Red Poppies Campaigns: Last Laurels At Limanowa (Compass)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące I wojny światowej i okresu międzywojennego.
Awatar użytkownika
Wally
Sergent-Major
Posty: 180
Rejestracja: środa, 4 lutego 2015, 13:26
Lokalizacja: Kraków/Szczucin
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Red Poppies Campaigns: Last Laurels At Limanowa (Compass)

Post autor: Wally »

Na horyzoncie kolejna część Red Poppies Campaigns, spod Ypres przenosimy się na front wschodni pod Limanowę. Zapewne będzie bardziej manewrowo, zobaczymy jak system się sprawdzi w takich warunkach. Mapa oczywiście piękna, choć tym razem tylko jedna. Nadal bez czołgów.
https://boardgamegeek.com/boardgame/227 ... els-limano

Można preorderować co już uczyniłem, planowane wydanie w 4 kwartale 2017
https://www.compassgames.com/preorders/ ... anowa.html
buty pełne piasku
na zmęczonych nogach
w oczach noc bez brzasku
w ustach smak pieroga
Awatar użytkownika
Wally
Sergent-Major
Posty: 180
Rejestracja: środa, 4 lutego 2015, 13:26
Lokalizacja: Kraków/Szczucin
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Re: Red Poppies Campaigns: Last Laurels At Limanowa (Compass

Post autor: Wally »

Tymczasem cichaczem przesunięto wydanie :(

Expected Release Date 2nd Quarter 2018
buty pełne piasku
na zmęczonych nogach
w oczach noc bez brzasku
w ustach smak pieroga
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Red Poppies Campaigns: Last Laurels At Limanowa (Compass

Post autor: clown »

Będziesz miał czas na inne gry ;]
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Petru Rares
Capitaine
Posty: 821
Rejestracja: poniedziałek, 1 czerwca 2009, 22:37
Lokalizacja: Bełchatów/Warszawa
Has thanked: 2 times
Been thanked: 13 times

Re: Red Poppies Campaigns: Last Laurels At Limanowa (Compass

Post autor: Petru Rares »

Podbijam temat. Czy miał ktoś okazję zagrać. Jestem w trakcie lektury zasad. Gra oferuje dobre wypośrodkowanie pomiędzy niewielkim skomplikowaniem reguł a pierwszowojennym klimatem. Od dłuższego czasu jest na moim radarze z uwagi na tematykę i skalę.

Z drugiej strony jak popatrzyłem na poszczególne scenariusze, to okazuje się, że cząstkowe liczą po zaledwie kilka, max. kilkanaście żetonów na stronę, a dwa scenariusze kampanijne są tak naprawdę jednym (pierwszy zaczyna się wcześniej i polega w dużej mierze na manewrowaniu wchodzącymi na planszę posiłkami, drugi zaczyna się w momencie kiedy posiłki są już na planszy). Żetonów mało, cos około 40 na stronę (z artylerią i ckm), a mapa duża. Prawdę powiedziawszy oczekiwałem czegoś bardziej epickiego. Wojska przeciwnych stron wydają się również niczym nie różnić od siebie w zakresie ich charakterystyk i sposobu działania. Jak na razie nie doczytałem też jakichś szczególnych zasad dla poszczególnych scenariuszy, które starałyby się odwzorować uwarunkowania bitwy.

Tym samym mam mieszane uczucia wobec tego produktu, ale może ktoś zagrał i będzie mógł powiedzieć, że rozgrywka jest emocjonujaca, a produkt wart polecenia.
Awatar użytkownika
karawanken
Adjudant
Posty: 206
Rejestracja: środa, 18 lipca 2018, 13:09
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 29 times
Been thanked: 31 times

Re: Red Poppies Campaigns: Last Laurels At Limanowa (Compass

Post autor: karawanken »

To ja też podbije temat bo gra mnie zaciekawiła. Zrozumiałe reguły, nie za dużo jednostek (chociaż nie wiem czy nie za mało), cena nawet przystępna (wręcz wyjątkowo tania patrząc na tego wydawcę). Wprawdzie Ypres wydaje się ciekawsze ale cena zaporowa. Tylko bardzo mało można przeczytać. Grał już ktoś?
Awatar użytkownika
karawanken
Adjudant
Posty: 206
Rejestracja: środa, 18 lipca 2018, 13:09
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 29 times
Been thanked: 31 times

Re: Red Poppies Campaigns: Last Laurels At Limanowa (Compass

Post autor: karawanken »

W Ypres są chyba też scenariusze z 1914 bez okopów i z walką manewrową. Dlaczego więc te zasady nie mogą działać w Limanowie?

Chociaż faktycznie dostrzegam parę problemów. Chociaż by to, że jak jednostka przewróci się na stronę "disprsed" to nie ma praktycznie możliwości aby je zebrać przy pomocy innych jednostek za pomocą "fali" jak sugeruje autor. No i nie wiem co z artylerią nie widzę zasad jej rozstawienia, więc jak już przekręcić się na stronę która strzela (ale jak, tego zasady nie wyjaśniają, albo ja tego nie widzę) to chyba nie może zmieniać pozycji.

Ogólnie przez same zasady ciężko wyrobić sobie opinie.
Ostatnio zmieniony niedziela, 21 października 2018, 21:17 przez karawanken, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Wally
Sergent-Major
Posty: 180
Rejestracja: środa, 4 lutego 2015, 13:26
Lokalizacja: Kraków/Szczucin
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Re: Red Poppies Campaigns: Last Laurels At Limanowa (Compass

Post autor: Wally »

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom forowiczów na poniedziałek zaplanowaliśmy rozpoznanie bojem Limanowej!
karawanken pisze: W Ypres są chyba też scenariusze z 1914 bez okopów i z walką manewrową. Dlaczego więc te zasady nie mogą działać w Limanowie?
To prawda, nawet w kampaniach okopowych akcja dzieje się głównie poza nimi więc to nie powinno być problemem. Bardziej obawiałbym się o mniejszą ilość jednostek, ale zobaczymy - może akurat dzięki temu będzie ciekawiej?
Chociaż faktycznie dostrzegam parę problemów. Chociaż by to, że jak jednostka przewróci się na stronę "disprsed" to nie ma praktycznie możliwości aby je zebrać przy pomocy innych jednostek za pomocą "fali" jak sugeruje autor. No i nie wiem co z artylerią nie widzę zasad jej rozstawienia, więc jak już przekręcić się na stronę która strzela (ale jak, tego zasady nie wyjaśniają, albo ja tego nie widzę) to chyba nie może zmieniać pozycji.
Za pomocą rozkazu "Deploy" (6.3) możesz formować lub rozpraszać każdą aktywowaną jednostkę, a to zbiernie "falą" też działa choć raczej rzadko jest ku temu okazja.
buty pełne piasku
na zmęczonych nogach
w oczach noc bez brzasku
w ustach smak pieroga
Awatar użytkownika
karawanken
Adjudant
Posty: 206
Rejestracja: środa, 18 lipca 2018, 13:09
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 29 times
Been thanked: 31 times

Re: Red Poppies Campaigns: Last Laurels At Limanowa (Compass

Post autor: karawanken »

Wally pisze:Wychodząc na przeciw oczekiwaniom forowiczów na poniedziałek zaplanowaliśmy rozpoznaie bojem Limanowej!
Więc czekam, bo mimo wątpliwości gra wydaje się ciekawa i każda opinia będzie cenna

Wally pisze:Za pomocą rozkazu "Deploy" (6.3) możesz formować lub rozpraszać każdą aktywowaną jednostkę, a to zbiernie "falą" też działa choć raczej rzadko jest ku temu okazja.
Faktycznie. Jakoś nie zarejestrowałem tej reguły podczas czytania.
Awatar użytkownika
Wally
Sergent-Major
Posty: 180
Rejestracja: środa, 4 lutego 2015, 13:26
Lokalizacja: Kraków/Szczucin
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Re: Red Poppies Campaigns: Last Laurels At Limanowa (Compass

Post autor: Wally »

Zagraliśmy w poniedziałek pierwszy dzień drugiej kampanii (tej z Piłsudskim) z tym że dla mojego przeciwnika była to pierwsza gra w tym systemie w ogóle więc trudno wyciągać miarodajne wnioski. Ale kilka spostrzeżeń mam:
- bez przedbitewnej nawały ogniowej masakrującej łączność(co jest standardem w Ypres), artyleria działa dużo szybciej i jest znacznie bardziej skuteczna bez wszechobecnych transzei
- o ile w walce okopowej naturalnym było że większość frontu po prostu tylko wypatrywała do kogo by tu strzelić a atak odbywał się w wybranym miejscu to tutaj trochę brakuje aktywacji do rozwinięcia szyku, inna sprawa że Rosjanie popełnili trochę błędów w rozstawieniu co znacznie pogłębiło ten deficyt
- bardziej dynamiczna rozgrywka, większą rolę odgrywają moździerze, taczanki, działa, kawaleria a nie tylko cekaemy i piechota
- mapa ładna ale już nie takie cudo jak w Ypres, na dodatek wydana na kiepskim papierze
- mniej jednostek znacząco skraca czas rozgrywki w porównaniu do pierwszej części

Zapewne w przyszłym tygodniu znowu zasiądziemy nad mapą Limanowej, tym razem już bardziej na poważnie

http://i66.tinypic.com/1zlyryb.jpg
buty pełne piasku
na zmęczonych nogach
w oczach noc bez brzasku
w ustach smak pieroga
ODPOWIEDZ

Wróć do „I wojna światowa i dwudziestolecie międzywojenne”