Rewolucja 1905 (Krytyka Polityczna & Departament Gier)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące I wojny światowej i okresu międzywojennego.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Rewolucja 1905 (Krytyka Polityczna & Departament Gier)

Post autor: Raleen »

Cisza pisze:Może do tej gry powinni siadać bardziej zdeklarowani rewolucjoniści, z wysoko rozwiniętą zdolnością czytania ze zrozumieniem :D
O taaak, zobaczę jak Cisza będzie sobie radził. Nie mam wśród znajomych innych rewolucjonistów :D
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Rewolucja 1905 (Krytyka Polityczna & Departament Gier)

Post autor: Leliwa »

Raleen pisze:
Cisza pisze:Może do tej gry powinni siadać bardziej zdeklarowani rewolucjoniści, z wysoko rozwiniętą zdolnością czytania ze zrozumieniem :D
O taaak, zobaczę jak Cisza będzie sobie radził. Nie mam wśród znajomych innych rewolucjonistów :D
Ciekawe. Czy tylko rewolucjoniści mają wysoko rozwiniętą zdolność czytania ze zrozumieniem?
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
cadrach
Capitaine
Posty: 875
Rejestracja: niedziela, 6 listopada 2011, 10:30
Lokalizacja: Puszcza Piska
Has thanked: 82 times
Been thanked: 139 times
Kontakt:

Re: Rewolucja 1905 (Krytyka Polityczna & Departament Gier)

Post autor: cadrach »

A propos umiejętności czytania ze zrozumieniem (tudzież umiejętności czytania z wiarą):

"Idąc wieczorem ciemnymi ulicami miasta, spostrzegliśmy oświetlone okna, z których dochodziły głosy przypominające modlitwy. Żydzi berdyczowscy byli w znacznej części chasydami i mieli - jeżeli wierzyć encyklopedii Brockhausa - 74 domy modlitwy. Gdy zbliżyliśmy się, głosy stały się wyraźniejsze. Zatrzymaliśmy się, nasłuchując. Czytano tam głośno pierwszy tom Kapitału Marksa. Ojciec mój zastukał do okna, w którym ukazała się blada twarz. Resztę wieczoru spędziliśmy na czytaniu Kapitału z miejscowymi marksistami.
Na stole stała lampa naftowa oświetlająca ubogi warsztat krawiecki. Dokoła siedziało kilku przedstawicieli tego bardzo źle płatnego rzemiosła. Posiadacz jedynego egzemplarza Kapitału czytał głośno i śpiewnie tekst, zatrzymując się po każdym zdaniu. Obecni prosili wówczas o wyjaśnienia lub powtórne odczytanie trudniejszych zdań.
Kapitał nie jest łatwą lekturą, ale to, co słyszałem, nie przypominało szkolnego czytania trudnych tekstów. W szkole wspólna lektura ma za cel wytłumaczenie tekstu, sformułowanie niejasnych miejsc w terminach już przyswojonych, ustawienie w ich perspektywie rzeczy znanych. Krawcy berdyczowscy nie stawiali sobie takich zadań. W miarę lektury Marks stawał się coraz ciemniejszy, ale to nie zniechęcało ich wcale. Czytany tekst był dla nich prawdą objawioną, nie wynikającą z żadnych rzeczy znanych, i przez to nie poddającą się wytłumaczeniu. Czytali sposobem wyznawców, przyswajając sobie tekst nie przez jego zrozumienie, lecz przez egzaltację, przez wyniesienie zawartej w nim prawdy ponad wszystkie dane doświadczenia. Wychowany wśród pozytywistów, słuchałem ze zdumieniem tej osobliwej lektury, do której Marks na pozór najmniej się nadawał."


Esej berdyczowski, Jerzy Stempowski
no school, no work, no problem
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Rewolucja 1905 (Krytyka Polityczna & Departament Gier)

Post autor: Leliwa »

O tak, czytanie Marksa bez wątpienia wymagało wiary....
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
cadrach
Capitaine
Posty: 875
Rejestracja: niedziela, 6 listopada 2011, 10:30
Lokalizacja: Puszcza Piska
Has thanked: 82 times
Been thanked: 139 times
Kontakt:

Re: Rewolucja 1905 (Krytyka Polityczna & Departament Gier)

Post autor: cadrach »

Czy ja wiem. W każdym razie świetne jest to spostrzeżenie Stempowskiego że - przynajmniej na pozór - Marks najmniej się do takiej lektury nadaje. Zresztą gdyby tak się rozejrzeć, to zauważalna część marksistowskich argumentów jest dzisiaj w codziennym użyciu na korpo-naradach (co prawda w ramach kapitalistycznej przyśpiewki, ale taka natura kapitalizmu, że "pochłania" swą opozycję). I dobrze. Jeśli to sprawa Marksa, że kilkunastogodzinny dzień pracy i poglądy przemysłowców z XIX wieku odeszły do lamusa, to jestem marksistą ;-)

Umiarkowanym, ale. ;-)
no school, no work, no problem
Awatar użytkownika
maciunia
Porucznik
Posty: 715
Rejestracja: piątek, 1 lutego 2008, 16:00
Lokalizacja: WWY
Kontakt:

Re: Rewolucja 1905 (Krytyka Polityczna & Departament Gier)

Post autor: maciunia »

leliwa pisze:
Raleen pisze:
Cisza pisze:Może do tej gry powinni siadać bardziej zdeklarowani rewolucjoniści, z wysoko rozwiniętą zdolnością czytania ze zrozumieniem :D
O taaak, zobaczę jak Cisza będzie sobie radził. Nie mam wśród znajomych innych rewolucjonistów :D
Ciekawe. Czy tylko rewolucjoniści mają wysoko rozwiniętą zdolność czytania ze zrozumieniem?
Może się nie wyraziłem zbyt jasno. Do tej gry musisz mieć jedno i drugie. :?
Mówimy gierka, myślimy zjarka.
Youtube nie jest od tego, żeby ludzie go oglądali, tylko od tego, żeby dawali suby - WojennikTV
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Rewolucja 1905 (Krytyka Polityczna & Departament Gier)

Post autor: Leliwa »

cadrach pisze:Czy ja wiem. W każdym razie świetne jest to spostrzeżenie Stempowskiego że - przynajmniej na pozór - Marks najmniej się do takiej lektury nadaje. Zresztą gdyby tak się rozejrzeć, to zauważalna część marksistowskich argumentów jest dzisiaj w codziennym użyciu na korpo-naradach (co prawda w ramach kapitalistycznej przyśpiewki, ale taka natura kapitalizmu, że "pochłania" swą opozycję). I dobrze. Jeśli to sprawa Marksa, że kilkunastogodzinny dzień pracy i poglądy przemysłowców z XIX wieku odeszły do lamusa, to jestem marksistą ;-)

Umiarkowanym, ale. ;-)
Chyba go jednak przeceniasz patrząc na to co działo się w krajach opętanych ideą walki klas.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
hamilkar1978
Caporal-Fourrier
Posty: 81
Rejestracja: wtorek, 14 marca 2017, 19:41
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 1 time

Re: Rewolucja 1905 (Krytyka Polityczna & Departament Gier)

Post autor: hamilkar1978 »

Można Marksa przeceniać, nie lubić itd.
Tylko jak skończyli ci, którzy przeceniali jego uczniów? :)
...Więc kimże w końcu jesteś?
– Jam częścią tej siły, która wiecznie zła pragnąc, wiecznie czyni dobro

J.W. Goethe "Faust"
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Rewolucja 1905 (Krytyka Polityczna & Departament Gier)

Post autor: Raleen »

Lepiej może niech dyskusja wróci do gry jako takiej, bo jak zaczniemy dywagować o Marksie, to obawiam się, że możemy zabrnąć nie tam gdziebyśmy chcieli. Jeśli kogoś interesuje ten temat w ujęciu historycznym, zawsze może założyć wątek w dziale historycznym.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Rewolucja 1905 (Krytyka Polityczna & Departament Gier)

Post autor: Raleen »

Szukam jakiejś erraty/wyjaśnienia zasad do tej gry. Gdyby ktoś kojarzył coś takiego dostępnego w sieci i mógł polinkować, będę zobowiązany. Ja niestety nie znalazłem.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Rewolucja 1905 (Krytyka Polityczna & Departament Gier)

Post autor: Raleen »

Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „I wojna światowa i dwudziestolecie międzywojenne”