Afghanistan'11 [Slitherine / Every Single Soldier]

Oczywiście najbardziej lubimy strategie i gry historyczne.
Ezechiel
Sous-lieutenant
Posty: 384
Rejestracja: sobota, 14 marca 2009, 08:40
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Afghanistan'11 [Slitherine / Every Single Soldier]

Post autor: Ezechiel »

Kilka dni temu wyszła kontynuacja Vietnam'65. Podobnie jak poprzedniczka, tu również nacisk położono na walkę asymetryczną. Gra obejmuje okres od 2001 do 2011 roku, przy czym najwięcej scenariuszy dotyczy 2007-2009.

Dowodzi się wojskami USA, większa część gry to walka o przychylność mieszkańców (konwoje humanitarne, utrzymanie łączności i budowa infrastruktury) oraz przeciwdziałanie partyzantce. Do dyspozycji jest kilkanaście rodzajów jednostek (piechota, specjalne, helikoptery, saperzy, budowlańcy, śmigłowce plus siły szkolone na miejscu).

Świetny model zaopatrzenia (pół gry to planowanie konwojów i rozstawianie baz wysuniętych), świetny model partyzantki (np. niszczenie pól opium osłabia finanse talibów, ale wkurza też miejscowe wioski). Model polityczny niezły (są wybory polityków afgańskich, poparcie wiosek jest kluczem, ale nie ma collateral damage, korupcji wojskowej i amerykańskich lobbystów).

Jest kampania (18 misji, w tym 4 samouczki, które też można przegrać!), jest generator scenariuszy. Nie zauważyłem wojsk polskich, choć pojawia się np. Nangar Khel jako jedna z wsi.

Kosztuje obecnie 25 EUR na Steamie, ale pewnie stanieje. IMHO warto bo z jednej strony ma przystępny interfejs, ale nie jest płytka. Mnóstwo momentów emocjonujących tworzy sama mechanika (konwoje przebijające się do odciętych posterunków, burza piaskowa przez którą nie można podjąć odciętych sił specjalnych, ciągły hazard z cyklu "Nie mam tu saperów, a muszę przerzucić siły. Wysłać drogi śmigłowiec czy ryzykować tańszy transport drogowy".
Awatar użytkownika
Philip79
Sous-lieutenant
Posty: 448
Rejestracja: niedziela, 16 sierpnia 2015, 18:34
Lokalizacja: Radom
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Afghanistan'11 [Slitherine / Every Single Soldier]

Post autor: Philip79 »

Gram w nia obecnie i nie zabardzo moge się oderwać :)
Bardzo ciekawa gra, niezbyt skomplikowana, co jej w niczym nie przeszkadza.
Ja znowu opisałem jej poprzednika:
http://www.strategie.net.pl/viewtopic.php?f=30&t=16706

Gra bardzo nowatorska, gdzie oprócz wroga poruszony jest temat dbania o poparcie ludności lokalnej, zaopatrzenia itd.

"kłótnia z idiotą, jest jak gra z gołębiem w szachy. Nieważne jak dobrze grasz, gołąb i tak poprzewraca pionki, a na koniec nasra na szachownicę"

Szukasz porządnej strategii?
Więc zanim wywalisz pieniądze w błoto, zobacz Gry Strategiczne, które polecam:

https://www.facebook.com/Gryzalecane/no ... e_internal
ODPOWIEDZ

Wróć do „Gry komputerowe”