-krakenów). Oprócz tego jest dlc z zadaniami, dlc ze strażnikami (oraz cudami), dlc na muzykę.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Endless Legend+Endless Space

Post autor: Telamon »

Pobrałem wersję "demonstracyjną" Endless Space 2 i udało mi się ją uruchomić co rokuje szanse na zakup pełnej wersji.
Wpierw muszę się przekonać jak działa i co w środku gra. Trochę rozczarowuje początkowy wybór frakcji - ubyło sporo, a znaczek SEGI w intrze oznacza dużo drogich DLC, być może jednak sensownych.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Endless Legend+Endless Space

Post autor: Telamon »

Pograłem. 100 tur, pierwsza poważniejsza wojna, frakcja "figur geometrycznych z wymiaru alternatywnego". Pominę szczegóły jakie ma bonusy i minus (np. jest wstanie kontrolować czas co w grze ma postać bonusów/minusów w produkcji).

Na plus zdecydowanie polityka wewnętrzna. W mym republikańskim ustroju musiałem się liczyć ze stronnictwami, które jeżeli wygrały (wybory co 20 tur) narzucały swoją politykę (w postaci dekretów). Małe frakcje, do których zredukowano część starych ras, mają swoje układy i można z nimi prowadzić negocjacje polityczne (oraz oczywiście podbijać). Jeżeli nie prowadzi się wojny z nimi, a na planetach jest miejsce możemy obserwować migracje ludności.

Na minus chyba drzewko technologiczne, które nadal nie ma przejrzystości tego z endless legend i wszystko trzeba czytać. Przy czym nawet po zapoznaniu się z treścią niektóre rzeczy pozostają czarną magią (głównie zbrojeniówka).

Doszła opcja "bitew lądowych". Uboga zatem pominę. W bitwach kosmicznych mamy podobny nieład z drobną różnicą - teraz wybieramy tylko jedną kartę, a statki można ustawiać w szyku niczym w antycznych bitwach z podziałem na centrum i flanki. Nie musimy bitew obserwować, mój komputer zresztą tego nie jest wstanie przetrawić.

Reszta taka sama. Tury lecą szybko bo eksploracji jest mało, wszystko opiera się na ścieżkach system-system, trzeba w pierwszych turach skolonizować jak najwięcej aby nie utknąć w rozwoju.

Poza tym większość starych frakcji zniknęła, część nowych wykazuje do nich podobieństwo
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Endless Legend+Endless Space

Post autor: Telamon »

Tutaj wybiera się taktykę (bitwy lądowe) pomiędzy szturmem, infiltracją komandosami i nawałą ogniową. Obrońca może walczyć partyzancko jak też na liniach obrony. Są trzy rodzaje jednostek: piechota, czołgi, lotnictwo.

Generalnie niezbyt skomplikowane ponieważ Endlessy są raczej nastawione na multi, zwłaszcza Space ze szybkimi turami.

Na chwilę obecną tj. w wersji Alpha polecić nie mogę. Zaimplementowano podstawową mechanikę ale otoczka ciągle w budowie, nie ma zadań na dalszych etapach, a frakcje nie są zbalansowane. Przeleciałem kosmiczną pustkę aby zobaczyć, że frakcja szarych naukowych kosmitów dwukrotnie przebiła mnie punktacji (poziom zaawansowania cywilizacji), mafia rybna jest bliska zwycięstwa ekonomicznego... a po drugiej stronie są rasy, które zatrzymały się w rozwoju i można je zniszczyć "na raz". Dyplomacja w proszku, mimo inwestowania punktów i rozwoju technologicznego ciągle nie jestem wstanie podpisać jakiegoś traktatu z małą frakcją, a nawet poprawić swoich relacji z nią. Najbardziej z tego wszystkiego cieszą mnie migracje i konieczność w mej rasie zmagania się z wielogatunkowym społeczeństwem. Dla przykładu podbiłem rasę klonów, zniosłem ich rząd... ale klony rozmnażające się w tempie królików pozostały, zapełniają sloty (miejsce na planecie), do pracy się nie nadają ale reagują entuzjastycznie na każde me posunięcie. Więc podrzucam je tam, gdzie z kolei inna rasa organiczna wyraża swe niezadowolenie i obserwuję wyścig w rozmnażaniu. To jest dobre, jeżeli opracują jakieś zaburzenia w takim społeczeństwie, zmagania z nim Endless Space zyska bardzo.

Niby to "tylko" 100zł za grę w obecnej fazie rozwoju jednak uroczy znaczek Segi mnie niepokoi. Studio ma dobrą renomę, grę dopracują za którymś patchem jednak ile będzie dlc i co wniosą do gry - to mnie trapi.

150-160 tura, w Endless Legend z komputerem na normalnym wykrajało się zwycięstwo.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Endless Legend+Endless Space

Post autor: Telamon »

http://allegro.pl/endless-space-2-pc-pl ... 05466.html

Tutaj przykład oferty cenowej - 100zł, wersja w pudełku z kilkoma skromnymi dodatkami. Endless Legend kupiłem za jakieś 70zł więc oferta ciągle atrakcyjna patrząc jakie teraz mamy ceny nowych gier podobnego formatu.

W porównaniu do wersji delux (efekt Segi, 10 euro) nie ma skórek dla statków, jednego modelu okrętu dla bohaterów, dwóch takich generałów do wynajęcia oraz soundtracku do ściągnięcia.
Awatar użytkownika
Philip79
Sous-lieutenant
Posty: 448
Rejestracja: niedziela, 16 sierpnia 2015, 18:34
Lokalizacja: Radom
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Endless Legend+Endless Space

Post autor: Philip79 »

Mam dostęp do alfy drugiego Endlesa i pograłem troszkę.
Trzeba im przyznać, że wyciągnęli wnioski i rozbudowali grę właściwie w każdym aspekcie. Ja bym nawet powiedział, że zrobili zupełnie nowa grę mającą niewiele wspólnego z pierwszą odsłoną. Chyba zgodzicie się ze mną? :)

Może lepiej by wyszli nawet robiąc osobna produkcję, no ale chcieli pociągnąć na sukcesie jedynki zapewne.

Moje ogólne wrażenia są raczej pozytywne, ale za mało grałem, żeby wyłapać jakieś detale, które mogły by spieprzyć całą rozgrywkę...
@Profes potrafi szybko wyłapać takie szczegóły ;) ja muszę dłużej pograć
... jednak w międzyczasie wyszło już kilka produkcji
(a chociażby pozycje wydane przez Paradox, który ma taką dziwną cechę, że wszystkie gry jakie wypuścił po prostu trudno się do nich o cokolwiek doczepić) :)
... które zdecydowanie przyćmiły omawiana grę

Endles Space II, (nawet jeśli ta część okazała się istnym cudem) po prostu nie wiem czy nie wyszła za późno i gracze mogą już nie mieć tego entuzjazmu, jaki mieli przy poprzedniku... Tym bardziej, że posmakowali paru pozycji, jak np Stellaris, odnowiony Master of Orion, czy genialny w swojej skromności Stardrive 2, lecz posiadający wręcz czarujący klimat, który spowodował, że przy tej niedużej grze (gdzieś około 1Gb na HDD) zasiedziałem się o wiele dłużej niż mógłbym zakładać.

W ogóle przy Endlesie wkurzyła mnie z pewnością jedna rzecz... po kiego grzyba zaczęli kombinować z systemem rozwoju.
Chociaż nie mówię, że się nie da, bo w przypadku Stellaris rozwój podoba mi się w każdym aspekcie.
A może po prostu jestem zbyt bardzo zakochany w produkcjach Paradoxu, bo ostatnio zaczynam się o to podejrzewać, gdyż bardzo ciężko mi krytykować ich produkcje.
A staram się być obiektywny na ile tylko potrafię, jednak jesteśmy tylko ludźmi... a obiektywizm jest rzeczą którą wypadało by raczej zaliczyć do utopijnych... :)

"kłótnia z idiotą, jest jak gra z gołębiem w szachy. Nieważne jak dobrze grasz, gołąb i tak poprzewraca pionki, a na koniec nasra na szachownicę"

Szukasz porządnej strategii?
Więc zanim wywalisz pieniądze w błoto, zobacz Gry Strategiczne, które polecam:

https://www.facebook.com/Gryzalecane/no ... e_internal
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Endless Legend+Endless Space

Post autor: Telamon »

Ja grałem zarówno w Stellarisa i Endlessy. Te drugie wolę bardziej niż dławiącą się od swego ciężaru i po pewnym czasie nudną, powtarzalną grę Paradoxu, nastawioną na wysysanie kasy za pomoca DLC za rzeczy jakie powinny być w podstawce. Już nie mówiąc, że nie mogłem zbudować rasy Telamonomorfonów. Albo pełna swoboda albo fabuła, a Stellaris jest "pomiędzy".

Poza tym Endlessy dysponują fajnym uniwersum, ciekawą fabułą (zadania) i przy tym płynnie działają w multi. W Master of Orion nie grałem (w sumie też mnie do niej nie ciągnie).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Gry komputerowe”