[Tannenberg 1914] Wojna polsko-bolszewicka?

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące I wojny światowej i okresu międzywojennego.
Awatar użytkownika
Witold Janik
Namiestnik
Posty: 333
Rejestracja: środa, 27 grudnia 2006, 17:21
Lokalizacja: Raszyn 1809
Has thanked: 306 times
Been thanked: 12 times
Kontakt:

[Tannenberg 1914] Wojna polsko-bolszewicka?

Post autor: Witold Janik »

Czy ktoś z szanownych kolegów zastanawiał się nad zrobieniem którejś z operacji wojny 1920 roku na zasadach do Tannenbergu?

Nie zauważyłem takiego wątku, a myślę, że mogłaby to być ogromnie ciekawa gra :)
(pomysł chodzi mi po głowie, odkąd się ukazał Tannenberg :D)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43395
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2527 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Pewnie nie myśleli, bo jest gra Leguna "Rok 1920", i jaka byłaby skala operacji w przypadku robienia tego pod Tannenberg :roll:
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Witold Janik
Namiestnik
Posty: 333
Rejestracja: środa, 27 grudnia 2006, 17:21
Lokalizacja: Raszyn 1809
Has thanked: 306 times
Been thanked: 12 times
Kontakt:

Post autor: Witold Janik »

To dziwne, że nie myśleli :D Ja zdążyłem pomyśleć zanim wyszedł "Rok 1920". Powiem więcej - zanim wyszła powyższa gra, to myślałem, że właśnie będzie oparta na tej mechanice :)

Wiesz, "Rok 1920" to nie jest zła gra ;) ale nie pozrywasz linii kolejowych i powysadzasz tam sobie mostów, o nie! ;)
A tak serio: no i co z tego, że jest "R1920"? To inna skala, wolę skalę Tannenbergu.

Więc nie podpowiadaj i zniechęcaj kolegów do odpowiedzi :P
Awatar użytkownika
Grohmann
Starosta
Posty: 898
Rejestracja: środa, 4 stycznia 2006, 22:39
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 2 times

Post autor: Grohmann »

To bardzo ciekawa idea. Chetnie bym wygladal takiej gry.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43395
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2527 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Nie zniechącam broń boże, sam lubię Tannenberg, więc tylko mogę Wam kibicowac :cool: .

Chyba mamy podobne gusta bo też uwielbiałem rozkręcanie torów, zwłaszcza kozakami tzn. ja tak nazywam rosyjską kawalerię :wink: 50% szans skuteczności i to mnie zawsze bawiło.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10573
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2101 times
Been thanked: 2829 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Raleen pisze:Nie zniechącam broń boże, sam lubię Tannenberg, więc tylko mogę Wam kibicowac :cool: .

Chyba mamy podobne gusta bo też uwielbiałem rozkręcanie torów, zwłaszcza kozakami tzn. ja tak nazywam rosyjską kawalerię :wink: 50% szans skuteczności i to mnie zawsze bawiło.
Tych Kozaków w Tannenbergu to za duzo nie ma - po pułku na każdą dywizję.
Niemniej są.
Ostatnio zmieniony niedziela, 15 kwietnia 2007, 12:53 przez Karel W.F.M. Doorman, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Grohmann
Starosta
Posty: 898
Rejestracja: środa, 4 stycznia 2006, 22:39
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 2 times

Post autor: Grohmann »

Rozumiem Witoldzie, że chodzi Ci o pokazanie konkretnej operacji (np Bitwy nad Niemnem) w skali Tannenbergu, a nie zrobienie całej kampanii w tej skali. Czy dobrze zrozumiałem ?
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10573
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2101 times
Been thanked: 2829 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Grohmann ma rację, całego obszaru działań wojennych nie da się w tej skali chyba zrobić.
Ale działania np. na Ukrainie już pewnie tak.
Jest tylko jeden problem: należałoby poważnie zmodyfikować przepisy dotyczące dowodzenia i zaopatrzenia.

Mapę byśmy już mieli, w sam raz do tej gry.
Awatar użytkownika
Witold Janik
Namiestnik
Posty: 333
Rejestracja: środa, 27 grudnia 2006, 17:21
Lokalizacja: Raszyn 1809
Has thanked: 306 times
Been thanked: 12 times
Kontakt:

Post autor: Witold Janik »

Grohmann pisze:Rozumiem Witoldzie, że chodzi Ci o pokazanie konkretnej operacji (np Bitwy nad Niemnem) w skali Tannenbergu, a nie zrobienie całej kampanii w tej skali. Czy dobrze zrozumiałem ?
I tak i nie. Wszystko zależy od tego, jaka operacja będzie się najlepiej nadawała na zrobienie - wyważone szanse zwycięstwa itd. Niestety nie jestem biegły w tym konflikcie, żeby coś konkretniejszego proponować, trzeba by także spojrzeć jaki obszar pokryje standartowa plansza w tej skali - czy np. na bitwę warszawską to nie będzie za mało?

Kończę czytać biografię Sikorskiego i tam jest napisane, że nawet Tuchaczeski żywił wobec niego uznanie za atak jego 5. Armii znad Wkry. Armii, która miała się składać z niedoszkolonych i słabo wyposażonych oddziałów. A efekt: 3 armie zmuszone do odwrotu (oczywiście łut szczęścia też był potrzebny: znana sprawa z radiostacją w Ciechanowie bodajże).

Także proszę mnie nie pytać, bo to ja chciałbym od 10 lat w takie coś zagrać :lol: ;)

No, napewno i inne rzeczy będą do przerobienia :)
Np. jak się zastanawiałem, to chyba dość ciekawą efektywność będą miały jednostki... Polskie nie powinny mieć więcej niż 4 (a także oczywiście i mniej), a bolszewickie, podejżewam że i 4 to nie będzie większość. No i te pociągi pancerne i inne pododdziały :)

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Wojpajek
Captain
Posty: 934
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: Wojpajek »

Dla przypomnienia podam, że TiS wydał kiedyś Wołomin 1920 w systemie W-39. Raczej mi się ten system wydaje specyficzny, dlatego wolałbym by taką wojnę zrobiono w innym ciekawszym systemie.
AdamII
Chasseur
Posty: 11
Rejestracja: wtorek, 25 kwietnia 2006, 11:47

Post autor: AdamII »

A czy jest w Polsce ktoś kto na serio rozważa zrobienie gier z wojny 1920 roku?
I to na pewno nie w systemie w39, raczej w czymś podobnym z grubsza do Tannenbergu.
Awatar użytkownika
Witold Janik
Namiestnik
Posty: 333
Rejestracja: środa, 27 grudnia 2006, 17:21
Lokalizacja: Raszyn 1809
Has thanked: 306 times
Been thanked: 12 times
Kontakt:

Post autor: Witold Janik »

Adamie,
jeśli sam nie zaczniesz, to narazie nic się nie ruszy w tym temacie.
Proponuję zacząć od kompletowania OdB, stanów liczebnych i map. Myślę, że jakby taki materiał został zebrany, to wtedy można by się skrzyknąć i ruszyć. Ja do przyszłego roku napewno ani jednym małym palcem nie kiwnę... A Admiralicja Holenderska ma już mapy w skali... :roll:

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43395
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2527 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

NA razie chyba "Rok 1920" wystarcza, a Legun będzie z tego co wiem szykował reedycję OWC więc przy okazji może i poduma nad zmianami w "Roku 1920". Zaciągnij się do współpracy Adamie.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
AdamII
Chasseur
Posty: 11
Rejestracja: wtorek, 25 kwietnia 2006, 11:47

Post autor: AdamII »

Na razie koncentruje sie na bitwie warszawskiej.
Mam materialy, mam dosc duzo map.

Przestudiowalem bitwe warszawska glownie dokumenty operacyjne ale czytalem tez
ksiazki Zeligowskiego, Pilsudskiego, Sikorsiego, Pruszynskiego, Wyszczelskiego.
I jeszcze raz bede musial to wszystko przejrzec.

Porobilem kilka zeszytow notatek z przebiegu walk calej bitwy warszwskiej, odb, i jeszcze
troche uwag dotyczacych specyfiki dzialan, ktore nalezy uwzglednic w przepisach.
Co do przepisow to duzo na nimi myslalem doszedlem do jakiejs ogolnej koncepcji. Nie
sa one jednak spisane.

Jest mi potrzebna dyslokacja wszystkich pulkow polskich i sowieckich. Z polskimi pulkami to
juz prawie sobie poradzilem ale co do sowietow to znam polozenie pulkow w ok. 50%

Ostatecznie doszedlem do wniosku, ze warto zrobic szczegolowy atlas bitwy i na nim nanosic
pozycje jednostek. Ale do tego celu potrzebna jest mapa, na ktorej przygotowanie teraz nie mam czasu.


Docelowo oprocz bitwy warszawskiej MARZY MI SIE bitwa nad niemnem,
wyprawa kijowska, dwie ofensywy sowieckie nad auta i berezyna,
rozprawy z budionnym pod komarowem i pod brodami. wszystko w tej samej pulkowej skali.

Jesli ktos podjalby sie tego na powaznie, to chetnie zaoferowalbym mu wsparcie.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43395
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2527 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Skoro są chętni to będę się starał nawiązać w najbliższym czasie kontakt z autorem, podobnie jak w przypadku "Kircholmu 1605" i wtedy z oficjalnym błogosławieństwem może coś więcej z tego wyjdzie.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „I wojna światowa i dwudziestolecie międzywojenne”