Sudden Strike 4

Oczywiście najbardziej lubimy strategie i gry historyczne.
Awatar użytkownika
Philip79
Sous-lieutenant
Posty: 448
Rejestracja: niedziela, 16 sierpnia 2015, 18:34
Lokalizacja: Radom
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Sudden Strike 4

Post autor: Philip79 »

Dostępna jest juz beta najnowszej części Sudden strike. Swojego czasu miałem fioła na punkcie tej gry i przy dwóch pierwszych częściach przesiedziałem, jak maniak dłuuugie godziny. Co prawda 3 część okazała się w pewnym sensie porażką i nie odniosła już takiego sukcesu jak poprzedniczki, mimo dużych ambicji, stworzenia taktycznych bitew i zwiększenia realizmu,
po części dlatego, że pokazały się silne konkurencje, jak chociażby Wargame, czy druga część Company of Heroes i zmieniły się nieco gusta rynku, gracze chcą więcej wodotrysku niz realizmu, szybszej akcji itd,
natomiast Sudden strike 3 był dość powolną i całkiem ciężką grą taktyczną z dużą ilością sprzętu i wysokim poziomem trudności. Mnie się podobał, jednak spieprzyli do bólu system zachowania się jednostek, które potrafiły objechać pół mapy by dojechać do celu w momencie gdy na ich drodze kot narobił kupę i chociażby już ten głupi aspekt był niewybaczalnym błędem.

Wracając do 4 części, to pierwsze wrażenia powinny być pozytywne, bo oprawa wizualna jest atrakcyjna, oczywiście dodano masę wodotrysków, jednak już na starcie widać, że gra bardziej przypomina znany Blitzkrieg, czy Company of Heroes 2, niż poprzednie części Suddenstrike.
Poszedł w cholerę cały realizm, budowany w 3ej części i postawiono raczej na akcje i widowiskowość.
Skrócony został np realistyczny zasięg broni oraz jej celność, a jednostki poruszają się bardziej dynamicznie kosztem mniejszego realizmu.
Dodano nieco elementów, tak jak ukrycie jednostek w terenie, dodanie znaczników słyszalności nadciągajacych jednostek wroga i kilka innych mniej znaczących.

Na razie nie ma co się rozpisywać na temat bety, bo jest szansa na to, że jeszcze mogą zmienić trochę rzeczy, jednak raczej pewne jest to, że gra jest skierowana do graczy preferujących bardziej gry akcji, niż taktyczne gry.
Tak jak napisałem wyżej, gra bardziej przypomina mi Blitzkrieg lub CoH 2, (który co prawda nie są złymi grami) ale nie jest to Sudden strike (a na pewno nie III część) i raczej powie to każdy, kto zagrywał się poprzednimi częściami i czuł ten klimat.

Premiera planowana jest na drugą połowie sierpnia, będzie zawierać 3 europejskie kampanie (Rzesza, ZSRR i zach. Alianci), które składają się po kilka misji. Dodane zostały opcje dowódców z drzewkami rozwoju, oczywiście standardowo mamy też skirmish i opcję multi.

Ja osobiście nieco się zawiodłem, bo liczyłem, że twórcy pójdą bardziej w realizm taktycznego pola walki, tak jak juz to zaczęli robić w "trójce" i poprawią jedynie błędy poprzednika, jednocześnie rozwijając jego koncepcje.
Niestety poszli bardziej w wodotryski i akcję.
Oczywiście nie oznacza to, że Sudden strike 4 będzie złą grą, bo wizualnie prezentuje się bardzo ładnie, modele są zrobione bardzo atrakcyjnie, podobnie wybuchy, czy ostrzał z pociskami smugowymi dodający widowiskowości. Mapy także zrobione szczegółowo, animacje pracy nadwozia, efekty pogodowe (odbijające się światła maszyn w kałużach), drzewa reagujące na zmiany pogodowe i wiatr, to wszystko prezentuje sie na 5, a jeśli chodzi o optymalizację, to jest nieco lepiej niż w przypadku wargame, a szczególnie steel dyvision, który pod tym względem jest porażką.

W Sudden strike 4, po prostu będzie się bawić nieco inna grupa odbiorców, bo pod względem realizmu i taktyki to gra leży niżej niż wargame czy najnowszy Steel Division. Ale to tylko moje pierwsze wrażenia z gry, na którą przyznam, że czekałem i nieco się zawiodłem.

"kłótnia z idiotą, jest jak gra z gołębiem w szachy. Nieważne jak dobrze grasz, gołąb i tak poprzewraca pionki, a na koniec nasra na szachownicę"

Szukasz porządnej strategii?
Więc zanim wywalisz pieniądze w błoto, zobacz Gry Strategiczne, które polecam:

https://www.facebook.com/Gryzalecane/no ... e_internal
Awatar użytkownika
Vandal
Sergent
Posty: 135
Rejestracja: czwartek, 6 marca 2014, 16:01
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sudden strike 4

Post autor: Vandal »

Na YT właśnie widziałem gameplay z SS4 z Playstation 4. To tłumaczyło by kierunek zmian o których piszesz.
Awatar użytkownika
Philip79
Sous-lieutenant
Posty: 448
Rejestracja: niedziela, 16 sierpnia 2015, 18:34
Lokalizacja: Radom
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Sudden strike 4

Post autor: Philip79 »

Vandal pisze:Na YT właśnie widziałem gameplay z SS4 z Playstation 4. To tłumaczyło by kierunek zmian o których piszesz.
Szkoda trochę, bo zmienili kierunek rozwoju gry o 180 stopni. I tak dobrze, że dali kampanie single, bo mogli by pójść w ślady Company of Heroes 2, lub men of war i w ogóle olać single, co czyni grę kompletnie bez klimatu.

Z drugiej strony, to gracze nie chcą strategi idących w realizm, wolą wodotryski i akcję.

Gdzieś czytałem dość ciekawy artykuł gdzie jedna z firm pisała jak wiele wkładu wymaga zrobienie gry z kampanią single player, do tego gdy jeszcze dochodzi kwestia historyczności i realizmu.
O wiele łatwiej zająć się kwestią multi, a przy dzisiejszych narzędziach i silnikach graficznych, robienie efektów wizualnych już wcale nie jest sztuką, a raczej produktem przemysłowym.

Szkoda, bo wiele ładnie rozwijających się tytułów poszło moim zdaniem do śmieci:
Men of war, Company of Heroes... można by trochę wymieniać. A teraz jeszcze Sudden Strike. :(
Nie musza to być ciężkie strategie z dużą dawką realizmu, ale ja w ambitnych grach, zrobionych z sercem, widziałem zawsze namiastkę sztuki, bo obserwuje to wszystko od połowy lat 80 tych, kiedy dostałem pierwszy 8 bitowy komputer z magnetofonem.

Co prawda nie były to jakieś symulacje pola walki ale strategie, które miały tą namiastkę dobrej taktyki, a nie siekanki doprowadzające ludzi do ataków epilepsji.

Sudden strike 4 ma jeden plus... ładnie zrobione modele jednostek i mapy, nawet jak na dzisiejsze czasy.

"kłótnia z idiotą, jest jak gra z gołębiem w szachy. Nieważne jak dobrze grasz, gołąb i tak poprzewraca pionki, a na koniec nasra na szachownicę"

Szukasz porządnej strategii?
Więc zanim wywalisz pieniądze w błoto, zobacz Gry Strategiczne, które polecam:

https://www.facebook.com/Gryzalecane/no ... e_internal
Awatar użytkownika
Vandal
Sergent
Posty: 135
Rejestracja: czwartek, 6 marca 2014, 16:01
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sudden strike 4

Post autor: Vandal »

CoH 2 będę bronił z zapałem. CoH to był RTS akcji i w drugiej części wszystko co fajne zachowano. Jedynie zdupili z płatnymi generałami na starcie. :cry:
Spróbuj może Steel Division: Normandy 44. Dynamika i wodotryski przegrywają tam z powolną realizacją planu.
Awatar użytkownika
Philip79
Sous-lieutenant
Posty: 448
Rejestracja: niedziela, 16 sierpnia 2015, 18:34
Lokalizacja: Radom
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Sudden strike 4

Post autor: Philip79 »

Vandal pisze:CoH 2 będę bronił z zapałem. CoH to był RTS akcji i w drugiej części wszystko co fajne zachowano. Jedynie zdupili z płatnymi generałami na starcie. :cry:
Spróbuj może Steel Division: Normandy 44. Dynamika i wodotryski przegrywają tam z powolną realizacją planu.
Zgadzam się całkowicie Coh2 jest bardzo ładnie zrobiony. Chodziło mi o to, że tylko w pierwszym dodatku jest jako taka kampania single, w następnej single grane jest juz na mapach do multi, a dalej już dali sobie spokój z single.
A o ile gra by była lepsza gdyby każdy dlc miał swoja kampanie?
Na Coh2 czekałem i bardzo sie zawiodłem, że kolejne dlc były juz tylko pod multi, bo gra ma potencjał.

Podobnie ma sie sprawa z men of war i ich pseudo kampaniami single granymi na mapach od multi.
Bardzo ładnie zrobiona gra, a zero klimatu. Serce pęka z żalu gdy przypomne sobie pierwsze men of war, czy faces of war.

Ja w RTSy jakoś wole grac single, nie bawią mnie multi w takich grach, gdzie wszystko trzeba robić na szybko. Z kimś pograć zdecydowanie bardziej wolę w gry turowe, gdzie jest czas do namysłu i zaplanowania czegoś.

"kłótnia z idiotą, jest jak gra z gołębiem w szachy. Nieważne jak dobrze grasz, gołąb i tak poprzewraca pionki, a na koniec nasra na szachownicę"

Szukasz porządnej strategii?
Więc zanim wywalisz pieniądze w błoto, zobacz Gry Strategiczne, które polecam:

https://www.facebook.com/Gryzalecane/no ... e_internal
ODPOWIEDZ

Wróć do „Gry komputerowe”