Europa Universalis

Oczywiście najbardziej lubimy strategie i gry historyczne.
Awatar użytkownika
WarHammster
Général de Division
Posty: 3211
Rejestracja: czwartek, 8 marca 2012, 22:56
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Europa Universalis

Post autor: WarHammster »

Odniosłem się do trybu jednego gracza. Zagrałby ale w CKII.
http://warhammster.blogspot.com/
W żywocie Herborda - starszyzna nie może podjąć żadnej decyzji bez konsultacji z ludem.
Awatar użytkownika
Marcon
Podporucznik
Posty: 375
Rejestracja: czwartek, 13 sierpnia 2009, 20:15
Lokalizacja: Wieliczka
Been thanked: 2 times

Re: Europa Universalis

Post autor: Marcon »

Odgrzebię może trochę wątek. Czy są na forum zapaleńcy gier Paradoxu, chętni na rozgrywkę MP? Z chęcią bym zagrał, ale dotąd nie miałem okazji. Piszę w tym wątku, gdyż najbardziej interesowałaby mnie rozgrywka w Europe Universalis IV, ale nie pogardziłbym takim np. Crusader Kings 2.
Awatar użytkownika
WarHammster
Général de Division
Posty: 3211
Rejestracja: czwartek, 8 marca 2012, 22:56
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Europa Universalis

Post autor: WarHammster »

Mogę zagrać w CKII lub w EU4. Do CKII posiadam wszystkie DLC poza Horse Lords i Rajas of India. W EU4 jest bardziej ubogo. Aktualnie udało mi się stworzyć Rzeczpospolitą, niestety linia Jagelonów wygasła i na tron wleźli Habsburgowie i jestem w unii personalnej z Austrią. Nie mogę samodzielnie wypowiadać wojen - posiadam 90 tysięcy punktów w sile armii + 10k z Mołdawi. Aktualnie posiadam największą armie w Europie. Stosunki z Ottomanami mam na +105. 16 wiek. Tryb Ironman.
http://warhammster.blogspot.com/
W żywocie Herborda - starszyzna nie może podjąć żadnej decyzji bez konsultacji z ludem.
Awatar użytkownika
WarHammster
Général de Division
Posty: 3211
Rejestracja: czwartek, 8 marca 2012, 22:56
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Europa Universalis

Post autor: WarHammster »

Obrazek

Tryb Ironman

Wasale:
Mołdawia
Memmingen
Złota Orda
Luneburg

Najwięcej uzbieranego złota: 9k.

Administracja 24
Dyplomacja 23
Wojsko 25

Siła armii: 107 tysięcy + 10k z Ordy, 11 z Mołdawi i kilka tysiaków z Memmingen i Lunebergu.
http://warhammster.blogspot.com/
W żywocie Herborda - starszyzna nie może podjąć żadnej decyzji bez konsultacji z ludem.
Awatar użytkownika
Marcon
Podporucznik
Posty: 375
Rejestracja: czwartek, 13 sierpnia 2009, 20:15
Lokalizacja: Wieliczka
Been thanked: 2 times

Re: Europa Universalis

Post autor: Marcon »

No i jesteśmy po pierwszej rozgrywce. Trochę chyba za daleko się rozstawiliśmy z Warhammsterem, bo jak na razie dość mało interakcji ze sobą mieliśmy. Sławek grał Kastylią. Po pierwszych sukcesach w walce przeciwko Maurom w Afryce i płw. Iberyjskim, kraj stanął w ogniu wojny domowej i religijnych (wstrętni Hiszpańscy Husyci próbowali podnieść swoje paskudne łapska na katolicką władzę!). Po ustabilizowaniu sytuacji przyszła kolej na ponowne zajęcie zbuntowanej Granady i ekspansję w Afryce (płd. Maroko). Jednak zapatrzony w wdzięki lokalnej szlachcianki zaprzepaścił szansę na połączenie tronów Kastylii i Aragonii. Tymczasem ja grając Anglią doprowadziłem do wojny przeciwko Burgundii. Sytuacje wykorzystała Francja i wojna skończyła się moja całkowitą klęską. Nie tylko utraciłem wszystkie posiadłości na kontynencie za wyjątkiem Calais, ale też, przynajmniej tymczasowo Walię i Kornwalię. Najbliższe lata monarchia angielska musiała poświecić na sukcesywne łączenie ziem Brytyjskich. Udało mi się włączyć do "macierzy" Irlandię i niedawno utracone Walię i Kornwalię. Następnie naszedł czas na dwie wielkie wojny z Szkocją. W pierwszej, siły Szkotów pozbawione wsparcia ze strony odciętej przez flotę Angielską Francji uzyskały pomoc od sojusznika którego w ogóle nie brałem pod uwagę, czyli Nowogrodu. Przedłużające się walki z powodu lawinowo rosnącego zadłużenia skarbu i wyczerpania wojną ludności zakończyły się przywróceniem statusu Quo. Dopiero kilkanaście lat później udało mi się w końcu, nie bez przeszkód (klęska angielskiej floty w bitwie morskiej z Francją i desant sił francuskich na płd Anglii) zwasalizować niepokornego sąsiada.
Tymczasem rozpoczął sie wyścig po skarby Nowego Świata. W którym jak na razie niewątpliwie przewagę uzyskuje Portugalia, która nie musiała się martwic takimi problemami jak my i prężnie ruszyła ku zasiedlaniu nieznanych ziem.

Stan gry na 1514 rok
Obrazek

Gdyby ktoś był chętny na dołączenie do rozgrywki to zapraszamy :)
Anders
Lieutenant
Posty: 508
Rejestracja: niedziela, 8 października 2006, 16:19
Lokalizacja: Łódź

Re: Europa Universalis

Post autor: Anders »

Próbowałem EU 4, ale nie umiem w nią grać. Niby wszystko ładnie, niby z mojej Burgundii wyszła niezła Holandia, ale nie lubi mnie Anglia, Francja, Hiszpania ani Austria, więc jakbym się nie starał, prędzej czy później dostanę po głowie.
Awatar użytkownika
Marcon
Podporucznik
Posty: 375
Rejestracja: czwartek, 13 sierpnia 2009, 20:15
Lokalizacja: Wieliczka
Been thanked: 2 times

Re: Europa Universalis

Post autor: Marcon »

No bo to nie jest Total War gdzie można wszystko podbijać na pałę ;) Jeżeli gramy zbyt agresywnie to wzbudza to wrogość państw w regionie i jest to naturalny proces. Trzeba pilnować wskaźnika "Agresywnej Ekspansji". Przede wszystkim starac się jak najmniej podbijać (i w odpowiednich odstępach czasu, gromadzone kare z czasem się zmniejszają), zwłaszcza w Europie. Dużo korzystniejsze jest np. zwasalizowanie przeciwnika, a potem wchłoniecie go dyplomatycznie. Fakt, zajmuje to czasami i kilkadziesiąt lat, ale przynajmniej nie będziemy obiektem związanej przeciwko nam koalicji. Podobnie - co podbijamy i dlaczego? Jeżeli nie mamy do danej prowincji roszczeń, należałoby je sfabrykować najpierw - zmniejsza to ilość gromadzonego "aggro". Jak wypowiadamy wojnę z powodu np. konfliktu handlowego i potem zagarniamy prowincje innego kraju to też budzi to zaniepokojenie opinii międzynarodowej. Itd, itd. Do tego warto zabezpieczyć sie dyploamtycznie - rozsyłać ambasadorów, wysyłać podarunki, budować silne, dobre kontakty z regionalnymi potęgami. Opłaca się też wziąć jako narodową ideę np. "Influence", w którego drzewku mamy umiejętność zmniejszająca kary za agresywne zachowania.

Ja tam polecam jednak spróbować się przełamać. To naprawdę świetna symulacja historii. Trzeba jednak troszkę się w nią nauczyć grać. Albo przynajmniej próbować wcielić w władcę a nie traktować jej jak kolejną "grę w podbijanie" ;)
Anders
Lieutenant
Posty: 508
Rejestracja: niedziela, 8 października 2006, 16:19
Lokalizacja: Łódź

Re: Europa Universalis

Post autor: Anders »

Podbiłem tylko 1 prowincję, która łączyła dwie części Burgundii i 2-3 prowincje potrzebne do stworzenia Holandii. Problemem nie był brak dyplomacji, tylko to, ze Wszyscy sensowni sojusznicy (poza Węgrami - do czasu) uznawali mnie za rywala, więc wszystko co robiłem wobec nich miało mniejszą efektywność.
Awatar użytkownika
WarHammster
Général de Division
Posty: 3211
Rejestracja: czwartek, 8 marca 2012, 22:56
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Europa Universalis

Post autor: WarHammster »

Bardzo fajna relacja :). Nasz start nie należał do udanych. Pierwszy raz miałem takie problemy z buntownikami (przejechali mnie po całości) a co do Aragonii to czeski błąd - nie czytając wiadomości wybrałem zielony napis "stabilizacja +1" a mogło być tak fajnie :). Anders, we wtorek jesteśmy z Marconem umówieni na kontynuację, fajnie byłoby gdybyś się dołączył.

PS. Po śmierci bezdzietnej Izabeli na mój tron zasadziła się angielska Marconowa arystokracja! :lol:
http://warhammster.blogspot.com/
W żywocie Herborda - starszyzna nie może podjąć żadnej decyzji bez konsultacji z ludem.
Anders
Lieutenant
Posty: 508
Rejestracja: niedziela, 8 października 2006, 16:19
Lokalizacja: Łódź

Re: Europa Universalis

Post autor: Anders »

Teraz, jak już pewnikiem podzieliliście świat między siebie? :D
Awatar użytkownika
WarHammster
Général de Division
Posty: 3211
Rejestracja: czwartek, 8 marca 2012, 22:56
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Europa Universalis

Post autor: WarHammster »

Gdzież tam! Zostawimy Ci Kongo ;)
Marcon nie wspomniał, że plemiona Afrykanów wypowiedzieli mi wojnę i musiałem z Portugalczykami hasać w senegalskim buszu ;).
http://warhammster.blogspot.com/
W żywocie Herborda - starszyzna nie może podjąć żadnej decyzji bez konsultacji z ludem.
Awatar użytkownika
WarHammster
Général de Division
Posty: 3211
Rejestracja: czwartek, 8 marca 2012, 22:56
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Europa Universalis

Post autor: WarHammster »

Przeglądam sobie achivy z EUIV i:

Poland can into space
As Poland, reach the maximum level in all technologies (32).

:lol:

Dobra wiadomość jest taka, że Polska konstruuje własną rakietę ;). Yes, we can into space!
http://warhammster.blogspot.com/
W żywocie Herborda - starszyzna nie może podjąć żadnej decyzji bez konsultacji z ludem.
Anders
Lieutenant
Posty: 508
Rejestracja: niedziela, 8 października 2006, 16:19
Lokalizacja: Łódź

Re: Europa Universalis

Post autor: Anders »

Znowu próbowałem zagrać Burgundią. To samo, ostatecznie przychodzi atak Francji, którego nie ma jak odeprzeć (wystawiają 2-3 razy więcej wojska, ja mam ok. 30000), mimo, ze od początku gry nie zaatakowałem nikogo przez te półtora wieku. Nikt sensowny nie chce ze mna zawrzeć sojuszu, bo wszystkie spore kraje widzą we mnie rywala, a jak już ktoś taki sojusz zawrze, to go nie honoruje. Nie umiem w to grać, nie ogarniam.
Awatar użytkownika
Petru Rares
Capitaine
Posty: 821
Rejestracja: poniedziałek, 1 czerwca 2009, 22:37
Lokalizacja: Bełchatów/Warszawa
Has thanked: 2 times
Been thanked: 13 times

Re: Europa Universalis

Post autor: Petru Rares »

Odgrzebię nieco temat. Skuszony niską ceną i sentymentem za toczonymi lata temu kampaniami w EU2 zakupiłem odświeżoną wersję gry – For the Glory. I podobnie jak Nahar mam problem z savami – nie mogę ich zrobić – na kilkanaście podjętych prób udało się raz. Nie widzę też autosavów do wczytania. Ktoś jeszcze miał podobny problem? Udało Ci się go rozwiązać Nahar?
Awatar użytkownika
WarHammster
Général de Division
Posty: 3211
Rejestracja: czwartek, 8 marca 2012, 22:56
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Europa Universalis

Post autor: WarHammster »

Cześć. Czasem w grach robionych na starszych wersjach systemu Windows są problemy z zapisem i widocznością zapisanych gier. Być może pomoże mój sposób, którego czasem używam: Spróbuj uruchomić grę jako Administrator, ewentualnie uruchom grę w trybie zgodności (zależy jaki masz system), jeśli masz Win 10 to uruchom w trybie Win 7 lub 8.1. Zapisz te ustawienia. Warto też zwrócić uwagę, czy Twoja gra jest zaktualizowana do najnowszej poprawki.
http://warhammster.blogspot.com/
W żywocie Herborda - starszyzna nie może podjąć żadnej decyzji bez konsultacji z ludem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Gry komputerowe”