Vietnam 65

Oczywiście najbardziej lubimy strategie i gry historyczne.
Awatar użytkownika
Philip79
Sous-lieutenant
Posty: 448
Rejestracja: niedziela, 16 sierpnia 2015, 18:34
Lokalizacja: Radom
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Vietnam 65

Post autor: Philip79 »

Obrazek

Od kilku dni pogrywam sobie własnie w tą strategię i przyznam, że wciągnęła mnie, mimo swojej prostoty. W zamian mamy bardzo dużą przyjemność z grania, gdy mamy ochotę na jakąś strategię, która nie wymaga przepalania zwojów mózgowych. :D
To, że dość prosta, nie oznacza wcale, że prostacka, bo rozgrywka potrafi być całkiem złożona.
Ogólnie, gra polega na starciu z przeciwnikiem, na konkretnej mapie, gdzie wykonujemy szereg misji, zajmujemy wioski, zbieramy dane wywiadowcze, budujemy bazy ogniowe i polujemy na partyzantów, którzy znowu mają za cel, przenikanie za linie, urządzanie zasadzek, przechwytywanie wiosek itd.

Obrazek

Gra bardzo fajnie oddaje realia i specyfikę konfliktu wietnamskiego. Ogólnie wydaje mi sie, że wykorzystywanie tego konfliktu w grach było dość sporadyczne, gdzie nie było zbyt dużo walnych bitew i obawiano się, że zrobiona gra bedzie po prostu drętwa i faktycznie tak jest, bo wszystkie gry jakie spotkałem do tej pory w tematyce Wietnamu, po prostu wiały nudą lub były zwykłymi niewypałami.

Obrazek

Tutaj mamy wreszcie odmianę i pomimo, że nie mamy tutaj szeroko zakrojonych kampanii z dużą ilością jednostek i typowym frontem, to w zamian trzeba notorycznie zajmować się logistyką, odpowiednim wykorzystaniem dostępnych zasobów i planowanie misji w taki sposób aby kończyły się najczęściej przechwyceniem wroga, lub znalezieniem jego bazy, bo własnie za to otrzymujemy walutę, która jest w postaci poparcia politycznego.
Każda zniszczona jednostka wroga, zajęta wioska, baza daje nam środki na dalszą rozgrywkę.

Obrazek

Bardzo udało sie twórcom odtworzenie głównych aspektów, tak bardzo charakterystycznych dla wojny w Wietnamie... wykorzystanie śmigłowców do transportu wojska i zaopatrzenia, odpowiednie rozmieszczanie baz ogniowych i obsadzanie ich artylerią, śmigłowcami szturmowymi czy jednostkami szybkiego reagowania, planowanie i przeprowadzanie misji typu "search & destroy". To wszystko zrobiono bardzo ciekawie i oryginalnie i chyba to daje największą radochę z gry.

Obrazek

Walczymy także o "dusze ludności cywilnej" zajmując i często patrolując wioski, których ludność, może ci sprzyjać lub nawet przejść na twoja stronę, dostarczając danych wywiadowczych o pozycjach czy ruchach wroga.
Celem głównym jest znalezienie i zniszczenie głównych baz wroga, który jest ciężki do namierzenia, szczególnie gdy dysponujemy mało doświadczonymi jednostkami, dlatego powinniśmy o nie dbać i odpowiednio je dobierać, osłaniając ich misje lotnictwem, czy artylerią rozmieszczoną w bazach ogniowych.

Obrazek

Dysponujemy całą gamą jednostek, lądowych i powietrznych, z których każda jest wyspecjalizowana i należy je odpowiednio wykorzystywać aby ze sobą współpracowały.
Jeszcze nie grałem dużo i nie zdążyłem do końca zrozumieć wszystkich aspektów, szczególnie tych dotyczących wywiadu, pozyskiwania środków i kilku innych.
Na razie planuje misje, buduje bazy, wysyłam patrole i krótko mówiąc ganiam się po dżungli z wietkongiem, który chwilami potrafi tak osaczyć moje pozycje, że odnosi sie wrażenie jakby byli wszędzie, a wtedy spadają helikoptery, jednostki giną w dżungli, nie koniecznie zniszczone przez wroga, ale np z powodu braku zaopatrzenia, które jest tutaj najważniejsze.

Obrazek

Gra jak pisałem nie należy do tych złożonych, ale rozgrywka jest bardzo dynamiczna i wciągająca. Gra nie jest droga, obecnie jest jakaś promocja na steamie i w sumie kosztuje 4.99 ojro. Wiem, że grafika nie powala, ale ma ona akurat najmniejsze znaczenie. Rozgrywki są generowane, więc nigdy nie trafimy na taka samą. Wydaje mi się też, że chyba bardzo ciekawie wyglądała by gra z żywym przeciwnikiem.

Na tą chwile mogę spokojnie powiedzieć, że jest to najciekawiej zrobiona strategia w tematyce konfliktu wietnamskiego i z czystym sumieniem mogę polecić i zapewnić, że to 5 ojro nie wyląduje w sedesie.

gameplay video:
https://youtu.be/9oHkDiN_ZzI

Pozdrawiam :D

"kłótnia z idiotą, jest jak gra z gołębiem w szachy. Nieważne jak dobrze grasz, gołąb i tak poprzewraca pionki, a na koniec nasra na szachownicę"

Szukasz porządnej strategii?
Więc zanim wywalisz pieniądze w błoto, zobacz Gry Strategiczne, które polecam:

https://www.facebook.com/Gryzalecane/no ... e_internal
ODPOWIEDZ

Wróć do „Gry komputerowe”