Konkurs historyczny Strategosa (XII edycja)

Konkurs historyczny Strategosa, konkurs filmowy i inne.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XII edycja)

Post autor: Leliwa »

Dobra, tym razem będzie bliżej od różnych "kosonogich" krzyczących "Banzai!" i wylatujących w powietrze. Coś bardziej swojskiego i na pohybel ikonoklastom - obrazkowego.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ponieważ jestem męskim szowinistą, znów będzie to mężczyzna. O kogo chodzi?
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XII edycja)

Post autor: Leliwa »

Nudzi mi się więc wstawię kolejny obrazek.

Obrazek
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Antypirx
Capitaine
Posty: 848
Rejestracja: sobota, 27 grudnia 2014, 12:21
Has thanked: 16 times
Been thanked: 27 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XII edycja)

Post autor: Antypirx »

A teraz chyba czas na podpowiedź wynikającą nie z nudy, tylko z R.E.G.U.L.A.M.I.N.U..
Przy tzw. okazji strzał:
Janosik
:P
"... ma wierzytelność zabezpieczoną hipoteką przemysłową, co stwierdza kurator upadłowy" (Prokuratura Rejonowa w Tychach. O matko.)

W ciasteczku z wróżbą napisali: "Rób to, co sprawia ci frajdę". Więc rozstałem się z żoną i znalazłem sobie taką sucz, która potrafi wyssać chrom z gałki od haka samochodowego. - Joe Monster makes my day.
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XII edycja)

Post autor: elahgabal »

Dla Pirxa kciuk w górę za sportową postawę.
Reszty nie komentuję.
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XII edycja)

Post autor: cdc9 »

Nie wychylam się, bo trudno o odpowiedź mając na względzie różne, możliwe odpowiedzi.
Mamy obraz Mocka, obraz Kossaka, niezidentyfikowaną łąkę oraz Dolinę Kościeliską - no i teraz bądź mądry i pisz wiersze ... :)
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XII edycja)

Post autor: elahgabal »

Dobra. Pytanie interwencyjne.

Historia ruchu krzyżowego (choć zdecydowanie nie tylko).
Kto to jest?

Obrazek
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XII edycja)

Post autor: Raleen »

Wygląda jak Henryk Żeglarz.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XII edycja)

Post autor: elahgabal »

Nie jest to Żeglarz i nie chodzi o Portugalczyka.
Aczkolwiek jeśli brać pod uwagę Portugalię jako morskie imperium to trop nie jest zły. ;)
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XII edycja)

Post autor: Leliwa »

Antypirx pisze:A teraz chyba czas na podpowiedź wynikającą nie z nudy, tylko z R.E.G.U.L.A.M.I.N.U..
Przy tzw. okazji strzał:
Janosik
:P
Nie mogłem tego żałośliwego wołania usłyszeć grając u przyjaciela w grę wojenną. Przeto wielkie litery nie odniosły skutku. Prawdę mówiąc zajrzałem tam wcześniej, ale nie było żadnej próby odpowiedzi więc nie dawałem podpowiedzi. Być może szkoda.
1) Marny obraz jak każdy coś przedstawia. Ten przedstawiał husarza. Janosik nie był husarzem
2) Obraz Kossaka jak łatwo się domyśleć przedstawia księcia Józefa Poniatowskiego w mundurze generała armii koronnej. Janosik nie spotkał księcia Pepi.
3) Tu jest najtrudniej, bo chodzi o Kalnicę w powiecie sanockim. Raczej Janosik tam nie bywał.
4) Jak głosi podpis pod zdjęciem jest to krzyż Wincentego Pola Dolinie Kościeliskiej. Wbrew legendzie tam również Janosik nie bywał, choć jacyś zbójnicy podobno zabili młynarza, na którego mogile według opowiadań wznosi się krzyż.
Odpowiedzi kryje się w tym wierszu dedykacyjnym pewnego znanego niegdyś a dziś raczej zapomnianego poematu Wincentego Pola, zaczynającym się od słów:

Oto Ci niosę mój kochany Szefie
Pieśń o Mohorcie i księciu Józefie!
do której został zainspirowany podczas długich gawęd Ksawerego Krasickiego w Kalnicy, gdzie był zarządcą jego dóbr.

Związek między poległym na grobli Boruszkowickiej w 1792 roku Mohortem dawnym towarzyszem husarskim, a księciem Józefem jest tez pokazany na tym malowidle.
Obrazek
i na tym
Obrazek

Rzucę trop tym którzy odpowiadać mogą. Niech spróbują poszukać wśród dożów.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XII edycja)

Post autor: elahgabal »

Zastanawiałem się czy cały post wyrzucić do kosza. Ostatecznie "podkreśliłem" jedno kluczowe zdanie.
Wyjaśnijmy sobie dwie kwestie:
1. Twoim obowiązkiem jest udzielenie jednej podpowiedzi w ciągu 24 godzin czy jakieś odpowiedzi się pojawiają czy nie.
2. Pytanie traktuję jako zamknięte. Dalsze podpowiedzi siłą rzeczy są zbędne. Możesz poinformować jak brzmiała odpowiedź.

Jeżeli po tak długim czasie nadal nie rozumiesz/nie potrafisz (albo nie chcesz) zaakceptować reguł tej zabawy to ja nie mam pytań.
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XII edycja)

Post autor: elahgabal »

Na potrzeby tej zagadki pojęcie wypraw krzyżowych traktujemy "szeroko" tzn. nie zawężamy go do Ziemi Świętej.
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
Lord Yves
Adjudant
Posty: 211
Rejestracja: niedziela, 26 marca 2006, 09:27
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XII edycja)

Post autor: Lord Yves »

Mnie znalezienie odpowiedzi, używając Google'a, zajęło może z minutę. Powiem tylko, że sportetowany widział sporo krzyży.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XII edycja)

Post autor: Leliwa »

elahgabal pisze:Zastanawiałem się czy cały post wyrzucić do kosza. Ostatecznie "podkreśliłem" jedno kluczowe zdanie.
Wyjaśnijmy sobie dwie kwestie:
1. Twoim obowiązkiem jest udzielenie jednej podpowiedzi w ciągu 24 godzin czy jakieś odpowiedzi się pojawiają czy nie.
2. Pytanie traktuję jako zamknięte. Dalsze podpowiedzi siłą rzeczy są zbędne. Możesz poinformować jak brzmiała odpowiedź.

Jeżeli po tak długim czasie nadal nie rozumiesz/nie potrafisz (albo nie chcesz) zaakceptować reguł tej zabawy to ja nie mam pytań.
Udzieliłem jednej podpowiedzi w ciągu 24 godzin, Szanowny Panie. Była to owa fotografia krzyża Wincentego Pola. Dlatego zabawny post domagający się podpowiedzi regulaminowej potraktowałem żartobliwie, był bowiem przedwczesny. Niestety drugiej z podpowiedzi do 12 listopada w niedzielę godzina 13.01. z powodu oddalenia nie mogłem udzielić z przyczyn obiektywnych będąc poza dostępem do komputera.

I o ile Szanowny Pan uważnie przeczytął mój post, to pojawiła się tam odpowiedź i to kilkukrotnie. Jeśli komuś niechęć czy cokolwiek innego zamącają percepcje i zdolność właściwego odczytywania wiadomości, to ja też nie mam pytań.

I nie życzę sobie pouczania w takim tonie imperatywnym. Proszę, nie jesteśmy wśród gimnazjalistów! W ciągu trwania całej tej zabawy wielokrotnie przekraczano różne przewidziane regulaminem terminy i nikt nie miał większych pretensji, więc skąd takie coś teraz.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 13 listopada 2017, 14:52 przez Leliwa, łącznie zmieniany 1 raz.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XII edycja)

Post autor: elahgabal »

leliwa pisze:Udzieliłem podpowiedzi w ciągu 24 godzin, Szanowny Panie!
Jeżeli różnica pomiędzy 10.XI godzina 12:01 a 12.XI godzina 20:55 wynosi 24 godziny to chciałbym umieć tak zakrzywiać czasoprzestrzeń.
Innymi słowy: pierwsza regulaminowa podpowiedź powinna była pojawić się mniej więcej do sobotniego (11.XI) południa. Dostaliśmy ją zaś 12.XI, godzina 20:55. Czyli pierwsza regulaminowa pojawiła się po tym gdy od kilku godzin powinna była wisieć druga regulaminowa.
Lord Yves pisze:Mnie znalezienie odpowiedzi, używając Google'a, zajęło może z minutę. Powiem tylko, że sportetowany widział sporo krzyży.
W takim razie zachęcam do udzielenia odpowiedzi i popchnięcia Konkursu naprzód. ;)
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XII edycja)

Post autor: Leliwa »

elahgabal pisze:
leliwa pisze:Udzieliłem podpowiedzi w ciągu 24 godzin, Szanowny Panie!
Jeżeli różnica pomiędzy 10.XI godzina 12:01 a 12.XI godzina 20:55 wynosi 24 godziny to chciałbym umieć tak zakrzywiać czasoprzestrzeń.
Innymi słowy: pierwsza regulaminowa podpowiedź powinna była pojawić się mniej więcej do sobotniego (11.XI) południa. Dostaliśmy ją zaś 12.XI, godzina 20:55. Czyli pierwsza regulaminowa pojawiła się po tym gdy od kilku godzin powinna była wisieć druga regulaminowa.
Lord Yves pisze:Mnie znalezienie odpowiedzi, używając Google'a, zajęło może z minutę. Powiem tylko, że sportetowany widział sporo krzyży.
W takim razie zachęcam do udzielenia odpowiedzi i popchnięcia Konkursu naprzód. ;)
Myli się Pan. Pierwsza podpowiedź padła 10 listopada o godzinie 16. A termin był do 11 listopada do 13.01. Stąd wniosek, że druga powinna być do 12 listopada 13.01, cóż nie była. Można powiedzieć, że byłem w gościnie i zajęty równie ważnymi sprawami jak konkurs. 12 listopada wieczorem padła odpowiedź, bo widziałem już inne pytanie.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Zablokowany

Wróć do „Konkursy historyczne”