Mapy i linki do map

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące I wojny światowej i okresu międzywojennego.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Mapy i linki do map

Post autor: Raleen »

Niżej zebrane kilka pierwszych linków (nie przeze mnie rzecz jasna, żeby nie było wątpliwości):

http://lazarus.elte.hu/hun/digkonyv/topo/3felmeres.htm

http://topmap.pl
Ostatnio zmieniony wtorek, 17 stycznia 2006, 15:18 przez Raleen, łącznie zmieniany 2 razy.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10530
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2077 times
Been thanked: 2809 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Dla zainteresowanych - trochę ciekawych map, niektóre powalają dokładnością (zobaczcie np. mapę Midway)

http://www.lib.utexas.edu/maps/australia.html#S
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
qamil
Appointé
Posty: 34
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:19
Lokalizacja: Janów Lub.

Post autor: qamil »

Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10530
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2077 times
Been thanked: 2809 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Ale można to jakoś rozwiązać, nawet grając po kilka etapów, zresztą to jest gigantomania, ale wolność rządzi...

Strona podana przez Qamila jest świetna, ale ta jest jeszcze dokładniejsza :P :

http://www.kitzbuhel.demon.co.uk/austam ... ut/dn6.htm
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
qamil
Appointé
Posty: 34
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:19
Lokalizacja: Janów Lub.

Post autor: qamil »

Gdybyście potrzebowali :) ikon na żetony serbskie to polecam: http://www.greatwardifferent.com/Great_ ... rre_12.htm
a kawaleria Kuk: http://www.chez.com/johannes/History/KuK_Kavallerie.htm
Zeka

Post autor: Zeka »

W sumie interesujace:) Tu jest trochę zdięć:
www.rastko.org.yu/fotografija/rmarjanovic/uvod.html
http://www.rastko.org.yu/fotografija/kr ... dex_c.html
Opisy są w cyrilicy, ale wiele problemów nie powinni sprawić.
W drugim linku są zamieszczone też zdięcia nie związane z wojną, więc proponuje zacząć przeglądanie od końca listy (aczkolwiek stary Kragujewac jest ciekawym miastem, więc można i normalnie przeglądać)
qamil
Appointé
Posty: 34
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:19
Lokalizacja: Janów Lub.

Post autor: qamil »

qamil
Appointé
Posty: 34
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:19
Lokalizacja: Janów Lub.

Post autor: qamil »

Mapa Ukrainy (b. szczegółowa) on-line, z 1942 r.(?):
http://map.invest.kharkiv.com/example.html
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10530
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2077 times
Been thanked: 2809 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

qamil pisze:Mapa Ukrainy (b. szczegółowa) on-line, z 1942 r.(?):
http://map.invest.kharkiv.com/example.html
To samo jest na stronie Uniwersytetu w Berkley.

Mapa jest wg stanu na lata 70-te albo 80-te.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
qamil
Appointé
Posty: 34
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:19
Lokalizacja: Janów Lub.

Post autor: qamil »

Uprzejmie informuję, iż przerobiłem mapę do Galicji 1914. Posłużyłem się Fractal Mapperem i trochę Corelem-niestety, tym drugim nie za bardzo potrafię, więc spędziłem tydzień nad fractalem, żeby wstawić tekstury, zrobić drogi itp. Ale nieskromnie powiem, że rezultat jest imponujący - mapa jest ładniejsza od oryginalnej mapy w Tannenbergu 1914. Drogi tylko mogłem zobić ciut jaśniejsze, ale już przepadło. Podstawą była oczywiście mapa kolegi Zulu von Auffenberga, jednak posłużyłem się też starymi mapami z początku zeszłego wieku - tymi z postu nr1.
W stosunku do mapy Zulu zmieniłem kilka rzeczy:
- rzeki - radykalne zmniejszenie ich ilości,
- miasta - też zmniejszenie ilości, dodałem ze dwa. Kilka dużych miast przerobiłem na małe
- rzeźba terenu - generalnie jest to samo, dokonałem jednak kilka zmian, przede wszystkim Przełęcz Dukielska stała się w miarę atrakcyjnym celem dla wojsk carskich
- dodałem częśc północnych Węgier - po to, żeby nęcić Rosjan...
- minimalnie zmieniłem linie kolejowe, drogi za to mają teraz znacząco mniejszą gęstość
Wszystkim zainteresowanym prześlę mapę za friko oczywiście, po podaniu swojego maila (mój adres kamilpaw@poczta.onet.pl albo qamil@gazeta.pl). Zalecam posiadanie corela, ponieważ zajmuje cała mapa w pliku corelowskim z 10 mb, a jak ją przerobiłem na rozdzielczość 300 dpi, to mi zajęło 310 mb!
Niezainteresowanym grą, ale ciekawym mapki mogę wysłać screena.
Od jutra siadam nad przeróbką żetonów, a urlop mi się kończy...
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10530
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2077 times
Been thanked: 2809 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

qamil pisze:Uprzejmie informuję, iż przerobiłem mapę do Galicji 1914. Posłużyłem się Fractal Mapperem i trochę Corelem-niestety, tym drugim nie za bardzo potrafię, więc spędziłem tydzień nad fractalem, żeby wstawić tekstury, zrobić drogi itp. Ale nieskromnie powiem, że rezultat jest imponujący - mapa jest ładniejsza od oryginalnej mapy w Tannenbergu 1914. Drogi tylko mogłem zobić ciut jaśniejsze, ale już przepadło. Podstawą była oczywiście mapa kolegi Zulu von Auffenberga, jednak posłużyłem się też starymi mapami z początku zeszłego wieku - tymi z postu nr1.
W stosunku do mapy Zulu zmieniłem kilka rzeczy:
- rzeki - radykalne zmniejszenie ich ilości,
- miasta - też zmniejszenie ilości, dodałem ze dwa. Kilka dużych miast przerobiłem na małe
- rzeźba terenu - generalnie jest to samo, dokonałem jednak kilka zmian, przede wszystkim Przełęcz Dukielska stała się w miarę atrakcyjnym celem dla wojsk carskich
- dodałem częśc północnych Węgier - po to, żeby nęcić Rosjan...
- minimalnie zmieniłem linie kolejowe, drogi za to mają teraz znacząco mniejszą gęstość
Wszystkim zainteresowanym prześlę mapę za friko oczywiście, po podaniu swojego maila (mój adres kamilpaw@poczta.onet.pl albo qamil@gazeta.pl). Zalecam posiadanie corela, ponieważ zajmuje cała mapa w pliku corelowskim z 10 mb, a jak ją przerobiłem na rozdzielczość 300 dpi, to mi zajęło 310 mb!
Niezainteresowanym grą, ale ciekawym mapki mogę wysłać screena.
Od jutra siadam nad przeróbką żetonów, a urlop mi się kończy...
Drogi Qamilu.

Korzystałem z bardzo dobrej mapy Galicji z roku ok. 1910, więc ani gestość dróg, ani układ sieci kolejowej, ani wreszcie ilość rzek nie sa przesadzone.

NA tej mapie miasto Tyśmienica, w okolicach Stanisławowa, jest równie duże jak sam Stanisławów, więc błedem jest robić ją jako małe miasto.

Ja też zrobiłem część północnych Węgier, ale nie wszystko się zmieściło, bo jeszcze miał wejść Lublin i Chełm.

Po drugie z układu terenu wynika, że od Użoku na zachód generalnie jest łatwiej - od okolic Turki zaczynają się fest góry.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
qamil
Appointé
Posty: 34
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:19
Lokalizacja: Janów Lub.

Post autor: qamil »

Na początku może podkreślę, iż moja mapa nie jest lepszą wersją mapy Zulu, tylko jej modem.
Najpierw miałem zamiar tylko i wyłącznie kropka w kropkę przerysować mapę Zulu, lecz zastosowałem troszkę inną filozofię w podejściu do mapy gry. Przede wszystkim chciałem, by była jak najbardziej zbliżona do tej w Tannenbergu-zarówno graficznie jak i w podejściu do pewnych aspektów. Otóż za podstawę do przeróbek uznałem mapę w http://lazarus.elte.hu/hun/digkonyv/topo/3felmeres.htm , ponieważ moje okolice zostały w niej świetnie przedstawione, zgodnie z rzeczywistością. Uznałem, iż w całej rozciągłości można uznać to w stosunku do całego obszaru. Przeglądałem też obszary, gdzie mapy z linku pokrywały się z mapą do gry Tannenberg 1914. Doszedłem do takich wniosków:
1. Rzeki.
Na mapie Tann. rzek jest niewiele w porównaniu do v. Zulu. Największą rzeką jest Wisła, duże rzeki to: Niemen, Narew, Drwęca, część Pregoły, część Łyny, część Biebrzy. Małych rzek jest też zdecydowanie mniejsza "gęstość". Małe rzeki u Zulu wystepują z wiekszą częstotliwością. Ja nie twierdzę, że ich nie ma - uznałem jednak, że rzeczka Bukowa, czy też Karasiówka albo Chodel nie stanowią w tej skali mapy (heks to ok. 6,5 km) przeszkody wodnej (te rzeczki płyną niedaleko mnie, nie wyobrażam sobie, by były istotną przeszkodą wodną dla brygady). W starej Galicji z Dragona te rzeczki były, owszem, ale proszę spojrzeć ile tam ma jeden heks...
2. Drogi
Podobnie jak w przypadku rzek- nie twierdzę, że tych dróg nie ma (choć na przykład kwestią dyskusyjna jest droga Janów-Nisko, podobno powstała dopiero kilkadziesiąt lat temu). W Tannenbergu nie ma podziału na drogi główne, drogi boczne, gruntowe czy inne. Są tylko drogi. Uznałem więc, że to są drogi główne, główne szlaki komunikacyjne, które nie są wrażliwe na np. opady atmosferyczne. Na takich szlakach zaopatrzenie dociera szybciej (tabory 1/2 PR, ale już zwykłe jednostki nie mają bonusu żadnego, jeśli chodzi o teren czysty). Czy gdy na heksie nie ma drogi, to znaczy że wozy taborowe jadą sobie na przełaj przez pola? Oczywiście,że nie, jadą po drogach, tyle że znacznie gorszej jakości.
3. Wzgórza
Generalnie przyjąłem zasadę: do 300 m. npm.-czysty. 300-500 - wgórze. 500-800 -góry niskie. Pow 800-góry średnie. Przyznam się, że za późno znalazłem mapę Ukrainy z 1942, by ją skonfrontować z tą podaną w linku.
4. Bagna
Tu w zasadzie nie dokonałem żadnych zmian.
5. Lasy
Też generalnie to samo, czasem jednak gdzieniegdzie ująłem, gdzieniegdzie dodałem -wszystko na podstawie mapy linkowej.
6. Miasta
W v. Zulu duże miasta to: Lublin, Zamość, Chełm, Kowel, Równe, Stanisławów, Tyśmienica, Tarnopol, Lwów, Przemyśl, Rzeszów, Tarnów - chyba nie pominąłem nic. W mojej odrzuciłem Zamość, Chełm, Przemyśl, Tyśmienicę, Kowel. Dlaczego? Ponieważ nie gra mi to, że Zamość i Lwów maja taką samą kategorię. Może to brak "trzeciego stopnia" w skali: bardzo duże miasto. Co do Tyśmienicy - na mojej mapie Horodenka jest większa od Tyśmienicy, a Jarosław jest taki jak Rzeszów. Moja kategoria więc jest czysto uznaniowa, pokornie chylę tu głowę. Jesli chodzi o małe miasta - tez zastosowałem zasadę "mojej okolicy" - Frampol, Zaklików czy Bychawa ówczesna to były dziury okropne, takie duże wioski. Wg mnie, nie na skalę przyjętą w tej grze. W związku z tym niemal wszystkie miejscowości pisane na mapie linkowej kursywą-bez litości wyciąłem. szkoda, że nie dysponowałem tą mapą co Zulu, bo może zaszłyby tu jakieś modyfikacje.
7. Koleje
Nie zmniejszyłem gęstości linii kolejowych, jedynie nie dodałem linii wąskotorowej, kwestią otwartą pozostaje, czy ją domalować. Zmieniłem kategorię linii kolejowej przechodzącej przez Przełęcz Łupkowską opierając się na mapie linkowej i ..... Ostatniej Wojny Cesarzy. Podobnie jeśli chodzi o linię Lwów-Brody.

Nie uważam, że moja mapa jest lepsza czy gorsza od mapy Zulu - jak pisałem wcześniej jest narysowana w oparciu o trochę inne kryteria. Jednakże nie podjąłbym się mojej pracy bez wcześniejszej, tytanicznej pracy kolegi Zulu v. Aufffenberg. Na pewno nie ustrzegłem się pewnych błędów,niestety nobody is perfect, a ja na pewno.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10530
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2077 times
Been thanked: 2809 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

No to teraz ja się wytłomaczę:

korzystałem z mapy Galicji umieszczonej na stronie Piotra Brożbara - mapa jest z okresu 1905-1910 (nie mam daty, ale po układzie kolei można było rozpoznać). Mapa jest polska, i różni się od mapy madziarskiej, z której korzystał Qamil.

Niestety nie ma tam rzeźby terenu, ale za to chyba lepiej ukazane sa drogi i sieć kolejowa.

Rzeki.

Niestety jestem perfekcjonistą, a na podstawqie mapy wnie wszystko można wyczytać. Ilość rzek jest taka, jak mi się wydawało, że być powinna, to jednak dylemat, co umieścić, czego nie.

Dwie wielkie rzeki to Wisła oraz Dniestr od Niżniowa, który dodatkowo płynie wtedy kanionem o bardzo stromych i wysokich ścianach.

Drogi.

Sieci dróg jestem pewien, gdyż korzystałem z rzeczonej mapy - odrysowałem tylko drogi oznaczone podwójną linią, drogę z Niska na Janów doprobiłem dla lepszego efektu. Przyznaję to, ale niestety p;ozbawiłoby to Dankla zaopatrzenia, co wpłynęłoby na rozgrywkę. Takich manewrów wiele nie zrobiłem, o ile ten nie był jedynym.

Góry.

Ja korzystałem z mapy ukraińskiej, czy raczej radzieckiej i miałem ten luksus, że widziałem rzeźbę terenu.

Stąd częściowo występują jedynie zbocza, a nie wzgórza, bo tak wyglądał teren.
Uznałem, że wzniesienia do ok. 500 n.p.m. to pagórki, do ok. 1.000 to góry niskie (pomarańczowy kolor), powyżej 1.000 m n.p.m. to góry średnie.
Doatkowym elementem były owe kanionowe skarpy.

Lasy.

Korzystałem z mapy ukraińskiej, a nie wszystko da się ustalić dokładnie bez podkładania mapy źródłowej.

Miasta.

Jest ich dużo, ale brałem pod uwagę wielkość zaludnienia.
Trzeba mieć na uwadze to, że kiedyś wielkośc miasta była całkiem inaczej odczuwana.

Na mojej mapie źródłowej Tyśmienica jest identycznej wielkości jak Stanisławów.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

To powinno byc ciekawe:
http://www.feefhs.org/newest_map.html

To nie wiem co warte (do przejrzenia):
http://freepages.genealogy.rootsweb.com ... brary.html
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „I wojna światowa i dwudziestolecie międzywojenne”