Sovereignty: Crown of Kings

Oczywiście najbardziej lubimy strategie i gry historyczne.
Awatar użytkownika
Philip79
Sous-lieutenant
Posty: 448
Rejestracja: niedziela, 16 sierpnia 2015, 18:34
Lokalizacja: Radom
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Sovereignty: Crown of Kings

Post autor: Philip79 »

Na grę trafiłem przypadkiem. Jest to klasyczna strategia typu 4x, która jest doskonałą alternatywą dla gier paradoxu gdyby ktoś szukał czegoś dużo 'lżejszego". Grę opisuje dlatego, że rozgrywka jest bardzo przyjemna i niezbyt skomplikowana. Wizualnie i klimatem przypomina nieco band of brothers, którego bitwy rozgrywają się na podobnej zasadzie..

Akcja rozgrywa się w klimatach średniowiecznych z elementami fantasy. Stajemy na czele jednego z kilkudziesięciu królestw i walczymy o dominacje. Rozgrywka nie jest zbyt złożona, co nie oznacza, że jest prostacka, mnie wciągnęła. System zarządzania naszym państwem opiera się głównie na zdobywaniu surowców, rozbudowie dzielnic, armii, oraz nauka magii, którą posługuje się bohater podczas bitew.

Bitwy rozgrywają sie na heksagonalnych mapach, turowo. Jednostki symbolizują żetony (może to sprawia po części, że gra powoduje pozytywne emocje).
Pomimo, że bitwy nie są skomplikowane, mamy do dyspozycji dużą ilość jednostek, które zdobywają doświadczenie i nowe umiejętności.

To co jest ciekawe to duża ilość różnorodnych nacji, z którymi utrzymujemy stosunki dyplomatyczne, prowadzimy handel itd.
Właściwie nie ma co specjalnie się rozpisywać bo gra jest łatwa w opanowaniu, a jej główną zaletą jest mało skomplikowana i wciągająca rozgrywka.

Obrazek

Obrazek

"kłótnia z idiotą, jest jak gra z gołębiem w szachy. Nieważne jak dobrze grasz, gołąb i tak poprzewraca pionki, a na koniec nasra na szachownicę"

Szukasz porządnej strategii?
Więc zanim wywalisz pieniądze w błoto, zobacz Gry Strategiczne, które polecam:

https://www.facebook.com/Gryzalecane/no ... e_internal
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Division
Posty: 3095
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:06
Lokalizacja: Wawa i okolice
Been thanked: 3 times

Re: Sovereignty: Crown of kings

Post autor: Anomander Rake »

Mam to. Kupiłem jeszcze jako wczesną wersję.
Ciekawych gier fantasy nigdy dość.
Trochę obawiałem się, że bitwy taktyczne będą z d... bo na obrazkach tak wyglądają. Ale okazały się fajne. Chociaż i tak prawie wszystkie przechodziłem automatem.
Nie wiem jak teraz, ale jeszcze parę miesięcy temu gra była mocno niedopracowana.
Sam system surowców jest cokolwiek wątpliwy, natomiast handel nimi to jakaś straszna mordęga, z ręcznym wyszukiwaniem wszystkiego prawie co turę. Poprawili?
Czytałem, że bardzo niedopracowane były floty, ale, także z tego względu, morskimi państwami nie grałem.
Świat wygląda bardzo udanie i można grze poświęcić nieco czasu (a np. do CKII jakoś nie mogę przysiąść).
Awatar użytkownika
Philip79
Sous-lieutenant
Posty: 448
Rejestracja: niedziela, 16 sierpnia 2015, 18:34
Lokalizacja: Radom
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Sovereignty: Crown of kings

Post autor: Philip79 »

Anomander Rake pisze:Mam to. Kupiłem jeszcze jako wczesną wersję.
Ciekawych gier fantasy nigdy dość.
Trochę obawiałem się, że bitwy taktyczne będą z d... bo na obrazkach tak wyglądają. Ale okazały się fajne. Chociaż i tak prawie wszystkie przechodziłem automatem.
Nie wiem jak teraz, ale jeszcze parę miesięcy temu gra była mocno niedopracowana.
Sam system surowców jest cokolwiek wątpliwy, natomiast handel nimi to jakaś straszna mordęga, z ręcznym wyszukiwaniem wszystkiego prawie co turę. Poprawili?
Czytałem, że bardzo niedopracowane były floty, ale, także z tego względu, morskimi państwami nie grałem.
Świat wygląda bardzo udanie i można grze poświęcić nieco czasu (a np. do CKII jakoś nie mogę przysiąść).
Trudno powiedzieć. Wprawdzie rozegrałem dopiero jakieś kilka godzin i na pewno nie sprawdziłem wszystkich opcji (a wbrew pozorom jest ich trochę :) ), ale nie natrafiłem na jakieś widoczne błędy, możliwe, że za mało grałem, żeby wypowiadać się w kwestii balansu rozgrywki, jednak nie trafiłem jeszcze na coś co by mnie zirytowało.

Fakt, te bitwy mogły by być, może nieco bardziej złożone, przynajmniej do poziomu z Battle Brothers (bo widać pewne pokrewieństwo tych gier), gdzie jest więcej statystyk i umiejętności jednostek. A może po prostu to powinno być takie :) lekka i szybka rozgrywka. Trudno powiedzieć jakie zamierzenia mieli twórcy. :)

Z pewnością twórcy zostawili sobie dużo miejsca do dalszego rozwoju gry, bo mamy tu wszystkie rodzaje wojsk, także dowódcy z charakterystykami i umiejętnościami.

Pewnych rzeczy tez nie do końca rozumiem... Tak jak piszesz... Na przykład kwestia pozyskiwania surowców potrzebnych praktycznie do wszystkiego. Przykładowo, takie pospolite drewno, czy żelazo wydobywane jest w zaledwie kilku regionach, a zakup w markecie nie zawsze jest możliwy. Pozostaje tylko, albo zająć dany region, albo próbować handlować, co nie zawsze jest możliwe. I może się okazać, że nie jesteśmy w stanie czegoś zbudować, bo brakuje nam kilku głupich jednostek takiego drewna czy kamienia, który powinien być bardziej powszechny, a nie unikalny na równym poziomie z, powiedzmy diamentami. Trochę to dziwne, ta cała sprawa z surowcami. :)

Poza tym większość aspektów gry, właściwie wydaje się być OK, bo mamy tu bardzo dużą swobodę w podejmowaniu decyzji co do naszego rozwoju, czy planowania. Bo jak na taką prostą grę, to jest trochę "tego wszystkiego", co zawsze daje możliwości i wolna rękę. :)

Właśnie ta swoboda rozgrywki, chyba jest głównym atutem gry. Jednak wiadomo też, że gdy czyni się rozgrywkę mniej liniową i bardziej swobodną, to robią się większe problemy z balansem w grze. No ale jakiejś tragedii jeszcze nie odczułem.

"kłótnia z idiotą, jest jak gra z gołębiem w szachy. Nieważne jak dobrze grasz, gołąb i tak poprzewraca pionki, a na koniec nasra na szachownicę"

Szukasz porządnej strategii?
Więc zanim wywalisz pieniądze w błoto, zobacz Gry Strategiczne, które polecam:

https://www.facebook.com/Gryzalecane/no ... e_internal
ODPOWIEDZ

Wróć do „Gry komputerowe”