Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Konkurs historyczny Strategosa, konkurs filmowy i inne.
Dżenesh
Colonel en second
Posty: 1272
Rejestracja: poniedziałek, 26 stycznia 2009, 23:07
Lokalizacja: Płock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: Dżenesh »

leliwa pisze:Jeśli skorygujesz i dopowiesz, a nie wątpię, że tej formalności dopełnisz, to możesz zadawać pytanie. Ponieważ jadę do Krakowa, więc nie będę miał jak na razie potwierdzać.
Kogo to dotyczy? Cdc9 czy mnie? Czy ja dobrze rozumiem, iż Leliwa do niedzieli nie będzie mógł potwierdzić odpowiedzi?
To co dalej? Lecimy z konkursem? Kto pyta?
Oddam życie polskiego rządu za Polskę
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3966 times
Been thanked: 2526 times
Kontakt:

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: Raleen »

Leliwo - za skomplikowane pytania. Ten wątek przewijał się w przeszłości i tej odleglejszej i tej mniej odległej. Pisał o tym też Strategos, że pytania powinny być "odpowiadalne", i to nie dla 1-2 osób, a jak te 1-2 osoby, które miałyby szansę odpowiedzieć też "odpadają", to chyba powinno to rodzić jakąś refleksję.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: cdc9 »

Dżenesh pisze:
leliwa pisze:Jeśli skorygujesz i dopowiesz, a nie wątpię, że tej formalności dopełnisz, to możesz zadawać pytanie. Ponieważ jadę do Krakowa, więc nie będę miał jak na razie potwierdzać.
Kogo to dotyczy? Cdc9 czy mnie? Czy ja dobrze rozumiem, iż Leliwa do niedzieli nie będzie mógł potwierdzić odpowiedzi?
To co dalej? Lecimy z konkursem? Kto pyta?
Zadawaj Dżenesh. Myślę, że i moderator nie miałby nic przeciwko temu.
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: elahgabal »

leliwa pisze:Ponieważ jadę do Krakowa, więc nie będę miał jak na razie potwierdzać.
Nie przypominam sobie w historii swojego udziału w tym Konkursie innego przypadku takiego braku szacunku dla reszty uczestników zabawy.
Pamiętam natomiast jak wyjeżdżający przekazywali przygotowane zawczasu podpowiedzi i odpowiedź innemu użytkownikowi celem utrzymania ciągłości w Konkursie.

Pytanie leliwy uznaję za zamknięte. Dżenesh niech coś zada.

A tak na marginesie to rozważ leliwo może jakiś tydzień, lub dwa urlopu od Konkursu. Tak na przewietrzenie i niezbędną autorefleksję.
Bo w ten sposób dalej bawić się nie będziemy.
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
Dżenesh
Colonel en second
Posty: 1272
Rejestracja: poniedziałek, 26 stycznia 2009, 23:07
Lokalizacja: Płock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: Dżenesh »

Dawno temu w dalekich krajach wybuchła wojna. W wojnie brały udział z jednej strony państwa A i B a z drugiej państwo C. W jej wyniku państwo B utraciło dostęp do morza na rzecz państwa C i to aż do dnia dzisiejszego (i nic się nie zanosi by się to zmieniło). Pomimo to dysponuje marynarką wojenną która pływa po… pewnym jeziorze dość szeroko znanym historykom badającym dzieje pewnego imperium. Przyczyną wojny była kłótnia o kasę a dokładniej wpływy z podatków. Koalicja wiedziała że jest zdecydowanie słabsza (szczególnie na morzu co było niezwykle istotne) mimo to twardo parła do wojny. Wojska państwa C na lądzie szły jak burza i nawet rozgrabiły stolicę państwa A (chociaż do dziś podręczniki do historii państwa C mówią, że miasto zajęto by chronić je… przed grabieżą). Na morzu już nie było tak różowo ale jednak ostatecznie państwo C pokonało flotę państwa A (to co pływało pod banderą B trudno nazwać marynarką). Do dziś każdorazowy przywódca państwa B powtarza jak katarynka: „państwo C ma oddać dostęp do morza bo przez to mamy kłopoty gospodarcze i nie możemy się rozwijać”.
O jaką wojnę pytam?
Oddam życie polskiego rządu za Polskę
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: cdc9 »

Oj, odpowiedziałoby się, ale wyjeżdżam. :)
Fajna, niezbyt trudna zagadka. Dla ułatwienia podam, że Dżenesh prowadzi nas, mniej więcej, w strony świata, o których było troszkę w naszym Konkursie całkiem niedawno.
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Dżenesh
Colonel en second
Posty: 1272
Rejestracja: poniedziałek, 26 stycznia 2009, 23:07
Lokalizacja: Płock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: Dżenesh »

cdc9 pisze:Oj, odpowiedziałoby się, ale wyjeżdżam. :)
Fajna, niezbyt trudna zagadka. Dla ułatwienia podam, że Dżenesh prowadzi nas, mniej więcej, w strony świata, o których było troszkę w naszym Konkursie całkiem niedawno.
To odpowiedz a pytanie przekaż pierwszemu chętnemu :)
Oddam życie polskiego rządu za Polskę
pg_93
Sergent
Posty: 130
Rejestracja: piątek, 28 grudnia 2007, 09:23
Been thanked: 3 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: pg_93 »

Hehe, to ja skorzystam z okazji w takim razie :D :
Wojna o Pacyfik z lat 1879 - 1884 (zwana też wojną o saletrę) między Chile z jednej, a Boliwią i Peru z drugiej.
Dżenesh
Colonel en second
Posty: 1272
Rejestracja: poniedziałek, 26 stycznia 2009, 23:07
Lokalizacja: Płock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: Dżenesh »

No i skorzystałeś więc pytaj :)
Oddam życie polskiego rządu za Polskę
pg_93
Sergent
Posty: 130
Rejestracja: piątek, 28 grudnia 2007, 09:23
Been thanked: 3 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: pg_93 »

Oto i zagadka, mam nadzieję, że też fajna ;)
Dawno temu, pewien daleki kraj przechodził okres rozbicia dzielnicowego. Był to czas niemal permanentnej wojny pomiędzy władcami poszczególnych dzielnic. Wśród nich znalazło się dwóch takich, którzy wojowali ze sobą przez około dwie dekady, a ich konflikt przeszedł do legendy, stając się jednym z symboli epoki. Ze wszystkich bitew jakie panowie ze sobą stoczyli, aż pięć i to najsłynniejszych rozegrało się w tym samym miejscu. Moje pytanie brzmi: kim byli owi panowie i gdzie rozegrało się owo pięć bitew?

[Edit] W tekst zagadki wkradł się mały błąd, konflikt trwał około 20 lat, nie 30.
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: elahgabal »

Normalnie nie miałbym pojęcia, ale jak bitew było pięć to pewnie chodzi o 川中島 i 武田 信玄 vs 上杉 謙信. :P

Czyli Kawanakajima i Takeda Shingen vs Uesugi Kenshin.
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3966 times
Been thanked: 2526 times
Kontakt:

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: Raleen »

Nie wiem czemu jak przeczytałem to pytanie to miałem nieodparte wrażenie, że chodzi o Polskę i zacząłem szukać... :D
Chyba za dużo siedziałem ostatnio w tych tematach.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
pg_93
Sergent
Posty: 130
Rejestracja: piątek, 28 grudnia 2007, 09:23
Been thanked: 3 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: pg_93 »

Hai, elahgabal-san :) Pytanie w twoje ręce.
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: elahgabal »

A zatem. Wieki średnie.

Na tron pewnego peryferyjnego państwa europejskiego wstąpił syn uzurpatora (ew. samozwańca jak kto woli, ale sprawa śmierdziała).
Charakteryzowano go w ten oto sposób: "książę o wyróżniającym wyglądzie i władczej sylwetce, którego twarz zdawała się wyrażać dumę".
Ów "przystojniak" był wielkim amatorem muzyki, zapalonym sportowcem (sokolnictwo, wędkowanie, zapasy, skoki, biegi), znanym "bibliofilem" (posiadacz obszernej jak na swoje czasy biblioteki czytał w czterech językach, szczególnie lubując się w historii, teologii, traktatach o myślistwie, ale także w literaturze). Do tego był koneserem sztuki i architektury.
Współcześni opisywali go jako "człowieka rozważnego, myślącego perspektywicznie, wielkodusznego, silnego, wytrwałego, walecznego i znamienitego".
Nowy władca miał być małomównym dobrym słuchaczem z ironicznym poczuciem humoru. Charakteryzowała go wysoka samodyscyplina. Bywał melancholikiem, który zachowywał powagę nawet w chwilach triumfu. Do tego był spostrzegawczy, trafnie charakteryzował innych, odznaczał się darem przekonywania. Punktem honoru było dla niego traktowanie innych z uprzejmością.
Przyjazny i hojny dla biednych, bezstronny w rozsądzaniu sporów. Był biegłym administratorem i politykiem. Wierzył, iż dobrobyt państwa zależy od uczciwości i praworządności monarchy. Sam z uwagą planował wydatki, trzymał się z daleka od pożyczek, kalkulował na każdym kroku z wyprzedzeniem dzięki czemu odrestaurował królewski skarbiec. Tępił korupcję.

I teraz wyobraźcie sobie, że dybiąc na życie takiego gościa zawiązano spisek. Spisek, który gdyby się udał, byłby największą tego typu operacją w dziejach kraju. Rzecz w tym, iż jeden ze spiskowców nie wytrzymał i się wysypał. Sprawa upadła, a król jeszcze w tym samym roku dokonał czegoś dzięki czemu "przeszedł do historii".

Pytanie jest oczywiste: komu wystawiano aż taką laurkę? :shock:
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
runnersan
Capitaine-Adjudant-Major
Posty: 998
Rejestracja: poniedziałek, 21 sierpnia 2006, 18:16
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: runnersan »

Pachnie Henrykiem VIII
Zapraszam do przeglądania...

http://wirtualnygeneral.blogspot.com/
Zablokowany

Wróć do „Konkursy historyczne”